kurana göre dua nasil yapilir?

realist

Nirvana
Kayıtlı Üye
3 Aralık 2006
3.073
132
63
  • Zümer 36;

Hic Allah kuluna yetmez mi ki, onlar seni O'ndan baskalariyla korkutuyorlar? Ve Allah kimi yoldan saptirirsa, artik onu dogru yola getiren olmaz.....

Lokman suresi 19
Yürüyüsünde orta bir yol tut, sesinden de (yüksek perdeleri) eksilt.Çünkü, seslerin en çirkin olani gerçekten eseklerin sesidir.

A'RAF suresi 56

Düzeltilmisken yeryüzünde bozgunculuk yapmayin.Allah'a korkarak ve umutla yalvarin.Dogrusu Allahin rahmeti iyi davrananlara yakindir.

SECDE suresi 16
Onlarin yanlari (gece namazina kalkmak icin) yataklarindan uzaklasir.Rablerine korku ve umutla dua ederler ve kendilerine rizk olarak verdiklerimizden infak ederler.

MÜMÌN suresi 60
Rabbiniz dedi ki; Bana dua edin size icabet edeyim.Dogrusu bana ibadet etmekten buyuklenen (müstekbir)ler, cehenneme boyun bükmüs kimseler olarak gireceklerdir.

ÌSRA suresi 110
"De ki:Allah diye cagirin, Rahman diye cagirin,ne ile cagirirsaniz; sonunda en guzel isimler O'nundur."
Namazinda sesini çok yükseltme, çok da kisma, bu ikisi arasinda orta bir yol benimse"

A'RAF 180
Isimlerin en guzeli Allahindir.Öyleyse O'na bunlarla dua edin.O'nun isimlerinde aykiriliga (ve inkara ) sapanlari birakin.Yapmakta olduklari dolayisiyla yakinda cezalandirilacaklardir.

BAKARA suresi 45
Sabir ve namazla yardim dileyin.Bu süphesiz, husu duyanlarin disindakiler icin agir bir yüktür.

BAKARA suresi 200-202
......Insanlardan öylesi vardir ki:"Rabbimiz bize dünyada ver " der; onun ahirette nasibi yoktur.Onlardan öylesi de vardir ki:"Rabbimiz bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver ve bizi atesin azabindan koru" der.Iste bunkarin kazandiklarina karsilik nasibleri vardir.Allah hesabi pek seri görendir..

BAKARA 286
Rabbimiz unuttuklerimizdan veya yanildiklarimizdan dolayi bizi sorumlu tutma.Rabbimiz, bize, bizden öncekilere yükledigin gibi agir yük yükleme.
Rabbimiz, kendisine güç yetiremeyecegimiz seyi bize tasitma.Bizi affet.Bizi bagisla.Bizi esirge, Sen bizim mevlamizsin.Kafirler topluluguna karsi bize yardim et...

ALI IMRAN 8
Rabbimiz, bizi dogru yola sevk ettikten sonra kalplerimizi saptirma ve kendi katindan bize rahmet bagisla, suphe yok ki sen, fazlasiyla bagislayansin.

ALI IMRAN suresi 53
Rabbimiz, biz indirdigine inandik ve elçiye uyduk.Böylece bizi sahitlerle beraber yaz.

BAKARA suresi 186
Kullarim, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gercekten ben (onlara çok) yakinim.Bana dua edince dua edenin duasina cevap veririm.Ohalde, dogru yolu bulmalari icin benim davetime uysunlar, bana iman etsinler...

ZÜMER suresi 49
Insana bir zarar dokundugunda bize yalvarir.Sonra ona tarafimizdan bir nimet verdigimizde,"Bu, bana ancak bilgim sayesinde verilmistir"der.Hayir o bir imtihandir.Fakat onlarin cogu bilmezler..

FELAK suresi 1-5
De ki "Siginirim o sabahin Rabbine, yarattigi seylerin serrinden, karanligi çöküp bastirdiginda bir gecenin serrinden, o dugumlere ufleyen ufurukculerin serrinden ve kiskançlik gösterdiginde bir kiskancin serrinden

NAS SURESI
De ki "Siginirim ben insanlarin Rabbine, Insanlarin Melikine, Insanlarin Ilahina.O sinsi vesvesenin serrinden,O ki insanlarin gögüslerine (kötü düsünceler) fisildar.Gerek cinlerden, gerek insanlardan (olan) bütün vesvesecilerin serrinden Allah'a siginirim.

FATIHA 5, 6, 7
(Rabbimiz) Ancak sana kulluk ederiz ve yalniz senden medet umariz.

Bize dogru yolu göster

Kendilerine lütuf ve ikramda bulundugun kimselerin yolunu; Gazaba ugramislarin ve sapmislarin yolunu degil.

X