Küçük Düşün Büyük Olsun!

O da öyle diyor kimse arabanın modelini yükselttiğini düşünmez, bak paraya sıkıştılar arabayı sattılar derler diyor o senin araban 1-2 yıl bin sonra satarsan sat diyor haklı ama 2 kişi için küçük bi araba nasıl sığıcaz 😢
Yemek çekini bozduranlar var şirkette ama bozanlar %20 komisyon alıyor mesela 1000 tl var diyelim 800 tl nakit veriyor bazen çok biriktiğinde kırdırıyordum ( yemek çekini harcayamıyorum çünkü yemekte çıkıyor) şimdi onunla ev alışverişini yapıp eşimin vereceği parayı direkt birikime atmayı düşünüyorum
Ev ekonomisi bende ama çok tecrübesizim korkuyorum..
ay para konusu konuşulurken şunuda anlatayım çok içerledik..
tatildeydik yediğimize içtiğimize herşeye dikkat ettik fazla açılmayalım diye.. arkadaş ekibimizin her zaman gittiği lokantaya gittik kuzumun canı beyti çekti (çok iştahlı değildir) dedim canı çekmişken yiyelim 2 miz için 1 buçuk porsiyon söyledik lokanta da menüde fiyatı yoktu ama yaparız dediler
1.5 porsiyon beytiye 90tl yazmışlar içimiz cızladı, kuzum yediğine yiyeceğine pişman oldu arkadaşlar 1 porsiyon çupraya 50 tl verirken biz 90tl ye beti yedik.. ayıptır yahu fiyatı yazmıyo diyede bu kadar geçirilmezki..
Siz siz olun menüde olmayan bişey istiyorsanız fiyatını mutlaka sorun bu bizede ders oldu.. 😢🥺
genelde fiyata bakarız biz. Bazen tabi oluyor öyle yediğimiz yemeğe değecek para olmayınca gerçekten sinir oluyoruz. O zaman eşim bahşiş de bırakmıyor. Bir daha da gitmem o yere diyor

Harcıyomuş gibi yapıp habersiz mi biriktircem yani 😅
Aynen😂 ben öyle yaptım. Mesela yemek paramı ve maaşımı artırmıştı patron. Nişanlıydık o zaman evlenmeye günler kalmıştı. tam dilimin ucuna geldi söylemedim. Çünkü eşime ev al şartı koymuştum. Çok sıkıştırmıştım ev alalım diye oralı olmadı. Sonra 1.5 yıl geçti 1+1 ev aldık. Tabi o zaman çok param yoktı. Olanı da yeni eve üç beş eşya almıştım. Aldım ödedim sandı. Çünkü sormazdı parayı ne yaptın diye. Sonra devam ettim biriktirmeye 3 liraya aldığımı 5 liraya aldım dedim.
sonra da evi değiştirdik. 2+1 aldık. Eylülde bitecek kredisi şükür.
Ben hala az da olsa atmaya çalışıyorum. Geçem hastaneye giderkem para verdi taksiye bin cimrilik yapma dedi. Ben de yürümeyi seviyorum. Binmedim attım parayı kenara. Taksiyle gittim sanıyor🤣

genelde fiyata bakarız biz. Bazen tabi oluyor öyle yediğimiz yemeğe değecek para olmayınca gerçekten sinir oluyoruz. O zaman eşim bahşiş de bırakmıyor. Bir daha da gitmem o yere diyor
Bende sinir oluyorum öyle yere ne bahşiş bırakırım ne de giderim,
Tatilde tüm ekip bir hafta fiyatlar uygun ve kalabalık sürekli gidicez diye indirim yapacaklar diye oraya gittik.
Arkadaşlar tatilin son günü diye lokantaya söyleyip helalleşmişler sanırım, lokanta da bidaha gelmeyecekler diye baya bi saçmalık yaptı..
İndirimlerin acısını bizim yemekten çıkardı maraza çıkarcaktım da ekibin tadı kaçmasın diye karışmadım.. bundan sonra fiyatını bilmediğim şeyi yemem çok net..

