Maddiyat yüzünden çocuk sahibi olmaktan korkmak

nimbus2bin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2017
669
246
Herkese merhaba. Çok isterdim normal insanlar gibi evlenip kolay yoldan çocuk yapmayı. 4 senedir evliyim iki sağlıksız gebeliğim oldu. Şimdiyse maddiyat yüzünden yapmıyoruz. Arada sırada korunmuyoruz çok istiyoruz ama bi an aklımız başımıza geliyo ve tekrar korunmaya başlıyoruz. 28 yaşındayım. Arkadaşım 29 yaşında hamile kalınca doktor yaş riskin var demiş. Çok psikolojim bozuldu geç kalıyorum diye. Evimiz var arabamız var aslında kötü hayat şartlarımız yok ama en iyi şekilde bakabilmek istiyoruz. Borçlarımız var. Ama yakın zamanda borçlar kapancak gibide değil. Onu beklersek çok geç olucak gibi hissediyorum. Kafam o kadar allak bullak ki. Bu konu aklımdan çıkmıyo. Korunsak bile bazen bi umut acaba bi şekilde hamile kalmış olabilir miyim diye ümit ediyorum. Hamile görsem bebek görsem hemen ağlamaya başlıyorum. Sanki dünyam başıma yıkılıyo

Anladığım kadarıyla ev araba varsa maddi olarak en azından çok kötü durumda değilsinizdir. Eğer istiyorsanız yapın ertelemeyin. Maddi imkanlar hiçbir zaman insanın istediği seviyeye ulaşmıyor çünkü. Sevginizi ve ilginizi vermek ve ebeveyn olmaya hazır olmak bence maddi imkanın yüksek olmasından daha önemli bir detay. Çünkü bir çocuğun sağlıklı büyümesi için evet maddi imkanlar da gerekli ama en önemli şey iyi ebeveynlere sahip olmasıdır diye düşünüyorum. Yaşınızın ilerlemesi sonraki dönemler için bahsettiğiniz gibi riskli gebelik ve çeşitli sorunlara yol açabilir ve bunu yaşadığınızda o zaman yapmadığınız için daha büyük pişmanlık duyabilirsiniz ve bunu yaşamak daha üzücü olabilir

1 yaşında bir bebeğimiz var ve maddi yönünü detaylıca düşünmeden çok isteyerek ama borçlanarak tüp bebek yaptırdık. eksi 300 binle hayatımıza devam ediyoruz. bebeğimize hep en iyisini almaya yapmaya çalıştık ama tecrübeme dayanarak şunu söyleyebilirim eğer
yemesi içmesinden yana bir problem olmadıkça parayla alınan şeyler bebeğin pek umrunda olmuyor. biz yine de en iyisi olmasa da iyi şeyler almaya çalışıyoruz ama bebişimiz daha çok bizim onunla oynamamıza bakıyor:)
ben tecrübemi yazdım siz tabi ki kendiniz için en doğrusuna karar vereceksiniz 💐

bu arada 300 binin tamamı tüp bebek tedavisine gitmedi ben genel olarak yazdım🙈

Son düzenleme:
1 yaşında bir bebeğimiz var ve maddi yönünü detaylıca düşünmeden çok isteyerek ama borçlanarak tüp bebek yaptırdık. eksi 300 binle hayatımıza devam ediyoruz. bebeğimize hep en iyisini almaya yapmaya çalıştık ama tecrübeme dayanarak şunu söyleyebilirim eğer
yemesi içmesinden yana bir problem olmadıkça parayla alınan şeyler bebeğin pek umrunda olmuyor. biz yine de en iyisi olmasa da iyi şeyler almaya çalışıyoruz ama bebişimiz daha çok bizim onunla oynamamıza bakıyor:)
ben tecrübemi yazdım siz tabi ki kendiniz için en doğrusuna karar vereceksiniz 💐

Bilmediğim için soruyorum neden şehir hastaneleri değil de özel tercih ediliyor

39 yaşında bebek sahibi olmuş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki yaşınız hiç de geçmiş değil. Ama, madem bu kadar istiyorsunuz, eviniz arabanız da varsa ve borçlarınızı düzenli ödeyebiliyorsanız geciktirmeyin tabi.

Herkese merhaba. Çok isterdim normal insanlar gibi evlenip kolay yoldan çocuk yapmayı. 4 senedir evliyim iki sağlıksız gebeliğim oldu. Şimdiyse maddiyat yüzünden yapmıyoruz. Arada sırada korunmuyoruz çok istiyoruz ama bi an aklımız başımıza geliyo ve tekrar korunmaya başlıyoruz. 28 yaşındayım. Arkadaşım 29 yaşında hamile kalınca doktor yaş riskin var demiş. Çok psikolojim bozuldu geç kalıyorum diye. Evimiz var arabamız var aslında kötü hayat şartlarımız yok ama en iyi şekilde bakabilmek istiyoruz. Borçlarımız var. Ama yakın zamanda borçlar kapancak gibide değil. Onu beklersek çok geç olucak gibi hissediyorum. Kafam o kadar allak bullak ki. Bu konu aklımdan çıkmıyo. Korunsak bile bazen bi umut acaba bi şekilde hamile kalmış olabilir miyim diye ümit ediyorum. Hamile görsem bebek görsem hemen ağlamaya başlıyorum. Sanki dünyam başıma yıkılıyo
Calisiyormusunuz

