Logusalik sorunlari ve depresyon

mercan_dilara

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Şubat 2008
991
2
Kizlar suan bu yaziyi okuyorsaniz hayirlisiyla o kucuk mucizeyi kucaginiza almissiniz demektir.....Oncelikle tebrikediyorum :hooray:
Isin zor kismini atlattik diyorsunuz ama daha henuz bitmedi.Logusalik donemide en az hamilelik donemi kadar zor gecebiliyor.Umarim hepiniz saglikla ve sihatle kucaginiza aldiginiz bebisleri kendi sutunuzle besleyebilirsiniz.Cogunuzun bildigi gibi benim yasadigim en buyuk sorundu bu....
Bunun disinda ilk bir kac gun cok fazla ruya ,ozellikle kabus gormeye de hazir olun...Bebeklerimizi o kadra uzun sure bekledik ki insan da sanirim onlari kaybetme korkusu olusuyor buda insanin sadece uyanik oldugu aani degil ruyalarini bile etkiliyor.
Baska bir logusalik sorunu su hamilelik boyunca aldigimiz kilolari verip verememek korkusu...Suan ben logusaligin 11. gunundeyim ve kendimi inanilmaz cirkinlesmis hissediyorum.Sizlere tavsiyem kendinizi hamilelikden onceki halinizle kiyaslamayin.Kilolar tam oturmadigi iicn ne hamilelikten once ki giysiler oluyor ne de hamileyken giydikleriniz.Karniniz kendini toplamadigi icin havasi sonmus bir balon gibi,goguselerde yumusadigi icin onlarinda goruntusu sizi pek mutlu etmiyor....benneyaptımki

Bunlarin uzerine bir de ilgisiz bir es.Tam da tuz biber oluyor uzerine.....Esim sagolsun bebege karsi ne kadar ilgiliyse benden de o kadar uzak duruyor.Belki daha tam iyilesmedigimi dusundugu icin,belki beni incitir diye dusunuyor ama ben bu zor donemi beraber atlatmak isterdim.

Gelde depresyona girmeeeee..........senağlama
Kadin olmak zor zanaat kizlar...Erkekler hemen hemen hic bir sikintiya girmeden evlat sahibi oluyorlar.Hazir kucaklarina verilmis bir evlet.Yeri geliyo onun basarisindan bizden daha fazla onur ve gurur duyuyorlar...Ama keske zor gunumuzde de bize destek olup anlayis ve sevgiyle yaklassalar.
Hamilelik donemimizde tum zorluklari konustuk,dertlestik....Bunlarida sizlerle paylasmak istedim...

Umarim sizin logusalik doneminiz benimkinden dak iyi ve rahat gecer...Hepinize hayirlisiyla evlatlariniiz kucaginiza almayi diliyorum

evet canım haklısın allah yardımcımız olsun...benimde doğumuma az kaldı...bende depresyona girmekten yalnız kalmaktan çok korkuyorum
Allah sabır versin ...eşlerimizin desteği çok önemli eğer onlardan küçük bi destek bile gelmeyince insan kendini yalnız ve büyük sorumlulukların altına girmiş gb hissediyor...ben şimdiden bazı sözler almaya çalışıyorum ama doğum yaptıktan sonra ne olur bilemem

