Küçük Düşün Büyük Olsun!

Biz düğünümüzü kendimiz yaptık. Ailelerden hiç destek almadık.zaten kim yapacaktıki herkes kendine yetiyordu. Hatta teyze bilezik taktı onu eşim almış bana yıllar sonra söyledi. Ayakkabısından kıyafetine kadar eşim aldı. Kardeşinin taktığını da kesin eşim almıştır eminim.kendimiz yaptık kendimiz borç ödedik. Herşeyi kendimiz yaptık kimseye de eyvallahımız yok

o iste maddi durumla alakalı.
Annem taksa ben takmazdım su ay sonunda olana.
Cünkü cidden 800 tl birden verince agır geliyor.
Evet biz aldık ama o da düğün borcuna gitti.
Niyetine girdik artk :)Kavgada yumruk sayılmaz takcm mecbr:)
Bence ila çeyrek diye kasma. Gidip yuvarlak gram alıp takabilirsin. Sonuçta o zamanki alım gücü ile şimdiki alım güçleri arasında dağlar var.

Biz düğünümüzü kendimiz yaptık. Ailelerden hiç destek almadık.zaten kim yapacaktıki herkes kendine yetiyordu. Hatta teyze bilezik taktı onu eşim almış bana yıllar sonra söyledi. Ayakkabısından kıyafetine kadar eşim aldı. Kardeşinin taktığını da kesin eşim almıştır eminim.kendimiz yaptık kendimiz borç ödedik. Herşeyi kendimiz yaptık kimseye de eyvallahımız yok
E Ela evlenirken kendin yap diyebilecek misiniz?
Muhtemelen hayır.
Durum varsa yapılır durum yoksa canını alacak halimiz yok.
Bdvde suan böyle bi konu var.
Ben dedemin evine 1 hafta gidip kalamıyorm kafa dinlemeye.
Annem martta bi cıkıyo kısa kadar orda.
Pandemide 1,5 senedir orda.
1 hafta kalcm ya izin ver dimi?
Yok kalamıyorz inmiyor.
E kendide misafir sevmiyor.
Oturuyrz bu sıcakta evde.
Onun evi klimalı Bursa da ama oturamıyor:)

Bence ila çeyrek diye kasma. Gidip yuvarlak gram alıp takabilirsin. Sonuçta o zamanki alım gücü ile şimdiki alım güçleri arasında dağlar var.
Annem yolsun beni sonra:KK70:
Ceyrek takılacak dedi kapadı konuyu vala.
İs sonra sen yapamıyorsan biz yaparıza gelir onu hic istemiyrm:KK43:

Aynen en güzeli o. Biz ailelerin kendi imkanları doğrultusunda çeyizi, hediyeleri yapabildikleri kadarını yaptılar. Biz esimle kredi çekip düğünü falan yaptık. Kimse de hicbirseyimize karışmadı bu vesile ile.
eşim sadece 10 tane bilezik almisti bana. Gorumcem de taki setini aldi. Kv, görümce, kaynim hepsi salonda çift çift taktılar bilezikleri. 4 tanesini ve seti de eşim takmıştı.
Nakit takılanlar düğünün kalan borcunu, pastanın borcunu, fotoğrafçıyi, düğün sonu gittiğimiz dürümcü yu nakit takılanlar ödedik. Kalanını da balayında harcadık. Bileziklerini ve altınları da ev alırken kullandım hep. Ama eşim onların karşılığını hayta cok daha fazlasini bana ödedi.

keşke bizde herseyimizi kendimiz yapsaydık.. bi insan anası tarafından dolandırılır mı? benim kocam dolandırıldı.. 20 binlik düğün yapıp yaklaşık 100 bin borç kitleyip dolandırdı.. o zamanlar 100 bin lira onlara yedireceğine araba alsaydı şuan 4 katıydı.. hala kredisini ödüyor.. bide üstüne minnet etmemi beklediler..

