Aile Planlaması Kürtaj Nedir?Öncesi ve Sonrası Yaşadığımız Sorunlar ve Deneyimlerimiz

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
merhaba bende çarşamba günü kürtaj oldum maalesef:KK43: ilk hamileliğimdi bebeğim 7 hftalıktı ve kalbi atmadığı için alındı. sonrasında biraz ağrım oluyor ama ağrı kesici ve enfeksiyondan korunmak için antibiyotik alıyorum. gerçekten yaşamayan bilmiyor anlayamıyormuş çok büyük bir yıkım oldu benim için. çok alıştırmıştım kendimi şimdi kocaman bir boşluktayım:KK43:( bir daha nasıl cesaret ederiz böyle bişeye bilmiyorum. rabbim hepimiz için hakkımızda hayırlısı neyse onu nasip etsin....

Doktor degilim ama internetten okuduklarim kadariyla bildiklerimi aktarayim. Hamilelik sirasinda kanimizdaki beta HCG hormonu surekli yukselir. Kurtaj olduktan sonra ya da dusuk yaptiktan sonra betaHCG'nin sifirlanmasi biraz zaman alabilir(bazen 2-3 hafta).Mesela kurtajdan hemen sonra veya birkac gun sonra hamilelik testi yaparsaniz testiniz pozitif cikar. Bu hamile oldugunuz anlamina degil, eski hamilelik hormonunun hala sifirlanmadigi anlamina gelir. Kanda betaHCG oldugu surece de yorgunluk gibi hamilelik belirtileri devam edebilir. Bazen rahimde kurtajdan dolayi parca kaldiginda bu parca hamilelik hormonu uretmeye devam eder. Kaninizda betaHCG oldugu surece yeni adet dongunuz(dolayisiyla yumurtlamaniz) baslamaz. Genellikle betaHCG kanamaniz tamamen durdugunda sifirlanmis olur. Tekrar adet olmak icin kurtajla adet kanamasi arasinda en az 20 gun hic kanamasiz gecmis olmasi lazim.

merhaba bende çarşamba günü kürtaj oldum maalesef:KK43: ilk hamileliğimdi bebeğim 7 hftalıktı ve kalbi atmadığı için alındı. sonrasında biraz ağrım oluyor ama ağrı kesici ve enfeksiyondan korunmak için antibiyotik alıyorum. gerçekten yaşamayan bilmiyor anlayamıyormuş çok büyük bir yıkım oldu benim için. çok alıştırmıştım kendimi şimdi kocaman bir boşluktayım:KK43:( bir daha nasıl cesaret ederiz böyle bişeye bilmiyorum. rabbim hepimiz için hakkımızda hayırlısı neyse onu nasip etsin....

geçmiş olsun canım umarım çok kısa sürede bu zor dönemi atlatırsın ve yeniden aynı heyecanla hamile kalabilirsin

Ben kürtaj olalı 1 hafta olacak.Eşimle ve ailesiyle problemlerim var.3 ay boyunca aşerdim.çok zor bir hamilelik geçirdim.bebeğimi kalp durması sonucu kaybettim.Bebeğim evde düştü.Gördüm.Minik boncuk gibi gözleri vardı.Çok zor günlerden geçiyorum.Eşimle ve ailesiyle aram iyi olsa hemen 1 tane daha düşünürüm.Çünkü benim fikrimdir bu bi tane olsunda.Eltimin kardeşi ev alana kadar yapmayalım demişler korunmuşlar şimdi de çocuk yapmak için uğraşıyorlar.Hiç yok demektense 1 tane olsun.Keşke eşimle ve ailesiyle aram iyi olsa da 1 ay sonra tekrar hamile kalsam.

