Leman Sam'ın 'Halkı Aşağıladığı' Gerekçesiyle Hapsi İsteniyor

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.299
42.836
Leman Sam'ın 'Halkı Aşağıladığı' Gerekçesiyle Hapsi İsteniyor
Türkiye > Gündem-
29 Mart, 18:26'da eklendi
Ulaş DemircanOnedio Editörü
5PaylaşımPaylaşTwitter'da Paylaş
551818b3bce79f5f59aa1969.jpg

Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanlar için attığı bir tweet yüzünden tepki çeken Leman Sam'ın hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçlamasıyla bir yıla kadar hapsi istendi.

Twitter hesabından, "Benim için IŞİD ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır" diyen Leman Sam, başta Bülent Arınç olmak üzere birçok AKP'linin saldırısına maruz kalmıştı.

Sam, saldırılara yine twitter hesabından yanıt vermiş "Her meslekten tanınmış insanların bir kısmı çeşitli nedenlerle susuyor, çoğunluğu ise tribünlere oynuyor" demişti.

Leman Sam hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçlamasıyla bir yıla kadar hapsi istendi.

55181851c7a15e635685a5af.jpg

Attığı tweet nedeniyle Sam hakkında yapılan suç duyurusuna savcılığın daha önce verdiği takipsizlik kararını üst mahkeme bozdu. Avukat Turgay Balaban’ın itirazı üzerine dosyayı inceleyen İstanbul 4’üncü Sulh Ceza Hakimliği, kovuşturmaya yer olmadığına yönelik kararın kaldırılmasına hükmetti.

İddianame İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianamede "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak"la suçlanan Sam’ın altı aydan bir yıla kadar hapsi isteniyor.

Neyse ki benim yazacaklarım yazılmıs..insanın aklına hemen reisi cumhur geliveriyor..Gel de gülme..

Leman sam la aynı fikirde bile olsak aynı fikirdeyim diyemiyoruz
Düşünce özgürlüğne girmiyor mu?

açıkcası halkımız din ile ilgili eleştirilere aşırı tepki gösteriyor bence, gösteremez mi gösterir, o da düşünce özgürlüğü

benim merak ettiğim konu, gizli kapaklı bir şekilde ya da açıkca dine aykırı davranışlar sergileyenlere neden aynı tepkiler gösterilmiyor, bu iki yüzlülük değil mi sizce?

örneğin ayet salla bakaradan oyları topla fukaradan "tarzı" insanLAR....

leman sam yanlış mı demiş bence yanlış, öyle düşünüyor olsa bile açıklamamalıydı ama en azından oldukça dürüst ve bence düşünce özgürlüğü kapsamında...

bu arada vejeteryan falan değilim, gayette et severim, lafımı çarpıtmak isteyenlere karşı dipnot düşeyim dedim

Canlı bir varlığın boğazına bıçağı allahu ekber diyerek kesilmesi elinizi vicdanınıza koyun benzemiyor mu kesilenlerden biri insan biri hayvan ben maneviyat bahsetmiyorum fiziksel olarak benzemiyor mu?

diğer anlamadığım konuda halk ve diğerleri ayrımları, bu ayrımıda malum kişi ve kişiler oluşturdu

biiiiiiiz onlar, beeeeen onlar diyerek....

ama bence halk ve diğerleri diye bişey yok, hepimiz halkın parçasıyız, sosyo ekomomik eğitimsel düzeyler bizi ayrıştırmaz

Canlı bir varlığın boğazına bıçağı allahu ekber diyerek kesilmesi elinizi vicdanınıza koyun benzemiyor mu kesilenlerden biri insan biri hayvan ben maneviyat bahsetmiyorum fiziksel olarak benzemiyor mu?
halka çapulcularmı demiş pardon?yoksa ananıda al gitmi demiş?:KK64:kafam karıştı şimdi:KK64:

İnanmayan birinin bunu böyle yorumlaması gayet normal değil mi?

Kurban bayramının önemini bilmiyor sanırım ? Bi hayvanın yenilmek ve ihtiyaç sahiplerine verilmesi için kesilmesiyle insan öldürmek aynı şey mi? Vah, düşünce yapısı bilgisizlikle gelişmiş olmalı

İnanmayan birinin bunu böyle yorumlaması gayet normal değil mi?

Kendine normal gelebilir. Ama insanların hassasiyetine göre konuşması gerekir. Kurban bayramı dini bir bayram ve inançla ilgili bir şey... İnançsız birinin anlamasını bekleyemeyiz ama Işid gibi bir terör örgütü ile aynı kefeye koymak hakaret etmek demektir... Düşünceleri ifade etmek ile hakaret arasındaki çizgiyi aşmış bence...