Taki isi kalksin ya bazilari ona bel bagliyo
Misal esimlerin cevresi yok dogru duzgun.
Cunku gidipde dugunlere taki takan tipler degiller.
Birbirlerinin cocuklarina bile gitmediler(gorumcem eltimin kizlara gitmedi, kucuk eltim buyuk eltimin kizlara gelmedi falan)
Simdi nisan yapip para toplama umudundalar.
Esime dedim gr. Takacaksin.
Nisan alti ustu ceyrek falan yok dedim.
Kiza kalacak zaten.
Benim ki saf ceyrek takar.
Taktirmicam.
Dugunde bilezik takar ama.
Esimden baska bilezik takan yok.
Ne gorumceler ne diger kaynim takmiyo.
Esim butun yeğenlerine takiyo
Milletin enayisi cunku
Hediyelik aldiricam bu sefer umrum diil.
Yani öyle yapıyorlarsa sizden çok şey beklemesinler kıymeti bilmeyenlere

Valla bende olsam 22 ayar takarım 1 gedan kim anlayacak yazık kiraciyiz bide takarsinda diretmesi kötü yarım maaşla ve çocuğun kreşe basliycak bide

Ortalık topladım kahvalti sonrası yastık yıkamistim kurumamis hala içi açtım hep Kiyma çıkarmıştım köfte yaptım attım dolaba oglus pizza istedi bu ara iyi yiyor🤣 bı pizzacı var tadida güzel Domino's çok kötü burdaki puan kazandırıyormus istediğim yer biriksin arada alırız 8 TL oldu ilk alışveriş te iyi oldu dışarı çıkcam esim para alsın diye bekledim gelmiş parası gitcem saç kestircem kimbilir kaç para acaba🤦bayadir kendim kesiyorum evde şekilsiz bi şekle girsin fon çeker kardeşim yarin

İyiaksmlar bacımlar
40 tl sokda bıraktım,seftali,dondurma,pınar kutu süt1 lt(sok da baska marka yok 8.5 tl pınar süt😓)buzlu kahveye alıyorm onu da kendimize valla acıdm,1 paket sigara böreği.
Aksm yemegine menemen yapcm,koci kızı aldı ekmek almaya gitti.
Basım catlıyo anlamadım.
Alya 2 kez bana havuz doldurtturdu🤦🏻‍♀️

Size geleni niye annen takıyormuş :) klimayı benim eşim dayanamadı aldı. Ama servis demiş 10 gün sonra takabiliriz. Yani yaz bitecek klima olacak 😅 neyse belki seneye ya da kışa yine fiyatlar uçuşa geçer. Öyle bir durumdayızki ekonomik olarak artık ilerde de şunu alırız yaparız derken acabamı yapabilirmiyiz diye geçiyor insanın aklımdan.
Olsun eylulde de sicak olur valla rahatlik varmis.

Her yöre de farklı ama bana gelenleri de anne babalar getirdi sonucta.
Evlenen ciftler düğün borcu ödüyor diye yapılıyor o takılar.Böyle biz geri iade yapınca borcu ödemis oluyorz
Bide ben evlenirken 150 tldi,simdi 800 tl.
Hic takmasalarmıs daha iyimis diyrm yani.
Yarın bende kızım icin takacagım ese dosta.
Bilmiyorm ben duruumum varsa yap düğününü kendin,tak takını kendin diyemem.
O cocugu dünyaya getirdiysem bence ben takmalıyım.
Yani oldu ki cocuklarinda durumu iyi değilse falan onlari zor duruma sokunca hangimizin vicdani rahat olur ki.

Yani öyle yapıyorlarsa sizden çok şey beklemesinler kıymeti bilmeyenlere
Iste hep esimden beklenti bu beni sinir ediyor.
Dusun o peynirden bile beklediler eminim.
Vermedim niye verim?
Ihlamuruda istediler vermicektim (vercektim aslinda boyle yuzsuzlesmeleri sinir ettiginden vazgecmistim) yine yuzsuzlestiler gerci.

Pogacadan yedim sabah (hazir olandan) midemden öldüm.
Belki aylar aylae oldu hazir pogaca almamistik.
Mideme agir geldi.
Ben kek, dereotlu pogaca, hashasli corek yaptim)
Biraz annemlere verdim.

Supurge yaptim.
Kiz 2 defa uyudu bugun aksam gec uyur esim aldi disari çıktılar.
Cekirdek citliyom bende lux bana hep bunlar cociksiz falan.

Dibek kahveye sardık bu ara
Dibek yapicam esim gelince sonra ben yatarim gerisi esimde artik💁‍♀️

