Lohusa iken tüm ailenin evine toplanması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Chills

Üye
Kayıtlı Üye
2 Şubat 2024
284
163
28
Ben ve eşim ailelerimizin yaşadığı şehirlerden başka şehirlerde yaşıyoruz. Simdi 32 haftalık hamileyim. Ailelerimiz doğumdan sonra sanki bize gelmeye o kadarda meraklı değil gibiler. Ama isterler mi onu da çözemedim. Lohusa iken ailelerimizi hani çocuğu falan sevmek isterler diye çağıracaktik ama siz ne önerirsiniz? Kendi tecrübeleriniz ile cevaplar misiniz?

*Lohusa iken aileler eve dolusup evde kalmalı mı?
*Lohusa iken sadece anne-baba mi çocukla ilgilenmeli?
*Lohusa iken annem ve kayınvalidemi çağırırsam eşim dışlanmış mi hisseder, çocukla bağı etkilenir mi? Yoksa bana destek olacakları için eşimi de mi rahatlatır?
*Lohusa iken anneme ihtiyaç duyar miyim?
*Kalabalık mı iyi yoksa az kişi mi?
*Ailelerden ne kadar süre kalmalarını istemeliyim?

Lohusa iken aileler eve dolusup evde kalmalı mı?
Hayır kalmamalı, doğumun ilk günlerinde anne/bebeğe destek için sadece 1 kişi kalmalı,
Lohusa iken sadece anne-baba mi çocukla ilgilenmeli?
siz yeni doğum yapacağınız için desteğe ihtiyacınız olacak, siz zaten doğum yorgunluğunda olacaksınız, en azından birkaç günlüğüne anne veya kv gelsin.
Lohusa iken annem ve kayınvalidemi çağırırsam eşim dışlanmış mi hisseder, çocukla bağı etkilenir mi? Yoksa bana destek olacakları için eşimi de mi rahatlatır?
eşinizi rahatlatır, ilk günler sürekli emzireceğiniz için yemek/temizlik/çamaşır bulaşık/bebek bakımına yardım vs için eşinizde rahatlar, hemde neyi nasıl yapması gerektiğini öğrenir.
Lohusa iken anneme ihtiyaç duyar miyim?
Anneniz ile aranız iyiyse inanın yanınızda isteyeceksiniz. Siz bir evlat dünyaya getireceksiniz ama sizde bir evlatsınız. Doğuma yakın ve doğumdan sonra duygusal açıdan insan anne/baba/kardeşlerini yanında görmek ister ve ihtiyaç duyar.
Kalabalık mı iyi yoksa az kişi mi?
Bebek bağışıklığı düşük oluyor o yüzden ne kadar az insan o kadar iyi. Ortalık salgın hastalık kaynıyor. Bebeğinizle çok içli dışlı olunmamasına dikkat edin.
Ailelerden ne kadar süre kalmalarını istemeliyim?
Kendinizi ne zaman hazır hissederseniz o zamana kadar kalsınlar. Yeni anne psikolojisi çok zor. Bebek yarım saat 1 saatte bir emiyor, zaten çenesi kuvvetli olmadığı için çok ememiyor. Yeni anne sütüde yavaş yavaş gelişeceği için, anneyi hem doğum yorgunluğu, hem uykusuzluk, hemde sütüm az/bebek emmiyor psikolojisi çok etkileyip mahvediyor. Bu psikolojiyi yaşarsanız eğerki atlatana kadar evinizde bir ses bir nefes olması sizi psikolojik olarak çok rahatlatır.

Bebeğim 1 aylıkken hastalık belirtisi taşımayan bir insan tarafından (kim olduğunu bilmiyoruz hala) virüs kaptı. 6 gün hastanede yattı, bebeğim ateşler içerisinde yanar acıdan ağrıdan titrerken ağlarken en çok ben ve babası üzüldük. O yüzden yok yeğenim yok torunum seveyim diyenler olacaktır, çok temas ettirmeyin. Bebeğiniz henüz doğduğunda kemikleri süt olacağı için emzirme/gaz çıkarma için kucağınızda tutun. Çok kucakta tutup kemiklerinin gelişimini etkilemeyin. Sağlıkla doğsun inşallah

