Kreş

Hanım efendi ben hiç oyun gruplarına falan gitmesin yazmış miyim? Oyun grubu başka kreşte tüm gün olması başka bişey benim için. Size göre 3 yaşında kesin başlamalılardır bana göre başlamamalılar tüm gün olarak. O sizin fikriniz bu da benim.
Bir de "aman ben çok iyi anneyim de kızımın mahremiyetini her anneden çok önemsiyorum" gibi bir şey çıkmasın. Çünkü devlet memuru anneler var onlar bakacak kimse yoksa mecburen bırakıp dönmek zorundalar ya da maaşı iyi olan kariyer sahibi anneler var. Tabi ki herkes kendine göre kar zarar hesabı yaparak girişiyor bir şeylere.

Benim düşüncem de şu: tamam iş teklifi fena değil ama çok aman aman da değil. Belki 1 yıl sonra tekrar bulabileceğim şartlar. Onun için kızımı da kendimi de zora sokmaya değer mi düşüncesi içindeyim

Ben okul öncesi öğretmeniyim. Egitim Fak. mezunuyum. Teorik açıdan her ne kadar " erken eğitim" desek de, 3 yas çocuğu ile tam zamanlı okul öncesi eğitim, çok sağlıklı olmuyor maalesef. Bu yaş grubunda olacak en verimli, en kaliteli şey , bence ; düzenli aralıklarla oyun gruplarına götürmektir. Çocuğun öz bakım becerileri bile olmamış oluyor çünkü.

Ayrıca okul öncesi öğretmeni kalkıp kimsenin çocuğunun, çişine kakasına müdahale etmez. Anca özel kreş, özel anaokulu olması lazım. Onda da öğretmen müdahale ediyorsa, çok içinden gelerek yaptığını hiç düşünmem. Çünkü arkadaşlarımın yüzde 90'ı okul öncesi öğretmeni. Her türlü kurum da çalışan arkadaşım var..

Kamu sektöründe olan kadınlar ,2 yaşından sonra bakıcı ile devam edebilir diye düşünüyorum ben.

Tamamen kendi düşüncelerimdir.

Çok doğru. Aklımın bi kenarında da o var. Bizimle pek fazla kendini geliştiremiyor artık. Ve biz ailelerimizsen uzakta yaşıyoruz. Akran iletişimi hiç yok. Oyun grubuna götürüyoruz ama pek yeterli gibi gelmiyor bana. Biraz bekleyip tuvalet işi oturduktan sonra işe gireceğim artık.
Bizim de aileler uzakta, akranlarini parkta ve oyun grubunda goruyor ama gercekten dediginiz gini yetersiz. Bu yaz cok sık dedelerini anneanne babaannesini gordu, cok akrabaya maruz kaldi ve o kadar acildi ki. Kres oncesi bu kadar acilmasi iyi oldu. Kreste kendini cok iyi ifade eder. Tuvalet egitimine de haziranda basladik o konuda da kafam rahat. Simdi bi suredir kakasini sabah uyaninca yapsin diye bazi ayarlamalar yaptim :KK70: Simdi cok sukir 1 haftadir uyandigi gibi anne kaka diye tuvalete kosuyor 🙈 En azindan kreste sadece cise gider. Tuvalet egitimi maksimum 1 ay surer , oyle 3 gunde cozduk diyenlere cok aldanmayin ama belki sizinki de 3 gunde cozer belli mi olur.

Hanım efendi ben hiç oyun gruplarına falan gitmesin yazmış miyim? Oyun grubu başka kreşte tüm gün olması başka bişey benim için. Size göre 3 yaşında kesin başlamalılardır bana göre başlamamalılar tüm gün olarak. O sizin fikriniz bu da benim.
Hep anneyle kalmali demissiniz ona istisnaden. Herkesin kendi dusuncesi tabi.

Hep anneyle kalmali demissiniz ona istisnaden. Herkesin kendi dusuncesi tabi.
Yani belli bir yaşa kadar evet bence kalmalı. Bu yaş benim için 4-4.5 oluyor. Bir başkasi için daha erken olabilir. Tabiki o sürece kadar oyun grubu vs gider. Oyun grupları çok kısa süreli oluyor kreslere göre. Bende çocuklarımı götürdum bu tarz yerlere bende orda bekliyordum bu tabiki çocuklar için güzel kazanımlar sağlanan bir etkinlik. Ama tüm gün veya yarım gün bırakmak istemem kreşe o yaştaki çocuğu bunu demek istemiştim. Ama herkesin imkanı, fırsatı aynı olmayabilir yapacak bişey yok tabiiki gonderecek o kişi.
Ben çocuklarımı oyun grubu olsun, parklar olsun veya akran buluşmaları olsun bunlara sürekli götürdüm. Öyle olunca kreşe gitmemesi bir eksiklik gibi gelmiyor bana.

Evet ben de o kısmı pek kafamda oturtamadım nasıl olur diye. Başkasının onun özelini görmemesi gerektiğini bilmeli.
çocuklar çok zekiler anlıyorlar kimin görüp görmemesi gerektiğini. yine veriliyor mahremiyet eğitimi. aksi olsaydı kreşe giden tüm çocuklar şeyleri açık gezerlerdi mahremiyet öğrenemedikleri için.

şu tarz konular bazı annelerin canını çok yakıyor maalesef. kreşe göndermek zorunda olan anneler ne yapsın???

X