Selam beybiler,
Bugün hava kapalıydı, kız sürekli havuz istedi. Saat 16:30 gibiydi indirdim. Ama sıcakmış havuz. 1 saat durduk.Oradan Parka gittik. Yarım saatte orada oyalandım.,Hepsiexpresten raid aldım sivrisinek için. Eşimi tırtıklamışlar😂 eşim olduğundan bu yana bana uğramıyorlar :)
Bir de tavuk bonfile aldım. Tavuk şiş yapacaktım. Yarın teslimat gösterdi aldım yine de. 60 tl ye 20 tl indirim oldu.
Sonra kızla indim onur markete tavuk bonfile aldım. Kız aldı çikolata dondurma ooo markete girdiğime pişman oluyorum bazen. Neyse bıraktırdım sadece çikolata ile dondurma aldım. 38 tl.
tavuk bonfileyi sosladım. Parktan dönerken eşim aradı yemek yemem ben dedi. Kız kuzu pirzola istedi. Buzlukta vardı onu yaptım ona. Yemek yaparken sen git meyveli sütü al hüplet. İki parçayı zor yedi. Ben de kızdım yemekten önce süt içilirmi. Zaten yediği tek çeşit yemek. Onu da tam yemiyor. Karpuz kesmiştim onu bile yiyemedi.
Süt aldım 35 tl. Mayaladım. Çok seviyor ev yoğurdunu hazır yoğurt yemiyor.
Eşim gelecekti saat 7-8 arası uyudu. Eşim de geldi malzeme almış özbek tatlısı pahlava yapacakmış. Arkadaşım Türkmen de onla eşine de gönderecekmiş 😅 Onun da işyerinde arkadaşı var özbek getiriyormuş çok beğenmiş eşim.
neyse hamuru ben yapacakmışım ve ben açacakmışım. Eee dedim sonra ben yaptım dicen🤣 neyse o da içini yaptı yerleştirdi ve kesme işini yaptı. Evde kurabiyeler var profiterol var tatlı var ben çok yemem tatlı da tatlı biri bitmeden diğeri. Tatlı hastası benim koci.
Bugün hava güzel esiyor. Evde uçuşuyor herşey. Ama az da olsa serinledim.Hayatımda 42 yıldır İlk defa bu yıl yaz mevsimini sevmedim🙈

E Ela evlenirken kendin yap diyebilecek misiniz?
Muhtemelen hayır.
Durum varsa yapılır durum yoksa canını alacak halimiz yok.
Bdvde suan böyle bi konu var.
Ben dedemin evine 1 hafta gidip kalamıyorm kafa dinlemeye.
Annem martta bi cıkıyo kısa kadar orda.
Pandemide 1,5 senedir orda.
1 hafta kalcm ya izin ver dimi?
Yok kalamıyorz inmiyor.
E kendide misafir sevmiyor.
Oturuyrz bu sıcakta evde.
Onun evi klimalı Bursa da ama oturamıyor:)
Tabiki demem. Küçük prens kitabında bir söz var; ‘ ölene kadar sorumlusunuz gönül bağı kurduğunuz her şeyden’

Annen de hükümet gibi kadın baby😂 hem ben takmam diyor, hem de illa şunu takacaksınız diyor. Sonuçta siz size takılana karşılık takacaksınız tercih sizin ister para ister altın ister çeyrek ister gram tercih size kalmalı bence.,

keşke bizde herseyimizi kendimiz yapsaydık.. bi insan anası tarafından dolandırılır mı? benim kocam dolandırıldı.. 20 binlik düğün yapıp yaklaşık 100 bin borç kitleyip dolandırdı.. o zamanlar 100 bin lira onlara yedireceğine araba alsaydı şuan 4 katıydı.. hala kredisini ödüyor.. bide üstüne minnet etmemi beklediler..
Ne yaparsın kimisi de böyle işte çocuğunun kazancını sürekli yeme derdinde. Beş kuruş çocuğuna destek olmayıp, Sürekli çocuğu ona yapsın diye bekleyenler de var.

İyiaksmlar bacımlar
40 tl sokda bıraktım,seftali,dondurma,pınar kutu süt1 lt(sok da baska marka yok 8.5 tl pınar süt😓)buzlu kahveye alıyorm onu da kendimize valla acıdm,1 paket sigara böreği.
Aksm yemegine menemen yapcm,koci kızı aldı ekmek almaya gitti.
Basım catlıyo anlamadım.
Alya 2 kez bana havuz doldurtturdu🤦🏻‍♀️
Süte yeni zam geldi canım.ben açık süt alıyorum o bile 7 oldu fiyatı. Süte zam gelince ardından kutu sütler, yoğurtlar, peynir fiyatları artıyor. 🤦🏻‍♀️

Olsun eylulde de sicak olur valla rahatlik varmis.
Eşim klimanın sıcak tarafını da bahsetti :) bizim ısınma merkezi pay ölçer, 16 derece olmadan ısınmalar açılmıyor. Mevsim geçişinde öyle sorun oluyor tabi. Eşim de diyor o dönemde de işe yarar. 😅 Aslında dediğin gibi her anlamda iyiymiş.

X