Maarif modeli?

Postmodernik

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Mayıs 2015
912
489
Herkese günaydın hanımlar
Çocuğum bu yıl ilkokula başlayacak. Sistem nasıl degismisse ne öğretmenler ne de okul müdürü bir şey bilmiyor. Söyledikleri beklemedeyiz. Bu yeni sistemde nasıl bir değişiklik oldu, bilen var mı acaba? Fişlere mi geri dönüldü elakine devam mı? Kafamda bir sürü sorun hala çocuğu kaydedemedim. Çevredeki ilkokullarda ne sınıflar ne öğretmenler tam olarak belli değil herkes bekleyin diyor. E bekliyoruz ama zaman daraldikca bir sıkıntı basıyor beni. Bu yeni sistemde özellikle 1. Sınıflari ne bekliyor bilen varsa beni bilgilendirebilir mi acaba?

Nasil öğretmenler bilmiyor ben oglum ilkokula gidiyor diye Instagramda bazi öğretmenleri takip ediyordum.
Mesela Hatem şefika sayfa ismi bu sene 1. Sınıfi okutacaklar onlar yazmıştı.
Hayır siz birinci sınıfa neden bu kadar takıldıniz çocuğu kaydettirmeyecek kadar, bekle denilen sey ne, yani o çocuk birinci sınıfı okuyacak her şekilde sanki cok farklı birşeyler olacak

Çocuğum bu yıl ilkokula başlayacak. Sistem nasıl degismisse ne öğretmenler ne de okul müdürü bir şey bilmiyor. Söyledikleri beklemedeyiz. Bu yeni sistemde nasıl bir değişiklik oldu, bilen var mı acaba? Fişlere mi geri dönüldü elakine devam mı? Kafamda bir sürü sorun hala çocuğu kaydedemedim. Çevredeki ilkokullarda ne sınıflar ne öğretmenler tam olarak belli değil herkes bekleyin diyor. E bekliyoruz ama zaman daraldikca bir sıkıntı basıyor beni. Bu yeni sistemde özellikle 1. Sınıflari ne bekliyor bilen varsa beni bilgilendirebilir mi acaba?
Bildiğim kadarıyla hece sistemine geçilmedi sadece seslerin yeri değişti. Elakin anetil oldu. Ses grupları değişti. Daha az sözcükle başlanacak ilk etapta, ona göre bir ayarlama yapıldı. Çok büyük bir değişiklik yok bence 1. sınıf için.

Benim bildiğim öğretirken olan bikac şey değişti. Çocuklar birinci sinfita yine atom parçalayamacak. Sadece bazi değişiklikler.

Eklentiler

• Screenshot_2024-08-24-07-48-08-59_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg
    Screenshot_2024-08-24-07-48-08-59_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg
    70,3 KB · Görüntüleme: 82
  • Screenshot_2024-08-24-07-48-12-63_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg
    Screenshot_2024-08-24-07-48-12-63_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg
    98,4 KB · Görüntüleme: 82
Heceye geçilmedi. Öğretmenler kılavuzu aldılar. Sene sonunda bunların hepsi zümrelerce incelendi. Yani öğretmenler yeni sistemi bilmiyor diye bir şey yok. Uygulamada denenmediği için kimse bilmiyor. Herkes meb e rapor yolladı inceleyip bilmemesi imkansız😅 yani sizin tam olarak merak ettiğiniz husus ne?

Kayıtla sistemin ilgisi yok aslında yanlış anlatmisim çevredeki okullar hala rekli öğretim mi ikili öğretim mi olacağına karar vermemis. O yüzden beklemedeyim. Sistemle ilgili de herkes farklı bir şey anlatıyor bende okul müdürlerine sordum bilmiyorum dediler o yüzden kafam karıştı

Kayıtla sistemin ilgisi yok aslında yanlış anlatmisim çevredeki okullar hala rekli öğretim mi ikili öğretim mi olacağına karar vermemis. O yüzden beklemedeyim. Sistemle ilgili de herkes farklı bir şey anlatıyor bende okul müdürlerine sordum bilmiyorum dediler o yüzden kafam karıştı
Her çocuğa adrese göre bir okul çıkmıyor mu? Tercih şansı var mı?

Benim ikizlerim de birinci sınıf. Okula kaydettirip Melisa- papatya çayı içmeye başlayın. Sakinleştirir 😆

Bizim arkadaşlara müdür öğretmen seçmek yok demiş.

Yani elakin yada anetil yada başka bir şey ne fark eder? Hece yada kelime zaten okulda öğrenip evde tekrar edecek.

Tatlım bellidir ikili öğretim olup olmayacağı. Ona göre sınıf açılıyor ona göre program yapılıyor ona göre personel sayısı belirleniyor.
Okulun özel bir durumu yoksa tek mi ikili mi olduğunu bellidir.
İlkokul 1. sınıf ikili ise öğlen grubunda olur. Olaki düşük ihtimal sabah erken kalkma olayı kabus olur. Zorlanıyorlar.
Ben çocuğumu kayıt ettirecek olsam tam gün bir yere kayıt ettiririm. İkili çok eziyet çocuk için hele sabahçı ise. Tenefüsler yemek arası kısa.

Tatlım bellidir ikili öğretim olup olmayacağı. Ona göre sınıf açılıyor ona göre program yapılıyor ona göre personel sayısı belirleniyor.
Okulun özel bir durumu yoksa tek mi ikili mi olduğunu bellidir.
İlkokul 1. sınıf ikili ise öğlen grubunda olur. Olaki düşük ihtimal sabah erken kalkma olayı kabus olur. Zorlanıyorlar.
Ben çocuğumu kayıt ettirecek olsam tam gün bir yere kayıt ettiririm. İkili çok eziyet çocuk için hele sabahçı ise. Tenefüsler yemek arası kısa.
Mevcudu sınırdaki okullar net bir şey söylemiyor gerçekten, son anda dönebiliyor ikiliye.

Ama az çok bellidir yine de kesin olmasa da.

Yok yok...Bu yıl ortalık çok karışık bu konuda, geçen yıl bile ekimin ortasında ikiliden tama geçirilen okullar olmuştu, bu yıl hala emir bekleyen çok okul duydum...

23 Ağustos a kadar kayıt edilenler 26-27 sinde sınıflara kura ile yerleştirilecek, artık kayıt için beklemeyin yani.
Elakin anetil oldu,merak ettiğiniz buysa.

Fişe falan dönülmedi birinci sınıf için söylüyorum harflerin yeri yazım stili değişti uygulamada bir kaç değişiklik var ve ikinci dönemi için konularda büyük ölçüde sadelesme var. Modeli hepimiz okuduk görüş bildirdik ancak 1. Sınıf öğretmenleri Eylül ayının başında bir seminer alacak bununla ilgili. O yüzden ona katılmadan net birşey söylemek istemişlerdir. Endiselecek bir durum yok. Nerde oturuyorsunuz okullarızin durumu ne bilmiyorum ancak ilgili bir veliseniz eğer her türlü desteği verirsiniz çocuğunuza.(Sınıf öğretmeniyim)

X