canımya evet eşlerle çok işimiz var daha. ben dişliyimdir biraz eş konusunda çekinmem lafımı, nazımı. bıraksam şimdiden umursamıcakda işte. dün bizde girdik birbirimize üzdü beni hatam olmadan annesinden sebep. dün geldi ayda yılda abi kez oda tv izlemek için. (ev değişikliği yaptılar bağlatmadılar daha tv) bikaç lafı zoruma gitti. canım sıkıldı annesini götürdükten sonra eve geldi bana çatıyor niye surat yapıyorsun diye bas bas bağırdı bana. halbuki surat yapmadım kös kös oturup tv izledik bide hem programı aç deyip ordakinlerin vay bacakları açık vay bunlar kızlarını nasıl dışarı çıkartıyorlar böyle milletin memesi ortalıkta diye laf söyleyip milletin günahınada giriyor.(ben kapalıyım ama herkezin görüşüne saygı duyarım kimseye ne laf ederim nede etmesini istemem) benimde başım ağrıdı. madem beğenmiyorsun izleme. herkezin günahı kendine. bide eşim gel yemek yap arasıra yapamıyor diyor. oda yok kuranım var gidicek yerlerim var benimde evim var yemek yapmaya gelemem dedi çok zoruma gitti. ne geliyor nede arayıp soruyor iyimisin bişeye ihtiyacın varmı diye. okadar ağrım sancım oldu eşimin zoruyla misafir gibi gelip gitti bikaç kere. (evide yan sokağımda hemde 1tek kaynım var bekar evde kayın pederim yok çok büyük sorumlulukları var ondan gelemiyor) ben teselli beklerken lafının üstüne ben yedim onca azarı.ağladım birsürü. bende aç bıraktım eşimi oturdum kendim yedim mutfakta onu çağırmadım söylemesi ayıp kızartma yapmıştım çok seviyordu. (oda deli işte bilmiyormu huyumu ben yemek hazırlarken bağırıyor yemekten sonra bağırsaydı) gıcık oluyorum bana annesinden sebep kavga çıkarınca. ilgisizliği o gösterir ben suçlu olurum hep. bide doğunca torunlarıda sahip çıkarlar karışırlar herşeyime. gelip kalıcaktı yanımda doğum yapınca istemiyorum şimdi bana değil torununa gelicek çünkü. ben cahilimya bakamam. oooof ooof ya dertliyim bugün anlatımde rahatlıyayım dedim biraz kimlere anlatayım başka.... (

kıyamam canıım sana evet bazen böyle sorunlar yaşayabiliriz evlilik bu sonuçta sen o tatlı canını sıkma bide hamilelikte insan herşeye alınıyo son zamanlardı demi senin onun sıkıntısıda var ondan bu kadar üzülmüşsün biraz meleğini düşün annesi bak o da üzülüyodur şimdi asma o güzel suratını gül biraz:)))

Kardelencim simdiden uzme kendini,bak bebisinde etkilenir sonra....Gerci sana soyluyorum da ben farklimiyim.Hergun esimin yaptigi bisey yuzunden gidip oda da aglayip aglayip geliyorum.Annem ve mercan cok uzuluyolar halime bu sefer onlarda agliyorlar.Bunlara sebep olan esim ise hic birseyin farkinda degil.
Istedim ki bir gunde gelsin agrim var mi sorsun,dikislerim nasil merak etsin,gelsin bi ilgi gostersin .Ama nerdeeee

Kardelencim afiyet bal şeker olsun iyi etmişin anlasın hatasını aç kalmakla...Canım üzme kendini ne halleri varsa görsünler sen yavrunu düşün boşver kaynananı ne yapmışki senden ne bekliyor aynı dert bende de var benimki uzakta ama 1 defa arayıpda sormadılar nasılsın sıkıntın varmı diye çalıştığımıda biliyorlar oğlu aradığında konuşuyor geçen gün aramış eşim yine soruyor doğumdan 1 hafta önce geleyimmi diye bende kızdım şimdimi aklınıza geldi diye ben her işimi hallettikten sonra hanfendi gelipte ne yapacaksa zaten annem yanımda sağolsun herşeyimi yaptı hazırladı oğluşumun her eksiğini aldı onlardan daha bir mendil görmedik istemiyorumda zaten onların birşeyini şimdi doğum zamanı gelip beni sinir edecek eminim ama umursamıycam en mutlu günlerimi onu kafama takarak geçirmiycem eşimede dedim beni düşünmeyeni bende düşünmem ona göre diye...Allahtan eşim anlayışlı kim ne yaparsa ona göre saygı görür dedi annesine benim eşim her güçlükleri tek başına atlatıyor kimseye muhtaç değiliz diyor eşimden Allah razı olsun hamileliğim dönemince her nazımı çekti halada çekiyor lohusalık dönemimde de bana destek olacağına inanıyorum şimdiden diyor sen yorgun olduğun zamanlar uykusuz olduğun zamanlar beşiği benim tarafıma çekeriz bakarım ben diyor bunlar küçükde olsa hoşuma gidiyor
Mercancım bebiş nasıl oldu annesi büyüyormu kim bilir ne tatlıdır şimdi o oyyy yerim onu ben Allah nazardan korusun canım
İşten çıktım anneme uğradım burada uyuya kalmışım şimdi anneciğim yemek hazırlıyor yemek yiycez kızlar eşimde gelip alır eve giderim...İnsanın annesi gibisi yok
Kendinize iyi bakın...sağlıcakla kalın

