Kriz yüzünden yaptığınız tasarruflar neler ?

E

EU1

Ziyaretçi
Bir önerim var,kriz de yaptığınız tasarruflar neler?
Paylaşalım mı ?

Arkadaşlar malum kriz dönemimdeyiz.
Etkilenmeyen kimse kalmadı kriz yüzünden.
Peki sizler ne gibi tasarruflara gittiniz kriz den sonra...

Mesela, Çamaşır deterjanlarınızı daha ucuzları ile değiştirdiniz mi?
Çamaşır,bulaşık makinenizi kaç günde bir çalıştırır oldunuz ?
3 çeşit yemek pişirirken 1 veya 2 çeşide düştünüz mü?
Doğalgazı yakma dereceleriniz değiştimi ?
vs vs.............

oooo neler neler
bu kış en yüksek doğalgaz faturam 76 tl oldu
sigara içmek için mutfağa gittimizde titriyoruz
doğalgazı geneldecuma akşamından pazar gecesine kadar oluyor ve mutfak ve koridoru yakmıyorum sadece salonla yatak odasını
önceden spotları yakıp otururduk şimdi 6 ampulu avizelerin 1 tek yanan ampulu ile oturuyoruz
önceden pazara çıkar alışveriş yapardım şimdi indirim günlerini takip edip marketten ihtiyacım olan kg değil sayıda meyve sebze alıyorum.
çamaşırları ve bulaşıkları yıkamayı seyrelltim
akşam 22:00dan sonra yıkıyorum
yemek çeşitlerini pek düşürmedim ama mesela bisküvülü pasta yapmayı seyrelttim
evden çıkarken buzdolabı haric prizde birşey bırakmıyorum
kıyafet almıyorum
alacaksamda taksimden psajdan 1 -2 parça alıyorum takı alışverişini tamamen kestim
gereksiz harcamalara girmiyorum..
aklıma gelenler şimdilik bunlar

delikafadulden şimddiii başlıyorum:
haftada 1 kere cuma günleri akşam 10 dan sonra çamaşır makinasini çalıştırıyorum.
evde 2 kişi olduğumuz için tv izlerken ışıkları söndürüyoruz.
Doğalgazi zaten ilk faturadan sonra kapttık, petekleri yani.
şuanda salonda başucumuzda ufo var onla kendimizi ısıtıyoruz geriye kalan yerler ısınmıyor.
evde olduğumuz sürece en az 2 kat giyiniyoruz.
dünya kadar para ödemektense daha cok giyinmeyi tercih ettik.
hafta sonu yemeğimi, evi süpürme-silme işlemlerimi filan hava daha aydınlıkken halletmeye çalışıyorum.
haftada bir kek, puding tarzi şeyler yapiyorum dışardan çıkolata ivir zivir almayalim diye.
efendim ne söylim :nazar:
bilaşık makinam var fakat mutfakta takacak yer yok, eskiden her bulaşığı anında yıkarken şimdi biriktiriyor öyle yıkıyorum çünkü her seferinde su ısınana kadar dünya kadar su gidiyor.
ütüyü de aynı şekilde biriktiriyor öyle yapıyorum.
banyoya büyükce bi kova koydum sac yıkama işlemi sırasında su boşa degil o kovaya akıyor ve ben o suyla toz alıyorum ve yerleri siliyorum. zaten ev buz gibi oldugu için o aralarda suyu kapatip tekarar açamam yani.
ayrica duş keyfimden de vaz geçtim işimi halledip çıkıyorum.
tel. ile aile görüşmelerini kısa kesiyor ve iş yerinden yapiyorum.
ufak tefek giyim alisverisim olabiliyor çünkü hersey cok ucuz yatirim yapmis oluyorum o da denk gelirse yani simdiye kadar 50 tl den 10 tl ye düsmüs 1 tane kazak aldım o kadar.
misafir kabul etmiyorum kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3-tatlicadiarzu-
zaten kimse gelmiyor yani herkes isinde gücünde insanlar üşeniyor bu soğukta biyere gitmeye açıkcasi benimde işime geliyor. aklıma gelenler bunlar o kadr benimsedimki bunları normal geliyor.