Aynen😂 ben öyle yaptım. Mesela yemek paramı ve maaşımı artırmıştı patron. Nişanlıydık o zaman evlenmeye günler kalmıştı. tam dilimin ucuna geldi söylemedim. Çünkü eşime ev al şartı koymuştum. Çok sıkıştırmıştım ev alalım diye oralı olmadı. Sonra 1.5 yıl geçti 1+1 ev aldık. Tabi o zaman çok param yoktı. Olanı da yeni eve üç beş eşya almıştım. Aldım ödedim sandı. Çünkü sormazdı parayı ne yaptın diye. Sonra devam ettim biriktirmeye 3 liraya aldığımı 5 liraya aldım dedim.
sonra da evi değiştirdik. 2+1 aldık. Eylülde bitecek kredisi şükür.
Ben hala az da olsa atmaya çalışıyorum. Geçem hastaneye giderkem para verdi taksiye bin cimrilik yapma dedi. Ben de yürümeyi seviyorum. Binmedim attım parayı kenara. Taksiyle gittim sanıyor🤣
Ya çok mantıklı, bence bu yalan söylemekte sayılmazki sonuçta yine sizin için biriktiriyosunuz 🥰 Valla yapabilirim bunu bende evlenince, çünkü benim kuzumda pek tutumlu değildir, birde birileri isterse hayır diyemez..

Erkekler elinde para olunca onu savunmaya, rahat rahat harcamalar yapmaya başlarlar. Ama sürekli bir borç durumu olunca ona göre harcamaya alısirlar.
Kendimden anlatayım. evlendikten 6 ay sonra ev aldık krediyle, sonra araba aldık, sonra arabayı satıp model yükselttik, sonra başka yatırımlar yaptık.. derken 11 senedir hala kredi ödüyoruz. Biz ay sonunda hesap yapınca cebimize 500 tl kalıyorsa onunla ne yapabiliriz, ne taksidi öderiz diye bir borcun altına giriyorduk. Öyle öyle birseylerin sahibi olduk. Yoksa çevreden, ailelerinden illa para koparmak isteyenler oluyordu. Nasılsa çalışıyorlar, gözle görülen de birsey olmayınca kenarda parası vardır diyip istemeler oluyordu. Tabi eşler Dr bu konuda asla hayır diyemedikleri için sizin kenara attığınız 3 kuruşu başkaları çatır çatır yiyordu
Sanki bizi anlatmışsın😂 11 yıldır aynen hep borç ödedik. Ama birşeyler sahibi olabildik. Yoksa aynı dediğin gibi yiyen çok olurdu eminim.

Ya çok mantıklı, bence bu yalan söylemekte sayılmazki sonuçta yine sizin için biriktiriyosunuz 🥰 Valla yapabilirim bunu bende evlenince, çünkü benim kuzumda pek tutumlu değildir, birde birileri isterse hayır diyemez..
İşte o hayır diyememek benim eşimde de var. Ve oldukça savruktu.bayağı yonttum onu :) Beni buna sevkeden de onun bu davranışlarıydı. Farkettim biraz biriktirmezsem daha iyisini yapamayacağımızı.
Eşim tepki vermedi, hatta çok da sevindi bu sürprizime. Çünkü tam evi değiştirmek zorunda olduğumuz dönemde ona tutunacak dal oldu. Sonraları da keşke biraz daha biriktirsen de bana sürpriz yapsan dedi :)

Günaydınlar
Dün 13.30 gibi giris yaptık odaya
Esyaları bırakıp sahile gittik hemen.
Oteli sevdim butik sirin(Türk kahvesi 7.5 tl olmayaydı iyidi 😆30 tl kahveye verdim dünden beri)
Sahilde cok cafeler falan tost patates Alyaya köfte söyledik plaja 105 falan ödedim
17.00 e kadr plajdaydık Alyanın orda bi burun akıntısı basladı😓
Baktım bayagu akıyor dra yazdım
Hava degisimi falan
Egenin suyu da soguk tabi
Kızda cıkmıyor sudan🤦🏻‍♀️
Yemege gectik Geyikli merkeze
Alyaya corba mercimek,İzmir köfte,tas kebabı,2 ayran 1 pilav ne kadr ödedik??
60 tl🤣
Dedim burdan söyleyebiliyor muyuz yemekleri eve😅
Ama izmir köfte olmamıs
Zaten köfteyi yapamıyorlar cogu yerde
Kac yer gezdim köfteyi Bursa da yicen valla😆
Gecen Balıkesir de de geldi bi köfte gr yag yok kupkuru.
(Sehrimi de övdüğüme göre dagılabiliriz🙈)
Yemekten sonra Geyikliyi gezdik🌺
Adam Ata demirer in bi Heykelini dikmemis🤣
Her tabela Eyvah eyvah
Filmin sokagını gezdik mi kacırdık mı bilmiyorm
Cünkü evler yenilenmis ama güzel köy havası baki
Alya bayılmk üzereydi geldik otele i.zero verdim dra yazıp
Her tatilde yanıma fizyolojik serum tasırım bu sefer almadım lazım oldu🤦🏻‍♀️
Hafif burnu tıkalı yarın sokmam denize.
Zaten öglen cıkıp Bozcadaya faln geceriz kısmet.
21.00 gbi Alya uyudu biz de az tvye bakıp camdan sahilde gezenleri izledik🤣
Bebeli tatil
Kociye dedim sen yürü istersen 😅
Bayılmısız zaten🙆🏻‍♀️
İyi tatiller canım. Bu ara hava biraz serinledi ya bir salgın varmış çocuklarda. Her mevsim değişimin de oluyor. Ben de geçen havuza indirmiştim son indirişimdi hava biraz serindi. Hemen kaptı şifayı öksürük oldu.Üşüyorlar dinlemiyorlar da 😣