mercancığım ya of ya nedir bu kocalardan çektiğimiz. benim koca çift karakterli başkasının yanında iyi davranır he tamam sen nasıl istersen der yanlızken farklı şey der. bazen çok iyi davranır her istediğimi yapar bazen gıcıklığı tutar yok yere bağırır çağırır. bende eminim beni bunalıma sokacağını doğumdan sonra. daha şimdiden yatakları ayırmayı düşünüyor bebek ağlarsa kaynanamda destek veriyor öyle deyince aman oğlu uykusuz kalmasın. tek başıma yaptımya ben bu çoçuğu. ne yapı moğluma sarılıp yatarım. zaten toparlanayım annemlerin yazlığına gidicem. aslınada herşeyimize karışan bi kaynana değil ama bazı lafları ağır geliyor işte. önceden takmazdım kafama kabullenmiştim ama şu dönemde zoruma gidiyor taktım kafama işte annemede sen gel dur yanımda dedim utanır belki biraz diye. yarından itibaren annem gelicek yanıma. 60 yaşında 2 tane torun bakıyor kendi evinin işini yapamazken bana gelicek yardıma. AĞLARSA ANAM AĞLAR GERİSİ YALAN AĞLAR........

eğlülcüğüm sende şanslısın eşinden yana inş. yavrunda gelince ömür boyu mutlu mesut yaşarsınız beraber.....
insan bilgili anlayışlı ve en önemlisi olgun olmalı bizimkiler olgunlaşmamış daha hamlar....

Son düzenleme:

yazdıklarını okurken sanki az çok kendi durumumu okudum sanki.sanırım eşlerin anneleri böyle. insanın kendi annesi gibi asla olamaz.canım annem emekli maaşıyla birşeyler yapmaya çalışıyor.bebeğin yatağını aldı birşeyler örmeye çalışıyor. ama kayınvalidemden henüz pek bişey görmedim ve yarın için haber verdi bize gelecekmiş.yani tam misafir gibi. aslında çook iyi bir insan karışmaz etmez ama insan biraz ilgi bekliyor.sonuçta doğunca torunum diye sevecek.12 gün sonra oğlum doğacak Allahın izniyle.tek tesellim eşim 4-4lük bi insan. ve annemde yanımda sağolsun.daha ne isterimki.

Kardelencim aslinda bizi birazda boyle yapan su hormonlar.Bugun kendime dikkat ettim turk haberlerini izlerken bile her 2 haberden birine agliyorum.Aksam izledigim hemen her dizide gozum sulaniyor...Senin de dedigin gibi insan onceden takamdigi seyleri takiyo kafaya....
Benim esimin sulalesi ben gittigimde cok candandir ama biliyorum ki goz boyamak icin.Bak kayra nerdeyse 2haftalik olacak daha 1tanesi telefon edip tebrik bile etmedi.Ama para istemek icin ,yok cocuklarina laptop,digtal camera istemeye ararlar..Ustelik benim esim 8 kardes...Biri aramasa biri arar degil mi?Bende cok sinir oluyorum ama ne yapalim.
Eylulcum canim kiizm iyi allaha sukur babasi kadar beni uzmuyor..Umarim dedigin gibi esin sana karsi mukemmel olur.Aslinda cocuklar konusunda esim aslinda cocuklar konusunda yardim eder ama bana karsi mesafeli sanki....hamileyken bile boyle uzak degildi