Leman Sami severim ve gerçek bir sanatçı olduğunu düşünürüm, inanmayan biri için de açıklamaları beni rahatsız etmedi benim inancıma ket de vurmadı. abartıldigini düşünüyorum

Ayrıca kurban Bayramının anlamını da yitirdik toplumca, şimdi kes hayvanı koy dondurucuya bayramı yasiyo millet

Ya nedir bi sanatçıların çektiği hepte gerçek sanatçılar çekiyor
Kırk defa din değiştirmiş iktidar yalakası hatuncuğu sanatçı olarak yurturacaklar

Leman saçmalamış o ayrı da hapsi istenecek kadar ne yapmış? Kendi saçma düşüncesidir, kendini bağlar.

Halkı kin ve düşmanlığa sevkeden niceee saray erkanları var. Suç keçisi Leman mı oldu?

nihat dogan da özgecan olayinda kendi fikrini söyledi! adami linc ettiler resmen. neden? cünkü halkin cogunlugunun hassas oldugu bir konuda gereksiz ve yersiz bir aciklama yapti!!!

bu da aynisi degil mi ?

cogunlugu müslüman bir ülkede yasiyorsun attigin tweet türkce yani türklere hitab ediyorsun ve bunlari söylüyorsun!!

digerine verilen tepkiyi acilan davayi haksiz bulmayanlar bunu neden yanlis buluyor??
ikiyüzlülük degil de ne bu??

nihat dogan da özgecan olayinda kendi fikrini söyledi! adami linc ettiler resmen. neden? cünkü halkin cogunlugunun hassas oldugu bir konuda gereksiz ve yersiz bir aciklama yapti!!!

bu da aynisi degil mi ?

cogunlugu müslüman bir ülkede yasiyorsun attigin tweet türkce yani türklere hitab ediyorsun ve bunlari söylüyorsun!!

digerine verilen tepkiyi acilan davayi haksiz bulmayanlar bunu neden yanlis buluyor??
ikiyüzlülük degil de ne bu??

leman sam ve nihat doğanın karşılaştırıldığına inanamasam da:KK53: bu meseja cevap vermek istiyorum

nihat doğan denilen şahıs vahşice öldürülmüş bir genç kızın ardından sizde mini etek giymeyin o zaman diye bir açıklama yaptı bu açıklamanın gidişatını anlayabildiniz İnşallah.leman sam ise inanmadığı bir dinin inanmadığı bir bayramını hayvan katliamı olarak gördü,yani kendince hayvanların öldürülmesini protesto etti.doğru mudur açımlamaları bana göre değil çünkü müslümanım ve dinimin gereği budur.ancak toplumu galeyana getirecek bir açıklama değil bu.ya da dini hassasiyet noktasında bu ülkenin güya müslüman bakanı ayetimiz,suremiz ile dalga geçerken bu kadına yapılandan daha hassas olunmalıydı diye düşünüyor insan.orası da ayrı mevzu.

şimdi ortada iki karşılaştırma var;birinde katledilen bir genç kızın arkasından neredeyse oh olmuş hak etti diyen bir adam diğerin de hayvanların kendine göre acı çekerek öldürülmesine kendince tepki koyan bir kadın.biri için insan hayatı bile önemli değilken diğeri için hayvanlar da çok önem taşıyor bu karışılaştırmada.

mesela ben nihat doğanı savunmayıp leman sama gelen tepkiler için abartı dediğim için iki yüzlüysem,evet öyleyim!

sabah sabah amma da yazmışım :eek:

Bence ağır olmuş söylediği , Leman Sam ateist diyelim , yani tam bilmiyorum ama öyle farz edelim , biri kalkıpta ateistleri kötü bir şeye benzetse ne olur mesela ? Tepki verir mi vermez mi ? mutlaka verir.

Keşke ağzımızdan çıkan sözlere biraz dikkat etsek kimseyi kırmasak , kurban bayramına tepkisini bu kadar ağır bir cümle ile söylemesine gerek var mı ? ki sanatçı yani çok daha uygun kelimelerle söyleyebilirdi.

Bu dünyada et yenmiyor mu? yeniyor .belki kendisi de et yiyordur. Ee o hayvanlar da kesiliyor. Yani mesele sadece insanların o hayvanları dini inancı gereği kesmesi. Bazılarını rahatsız eden bu.

X