Hamile kaldığımda çok rahat geçiniyorduk borca rağmen. Doğumu özelde yaptım. İlk bir yıl özelde kontrole götürdüm. Özel aşıların hepsini yaptırdım. İlk 1 yıl harcadığım paranın haddi hesbı yok yani. Sonra borçlar bi şekil arttı, enflasyon patladı, bi ton sıkıntı oldu. Bu süreçte şunu farkettim. Bebeğime kaliteli olan yiyecekler hariç ne yaparsam yapsyım boş. Misal ilk ayakkabısını çok beğenerek almıştım 260 tlydi. Markasız ucuz değildi ortalamaydı ama sırf rahat etti diye aldım. Daha fazlası da olabilirdi. Noldu 2 ay sonra giyemedi. Şimdi bi ayakkabıya binlerce lira verince de 3 ay giyecek 100 lira verincede. Kıyafet mesela. Siz çok iyilerden çok kalitelilerden alırsınız. Sonra bi havuç püresine bulanır ve o turunculardan kurtulamazsınız. Ya da başka çıkmayan lekeler. He mesela neyi kaliteli alırım. Şampuanı, sabunu, yiyeceği şeylerin malzemelerini. Bebek arabası oto koltuğu gibi çok uzun süre kullanacağı başka şeyleri. Zaten ilk 6 ay aldığınız her şey bi anda küçülüveriyor. 2 kere giydiremediğim kıyafetleri oldu çok üzüldüklerim.

İsterse kucakta gezsin bebek arabası olmasın, isterse en ucuz kıyafeti giysin terlikle dolaşsın. Ebeveyn olarak siz ve eşiniz ona sevgi, alaka, güven verebiliyorsanız bebeğiniz ilk 3-4 yıl neyi ne kadar kaliteli aldığınıza bakmayacak.

Ama gerçekçi olalım bebeklik çağında mama kullanmanız gerekirse ve bez kullanımı çok masraflı oluyor. Bu konuda kimse farklı görüş belirtmez. He belki şanslısınızdır bebeğiniz uygun fiyatlı bezle daha mutlu olur daha uyumlu olur. Bunu da bilemezsiniz.

Bir diğer yanı da bebeklikten çıkınca anaokulu-ilkokul çağında çok masraf yapacağınızı da bilin. Kırtasiye malzemeleri, okul masrafları, işte o dönemde daha güzel giysiler isteyecek, sizde isteyeceksiniz vs vs o zaman bunlar dert edilicek noktalara ulaşabilir. Malesef o zaman geldiğinde neyle karşılaşacağınızı da asla bilemeyeceksiniz.

Hayatın ne getireceğini asla bilmiyoruz çok zengin biri bir gecede batıp herşeyini kaybediyor
Eviniz arabanız varsa en azından asgari düzeyde bi hayatınız vardır, en azından tek çocuk büyütebilirsiniz bence
Yaşınız da hiç geç filan değil anne olmanın tam zamanı bence (yaş olarak)

Eviniz arabaniz varmış bu iyi bişey tabi bunların borcu falan yoksa.diger önemli kısım geliriniz ne kadar borç dışında aylık ne kadar paranız kalıyor.cocuk istiyorsanız er yada geç yapmanız gerekecek.bence yaşınız geçmeden yapın şartları düzeltme ihtimaliniz varsa.

Sizce bu ekonomi on yıl içinde düzelir mi ? Bence düzelmez . Daha iyiye giden birşey var mı yok . Çocuk bu kadar istiyorsanız eviniz ve arabaniz varsa ertelemeyin . Bezi , maması evet bir masraf ama bu devirde ne masraf değil? Siz sifirda değilsiniz ki. Belirli bir riskiniz de varmış . Bizim hayat standartlarımız ortanın ustundeydi çocuğa karar verdik ben isten çıktım hamileyken kızım yedi aylıkken birden eşimi işten çıkardılar. Hiç beklemiyorduk mesela . Yani herşey her zaman planlanmiyor

Çok iyi bakmaktan kasıt nedir ?

29 yasindaki hamile kadina yaşın riskli diyen doktor degildir, olsa olsa kasaptir biseydir. Yas riski 35 ile baslar, onda da perinatoloji takipli baslarsiniz olur biter.

Maddiyati bilmem ama yas konusunu takmaniz icin 7 yiliniz var.
Kadının sağlık durumunu bilmiyoruz ki. Benim görümceme de kordon baglattilar 30 yaşında çünkü bir başka gebelik ölüm riski taşıyordu.

2 kere düşükmü yaptın. Doğal yoldan hamile kalmışsın ama sağlıklı değilmiş demekki nasip olmamış. Bu yüzden belki tedavi olmanız gerekecek oda uzun bi süreç. Ev ve arabada varmış bu kadar istiyorsanız ertelemeyin

Kadının sağlık durumunu bilmiyoruz ki. Benim görümceme de kordon baglattilar 30 yaşında çünkü bir başka gebelik ölüm riski taşıyordu.
Yan hastalik varsa yasin riskli denmez ki, bu hastalikla dogum riskli denir, gebelik riskli denir. Yas riski var demek dumduz gebelik için gec kalmissin yaslisin demek.

uye de tam olarak boyle anlattigi icin doktoru elestirdim, baska bir hastaligi var dese zaten elestirmezdim ki.

Yan hastalik varsa yasin riskli denmez ki, bu hastalikla dogum riskli denir, gebelik riskli denir. Yas riski var demek dumduz gebelik için gec kalmissin yaslisin demek.

uye de tam olarak boyle anlattigi icin doktoru elestirdim, baska bir hastaligi var dese zaten elestirmezdim ki.
Benim aklıma da sadece hastalık geldi erken menopoz ya da başka hastalıklar falan.

çocuğun yedikleri ve ayakkabısi onemli gerisini anlamiyorlar zaten.
2 ay ancak giyiyolar hızli buyuyolar cunku o yuzden kiyafete fazla paralar vermenin bir anlami yok.
çocugun masrafı daha cok 6 yaşından sonra okul doneminde başliyor.

X