mercan cığım konuşmayı denesene bi kocanla sebebini sor hamileyken bile böyle değildin filan de. belki incitmemek için böyle davranıyordur yani farkında olmadan erkekler genelde ayarı bozuk oluyorlar üstüme gelme dersin çeker elini eteğini ilgilen dersin limon gibi sıkar çıkartır canını. ben hep derim eşime ayarın yok senin.

sitrestende sütün azlmış olabilir tabi. ya birileri bi akıl versin şu kocalarımızada öğretseler lohusaya nasıl davranıcağını. ben uyarıyorum şimdiden sakın üzme beni sütüm kesilir diye ama anlayana tabi bakalım nasıl olucak. öpüyorum uslu bebeğin kayranı mucuuuuuuuuk.... (buarada murgizin heyecanından uyuyamadım sanki ben doğurucam. şimdi bekliyordur kurbanlık koyun gibi canım ya)

Mercancığım beklentiler artıkça artıyor ama gören yok..düşündükçe insan daha çıkmaza giriyor..kendini daha kötüleştiriyor..çünkü belli şeylerden sonra malesef yapılar değişmiyor..değişeceğini beklemek dahada içimizi çökertiyor..olabildiğince iyi olmak güçlü olmak lazım..zor cok zor belki ama olabildiğince güçlü olmak kendimizi rahatlatacak....
Loğusalık depresyonu farklı birşey,depresyonda olduğunu bile bilemiyorsun..garip bir ruh hali içinde oluyorsun..
Bende hamileliğimde ve hamilelik sonrasında malesef eşimden destek almadım..ameliyata girerken yakınımda görmedim..o kendi telaşındaydı..bebeğim 4 günlük yoğun bakımdayken....:sm_confused: eşim bebeğe odaklandığı için hiç yanımda yoktu..:1no2: ağladım ama ne için ağladığımı anlamadı:bbo: .....ben daha güclüydüm belkide ama ufak bir destek bir an bile olsa yanımda olduğunu hissettirme yapabilirdi..konuşmak en güzeli ama yapı aynı olunca konuşmak bir yerlere varmıyor...ve
beklentiler artıkça artıyor ..belkide beklentileri en aza indirmek ,belkide birşeyleri görmemeye çalışmak ,bizi ruhumuzu daha da rahatlatacak..tabi yapılabildiğince..:çok üzgünüm:

hepimizde aynı sorunlar var arkadaşlar ben hala çıkamadım bu depresyondan sırf bu yüzden birdaha cocuk düşünemiyorum acaba bizmi çok şey bekliyoruz anlamadım gitti

kızlar yazdıklarınızı okudum aynı şeyleri yaşıyoruz aslında benim eşim yanımda pek olamadı o yüzden pek naz falan yapamadım bende ama kayınvalidemler sağolsunlar misafir gibiler temizlik yaptım bütün gün bitek cam perde kaldı diyorum olsun doğumdan sonra işin ne yavaş yavaş yaparsın diyolar ben onların hiçbirşeyini eşime anlatmıyorum çünkü annesi oda benim annem için laf dese kabul edemem o yüzden poılimiğe gerek yok diyorum herşeyi içime atıyorum ama zamanı gelecek benimde 1 çift lafım olacak elbet
mercancım eşinle konuş içinde olup biten herşeyi ona anlat inan bana konuşunca sende rahatlarsın kafanda kendi kendine sorupta cevaplamaya çalıştığın her sorunun cevabını ondan almaya çalış yoksa nereye kadar bu durumla başa çıkılabilinir ki hamileliğini anlamaya çalıştığı gibi sonrasınıda anlayacaktır o zamanlar karnından belli sürekli aklında ama şimdi bebek dünyada ya senide herşeyin normale döndüğünü düşünüyor olabilir umarım bu durumdan çabuk kurtulursun bebişinide çok öpüyorum

