Kreş

Lupetta

🍒🍒🍒
Kayıtlı Üye
9 Kasım 2015
5.960
10.615
Hanımlar merhaba

Kızım 2.5 yaşında. Bi annemlerin yanına gidip geleceğiz (farklı şehirlerdeyiz) sonra tuvalet eğitimi vereceğim. Bu arada sonrasında işe başlama ihtimalim var.

2.5 yaşında olduğu için tuvalete gittiğinde kreşte tuvalet sonrası temizliği nasıl oluyor? Merak ettim ..

Tuvalet eğitimi hemen olan birşey değil malesef çocuk karar veriyor kreşlere güven kalmadı bence bidaha düşünün çocuğunuz daha küçük

Tuvalet eğitimi hemen olan birşey değil malesef çocuk karar veriyor kreşlere güven kalmadı bence bidaha düşünün çocuğunuz daha küçük

Offf... Gerçekten haklısnız ben de ona pek karar veremedim yani. Çocuğum küçük. Altını temizlemeyi de bilmez. Başkasının dokunmasını da ben istemem

2.5-3 yaşındaki çocuk altını temizlemeyi bilmez maalesef. Orda illa ki görevli biri vardır o kişi yardımcı oluyordur.

Öğretmen destek oluyor. Zaten epey büyümeleri gerek adam akıllı temizliklerini yapabilmeleri için.

Kızımı 2 yaşında kreşe başlattım. 33 aylık olana kadar bezliydi. 3 ay oldu bezi bırakalı. Öğretmenleri yardımcı oluyor. Kendisinin yapması mümkün değil.

Kızımı 2 yaşında kreşe başlattım. 33 aylık olana kadar bezliydi. 3 ay oldu bezi bırakalı. Öğretmenleri yardımcı oluyor. Kendisinin yapması mümkün değil.

Yani özel bölge olduğu için hiç içime sinmiyor. Tam mahremiyet öğreneceği zamanlar... sanırım erteleyeceğim işe girme olayımı

Erteleme imkanınız varsa erteleyin derim. Ben çocuğumun altını eşimden başkasının değiştirme fikrine asla olumlu sıcak bakamıyorum. Bana korkunç geliyor.
Benim de ortanca tam 30 aylık. 4 yaştan önce göndermeyi düşünmüyorum

Yani özel bölge olduğu için hiç içime sinmiyor. Tam mahremiyet öğreneceği zamanlar... sanırım erteleyeceğim işe girme olayımı
Kreşe başlayana kadar kızımın bezini benden başka kimse değiştirmediği için ben de rahatsız olmuştum. Sizi anlıyorum. Ben mecburdum iki yaşında başlatmaya, ücretsiz iznim bitiyordu. Bence imkan varsa ilk 3 yıl, sadece mahremiyet değil her açıdan annenin yanında olmalı yavrular.

Tabi ki mesela benim de dönmem gereken bi memuriyetim olsa mecburen dönerdim. Ama özel sektör nasılsa. Bugün olmazsa yarın yine olur diye düşünüyorum. Yoksa bence de her anne bunu düşünür dediğiniz gibi ben en iyisi bekleyeyim ...

Peki sizce kreş için 1 yıl daha beklemeli miyim?
İmkanınız varsa bence bekleyin. Yani bence çocuklar hep anneleriyle kalmalı orası ayrı ama en azından 4 yaşında falan kreşe başlamalı. Şuan benim kızım 4 yaşında ben evde olduğum için çok ustelemedim öğrenmesi için ama bu hafta biraz alıstirayim dedim baya alıştı küçük tuvaletini kendi yapip ellerini yıkayip dönmeye. Diğer türlüsu bana korkunç geliyor.

Evet ben de o kısmı pek kafamda oturtamadım nasıl olur diye. Başkasının onun özelini görmemesi gerektiğini bilmeli.

Bence tuvalet egitimi ve kres ayni anda olmasin cocuk icin ×2 ayrilik kaygisi olusturmayin. Krese bezli verin, orada egitimine ufaktan baslarlar siz de evde devam edersiniz. Mahremiyet denilmis ama ne zamana kadar cocugu evde tutabilirsiniz ki ? Hem bezli olmasa bile oglen uykusunda bu yas grubuna bez takiyolar. O riski goze alamiyolar. Benim oglum haftaya ilk kez krese baslayacak 29 aylik olacak. Tuvalet egitimi temmuzda tamamladi. Hic kaza yasamiyoruz. Kresle a'dan z'ye herseyi konustum. Yarim gun okul gezilerinde bile bezliyoruz dediler. Duzgun bi kresse zaten ulu orta degistirmezler. Bakim odasinda bu konuda gorevli kisi degistirir. Siz bence en iyisi duzgun bi kres arayisina girin, tuvalet egitimine de sonra kresle baslarsiniz.

Ya niyetim elestirmek tartismak degil herkesin kendi dusuncesi ama cocuklar nasil hep anneleriyle kalmalilar ya ? Bence oyun gruplari kresler cocuklara cok sey katiyolar. Krese henuz baslamadi hadi bu konuda fikrim olmasin ama 1.5 sene duzenli oyun grubuna goturdum o kadar cok sey ogrendiki. Evde benimle napsin bu cocuk ? Nasil surekli onun yasina inebilirim ki ? Anliyorum Turkiye'de maalesef cok korkunc ornekler var ama isini iyi yapan cok duzgun oyun grubu ve kresler de mevcut. Ve cocuklar bence anne calismasa bile 3 yasinda krese baslamalilar. 3 yasina kadar da oyun gruplari hayatlarinda olmali.

Küçüklere belli destek sağlanıyor beceremiyorsa henüz ama genel itibariyle bu beceriyi kendileri sağlanmaları için sadece tuvalete eşlik ediliyor çocuk kendi işini kendi görüyor

Yani mahremiyet şöyle, en azından tuvalete kendi gidip gelebilir. Temizlik için kimseye ihtiyaç duymaz. İş olayını erteleyeceğim zaten

Çok doğru. Aklımın bi kenarında da o var. Bizimle pek fazla kendini geliştiremiyor artık. Ve biz ailelerimizsen uzakta yaşıyoruz. Akran iletişimi hiç yok. Oyun grubuna götürüyoruz ama pek yeterli gibi gelmiyor bana. Biraz bekleyip tuvalet işi oturduktan sonra işe gireceğim artık.

Hanım efendi ben hiç oyun gruplarına falan gitmesin yazmış miyim? Oyun grubu başka kreşte tüm gün olması başka bişey benim için. Size göre 3 yaşında kesin başlamalılardır bana göre başlamamalılar tüm gün olarak. O sizin fikriniz bu da benim.

Bir de "aman ben çok iyi anneyim de kızımın mahremiyetini her anneden çok önemsiyorum" gibi bir şey çıkmasın. Çünkü devlet memuru anneler var onlar bakacak kimse yoksa mecburen bırakıp dönmek zorundalar ya da maaşı iyi olan kariyer sahibi anneler var. Tabi ki herkes kendine göre kar zarar hesabı yaparak girişiyor bir şeylere.

Benim düşüncem de şu: tamam iş teklifi fena değil ama çok aman aman da değil. Belki 1 yıl sonra tekrar bulabileceğim şartlar. Onun için kızımı da kendimi de zora sokmaya değer mi düşüncesi içindeyim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…