ben 5 senedir Belcika'da yasiyorum. Bundan 6 hafta once 9 haftalik ikiz bebeklerim karnimda öldügü icin kurtaj olmak zorunda kaldim. kurtajdan 1 hafta sonra siddetli kanamam basladi ve yapilan kontrollerde islemin tam yapilamadigi ve rahimde plasenta parcalari kaldigi ortaya cikti. Buraya kadar hersey tamam. Hatasiz kul olmaz ve her operasyon bu riskleri tasir. Onemli olan bundan sonrasi: Doktorum tam 1 ay boyunca beni 3-4 defa randevuya cagirdi ve histeroskopiye gonderdi. ayrica rahmimde dogustan gelen bir perde oldugunu soyledi. operasyon sirasinda fark etmis. histeroskopi icin 2 hafta sonrasina zar zor randevu alabildim. tam histeroskopi doktoru islemi yapacak hersey bitecek derken adam "rest plasenta var " diye amerikayi kesfetmis gibi bana soyleyip yine kendi doktoruma gonderdi. kendi doktorum "onumuzdeki hafta icin randevu al konusalim sonra da yeni bir randevu al amelyata ondan sonra bakariz" demez mi. o gun istanbula bilet alip ozel bir klinikte cok basit olan bu amelyati 20 dk da yaptirdim. ve turk doktor daha ultrasona bakar bakmaz "sizin rahminiz normal. prde falan yok" diye hemen gorebildi. diyecegim o ki Belcika'da saglik sistemi super gorunuyor olabilir ama doktorlar son derece basiretsiz ve agir kanli. Turk doktorlarinin eline su dokemezler. Bir daha hamile kalirsam hem kontrolleri hem dogumu turkiyede dusunuyorum.
Ha bu arada hamile oldugumu ogrendigimde gittigim Belcikali ev doktoru ise soyle tavsiyelerde bulunmustu: hamileligin 12. haftasin bitmeden jinekologa gitmenin geregi yok cunku ultrasonda 12. haftaya kadar birsey gorunmez!(ki 4. haftadan sonra goruldugunu ben biliyorum doktor olmadigim halde). Sokaktaki adamin bildigi seyleri Belcikali pratisyen doktor bilmiyor ve yanlis yonlendiriyor. Gerisini siz dusunun.

bencede hürafe. sevgilimin yengesi ilk çocuğunu aldırmıştı aldırdıktan 5 ay sonra tekrar hamile kalmıştı hatta erkek doğurdu :emir_bebek:

Ben kürtaj olalı 1 hafta olacak.Eşimle ve ailesiyle problemlerim var.3 ay boyunca aşerdim.çok zor bir hamilelik geçirdim.bebeğimi kalp durması sonucu kaybettim.Bebeğim evde düştü.Gördüm.Minik boncuk gibi gözleri vardı.Çok zor günlerden geçiyorum.Eşimle ve ailesiyle aram iyi olsa hemen 1 tane daha düşünürüm.Çünkü benim fikrimdir bu bi tane olsunda.Eltimin kardeşi ev alana kadar yapmayalım demişler korunmuşlar şimdi de çocuk yapmak için uğraşıyorlar.Hiç yok demektense 1 tane olsun.Keşke eşimle ve ailesiyle aram iyi olsa da 1 ay sonra tekrar hamile kalsam.

canım ya .. senin icin en iyisi neyse o olsun. bebeğiniz nasıl düştü ? :2:

5 Ekim: Bugün var edildim. Buradayım. Varım. Müthiş bir duygu bu. Var olduğumu henüz annem ve babam bilmiyor.

Bir elma çekirdeğinden bile küçüğüm. Ama ne de olsa, ben benim. Varım ya! Bu bana yetiyor. Henüz bedenim belli belirsiz, yüzüm yok ama, varlığımı ve benliğimi hissedebiliyorum. Bir kız olacağım ve baharda çiçekleri seveceğim.

19 Ekim: Biraz büyüdüm. Kımıldamam mümkün değil. Annem henüz farkında değil ama onun kanıyla besleniyorum. Kalbini dolaşıp gelen sımsıcak kan bana geliyor. Beni sevecek bir kalbin kıpırtılarını şimdiden hissediyorum. Annem beni çok sevecek. Annem için güzel bir sürpriz olacağım.

