Kekler - Pastalar Limonlu tereyağlı kek

cicekcicek

Annecik
Kayıtlı Üye
2 Mayıs 2008
7.252
1
40
miss kokulu bir kek lütfen deneyin

margarinlede oluyor ama tereyağıyla yapın asıl lezzeti yakalamak için.

not: rendelenmiş limon kabuklarını şekerle ovarsanız daha esanslı bir kek elde edebilirsiniz. bu tarife arzuya göre vanilin de eklenebilir.

tereyağı (yada margarin) ,240gr.

5 yumurta

2,5 su bardağı tozşeker

1 limon kabuğu rendesi

1 su bardağı süt

2 yemek kaşığı limon suyu

3 su bardağı elenmiş un

1,5 cay kaşığı kabartma tozu

Oda ısısına getirilmiş yumuşak tereyağı ,yumurtaları ,sekeri ve limon kabuğu rendesini genişçe bir kaba alıp yaklaşık 5 dakika kadar krema gibi olana dek çırpın.

1 bardak sütün içine limon suyunu ekleyin.

Ayrı ufak bir kaba unu kabartma tozu ile birlikte eleyin. arzuya gire vanilyada koyabilirsiniz.

Çırptığınız yumurtaları karışımın içine biraz limonlu sut, biraz undan ekleyerek hepsini karışıma yedirin azar,azar.

Yağlayıp unladığınız büyük kek kalıbınıza hamuru dokun.

(175C) dereceli önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 70-80 dakika arası pişirin.

Kalıbın içinde biraz ılındıktan sonra kalıptan çıkarın. Soğumaya bırakın.

Cnm yaptım çok güzel oldu teşekkürler, can oğluşunu Allah bağışlasın,darısı benim başıma inş.

denedim cnm ellerimize saglik,,bi ara sute limonu katinca sut kesildi,bidahami yapsam diye dusundum ama vazgectim kesilen sutu kattim sonuc cok lezzetli bir kek oldu,heee ben bide uzerine findik doktumm mis gibi oldu,:)))

ellerine emegine saglik canim okurken kokusu geldi gibi sanki limonun :)
ben kek yapmaya bayilirim fakat yemeyi sevmiyorum begenemiyorum bitürlü hazirlari cok bayiliyorum
bu yüzdende yeni tariflere acigim birgün tadina doyamicagim bi kek yapicagima eminim denicem bunuda mutlaka paylasimin icin tskler
ha buarada keklerim nefis olur deneyenler bayiliyo bi ben haric:jeyyar:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…