LÜTFEN YARDIM Görüşmediğim kayınvalidenin torun görme hakkı??

Ağzınıza sağlık ne güzel durumu özetlemişsiniz. Üzüm umrunda bile değil. Ve sadece genetik sebebiyle böyle bir hak tanınıyorsa çok üzücü ve saçma. Çocukların psikolojik gelişimi için anne ve babanın sınırlarının ve rızasının es geçilmesi ne kadar doğru bilmiyorum. Torunlarını gelip görmek istiyosa usul usul kıyrugunu kıstırkp gelicek dövüşmiucek sorun cıkarmıycak, bence böyle olmalı.
Öyle bir hakkı var mı bilmiyorum ama, hiç uğraşmayın çünkü anlamaz gibi. Varsa hakkı kullansın ama 7 aylık bebekleri al götür demez yasa bence. Muhakkak denetim altında bir hak tanır. Üzüldüğüm şey, minicik bebeklerin bunlara maruz kalması.

Kanun bilmiyorum. Ama anne ve baba görüşmüyor, babanne dava açacak. Bence bomboş bi tehdit. İstediğin yere aç derdim ben. Hadi baba görüşse anama götürecem dese falan bir nebze mantığıma yatacak ama oğlu da kendisiyle görüşmüyor.

Chatgpt ye sordum
O iş zor :)

Türkiye'de büyükanne veya büyükbabanın torunlarını görme hakkı, velayet hakkına sahip ebeveynler ile ilişkili olarak düzenlenir. Eğer çocukların velayeti anne veya babaya verilmişse, büyükanne ve büyükbabanın torunlarını görme hakkı otomatik olarak tanınmaz. Ancak, büyükanne ve büyükbaba, torunları ile kişisel ilişki kurulmasını talep edebilirler.

Bu tür durumlarda, büyükanne veya büyükbaba, aile mahkemesine başvurarak torunlarını görme hakkı talebinde bulunabilir. Mahkeme, çocuğun üstün yararını göz önünde bulundurarak, bu talebi değerlendirir. Mahkeme, büyükanne ve büyükbabanın torunlarıyla görüşmesinin çocuğun yararına olup olmadığına karar verir ve uygun bulursa bir kişisel ilişki düzenlemesi yapabilir.

Sonuç olarak, büyükanne ya da büyükbaba, torunlarını görebilmek için yasal yollara başvurabilir ve mahkemenin kararına göre bu hak tanınabilir. Ancak, bu hak otomatik olarak var değildir ve mahkemenin iznine bağlıdır.

Öyle mesajlr yazmıs ki evime polisle gelecekmiş vs. İnsani müşterekte çocuklar için yapılabilecekleri çoktan es geçmiş. Ben böyle bir dram ve karmaşa yaratabilir mi bunu merak ediyorum böyle bir yasal hak var mı? Kadın insan gibi iletişimdense ne yolları deniyor. Bu arada 2.5 aylıkken beli gelip görme zahmetine girmediği torunları, biz küsünce kıymete bindi. Çocuklarımı bana karşı kullanmasına çok üzülüyorum
Kendisi yasal bi veli veya vasi olmadığına göre polisle falan gelemez. İnandınız mı buna? Polis ne diyecek teyze senin kafan güzel mi anası babası başında çocuğun, sana göstermek istemiyorlarsa biz ne yapalım diyecekler

Kadın hukuken hakkı var mı diye sormuş.
“bence, sence, şunca” diye cevap mı olur.
Hukuk sayfasından alıntı;
-Babaanne, Anneanne Ve Dedenin Torunlarıyla Görüşme, Kişisel İlişki Kurulmasını İsteme Hakkı Vardır.

Evet var.

Arkadaşlar merhaba, kayınvalidemle hamileliğim ve lohusalığımda çok büyük tartışmalar yaşandı. Eşimle de benimle de küs. İkiz bebeklerime bir babanelik yaptığını
, görmek için çabaladığını da görmedik. Ancak şuan sadece için mahkeme kararı çıkarıp torunlarını öyle göreceğine dair bir tehdit mesajı atmış. Çocuklarım 7 aylık. Böyle bir hakkı var mıdır? Biz olaylar soğusun ve akışına bakarız diye düşünüyorduk, biraz tüm bu kaostan uzak kalma niyetindeydik ama kadın rahat durmuyor.
Belli koşullar altında olağanüstü hallerde büyükanne ve büyükbaba ile çocuk arasında kişisel ilişki kurulmasına karar verilebiliyor. Ancak bunun için size karşı dava açması ve davada çocugun yararına olduğunun ispat edilmesi gerekiyor. Yani bir anda polis alır gelirim kapına demesi gerçekçi değil sizi yıldırmak için yapıyor.

Sanki bu boşanma durumlarında vardı diye hatırlıyorum. Şöyle ki anne baba boşanıyor baba ölüyor Ya da uzakta o zaman babaanne dede dava açabiliyor. Bu şekli ilk defa duyuyorum. Ama hukuk Derya Deniz her kanun olabilir. Siz bunu hukuk köşesine sorun. Ayrıca annesini sevmediğim çocuğu da görmek istemem! Bilerek inadına yapılmış işi gücü yok herhalde
İnşallah öyledir. Teşekkür ederim. Hukuk köşesine sorun dediğiniz burada bir platform mu!