Kemikleri süt mü olacak? Bu aşırı bilimsel bilgiyi nereden edindiniz

Soru 1) Uzun süreli kalabalığa gerek yok
Soru 2) Lohusa iken sen bebekle ilgileneceksin etrafındakiler yemek bulaşık yatman kalkman temizlik ıvır zıvır ilgilenecek. İlk doğduğu zaman baba en fazla alt değiştirir yıkarken yardım edebilir. Beslenme mevzusu emzirme tamamen sende, zaten kucağında uyur yerine koyarsın. Yatıp kalkarken yataktan dikişin olursa birinin bir süre yardım etmesi lazım.
Soru3) Eğer anneler geliyorsa bence çağır, eşin de yardım etsin anneler de, çay çorba ihtiyaç adaptasyon süreci herkes yaşayabilir. Yalnızken de yapılır ama destek ekip varsa köstek olmayacaksa niye yalnız olasın ki
Soru 4) Anneni tabiki istersin hele de aranızda güzel bir bağ varsa, sana mental olarak da destek olur tecrübeli, sen de onun evladısın manevi olarak da süreçte destekler seni. O an tüm motivasyon ve destek sana lazım.
Soru 5) Ayak bağı olup seni sinirlendirecek kalabalığa gerek yok. Onu sen bileceksin, doğurunca senden hizmet bekleyecekler çocuğa bakarız sen mutfağa git işini yap diyeceklerse gelmesinler. Ama bebekle sana konfor sağlayıp iyileşmen için destek olup evde yeme içme konusunda seni besleyip evi temizleyip hizmet edeceklerse gelsinler
Soru 6) Ailelerin müsaitlik durumu ve senin sağlığın ile bebeğin sağlığı ayrıca lohusa dellenmesi ile orantılı bir durum. Süre yok ama kalmasalar Bile gelip gitme durumu varsa her gün uğrasalar dahi iyi gelir. Sen bedenen toparlayana kadar destek iyi olur. Sonra zaten tek başına halledersin

Kemikleri süt mü olacak? Bu aşırı bilimsel bilgiyi nereden edindiniz
Kemikler süt olmaz yaf yetişkin kadar sert değil esnek oluyor, kırık çıkık durumu için narin davranmamız gerekiyor onu demek istedi heralde diğer üye, zaten bu hususta annenler uyarır seni, sen de dikkat et konu sahibi gece gece hiç güleceğim yoktu

Ay aklıma geldi gene burada okumuştum çay içersem sütümden bebeğin ağzı yanarmış diye bakın böyle bir şey de yok

Rahmetli babaannem hamile yengem karnını okşarken çığlık atmıştı, ellemeeee bebeğin gözüne parmağını sokacaksın diye
Ben de düşünüyordum bebğin kemikleri sütse doğmadan önce çok çikolata yersek çikolatalı sütlü kemikli bebek çok muz yersek muzlu sütlü kemikli bebek mi doğuruyoruz diye
Bu arada elbette hassas olalım narin davranalım da esnek olmaları kırığa çıkığa karşı daha dayanıklı olmalarını sağlıyor, kırılmıyor esniyor ne muhteşem bir sistem

Eve kalabalık dolusturmayin. Lohusa psikolojisiyle şu an acaba dediğiniz o kalabalık sizi seri katil kıvamına getirebilir biri mutlaka olsun ama bence hem anne hem kv aynı anda olmuyor. Ne kadar iyi de olsalar yöntemler,bilgiler çakışıyor arada kalıyorsunuz. 1er hafta sırayla cagirabilirsiniz. Eşiniz emin olun rahatsız olmaz aksine gideceklerinde üzülür bu arada kemikler süt açıklamasına ithafen şahsen kucagimdan indirmedim bebeğimi bir yerine bişey de olmadı. Zaten dış dünyaya adapte olma sürecinde sürekli kucak istiyorlar. Alismasincilardan olmayın sarın sarmalayin bişey olmuyor. Sağlıkla gelsin.

Benim doğumdan sonra 7. gün kimse kalmadı yanımda. Evde birilerinin olması fikrini sevmedim. Bebeğin her şeyiyle kendim ilgilendim. Çok yorulduğum zamanlar oldu, ama bir şekilde halloldu

Lohusa iken aileler eve dolusup evde kalmalı mı?
Tabi ki kalmamali cinnetten cinnete suruklenirsiniz.
*Lohusa iken sadece anne-baba mi çocukla ilgilenmeli?
Yaninizda kalan herkes sizinle ilgilenmeli siz bebekle. Ozbakim islerini halledince de size dinlenmeniz icin konfor alani olusturulmali
*Lohusa iken annem ve kayınvalidemi çağırırsam eşim dışlanmış mi hisseder, çocukla bağı etkilenir mi? Yoksa bana destek olacakları için eşimi de mi rahatlatır?
Bu biraz annelerle alakali. Babayi dahil etmeyen cok malesef. Bu genelde babalarin isine geliyo.
*Lohusa iken anneme ihtiyaç duyar miyim?
coook
*Kalabalık mı iyi yoksa az kişi mi?
az kisi daha iyi. Hatta mumkunse tek 1 kisi
*Ailelerden ne kadar süre kalmalarını istemeliyim?
Sezareynde siz toparlanip adapte olana kadar. Normal dogumda kimse kalmasa bile sorun olmuyo.
Yazdiklarimin hepsi hayal urunudur. 2 dogum yapip hic birini yasamadim
Cekirdek aile kalip hemen yeni duzene alismak her zaman daha iyidir. Saglikla kavusun miniginize