en akıllıca tasaruf etme yönteminiz ne ufak birşeyde olsa paylaşırmısınız.
mesela Ben sıvı çamaşır suyu alıp fısfıslı sişeye koyup kullanıyorum.daha uzun gidiyor.
Evde kalan yemekleri dökmüyorum. Buzluğa koyup sonra yediğim oluyor. Bizim evde lambalar tasarruflu ve mutfakta led ışıklar yaptırdık. Alışverişte kampanya takip ediyorum. Odalarda lamba açık bırakmam kıza da öğrettim şimdiden. Tv yi izlemiyorsak kapalı tutarım. Suyu gereksiz açık tutmam. Boşa giden su ve elektriğe, çöpe giden yemeğe üzülürüm.
Sürekli kıyafet aman bu yıl bu modaymış at eskisini yeni moda al takıntım yoktur. Tüketim çılgınlığından başka birşey değil bence. Aklıma gelenler bunlar.

Selam kızlar bugün balkona attım masayı kahvaltı çay fasli yaptık baya iyi geldi duş aldım peşine trendyolda hizli market geldi burayada esim dondurma diyodu perginotti dondurma mini Magnum gibi olanlar 21 di salatalık biber patlıcan 6 li Avşar soda meyveli 40 tuttu cüzdana iade olan vardı bı öncekinden onla ücretsiz geldi yakın zaten 26 ödedim baya uyguna geldi 15 dakika sürmedi gelmesi cikamadigim zaman alırım cüzdana 6 TL atmış alışverişte de kullanırım bidah esim ne güzelmiş diyor 🤣
Cüzdandan 13.5 tl kazandım. Mübarek yatırımlık para bile bu kadar kazanmaz sanırım🙄😁 mini magnumlar hepsiexpreste de 15 tlydi galiba.,Zaten sana da o fiyata gelmiş. Bu hızlı marketlerin bittiği dönem bittiğimiz dönemdir🤣🤣🤣

Tavsiyeniz için teşekkür ederim bende aynı şekilde düşünüyorum faizi bitmiş krediyi kapatmak benimde aklıma yatmıyor peki düğünde oluşan nakitide yine altın olarakmı çevirmeliyim
Bu dönemde Nakit tl tutmak malesef her anlamda zarar. Altın sürekli artıyor uzun vade için iyi. Ben de kızımın parası var ona döviz ya da altın almayı düşünüyorum. Yoksa sürekli değer kaybı olur.

Cüzdandan 13.5 tl kazandım. Mübarek yatırımlık para bile bu kadar kazanmaz sanırım🙄😁 mini magnumlar hepsiexpreste de 15 tlydi galiba.,Zaten sana da o fiyata gelmiş. Bu hızlı marketlerin bittiği dönem bittiğimiz dönemdir🤣🤣🤣
Normal Alışverişlerde Trendyol mu kullanıyorsunuz? Benim trendyol alışverişlerimde Cüzdanda o kadar çok birikmiyor bir ekstrası var mı ? Bende araştırayım :eek:

en akıllıca tasaruf etme yönteminiz ne ufak birşeyde olsa paylaşırmısınız.
mesela Ben sıvı çamaşır suyu alıp fısfıslı sişeye koyup kullanıyorum.daha uzun gidiyor.
Ben bisey alırken biseyi elden cıkartıyorum.
Yani 2.el satıslar cok isime yarıyor.
Kullanmadıgımız esyaları orda satıp,alacagım seyi alıyorm üzerine ekleyip.
100 tllik bisey alacaksam 50 tlsi satıstan geliyor genelde.

100 tllik bisey alacaksam 50 tlsi satıstan geliyor genelde.
Bende dolaptan birşeyleri satmak için koyuyorum ama öyle ahım şahım bir satış olmadı açıkçası koyduklarım öylece bekliyor dolapta..

