Yöresel Tarif Lanaşı (Bulgaristan)

Yöresel Yemekler

emilia

Emina
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2007
900
3
Malzemeler;

*1 adet ufak lahana,
*3 çorba kaşığı sıvı yağ,
*1 çorba kaşığı un,
*2 çorba kaşığı kaymak
*1,5 çay bardağı pirinç,
*1 adet domates,
*1 adet sivri biber,
*su,
*süt,
*tuz

Yapılışı ;

ilk önce lahanamızı ufak ufak (liğme liğme) kıyarız,kıydığımız lahanayı tepsimizde tuz ile ovalarız.tuz ile ovaladığımız lahanayı yağlanmış olan tenceremize koyup kavururuz...kavrulduktan sonra lahanaların üzerine çıkacak kadar suyumuzu ilave ederiz...bunu bu şekilde kaynatıp pişirdikten sonra,üzerine pirincimizi ilave ederiz(karıştırmak yok),üzerine önceden doğradığımız domates ve biberimizi koyarız...bu şekilde pirinç kabarana kadar pişer...Lanaşımızı ateşten indireceğimiz zaman 1 çay bardağı süt ilave ederiz...

Terbiyesi ;

1 kaşık unu ve 1 kaşık yağı birlikte kavurup lanaşının üzerine döküp karıştırırız...üzerine 2 kaşık kaymak(katık) ilave edip haraketlerimiz seri ve kalçadan olmak şartı ile güzelce karıştırırız...Not:Tarifimiz 4 kişiliktir...!

canım benım aılemde gocmen ama annem bu yemegı daha farklı yapıyor.demekkı ordada yore yore degısıyor tatlar.bende annemın ve dolayısıyla benım yaptıgım tarıfı zeytınyaglılar bolumunde zeytınyaglı kapuska olarak yazmıstım

emiliacığım bendebg göçmeniyim bunu bizde çok yaparız yalnız ben pirinçli pek sevmem ben zeytinyağlısını daha çok seviyorum biraz salça domates renk veriyo ayrıca defne yaprağı lahanaya çok güzel bir koku veriyo ben mutlaka 2-3 yaprak atarım denemeni tavsiye ederim

canım bende bg göçmeniyim bizde çok yaparız bunu.yalnız ben zeytin yağlısını daha çok seviyorum.bak bide benden bir öneri lahanaya defne yaprağı çok yakışıyo ben mutlaka2-3 yaprak atarım denemeni tavsiye ederim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…