Madenci babasının yırtık ayakkabısı yürek burktu...

AngryPenguin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Haziran 2012
5.378
1.437
Ermenek madeninde mahsur kalan oğlu için 'Oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı' diye feryat eden Ayşe Gökçe'nin oğlu toprağa verildi

Ermenek'teki maden faciasının ardından "Oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı?" diyerek feryat eden Ayşe Gökçe'nin oğlu Tezcan Gökçebugün toprağa verildi. 17-18 Kasım tarihleri arasında cesedine ulaşılan 8 madenciden biri olan Tezcan Gökçe'nin babası Recep Gökçe cenazede tabuta sarılarak ağlayan eşini teselli etmeye çalıştı.

Metanetini korumaya çalışan baba Gökçe'nin yırtık lastik ayakkabılıları objektiflere böyle yansıdı
t24.com.tr/haber/madenci-babasinin-yirtik-ayakkabisi-yurek-burktu,277645

Bu duruma hiçbir tepki vermeyen insan var mıdır ki...
Günlerdir diğer aileler, özellikle bu anne ve babanın yüzlerindeki hüzün, acı, çaresizlik içimi yakıyor.
Biz yapay gündemlerle uğraşırken onları unutuyoruz, maden işçilerini ( ki başka sorunları da öteliyoruz) ve onlar için çözümü konuşmamız gerekirken Amerikayı kim keşfettiğini tartışıyoruz.
Burada da çok konuşuluyor, işsizlik yok, fakirlik yok, herkesin elinde ayfon( iphone) var diye. Ama bizim görmediğimiz yada görmek istemediğimiz bir kesim var, bu kesim de az değil. Ancak ya şehit haberleriyle görüyoruz yada böyle işçi ölümleriyle yada bebeğini ısıtamadığı için donarak kaybettiğinde....
Hayatını kaybeden madencilerimize rahmet, ailelerine büyük sabır diliyorum....

ne biçim memleketiz ya şehit babasının ayakkabısı yırtık maden şehidinin ayakkabısı yırtık acaba bunları görüp azıcık utanan bi zengin ya da devlet adamı var mıdır

bu ülkede yaşamaktan utanıyorum ve hatta böylesine bir dünyada yaşamaktan...kim ne derse desin... şu görüntüye bak ya. bak bak ağla yani. bu adamın giydiği ayakkabı değil ayrıca lastiktir.
aldığı nefes bile zararlı olan insanlar yaşam standartları tavan olmuş bir şekilde, bolluk içinde yaşarken, kimseye zararı olmayan, garibin, fakirin haline bak. ne geliyorsa garibin başına geliyor. bu adamın tek lastiği bu büyük ihtimalle. lastiği de geçtim. adam oğlunun acısını tattı, ne günahı vardı da bu geldi başına. bu adam neyle mutlu olur ki bu yaşında artık. bu adamın çaresizliğine bir bakın. anneye ne demeli. yüzme bilmezdi oğlum diyor. bu cümle saatlerce ağlatır insanı. haberlerde izledim ben. adam ''bir derdim oldu mu oğluma yalvarırdım, kime koşacağım ben şimdi?'' diye sızlandı. ne gelirse fakirin başına gelsin zaten. ama ben hiç görmüyorum zenginin başına da şu gelmiş diye bir haber. paran varsa kralsın ya onu bunu bilmem. para her şey mi? evet her şey. sağlık demek, sıcak demek, oğlunun madenci olmaması demek, ölmemesi demek. hayat demek. bu cinayetlerin failleri umarım bir gün gerektiği gibi hesap verirler. bu sözde kaza olarak adlandırdığımız iş cinayetlerinde ihmali olan kim varsa dönsün onu bulsun. başka bir şey söylemiyorum. eden bulur diye bir şey varsa bir gün hesap vereceklerdir -ki umarım vardır- . işçilerin de hakkının korunduğu günler gelir umarım. kendine saray yaptıran para babaları vatandaşlarının halini görsün. görseler de bu adamın yüzüne bakabilirler mi merak ediyorum. buyrun yeni türkiye. alın hayrını görün.

Bazıları her nekadar inkar etsede, Türkiye gerçeği bu maalesef. Evet akepe ile birlikte birileri gerçekten zengin oldu. Ama Ülkenin geneli yine fakir, yine fakir.Hatta eskiye oranla daha fakir...
Buna rağmen, insanlar bu fakirlik içindeyken, saraylarda oturup, özel uçaklarda uçan, çoçuklarına gemiciler alıp, Köşeyi dönen insanlara toz kondurmayıp hala oy veriyorlar.Insanın aklı bi türlü almıyor,niye veriyorlar, nasıl oluyor bu iş?????

Yazacak birşey bile bulamadım.Çok şey var yazıcak aslında ama , benim yazmam bu durumları düzeltemyecek.Yaşanılası yer olmaktan çıktık.Kimse engel olamıyor durmuyor bitmiyor gaziler,şehitler,işçiler aileleri ve daha bir sürü insan.Acıyı içimizde hissetmekten başka hiç birşey yapamıyorum elimde olsa tüm dünyayı tersine çevirirdim.
Haberlerde izledim bugün kendimden utandım.Diyebileceğim tek şey yazıklar olsun böyle adalete

Ne diyebilirim ki bu manzara karşısında gariban bir baba için ne diyebilirim, ülkem gerçeği, bu gerçeği biz biliyoruz, inşaallah herkes görür ve bilir

Ne yazsam boş yüreğim sıkıştı ...

