Kürtaj oldum. Yardımınıza ihtiyacım var 😔

DarkBlueBird

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
24 Nisan 2023
9
4
28
Merhaba kızlar. Dün anestezili vakumlu kürtajla kalbi durmuş olan 9 Haftalık bebeğim alındı. Psikolojik olarak çökmüş durumdayım. Yeni evliydim planlanmış bir gebelik değildi ama kendine beni çok bağlamış. Kaybedince öğrendim bu kadar sevdiğimi. Aranızda benim durumumda olan tecrübeli çok kişi var. Beni anlayacağınızı umuyorum. Çünkü yaşamayan kimse anlamıyor en yakınlarınız bile. Herkes hayatına devam ediyor ama ben edemiyorum. Kulağıma bebek sesi gelse burnum sızlıyor, bakamıyorum bebeklere.
Bir daha nereden başlanır ne yapmam gerekir bilmiyorum.
Bir daha bebeğim olsa yine kalbi durur mu? Yaptırmam gereken tetkikler neler? Ne olur bana akıl verin.

Geçmiş olsun öncelikle Rabbim sabır versin.
Daha dün olmuşsunuz o yüzden psikolojik olarak iyi olmamanız çok doğal. Biraz zaman tanıyın kendinize.

Genel olarak 2. Kez düşük olursa inceleme yapıyor doktorlar, ilk düşüklere çoğunlukla normal olarak kabul ediyorlar.

Kendinize iyi bir doktor bulun, gebe kalmak istediğiniz zaman gidin öncesinde muayene olup gereken takviye ilaçları, testleri vs o iletecektir.

Amin sağ olun.

Yaşadıklarınıza üzüldüm ama Rabbim size daha sağlıklısını nasip edecektir merak etmeyin
Kalp durması ise öncelikle kan değerlerinize baktırmalısınız. Özellikle demir ferritin.
Tiroid de önemli.

Kötü bir duruma bak daha kötüler var diye teselli vermeyi uygun bulmuyorum ama bir yakınım doğumuna 2-3 gün kala bebeğini kaybetti. Şu an ben onu düşündükçe kalbim sıkışıyor, onu hayal dahi edemiyorum. Sizin durumunuza da çok üzüldüm, 2 haftalık bile olsa anne rahmine düştüğünde anne için daha ötesi olamaz eminim..

Allah çok sabır versin. İlk gebeliklerde olabiliyor, çevremde çok var ve hepsi 2. kez hamile kalıp bebeklerini aldılar kucaklarına.. Çok geçmiş olsun.

Merhaba, ben de Nisan ayında kürtaj olmak zorunda kaldım, ben de ilk başta bebeğimle bağ kuramamıştım, hatta kendimi suçladım istemediğimi mi hissetti de beni bırakıp gitti düşüncelerine kapıldım, oysa ki değil.. Yaşanacaktı. Şimdi tekrar gebelik düşünüyorum, endişelenme, senin de tüm bu duyguların geçecek, bedenine güzel bak, sağlığına dikkat et, tekrar hamile kalacağız inşallah, çok geçmiş olsun

Merhaba öncelikle çok gecmis olsun. Tıbbı genetik bölümünden eşli randevu alıp ikinize genetik testi ve sizin için trambofili testi yapılmasıni istemelisiniz. Doktorlar genelde 3 düşük olmadan önermiyorlar bu testin yapılmasını, siz işinizi sağlama alıp şimdiden yaptırın bu testleri. Zaten kandan bakılan basit testler.

Gecmis olsun, bende 8 haftalikken kalbi durdugu icin kurtaj olmak zorunda kaldim. Ilk zamanlar daha iyiydim ama sonrasinda vurdu beni.. rabbim daha beterinden korusun, sinavimiz bu kadar olsun diyorum insallah. Tibbi genetikten kendin icin trombofili paneli ve esinle kromozom analizi testi yaptirabilirsin. Ben zeynep kamilde yaptirdim, tek dusuk oldugunu soylememe ragmen yaptilar. Oncelikle her seyin nasip meselesi oldugunu hatirlat kendine, dunyaya gelmesi gerekseydi gelirdi. Ama biz yinede yapabilecegimiz seyleri yapip gerisini allaha birakmaliyiz

çok teşekkür ediyorum Allah size de kolaylık versin. Dediğiniz testleri verdim hemen.

Aynı şeyleri düşünmüşüz. İlk öğrendiğimde kavrayamamıştım. Bağ kuramadığımdan gitti diye düşündüm. Umarım en kısa zamanda kucaklarımız dolar. Çok teşekkür ederim.