En çok can yakan şey doğalgaz olduğu için kombinin derecesini düşürdümbenneyaptımki
Artık hırka ceket ne bulduysak giyiniyoruz bacaklarımada otururken battaniye örtüyorumyerimseniben

Kıyafet almıyorum uzun zamandır...

Aylık takip ettiğim dergiler vardı onları almıyorum

Kitaplarımı yavaş yavaş idareli okuyorum :roflol: bu eşimin fikri ama haklı ayda 4 kitap okuyordum en az 200 sayfalı ama 2. el alırdım kitaplarımı artık az az sindirerek okuyorum

Dışarda yemek yeme işni 2 haftada bir
falan yapıyoruz
Eskiden haftada 2 kez dışarda yerdik:1shok:

Lükse giren alış verişleri tamamen kaldırdım
Artık indirim kovalıyorum ve acil ihtiyaç değilse almıyorum:1no2:

Çamaşır makinasını daha az açıyorum 2 kişiyiz zaten ve mümkünse kurutma yapmıyorum

Ütü zaten ayda birkez falan makinanın özelliğinden dolayı çamaşırlar kırışmıyor hiiiiiçç

Evi daha düzenli tutuyorum ki sık sık süpürge açmamak için

Elimde bulaşık yıkamamaya çalışıyorum tencereler hariç makinayıda haftada2 kez falan açıyorum

Bu kadar aklıma geldikçe yazarım
Bizim durum biraz farklı kızlar eşimde bende bu dönem çalışmıyoruz kiz çok kötü zamana denk geldi bizim için:çok üzgünüm:
İnşallah atlatıcaz:Saruboceq:
Arabayı falan değiştirdik yeni o nedenle de çok fena sıkıntıya girdik o dönemi atlattık ama bu kezde kriz başladı kemerleri sıkmaya devammmlaelaelaelaelae

deterjan yumuşatıcı markalarım değişti. ekonomik olanları alıyorum. yumuşatıcımdan memnunum. deterjanlardan memnun değilim.

kıyafet almıyoruz, olanlarla idare ediyoruz. kredi kartlarını kapattık. paramız olursa alışveriş yapıyoruz.

dışarıda yemek yemiyoruz. özel günler haricinde. her pazar dışarıda yemek yerdik.

marketlerde fiyatları sürekli takip ediyorum. uygun yerlerden alışveriş yapıyorum.

elektirikleri gereksiz yere açık bırakmıyorum. televizyonu kumandadan değil kendinden kapatıyorum.

haftada 2 gün ütü yapıyorum. biriktiği için tek günde yoruluyorum.

evi sildiğim suyu tuvalate döküyorum.

çamaşır yıkama alışkanlığımı değiştiremedim. bu konuda çok titizim. her şeyi ayrı ayrı yıkıyorum. ama birikmeden yıkamıyorum. önceden kısa programda 2 parça yıkarken şimdi 3-4 parça biriksin diye bekliyorum. yumuşatıcıyı önceden 1 kapak koyarken şimdi yarım kapak kullanıyorum. yine de ayda 2lt yumuşatıcı yetmiyor.:uhm:

aklıma geldikçe yazarım

benim dogal gazımın ayarı yani oda termosyonu var ayarı 15 de
mutfagım,antren,yatak odam ve oturdugum oda yanıyor
çamaşırları haftadan haftaya yıkarım
bulaşıklarımı makinada 5.gün açarım
deterjanıma gelince hiç ucuzlarıyla değişmedim değiştirmem
yumuşatıçıya gelince pek kullanmam arada
evimi 2 günde bir süpürürüm onuda dipten köşeden alarak
giyim pek almam olanla yetinirim
eşimde öyle
çocukların ihtiyaçlarına elimden geldiğinçe eksik etmem gerekli ise
şuan işte bu kadar