Bir kez daha nefret ettim bu dünyadan...

sabah serviste gördüm.
iş yerine geldim hala ağlıyorum.
garibanlık , çaresizlik , ve yokluk söyleyecek kelime bulamıyorum.
boğazımda bir yumruk konuşsam faydsı yok
sussam gönül razı değil.
anca ağlıyorum işte.

ne biçim memleketiz ya şehit babasının ayakkabısı yırtık maden şehidinin ayakkabısı yırtık acaba bunları görüp azıcık utanan bi zengin ya da devlet adamı var mıdır
utanmazlar,onların gözünün önüne perde inmiş..gerçek fikrim..hatta acımasız olmak gerektiğini bunun başarılarının bir parçası olduğunu kendilerinin makamlarını hakettiklerini düşünürler..

bu insanları hükümet görmüyormu..Somali vatandaşımı yoksa bu insanlar..

içim parcalandı kalbım sızladı cok uzuldum.... basımızdakıler bu amcnın tırnagı olamaz.... allaha hesap veremeyın verdıgım vergılerın hepsı haram zıkkım olsun.... sarayları baslarına ..... bu amcaya kurban olsunlar merhametsız vıjdansız ınsafsızlar nekadar merhametsız ınsafsız yonetıcılere sahıbız nereye gıdıyoruz nezamn bıtıcek bu acılar ne zaman onlem alınacak nezaman patronlardan rüsvet alamayı bırakıp gereklı cezalar kesılecek allah sorsun bunların hessabını ınsallah... keske halkta sorabılse ama kor olmuslar sagır olmuslar tapıyolar bastakılere....

O baba konuştu: Param olsa bu ayakkabılarla gezer miyim?
Ermenek'teki maden ocağında hayatını kaybeden Tezcan Gökçe'nin cenaze töreninde ayağına giydiği yırtık ayakkabılarla Türkiye'yi ağlatan baba Recep Gökçe: Param yok, param olsa ben bu ayakkabılarla gezer miyim milletin içinde

Türkiye onları ilk, "oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı?", "Gitti mi benim oğlan şimdi, saklamayın" cümleleriyle tanıdı. Her ikisi de 75 yaşında Recep ve Ayşe Gökçe çiftinin... Adeta olayın simgesi haline gelen çiftin yüzlerindeki derin çizgiler, sanki 75 yıllık hayatlarında çektikleri tüm zorlukları, zorlu coğrafyadaki hayat mücadelesini özetliyor.

Yaşamları hep yoklukla, yoksullukla geçen, üç ayda bir aldıkları maaş ile geçimlerini sağlayan 5 çocuklu Gökçe çifti, tuvaleti dışarıda, banyosu ise oturma odasının bir bölümü perdeyle çevrilen alanda olan iki odalı bir evde yaşamını sürdürüyor.
OĞULLARININ MEZARINI ZİYARET ETTİLER

Lastik ayakkabıları dışında hiç ayakkabısı olmayan çift, oğullarının dünkü cenaze törenlerinde yine herkesi duygulandırdı. Ayşe ninenin ağıtları, Recep dedenin ayağındaki yırtık ayakkabı görenleri, dinleyenleri hüzünlendirdi. Recep Gökçe'nin ayağındaki ayakkabı, tüm mahsur kalan işçilerin aileleri gibi adeta yoksulluğu gözler önüne serdi.
Gece boyunca rahat uyuyamayan çift, sabah saatlerinde oğullarının mezarı başında dua ederek, gözyaşı döktü. Yetkililer, Recep dedeye ayakkabı hediye etti.

ONLARI KİMSEYE MUHTAÇ ETTİRMEM
Recep Gökçe, bundan sonra 55 yıllık hayat arkadaşı Ayşe, torunları Recep, Duygu ve gelinine sahip çıkmak için mücadele vereceğini anlattı. Özellikle torunlarını, elinden geldiğince kimseye muhtaç etmeyeceğini vurgulayan Gökçe, oğlunun mezarını yaptıracağını, borçları varsa onu da ödeyeceğini dile getirdi. Bugüne kadar parasız günleri geçse de hep idare ettiğini aktaran Gökçe, "Bana çok söylediler, 'ihtiyacın varsa bize söyle' derler. 'Tamam söylerim' derim. Ama yine de söylemem. Ayıp olur, telaşe olur. Yaşım genç . Aylığımı aldığımda ayakkabıyı alırım. 'Paran yoksa para verelim' derler. 'Param var derim ızdırabımdan" diye konuştu.
Gökçe, cenaze töreninde giydiği ayakkabılarla ilgili ise şunları söyledi: "Param yok, param olsa ben bu ayakkabılarla gezer miyim milletin içinde. 'Elindeki lastiği atıver' derler. 'Atarım ben, siz karışmayın' derim. Elin kadar ben alamadım mı? Elin kadar ben giyemedim mi? Param yok alamadım. Dişlerim yok. Eşimin de benim de dişlerim tükendi. Doktora yaptıracağımız dişler 'tutar mı tutmaz mı' diye sorduk. Yoksulluk nedeniyle gidip taktıramadık. Eğer orada param olsaydı, hemen taktıracaktım." (aa)

http://www.radikal.com.tr/turkiye/o_baba_konustu_param_olsa_bu_ayakkabilarla_gezer_miyim-1235427

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…