Merhabalar, ben de Nisan ayında boş gebelik sebebiyle kürtaj oldum. Hep kendimi telkin etmeye çalıştım bebeğin daha zamanı var demek ki, ya daha buyukken kaybetseydim, çok daha kötü şeyler yaşanıyor tam bağlanmadan erkenden gitti, kalp atışını da duymadım gibi sürekli ama sürekli kendimi telkin ettim. Hamileligi yaşadığım dönemde hiç duygusallik yoktu yani öyle en ufak bişeye ağlamazdim çok rahat geçecek hamileliğim diye düşünüyordum çünkü aşırı bı belirtim yoktu. Kürtaj sonrası herşeye ağlıyordum. İnanın o süreçte hem hormonlar hem yarattığı travma çok farklı bisey. Çok çabuk sinirleniyorum, çok çabuk herşeye ağlıyordum. Bu sefer de bugünler geçecek hepsi hormonlardan diyordum inanın agladigim şeyler o kadar saçmaydı ki ama kendimi tutamiyordum da. İlk adetimi oldum ve rahatlama geldi bana eski düzene döndüm, o duygusallık, herşeye ağlama durumu sona erdi. Yeniden çocuk için tatlı telaşlar başladı, şimdi deniyoruz tekrar ve regl dönemim yaklaşıyor. Regl olsam da üzülmeyeceğim artık en azından çocuğumuz olduğunu biliyoruz ve en önemlisi sağlıklı gelmesi. Bu şekilde yarım kalmış heyecan insanı çok yıpratıyor. Diyeceğim o ki bugünler hormonların etkisiyle çok zor gelecek ama hepsi geçecek inan şu an hep ağlamakli hissedebilirsin ya da herşeye çabuk sinirlenebilirsin bunlarin hepsi geçecek. Regl olduğun zaman bomboş tertemiz bir sayfa açmış olacaksın. Şu an içinde tutma duygularini daha kötü olma. Daha zamanı değilmiş miniginin gelmesinin. Sağlıkla gelsin inşallah

Merhaba canım ben de 2021 ekimde kürtaj oldum boş gebelik olduğu için. İlk 1 2 ayımda çok zor kabullendim bebek gördüğüm zaman hep ağlardım. Bebeği olan arkadaşlarımla görüşmezdim. Yolda yürürken bebek görsem bütün gün aklımdan çıkmazdı gece yine ağlardım. Sonra toparladım kendimi yavaş yavaş bir işe girdim kafami dağıttım biraz. 8 ay sonra yeniden bebek istediğime karar verdim ve çok şükür Allah nasip etti bu sefer ilk denedigimiz ay hamile kaldım. Çok zor bir hamilelik geçirdim plesenta previa vardı hep kanamalarım olurdu hamileliğimin yarısı hastanede geçti. Bu sefer de bebeğim beni bırakıp gidecek diye düşünüyordum ama çok şükür sağlıkla kucağıma aldım canım. 4 aylık oldu bile. İnşallah sen de sağ salim kucağına alırsın bebeğini. Çok zorluk çeksen de asla pes etme zamanı gelince en güzeli senin olacak. O kokusuyla yaşadığın tüm kötü şeyleri unutacaksın.

Evet hepsi doğru benim için güzel ifade etmişsiniz. Peki ne kadar zaman sonra regli oldunuz?

Çok geçmiş olsun 2 düşük 2 dış gebelik yaşamış olup dış gebeliklerde açık ameliyat oldum. Şu an tekrar hamileyim fakat boş gebelik yaşadığımı öğrendim az önce. Kürtaj olacağım. Çok inanılmaz zor. Ama elbet geçecek bu günler. Doktorlar ilk kayıptan sonra genellikle birşey yapmıyorlar. Fakat pıhtılaşma için genetik test isteyebilirsiniz bende pıhtılaşma çıkmıştı. Bunun dışında tekrarlayan gebeliklerde genetik inceleme ayrıntılı yapılıyor fakat sizde şu an gerek görmezler. Acınızı duygularınızı paylaşıyorum sizi sizden başka kimse anlayamaz

Neden ilk dusukler normal kabul ediliyor +?

Neden ilk dusukler normal kabul ediliyor +?
Genel olarak yorum yapayım, doktorlar tekrarlayan düşüklerde genetik test istiyorlar, çevremde de duyduğum herkese aynı cevabı veriyorlar. Anne veya babadan talep gelirse araştırma detaylı yapılıyormuş.
Sanırım ilk yıl korunmasız ilişkide gebelik olmazsa sebebinin araştırılması gibi bir şey.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…