kızlar fikirleriniz çok güzel malesef bende işten çıktım ve kriz yüzünden iş bulamadım ve hamileyim
çamaşır mak. haftada 1 çalıştırıyorum yumuşatıcı kullanmıyorum. eşim spor giyiniyor arada kendi kıyafetlerimi ütülerdim artık hiç ütülemiyorum.
süpürgeyi eskisi kadar fazla çalıtırmıyorum
her gördüğmü almamak için markete gitmiyorum çok lazım olanları eşime söylüyorum o alıyor
sadece haftada 1 pazara gidiyorum onun dışında evden dışarı çıkmıyorum
yemek olarak kuru bakliyata ağırlık verdim
kombi yakmıyoum elektrik sobasını geç açıyım diye geç kalkıyorum yatakta oyalanıyorum
bulaşıkları makinada biriktirmeye fırını fazla çalıştırmamaya çalışıyorum

Marketlerin indirim günlerinden yararlanmaya çalışıyorum.
Fırında pek bişey yapmamaya çalışıyorum.
Telefon konuşmalarını kısa kesiyorum ve gerekli değilse aramamaya çalışıyorum.
Bu kış pek kıyafet almadık ne varsa onlarla idare ediyoruz.
Genel temizlik için 15 günde bir temizlik yaptırırdım 20 güne çıkardım.Zaten ben 2 günde bir makina açıp toz alıyorum. Lavabo, WC hergün ovuyorum.
Klimayı 23-24 derecede tutuyoruz. Komşum 28 derecede tutuyormuş 400 TL. fatura gelmiş bana 120 TL geldi.

Şİmdilik bu kadar aklıma gelenler. Parayı sokaktan toplamıyoruz netekim.:1closedeyes:

kafamçokkarıştı :1no2: :jeyyar: :bbo: :1shok: :çok üzgünüm:

valla ben kayınvalidemle yaşıyorum genelde tüm ödeme ve alıışverişleri kendisi yapıyor. annamlerin kayınvalidemin ve benim kriz önlemlerime gelince
-annemler kombinin oda termostadını iptal ettiler.onun dışında sadece salonun peteklerini kapatıp küçük odaya taşındılar.50-60 lira gibi bir fatura ödüyorlar 75 demedi bu sene faturaları ama yazın babam eve yalıtım yapmıştı.
dışarda yemek yemiyorlar.kontörü dışardan aranmaya kapanana kadar almıyorlar.
-kayınvalidem kombiyi açıp açıp kapatıyor en düşük seviyede 190 geldi en yüksek fatura ama kış boyu donduk.onun dışında pek tasarruf yapmadı.
-dışarda yemek yemiyoruz. eşime veriilen ticket la aylık alışveriş yapıyoruz deterjan filan onun dışında çikolata filan alıyoruz ay boyunca para vermeyelim diye.arabayı haftada 1 kullanırdık şimdi çok daha az kullanmaya başladık.eşimin en büyük lüksü bigisayar ve arabasıdır ama yılbaşından sonra 1 tane bile birşey almadı. kuaföre gitmiyorum kendi işim kendim yapıyorum.(saçlarımı mahvettim ayrı mesele)

Tüm saydıklarınızın çoğunu ben kriz öncesi de yapıyordum malum para kolay kazanılmıyor:eek:

:KK70: bundan sonrada alışkanlık olur herhalde bizde yaparız.

kriz demeyelim de her zaman yaptığım tasarruflar arasında asla iki odada aynı anda ışık yanmazdı mesela bizde o kadar alışmışım ki komşuya gittiğimde de gereksiz ışıkları kapatırdım oda kızardı bana içine fenalıklar geliyormuş. ama kriz sonrası gördüm ki oda kapatmaya başladı gereksiz yanan ışıkları. gereksiz suyu açık bırakmam asla.iş yerinde de olsam nerde olursam olayım. bizim eski çalıştığım yerdeki aşçı ablayla çok tartışırdık bu konuda.

X