İki lohusalığı berbat geçmiş biri olarak derim ki kendi isteğiniz ihtiyacınız ne yönde ise o şekilde yaşayın o dönemi. Başkaları ne düşünür boşverin. Lohusa iken kim ne derse desin insan annesini arıyor.. annesini bebeği 3 aylıkken kaybeden biri olarak derim bunu

Asla kalabalığa gerek yok o anlarda siz dinlenmek istiyorsunuz çünkü doğumu atlatmışsınız vücudunuz kendiniz yorgunsunuz zaten uykusuzluk vs oluyor bir de insan kalabalığı olunca rahatça emzirme vs olmuyor birde her kafadan bir ses çıkıyor.
Annenizle iyiyseniz mutlaka anneniz kalsın yanınızda. Hamileyken insana ben her şeyi hallederim vs gibi geliyor ama o işler öyle değil. Çünkü siz sadece bebekle ilgileniyorsunuz ve geride bir sürü iş var onları yapacak birine ihtiyaç var. Sizin dikişiniz vs varsa bebeği size getirecek sizi yerinizden kaldıracak destek olacak birisini ihtiyaç oluyor. Ve kesinlikle tecrübesi olan bilen biri olursa daha kolaylaşıyor her şey. Mesela oğlum sarılık oldu tamam sarılık nedir biliyorum vs ama annem olmasa yanımızda biz cidden bir şey yapamazmışız tecrübeli birileri her zaman hayat kurtarıyor. He ama sana karışmayan tecrübeli birileri çünkü tecrübe de bazen sizin istemediğiniz şeyleri yapmak isteyenlerin tecrübesi falan oluyor o çok kötü. Siz baştan kurallarınızı belirleyin biri gelirse de diyin ben bebekle ilgilenicem siz bana yardım edin siz benimle ilgilenin yeter diye.

Sabah sabah çok güldüm,gününüz güzel geçsin.

Kişiye göre değişiyor. Burada okuyorum.

Sülale ile beraber ya da aile büyükleri ile beraber yaşıyor lohusalar. Demek ki öyle daha çok rahat ediyorlar.

Benim bir arkadaşım “hep annem kaldı,kayınvalide bir gün bile kalmadı” diye hâla üzülüyor
.

İlk doğumsa yanına anneni al eşinle sen alışana kadar toparlanana kadar kalsın. Annen geldiğinde bebek bakımını değil ev işleri ek şeyleri yaptırcaksın bebekle eşinle ikiniz ilgilenin. Ben bi kez daha doğum yapsam kimseye gerek yok çünkü eşimde epey tecrübelendi ikimiz hallederiz, ilkindede yatılı olmadan annem gündüz gitti geldi o kadar bizde. (Evler yakındı) hatta doğum izni bitti eşim nöbete gitti ben lohusayken tek bile kaldım gece

Evet öncelikle sağlıklı hayırlı doğumlar dilerim.
Bende 6 aylık hamileyim.
doğum kasımda. Daha doktorumla konuşmadım ama ben normal doğumdan biraz çekiniyorum.
Sezeryan doğurma ihtimalim olabilir . Kısmet
annem zaten hem ilk gün hastanede olacak.
hemde eve geçtiğimizde yanımda yatılı 7 gün falan kalır .
kaynanam kendi halinde zaten bana pek bir yardımı olmaz eminim. Sadece bebek sevmeye gelir.
Sizede tavsiyem anneniz yinede olsun destek için.

Ben sadece hastanede refakatçi kalması için bir geceliğine kız kardeşimi çağırdım.
Eşim doğum izni ve yıllık iznini kullandı, beraber baktık.Hiç kimseye ihtiyaç da duymadık.
Bebeğim haziran sonunda doğdu, sarılık filan da olmadı. Mis gibi bir doğum, mis gibi bir lohusalık dönemi geçirdim.

Kaynananın nasıl yardımı olmaz ya aynı sitedesiniz. Bebeğe bakmasa bile bence yemek yükünüzü alır. Başka desteği olur illa ki. Annen yakın mı oturuyor sana Seda?

Ona benimkini göndereyim sabah akşam haline şükretsin benimki kapıdan kovsan bacadan girecek öyle bir huzur vermemek

Bu tamamen süreci nasıl yöneteceğine bağlı. İlk doğumda kv lerde ve kendi annemde kaldım bir süre. İkinci doğumda tecrübem var diye sadece kendi annem geldi. Diğer çocukla ilgilenmek için 2 hafta kendi annem 3 hafta kv kaldı.
Üçüncü doğumda ikiz doğum olduğu için her ikisini de çağırdım. Çünkü diğer iki çocuğum influenza olmuştu.
Eşimin bu durum hoşuna gitti çünkü işi yoğundu. Akşam eve gelince bana destek olabildi. Annem 1 ay kaldı sonra kv ve kp 3 ay kaldılar.
Sonrasında ben 4 çocuklu hayatıma tam manasıyla geçmiş oldum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…