Kizlar dogru soyluyorsunuz.Esimle konusabilirim tabi ve o da istedigim sekilde davranir ama bu sevgi dilenmek gibi bisey.Icinden gelip yapmadiktan sonra :1no2
Dun mesele bir filmde yasli bi kari koca elele evlerinin merdivenlerini cikiyorlardi..Ben aglamaya basladim tabi ...cok bisey degil istedigim aksam eve geldiginde bebegi hemen kucagina alip ayri bi koltuga gecmesindense yanyana oturup beraber sevellim.ya da elini omuzumuza koysun......Aslinda istedigim hicbirseye hayir demiyor.Ne istersen al, yap yeter ki istedigin olsun diyor ama ben sadece onun ilgisini istiyorum...
Kendime bakinca ne kadar bebegimle mutlu olsamda,dunyaya gelemsine sevinsemde yeni vucudumdan mutsuzum.Onun da beni belki oyle gordugunu duusnuyorum.
Ayperincim sen nasilsin?Ayni seyleri yasiyor musun?Benim hala bi takim sikintilarim ,agrilarim var.Henuz kontrole gitmedim ama..Dikis yerlerim aciyor.Karnim tipki pelte gibi ve ic organlarim icerde havada sallaniyormus gibi geliyor..Biraz fazla hizli hareket etsem icerde birbrine carpiyormus gibi geliyor....Kendimi cok cirkinlesmis gibi hissediyorum.Icimdekileri disa vuramiyorum.Annem cok uzuluyor bu sefer diye...Istahim sifira indi ve hizla kilo veriyorum......
A y bir an once eski hayatimi istiyorummmmm senağlama

mercancım bende senin gibi olucam büyük ihtimalle bu 2.bebek sanki sadece bana aitmiş gibi davrandı eşim pek hoş bir hamilelik geçirmedim ilgisiz bi kocayla hatta en son hastaneye yatışımda onun ilgisizliği yüzünden son raddeyee gelmiş sabrım taştı 1 gün sonrada erken doğum sancısından hastanede yatmak zorunda kaldım.uzuuuunnn uzuuuunn yazmak istiyorum halimi ama vaktim yok seni çok iyi anlıyorum ALLAH yardımcın olsun.bebeğini ve seni öpüyorum canım

biz eşimle hep birlikteydik...
hamile kaldığım andan ve doğum yapıp kızım 4 aylık olana kadar çok desteğini gördüm...
ama şimdi başka bir şehirde o ve sadece hafta sonları gelebiliyor evimize ekmek parası...
ve şu an hem kızımın annesi hem babasıyım eviminde hem karısı hem kocasıyım herşey bana bakıyor yakın kimsem de yok...
ama ben bugünlerin geçeceğini biliyorum...
geçecek kızlar herşey geçecek yeterki kendinizi yıpratmayın ve kalp kırmayın kırdırtmayın da aynı zamanda....
işte kadın olmak bu hem zor hem güzel...

Mercancığım canım,bende bir garibim,vücut olarak kendine dikkat eden birisiyim,daha doğrusu birisiydim..şimdi herşey değişti..ama bu düzelmeyecek değil..dikişler konusunda şanslıydım,beni cok zorlamadılar bir hafta sonra oldukça iyiydim..ama dikişlerimde ağrı zaman zaman oldu..beni zorlayan karnımın gerginliğiydi,sanki başkasının göbeği gibi derimi hissetmiyordum!:sm_confused: şimdi şimdi daha iyiyim..yani ağrı olması normal canım..dert etme kendine..dikiş yerlerine odaklandığın için artı dahada ağrıyor olabilir!bu vücut geçici o ve eski haline dönmek elinde,ama vücuttan önce en önemlişey moral ve kendini iyi hissetmen..sonrası zaten küçükte olsa kendiliğince gelecektir..
daha neler yazacaktım ama bebek ağlıyor..