23 Ekim: Hiç göremediğim bir el ağzımı biçimlendirmeye başladı. Dudaklarımda onun dokunuşunu hissediyorum. Bu "el"in dokunduğu yerler dudağım damağım oluyor. Düşünün bir yıl sonra bu elin dokunduğu yerde tebessümler açacak, güleceğim. Dudağımdan ve dilimden sözler dökülecek. Herhalde önce "Anne!" diyeceğim. Anne duyuyor musun beni? Seninle konuşacağım. Sana güleceğim. Kimilerine göre hâlâ daha var değilmişim… Nasıl olur? Varım ve gülücükler sunacak dudaklarım da olmak üzere ya… Hem sonra bir ekmek kırıntısı ne kadar küçük olursa olsun yine ekmektir. Öyle değil mi anneciğim? Ah bir konuşabilsem!

27 Ekim: Bugün pek mutluyum. İçimde tatlı bir kıpırtı başladı. Artık bir kalbim var. Kalbim atmaya başladı. Hayatım boyunca böyle atıp duracak. Sevgilerle dolduracağım kalbimi. Tıpkı anneminki gibi... Annem bedeninde iki kalbin birden atmaya başladığını bilseydi ne kadar sevinirdi! Duyuyor musun anne?

2 Kasım: Her gün biraz daha büyüyorum. Kollarım ve bacaklarım da biçimlenmeye başladı. Hele bir büyüsün kollarım bak nasıl kucaklayacağım seni anneciğim. Şu ayaklarım da tamamlansın da, beraber çiçekli bahçemizde yürürüz. Belki birlikte okula gideriz.

12 Kasım: Ah evet… Bunlar, bunlar ne kadar sevimli ve küçük şeyler. Aman Allahım parmaklarım da çıkmaya başladı. Bunlarla çiçek toplayacağım, annemin elini tutacağım, kalem tutacağım. Belki de güzel . bir şiir yazacağım. Anneciğim, orada mısın? Ellerimi ellerinin arasına koymak için sabırsızlanıyorum.

20 Kasım: Oh, nihayet.. Annem doktora gitti. Burada olduğumu öğrendi.. Yaşasın! Doktor teyze özel bir cihazla gördü beni. Ultrason diyorlarmış. Resmimi bile çekti. Sevinmiyor musun anneciğim? Seneye kalmaz kollarının arasında olacağım…

25 . Kasım: Artık babam da burada olduğumu biliyor. Fakat henüz kız olduğumun farkında değiller. Onlara sürpriz yapacağım..

10 Aralık: Bugün yüzüm tamamlandı. Artık iki güzel gözüm, bir küçük burnum, dudaklarım ve yanağım var… Anneme benziyorum galiba…

13 Aralık: Artık çevreme bakabiliyorum. Etrafım çok karanlık ama olsun. Yine de mutluyum. Yaşıyorum ve varım. Kısa bir süre sonra gün ışığını görebileceğim, renkleri ve çiçekleri tanıyacağım. Rüyamda gördüm. Dünyada gökkuşağı diye bir şey varmış.. Onu çok merak ediyorum.. Anneciğim, babacığım sizin yüzünüzü de göreceğim. Tanışacağız…. Mutlu olacağız. Gülüşeceğiz..

24 Aralık: Kulaklarım daha iyi duyuyor artık. Anneciğim, senin kalbinin seslerini duyuyorum. Benim kalbimin atışlarını da sen duyabiliyor musun? Hatta sesini bile tanıyabiliyorum. Sesin ne kadar tatlı… Hiç duymadığım bir şey bu… Güzel ve sağlıklı bir kız olacağım. Kollarında uyuyacağım, yüzüne bakacağım, o tatlı sesini dinleyeceğim. Benim için ninni de söyleyecek misin anneciğim? Sen de beni özlüyorsundur . mutlaka… Beni koklayacaksın.. Çok seveceksin, değil mi?