Madem öyle siz de tehdit mesajlarıyla polise gidip uzaklaştırma çıkarsın ya da mahkemeye verdiğinde o mesajları gösterirsin Allah kolaylık versin çirkefle uğraşmak zor. Peki merak ettim eşiniz ne ediyor bu duruma
çok kızgın ve üzgün. Annesinin deli olduğunu düşünüyor ne desin

Chatgpt ye sordum
O iş zor :)

Türkiye'de büyükanne veya büyükbabanın torunlarını görme hakkı, velayet hakkına sahip ebeveynler ile ilişkili olarak düzenlenir. Eğer çocukların velayeti anne veya babaya verilmişse, büyükanne ve büyükbabanın torunlarını görme hakkı otomatik olarak tanınmaz. Ancak, büyükanne ve büyükbaba, torunları ile kişisel ilişki kurulmasını talep edebilirler.

Bu tür durumlarda, büyükanne veya büyükbaba, aile mahkemesine başvurarak torunlarını görme hakkı talebinde bulunabilir. Mahkeme, çocuğun üstün yararını göz önünde bulundurarak, bu talebi değerlendirir. Mahkeme, büyükanne ve büyükbabanın torunlarıyla görüşmesinin çocuğun yararına olup olmadığına karar verir ve uygun bulursa bir kişisel ilişki düzenlemesi yapabilir.

Sonuç olarak, büyükanne ya da büyükbaba, torunlarını görebilmek için yasal yollara başvurabilir ve mahkemenin kararına göre bu hak tanınabilir. Ancak, bu hak otomatik olarak var değildir ve mahkemenin iznine bağlıdır.

Akli dengesini tamamen kaybetmiş, anneye babaya düşman bir kadınla sadece genetik paydaşları var diye vakit geçirmelerinin doğru olduğunu kimse savunmaz heralde. Pedagogla vs görüşmek gerekir aslnda ama bunlar daha çocuk bile değil el kadar bebekler. Ay allahım uğraştığımız şeylere bakın. Çok teşekkür ederim bu arada zahmetiniz için, çok tatlısınız.

Tabiki boyle birsey olmaz yahu, yasalar cercevesinde baba ve anne haric boyle bir dava acilabilecegini sanmam. Ha siz anne baba olarak sag olmazsiniz, atiyorum anane ile dedededir cocuklar, o zaman babanne ile dede velayet davasi gibi seyler acabilir ama su durumda sanmiyorum dava acabilsin.

Gostermeme hakkiniz, insan olsunlarda torunlarindan mahrum kalmasinlar. Herkes hakettigini yasar.

Ustte chatgpt'ye soran arkadaşa teşekkür ederim, yeni bir bilgi edindik 💕 dava acilabiliyormus.

Boşanma durumunda eğer eşlerden biri öldüyse tanındığına dair örnek bir karar görmüştüm. Ama bu durumda ne olur bilmiyorum. Üst soy olduğu için net de konuşamam ama velayet olmasa da kişisel ilişki kurulmasına karar verilebilir.

Tabiki boyle birsey olmaz yahu, yasalar cercevesinde baba ve anne haric boyle bir dava acilabilecegini sanmam. Ha siz anne baba olarak sag olmazsiniz, atiyorum anane ile dedededir cocuklar, o zaman babanne ile dede velayet davasi gibi seyler acabilir ama su durumda sanmiyorum dava acabilsin.

Gostermeme hakkiniz, insan olsunlarda torunlarindan mahrum kalmasinlar. Herkes hakettigini yasar.

Ustte chatgpt'ye soran arkadaşa teşekkür ederim, yeni bir bilgi edindik 💕 dava acilabiliyormus.

Şuan bende de inada binecek konu. Hiç göstermeme gibi bir planım yoktu ama madem konu buralara geldi, gitsin mahkemeye, çıkarsın kararımı, öyle görsün diyeceğim.

Boşanma durumunda eğer eşlerden biri öldüyse tanındığına dair örnek bir karar görmüştüm. Ama bu durumda ne olur bilmiyorum. Üst soy olduğu için net de konuşamam ama velayet olmasa da kişisel ilişki kurulmasına karar verilebilir.
Kişisel ilişki kararı çıksa ben bu kadınla başbaşa bırakmaya korkarım bebeklerimi. İleride yaşları büyüse de. Bu kadın çocuklarıma beni kötüler eminim yani. Eşime de bana da nefret dolu. Ben ya da eşim de yanyana olma koşulu koyabilir miyiz?

Şuan bende de inada binecek konu. Hiç göstermeme gibi bir planım yoktu ama madem konu buralara geldi, gitsin mahkemeye, çıkarsın kararımı, öyle görsün diyeceğim.
Sizi anliyorum, torun diye olen insan anneye babaya duzgun davranmali bu kadar basit. Oyle bir davayla ugrasacagini sanmam, mahkeme masrafina girmez bence.

Mesela almanyada durum söyle.

Büyükanneyle dedeyle cocuklarin düzenli bir iliskisi vardir. Iki tarafada bu bagi kesmek piskolojik olarak zarar verecektir o zaman mahkeme der ki atiyorum, büyükaile hakli cocuklar ayda bir gün büyükaile torun beraber 5 saat gecirecek.
Bu sadece büyükaile ve torunla gercekden öncesinden de düzenli zaman geciren sevgi saygi bagi kanitlanan cooook nadir durumda olur.

Beni tehtit Eden birine cocuklarimi uzaktan bile göstermem. Dünya öyle bi yer olmus ki babalar anneler kendi evlatlarina kiyiyorlar sirf diger tarafin cani acisin diye. Gerekirse uzaklastirma talep ederim elimde mesaj varken

Kişisel ilişki kararı çıksa ben bu kadınla başbaşa bırakmaya korkarım bebeklerimi. İleride yaşları büyüse de. Bu kadın çocuklarıma beni kötüler eminim yani. Eşime de bana da nefret dolu. Ben ya da eşim de yanyana olma koşulu koyabilir miyiz?
Hayır sizin takdir hakkınız yok hakim karar verecek o konuda.

X