Yöresel Tarif Kütahya Yöresel yemekler -Sıkıcık-

Yöresel Yemekler

Ceylan

BiHüzünSaklı ve BinUmutla
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2008
12.871
15
my.php
[/URL][/IMG]

Sıkıcık
Malzemeler :
• 1 bardak tarhana
• Yarım bardak ince bulgur
• Yarım kuru soğan
• 100 gr kıyma
• Tuz, karabiber
• Yarım bardak sıcak su
• Bir kaşık salça
• Sarmısaklı yoğurt

Hazırlanışı:
Tarhana, bulgur, soğan rendesi, karabiber ve kıyma sıcak suyu karıştır. ıyice yoğurulur.

Tepsiye biraz un koyulur. Misket büyüklügünde yuvarlanır. Una bula tencereyi. Yağı, salçayı koy. Biraz kavur ve 1 litre su koy. Kaynayınca unlanmış sıkıcıkları suya at, iyice bişince kaselere al. Sarmısaklı yoğurt ve naneli servis et.

Afiyet olsun. Kütahyanın çok lezzetli bir yemeğidir. :1hug:

Son düzenleme:

CımciK

CıMCıK (Kütahya)

Kütahya ıl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Malzemeleri;
Un
Yumurta
Tuz
Tereyağı
Sarımsak
Yoğurt

Hazırlanışı:
Bir kabın içine un havuz gibi açılır. ıçine yumurta, tuz, su ilave edilir. Hamur yoğrulur. Yoğrulduktan sonra yumaklara ayrılır. Hamurlar yuvarlak olarak tek tek açılır. Unlanır. Oklava ile iki taraftan eşit biçimde sarılır. Ortadan ikiye kesilir. 1parmak eninde kesilir. Bıçağın üzerine atılır. Küçük küçük kesilir. El ile havalandırarak hoplatılır. Tek tek cimciklenir. Çapraz biçimde 1 kaşığa 40 adet sığacak şekilde yapılır. Sunum; tereyağı gezdirilir.Üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür. Servise sunulur

ceylancım begendim tarifleri güzele benziyo ama şeyi merak ettim bu cimcigin içine et falan bişe katmıyomuyuz cnm bizim mantımız gibi olur kıyma katarsak :))))))))

valla harikasın ceylan, ikisinden de yemedim ama çok övgülerini duydum kaydirigubbakcemile3 madem buraya tarif koydun yapmasını biliyosun yap da yiyelim bi gün kızz cokacimcoook

sanane ndk kı koyduguna göre yapabiliyo :p

ceylancım begendim tarifleri güzele benziyo ama şeyi merak ettim bu cimcigin içine et falan bişe katmıyomuyuz cnm bizim mantımız gibi olur kıyma katarsak :))))))))

yok canım. makarna gibi yeniyor. kıyma konulmuyor..

yok canım. makarna gibi yeniyor. kıyma konulmuyor..

makarnamı:1shok::1shok:anaaaa
sıkısık ta bizim topalagımıza benziyo yanlız üzerine yoğurt dökülmüş hali bide içinde tarhana olmayacak :.:))))):1rolleyes:

X