benimde en buyük korkum depresyon ilk kizimda iki hafat sürdü ikincide iki ay bakalim bunda ne kadar sürecek ben dogumdan sonra cok aglarim moralim cok bozuk oluyor bazen hatta niye yaptin gibi seylerde diyorum yani kafayi yiyom yalniz kalamiyom bu yüzden bu sefer kaynanam gelecek türkiyeden bakalim hayirlisi insallah hic depresyona girmem

Benimde çok yakın bi arkadaşım doğum yaptı.Hiç mutlu deil bebeği emzirmek bile istemiyor :1no2: çok üzüldüm inanki çok zormuş diyor kaldıramadı galiba anneliği ...

Elifcim (Mercan)

Canım bence boşuna üzülüyorsun..Şöyle düşün nasılki biz yaklaşık 10 ay hamile vaziyette dolaşıyor ve bunu göze alıyoruz, toparlanmamızda aynı süreçte oluyor.. Dikişlerin iyileşir iyileşmez bebişlerinle yürüyüşlere çık..Temiz hava iyi gelir hem hareket etmiş olursun..Ayrıca doktorun müsade ederse korse kullan..Hepimiz şu an tanınmaz haldeyiz..Bende evlendiğim zamanki gibi değilim ve aynaya bakmaktan hiç hoşlanmıyorum..Ama biliyorum ki hamile kalmayı ve bu bebeği ben istedim..Çok şükür Allah'ta nasip etti..İnşallah sağlıklı doğar da bende anneliği yaşarım..Allah kadını zaten öyle bir yaratmış ki sen yediklerini abartmıyorsan zaten zayıflıyorsun eski haline kilo olarak dönüyorsun..Bebek vasıtasıyla kiloların hepsi gidiyor..Gerisi de sana kalmış..Kuaförüne git, saçlarını boyat, hafif spor yapmayı asla ihmal etme..Bunları eşin içinde yapma kendin için yap..Malesef erkeklerin %90'ı kadınları yanlış anlar yada hiç anlamaz, onların dünyaya bakışıyla bizim bakışımız farklı. Biz onlardan duygusallık bekliyoruz ama onlar olayları mantık çerçevesinde değerlendiriyor..Direk "benimle ilgilen" demediğin sürece ilgiye ihtiyacın olduğunu hiç anlayamıyorlar, malesef öyle yaratılmamışlar..Sen kendine bakıp güzelleştikçe kendini iyi hissedeceksin, mutsuzluğun eşinle alakalı da değil bence..Belki eşin annenin yanında utandığı için sana yakınlaşmak istemiyor yada sezeryan olduğun için seni zor durumda bırakmak istemiyor..Ayrıca bu hamilelik ve doğum süreci kolay bir süreç değil..Kendine biraz zaman tanı..Belli ki eşin baba olmaktan memnun..Bunu kabullenemeyen insanlarda var..O bebek ikinizin bir parçası, ona gösterdiği ilginin yarısı senindir zaten..Eşin sana ilgi göstermiyorsa sen ona ilgi göster ne olacak ki o senin sevdiğin insan değil mi?? İnsan sevdiğine karşı gurur yapmaz, rahat olur, rahat davranır..Erkekler kapristende hoşlanmaz ve çekemezler..Bence sen de çok rahat ol, kendini boşuna üzme, zaten kaç günlük dünyada yaşıyoruz ki..Bu kadar kısıtlı bir zamanda bütün vaktimizi üzülerek geçirmenin bir manası yok. Mutlu olmak için ne kadar sebep bulursan ve hayata pozitif bakarsan o kadar kazancın olur..Yoksa "acıların kadını" modunda yaşamak hiçbirimize bir fayda getirmiyo ( denenmiş onaylanmıştır yerimseniben)

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…