28 Aralık: Anne burada bir şeyler oluyor. Doktor abla neden mutsuz bakıyor böyle... Sen acı çekiyor gibisin. Kalp seslerin değişti... Sustun. Benimle niye konuşmuyorsun anne? Anne… Anne… Anneciğim… Yüzümde soğuk bir şey hissediyorum. Anne, yüzümü parçalıyorlar... Anne bir şeyler yap… . Anne… Kolumu çekiyorlar anne… Canım yanıyor anne... Anne… Ayaklarımı parçalıyor bu şey anne... Beni sana bağlayan damarı kopardılar anne… Anne kalbimi parçalıyorlar… Anneciğim… Anne… Anne… An…

Ah! Kürtajınız ta-mamlandı hanımefendi. Geçmiş olsun !..

bunu ilk okuduğumda çok ağlamıştım ve çok çok kötü bi duygu olduğunu anlayabiliorum içimden sanki can kopuyo şuan okuduğumda , fakat yapacak hicbirsey yok o duruma gelceğimi hic mi hic aklımdan geçirmemiştim ya olursa bile dememştim . offf

mrb 9 ağustosta kürtaj oldum bebeğim 1buçuk aylıktı ve kalp atışları duyulmamıştı ve ölü olduğu için alındı doktor 1 ay korun dedi ve 1buçuk ay korundum 2 aydır korunmuyoruz fakat hamile kalamıyorum 3. aya girdim bu ayda kalamazsam doktora gidicem benim gibi olan varmı eğer bana cvp yazarsanız sevinirim.. bidaha hamile kalamıycam diye çok korkuyorum bebeğimin olmasını çok istiyorum.

mrb 9 ağustosta kürtaj oldum bebeğim 1buçuk aylıktı ve kalp atışları duyulmamıştı ve ölü olduğu için alındı doktor 1 ay korun dedi ve 1buçuk ay korundum 2 aydır korunmuyoruz fakat hamile kalamıyorum 3. aya girdim bu ayda kalamazsam doktora gidicem benim gibi olan varmı eğer bana cvp yazarsanız sevinirim.. bidaha hamile kalamıycam diye çok korkuyorum bebeğimin olmasını çok istiyorum.

Canım endişenlenme bende 2 defa kürtaj oldum.2.sinden sonra 4-5 ay kalamadım.Doktora gittim klomen ve iğne verdi bakalım bekliyorum bu ay.İçin rahat değilse doktora bir görün ama 3 ay çok kısa.4-5 ay da kısa ama ben bekleyemedim..:26:

selam arkadaşlar sitede yeniyim hep takip ederdim ama ilk defa yazıyorum. iki ay önce 8 haftalık bebeğiin kalp atışları olmadığı için kürtaj oldum. 48 gün sonra adet gördüm ama adet demekte ne kadar doğru olur koyu renkte lekelenmelerdi sadece . merak ettiğim şu sizlerin kanamaları nasıl olmuştu adetim bittiği halde hala kafam karışık:KK43:

8 HAFTALIK bebeğimin kalbi durduğu için kürtajla aldılar tam bu gün 1 ay oldu ve ben geçen çarşambadan beridir adet oluyorum yani dr normal zaman dedi ama çok fazla pıhtı şeklinde oluyorum korkmaya başladım ..

Sizce kürtajdan sonraki ilk adet kanaması yoğun olması normal mi?:44:

8 HAFTALIK bebeğimin kalbi durduğu için kürtajla aldılar tam bu gün 1 ay oldu ve ben geçen çarşambadan beridir adet oluyorum yani dr normal zaman dedi ama çok fazla pıhtı şeklinde oluyorum korkmaya başladım ..

Sizce kürtajdan sonraki ilk adet kanaması yoğun olması normal mi?:44:

valla benim dr um normal demiştii.Az olmasıda normalmiş.

