Mahkeme: Kurban İbadet ya da Dini Değer Değil, Gelenektir

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.299
42.836
leman.JPG
İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nin, sanatçı Leman Sam ile ilgili davada kurbanın ibadet değil, bir gelenek olduğuna hükmettiği ortaya çıktı.

Leman Sam, geçen yıl Kurban Bayramı'nda, sosyal medya üzerinden, "Benim için IŞİD ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır. IŞİD beni şaşırtmıyor." şeklinde bir mesaj paylaşmıştı. Bu paylaşımı sebebiyle Leman Sam hakkında 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama' suçundan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmış ve Sam, geçtiğimiz temmuz ayında hakkında açılan bu davadan beraat etmişti.

İbadet değil gelenek
Karar metnine ulaşan Cihan Haber Ajansı'nın aktardığına göre mahkeme kurbanın ibadet değil, bir gelenek olduğunu vurguladı.

Kurbanın tarihin ilk dönemlerinden bu yana çeşitli toplumlar tarafından kullanıldığını hatırlatan mahkeme, kurban hakkında 'dini yaşam tarzları içerisinde yer edinmiş gelenektir' nitelemesini yaptı.

Karar metninde şu ifade yer aldı: "Dolayısıyla kurban geleneğinin bir dini değer olarak nitelendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle Emine Leman Şenkan (Leman Sam) hakkındaki suçlama oluşmadığı için beraatine karar verilmiştir."

Şikayetçi Avukat Turgay Balaban, mahkemenin kararına tepki gösterdi. Avukat Balaban, "Leman Sam'a beraat kararı veren mahkeme kurban ibadetini, ibadet olarak görmemiş. Kararında, 'İlkçağlardan beri var olan bir şeydir, dini değer değildir' ifadesini kullanmış. En ilginci hakimin, 'kurban dini bir değer değildir.' gerekçesi. Bu hakim içinde yaşadığı toplumun sanırım farkında değil." diye konuştu.

CHA

http://o nedio.com/haber/mahkeme-kurban-ibadet-ya-da-dini-deger-degil-gelenektir-566047

Yüzyıllardan beri insanlar Yaratıcı'ya kurbanlar vermişlerdir.
Bunlar kimi zaman insan kimi zaman hayvan olmuş.
Hz İbrahim'in oğlu yerine kurban kesmesi hikayesine de gelirsek, başlangıç noktasında 'kurban etme' var.
Yani İslamiyet'ten önce de kurban gelenek olarak kesiliyordu.
Hakîmin kararınızda yanlış yok yani Sayın haber sahipleri.
Olsa olsa insanın genel kültür ve bilgisinde yanlış var...
Yoksa böyle bir yorum ekleyerek o haber sonlandırılmazdı.

mahkemenin kararına çok şaşırdım açıkcası bunun arkası gelir

Yakın zamanda islam adına mahkemelere doğru gidiyoruz laik sisteme karşı olanlar da bir artış olacak gibi , zaten cumhurbaşbakanı o yolda ilerliyor ,sistemi alt üst etti
Kurbanın ibadet olup olmadığına hakim mi karar veriyormuş?

İslamiyetin farz kıldığı şeye adet demek cahillikten başka bir şey değil. .:KK12:

farz değil ki vacip, ben de acaba o yüzden mi bu karar çıktı diye düşündüm, bence bu karar bi üst mahkemeye taşınır bakalım
ama benim kişisel fikrim leman sam densiz bir laf etmiş olsa da bu düşünce özgürlüğü kapsamına girer, böyle söylemesi doğru mu? hayır değil düşüncesizce bi laf ama sonuçta bu onun düşüncesi, beyan etse de etmese de böyle düşünüyor
kimse bu yüzden 1 sene hapis yatmayı hak etmez bence

Kurban gelenektir evet, antik toplumlara kadar uzanan bir ritüeldir. Kimi toplumlarda insan bile kurban edildi.

Ama Müslümanlıkta kurban bir dini görev olarak yer alır, dolayısıyla dini değerdir. Farz olup olmaması bunun dini bir değer olmasını engellemez.

Dolayısıyla işin içinde dini bir değer olduğunu ve mahkemenin bu yöndeki değerlendirmesinin yanlış değil eksik olduğunu düşünüyorum. Kurban bana göre hem bir gelenek, hem dini değerdir.

Ceza verilmesi/verilmemesi başka konu

Hanımlar,
dini konular yasak malum, evet bir mahkeme kararı ama görülen mahkeme dini bir nedenle açılmış ve karara bağlanmış.

X