Günaydınlarr
Tatil bitti.
Skandal bir tatil oldu bizim icin:110:
Dün kahvaltıdan sonra cıktık otelden,esiyordu zaten girmedik.
Feribotla Bozcaadaya gectik 12 vapuruyla.
Adayı gezdik,bol bol para harcadık:KK70:
Yani en son veli dede de eur veriyordum okadar bitmisiz:KK70:
3 teneke z.yagı aldık geyiklide hediyelik 1 lt.
120 tl orda verdim.Anneme,kvdeme,kardesime.
15.30 da dönüyorduk artk feribotta,annem aradı aglıyo:S
Hayırdır dedim ben bisey yaptm rezil olduk rezil olduk diyo bisey demiyor :S
Ver dedim babama o anlatsın.
Annem arabada giderken cantasında telefon canlı yayın acmıs yanlıslıkla:KK57:
5 dk kadar herkesi gömmüsler babamla.
Teyzmeler farketms,eniste aramıs hemen babamı demis abi siz napıhyosunuz.
Annemle sok.
Bizi aradı nasıl silcm diye.
Neyse girdik sildik.Ben izlemedim 5 dk daha vakit kaybetmemek icin.
ZZaten acıp izlesem yanımda esim var ,kesin onu da gömmüstür durduk yere bilenmesin dedim.
Teyzeme sordm sonra ne diyo diye,cok kötü cok delirmis mi bunlar diyo:S
Kardesimin kvdesini kpderi flan aralarında konusuyoırlarmıs.
Kpderi icin cocugu yiyo demis.
Sanane acaba dedim sanane yani.
Baska dedim konunuz mu kalmadı.
5 kisi ggörmüs biri teyzemler.
Geri kalan kim bilmiyırz
Kardesimi aradım inince.Kız sok olmus
Ne diyim abla diyo,ben girdğimde benim görümcem falan online dı.
Rezil etti kendini de bizi de dedim.
Aksamdan beri aglıyo.
Bukadr dedim vizyonsuz musunuz siz ya araanız da bunları mı konusuyosnuz dedim.
3 gr internet bilginiz var,girmyein siz internete dedim kaynadım vala.
Aksam da bana görümcem cnm naptınız yazdı,eyvah dedim kesin izlemis.
Bilmiyorm kız demedi bisey eve vardınız mı merak ettim dedi.
İzlese de ne dicek?
Annen gömdü bizi mi dicek.
Hayır bide sabah kardesimle kahvltıya gittiler,5 dk önce ayrıldıgınız adamın anasını babasını cekistirmek kacıncı level dedim anne.
Ay bilmiyorm iyiki esim görmedi.
Onun hakkında da demistir kesin bisey.
Gece gündüz evlatlarım canlarım diye foto atıyor,millet demistir sanal medya inanma bak arkasında neler var diye::KK43:

Bende dolaptan birşeyleri satmak için koyuyorum ama öyle ahım şahım bir satış olmadı açıkçası koyduklarım öylece bekliyor dolapta..
Ben g.dolaps satısı yapıyorm dolap da daha kolay aslında ama orda cok üye var,alıcılar kaprisli.
Cocuk esyaları ve oyuncakları daha kolay satılıyor.

Öğleden sonra annemlere gittik. Domates konservesi yaptılar. Eve 19.40 gibi geldik. Yemeğim yoktu. Hemen bi köfte yaptım. Salatalık domates doğradı eşim de. Kefirle yedik içtik şükür.

dışarıda yiyecek olsak en az 150 tl gider olacaktı. Sık sık dışarda yemek ciddi bir gider kalemi. Ki pandemiden dolayı ben çok rahatsız oluyorum.

sabah geç kalktığımda da kahvaltımı hazırladık eşimle hızlıca. İş yerinde yaptım. Sağlıklı beslendim.

işe giderken starbuckstan bi filtre kahve alayım dedim. Aman vaktim var kendim demliyim dedim. Termosla işe götürdüm. Tazecik içtim .

hayat seçimlerden ibaret.
ve biz olduğumuz şartlarda en iyi versiyonumuzu elde etmek için çabadan vazgeçmeden yaşayınca her şey daha anlamlı oluyor.

📌📌📌 kızlar filtre kahve makinesi kullananız var mı? Memnuniyetiniz? Makineniz marka model.? Nasıldır yazarsanız sevinirim
Yeni okudum canım, ben de Karaca hatır plus var hem Türk kahvesi hem filtre kahve yapılabiliyor, ben çok memnunum.
Ben de ütü tavsiyesi istiyorum😀 10 yıllık ütüm bozuldu

Hepsiburada da 3 ay 2 öde kampanyası var. Bilginiz olsun. Ben 10 kg luk persil, 70 li pril gold tablet, fısfisli su hazneli mop ve kıza beslenme çantası aldım. 80 tl lik Deterjan 2

100 tllik bisey alacaksam 50 tlsi satıstan
Mantıklı aslında bende abiyelerimi satabilirim. dolapta bekliyor.

X