Kurbanlik et sorunu...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Benim bildiğim durumu olmayan bir kişi (normalde kasaba gidip etini kıymasını alamayan) kurban keserse onu kendisine ayırabilir. Dağıtmakla yükümlü değil. Konu sahibi de maddi durumlarının iyi olmadığını yazmış. Dağıtmak istemiyorsa dağıtmayabilir. Ki eti yiyen kişiler de ihtiyaç sahibi değil. Zaten kurban kesmişler. Ben olsam eşime söylerdim. Etimiz az kaldı sen misafirler için keselim demiştin diye. Gitsin anasıyla o uğraşsın. Bıktım bu kaynanalardan illallah geldi

Şu konuda haklı olabilirsin, kv de senin gibi stokladıysa senden niye istiyor
Çok şükür biri ne dediğimi anlamış. Herkes neden stokladigimin peşinde. Benim doğup büyüdüğüm yer böyle değil biz kurbanlık keserken kendimize hiç ayırmaz önce ihtiyacı olanlara verirdik. Ama gelin geldiğim yerde öyle değil. Mahallede aradım kurbanlık kestirmeyen Bi kaç ev dışında herkes kestirmisti. Buna rağmen kaynanam kayinpederim biz dağıtmayız çünkü herkes keser dedi. Çok şaşırdım halbuki bizde öyle değil. Bir şekilde ayak uyduruyorsun onlara. Bende geri kalanını dolaba koydum evt kendim için koydum arkadaşlar neden yalan soyleyeym hamileyim ihtiyacım oluyor ete

Evt yaa bunu demeye çalışıyorum ben işte

Başlık “et sorunu” olmalıydı o zaman.

Nasıl bir keçiymiş ki bu üçte ikisini dağıttığınız halde kalan üçte biri ver ver bitmiyor, doğuma kadar gidecek, bir de üstüne doğumda gelenlere yedirecekmişsiniz. Biz de küçükbaş kesiyoruz ama buzluğa öyle aşırı bir et yığmıyoruz. Gelen misafire de yemekte kullanırken asla et bitecek diye kederlenmem. Biterse kasaptan yine alırsınız, korkmayın bu kadar. Misafir berekettir.

Bu pintilikle zengin olursunuz.

Bizim çevremizde de herkes kesiyor ama biz tanımadığımız kesmeyen insanlara bir şekilde ulaştırıyoruz. Kaynananız kendini kandırabilir ama Allah’ı zor.

Durumu yoksa kurban farz değil dolayısıyla o senelik et almak oluyor

Ya birine verdiyse ben de bisi bilmiom su hayatta.
İsterse 10 dana kesmis insan gelsin evime, evimdekini cikaririm, elinde yoksa da veren el iyidir bunu bilir bunu soylerim, o kesmis kendi getirsin etini demem ya, rezillik.

Keşke kurban değil de doğuma yakın bir hayvanı tüketmek için kesse idiniz. Evinizdeki ete müdahele etmesi hoş değil de sizin de böyle yapmanız uygun değil. Ne bileyim kurban kurbanlıktan çıkıyor böyle olunca

Gelen misafir benim misafirimse ben neden kederleneyim? Misafirin üst kata gelipte etin benden alınmasına ne demeli

Ee madem dağıttınız o zaman sorun ne ki, Stok yapacak kadar et kalmadıysa?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…