Bu arada benimde kürtajdan sonraki 2. ayım.1,5 ay korunduk sonra korunmasızdık.Ama hala gelen giden yok.
dr.da ilk 2 ay için yüksek ihtimalle gebelik demişti ama bende tutmadı.

Son düzenleme:
ben bişey sormak istiyorum ben hamile olup olmadığımdan emin değilim zaten adet gününden 1 hafta sonra test yapıldığında kesin sonuç veriyomuş onu bekliyorum.ama boşalma gibi bi durumda olmadı sadece internette karşılaştığım zevk suyundan hamile kalma durumu beni endişelendirdi.ben şu an okuyorum öyle bişiye kalkışamam ..eğer öyleysede mecburen kürtaj olucam..sonrasında ne gibi ağrılar yaşadığınızı anlayamadım bazı kişiler çok fazla şey yaşamış bazıları gayet rahat bi dönem geçirmiş ne kadar süre sonra adet olabilirim mesela hareketlerimde bi kısıtlanma olurmu ?

ben bişey sormak istiyorum ben hamile olup olmadığımdan emin değilim zaten adet gününden 1 hafta sonra test yapıldığında kesin sonuç veriyomuş onu bekliyorum.ama boşalma gibi bi durumda olmadı sadece internette karşılaştığım zevk suyundan hamile kalma durumu beni endişelendirdi.ben şu an okuyorum öyle bişiye kalkışamam ..eğer öyleysede mecburen kürtaj olucam..sonrasında ne gibi ağrılar yaşadığınızı anlayamadım bazı kişiler çok fazla şey yaşamış bazıları gayet rahat bi dönem geçirmiş ne kadar süre sonra adet olabilirim mesela hareketlerimde bi kısıtlanma olurmu ?

Dediğin şey çok düşük bir ihtimal.....................Umarım değilsindirde o minicik bebek senin ellerinde hiç olmaz.Biz bu kadar olay yaşarken..........Neyse.Kürtajın korkulacak tarafı psikolojik yönüdür başka bir şey olmaz merak etme..

ben altı yıllık evli bi bayanım iki düşügüm oldu ikisindede kürtaj olmak zorunda kaldım ikinci kürtajımdan altı ay sora hamile kaldım herşey yolundaydı doktorumun ısrarla normal dogum diye bekletmesi yüzünden bebegim pislgini yedi dogdu ve öldü 42 haftalık olmuştu çünkü... :KK43: aradan bir yıl geçti bn yine hamile kaldım ve yine düştü bu sefer kürtaja gerek duymadılar küçük oldugu için..daha bir ay oldu ben tekrar istiyorum dogal olarak sizce ne kadar beklemeliyim artık doktorlarada güvenemiyorum yada gebe kalmak düşmemesi için ne yapabilirim doktorlar ne eşimde nede bnde hiç bi sorun olmadıgını sölüo ama bir türlü durmuyo düşüyo...... :KK43:(

Dediğin şey çok düşük bir ihtimal.....................Umarım değilsindirde o minicik bebek senin ellerinde hiç olmaz.Biz bu kadar olay yaşarken..........Neyse.Kürtajın korkulacak tarafı psikolojik yönüdür başka bir şey olmaz merak etme..

sana inanamıyorum yaa nasıl böyle rahatlıkla söylüyorsun ahhh oo bebeği hissedebilmek için insanlar milyonlarını harcıyorlar madem istemiyorsun önlemini alsaydın yaparken yapıyosunda sonucunu düşünmeyecek kadar.....

sana inanamıyorum yaa nasıl böyle rahatlıkla söylüyorsun ahhh oo bebeği hissedebilmek için insanlar milyonlarını harcıyorlar madem istemiyorsun önlemini alsaydın yaparken yapıyosunda sonucunu düşünmeyecek kadar.....

arkadaşım kusura bakma sana değildi öyle sinirlenmişimki senin cevap yazdıiın kişiyeydi bu satırlar:))

Bende diyorum bana neden yazmış diye??:KK53:

X