Kreş mi Babanne mi?

Babannenin çok gezmesi haftada 2-3 gündür herhalde. Bence çocukla bunu 1-2 güne indirir.
Okul zamanı bu gittiği oturmalarda çokta büyük çocuklar olacağını sanmıyorum en fazla 0-6 yaş grubu olur. Yada çocuksuz ortam.
Bence çocuğada iyi gelir bu sosyallesmeler.

Babanneyle başka sorununuz yoksa, babanneyle başlamanızı tavsiye ederim. Sonra olmadı kreşe her zaman verirsiniz. Hemde biraz zaman geçmiş olur kreş için yaşı daha oturmuş olur.

Aynenn öyle olacak.Birileri diyor ki çocuğun öz bakımını düşün.Yani karnı doysun altı pis kalmasın iyi bakılsın yeter.Bunlar babanne de olur şüphem yok.Ama sürekli dışarda olacak çocuğum.Nerde kim nasıl davraniyor.E babanne yaşı ve zihniyeti gereği aman birşey olmaz kafasında her konuda.Her günüm kafayı yemekle geçiyor ne yapacağım diye.Yani gerçekten sadece çocuğun öz bakımını düşünüp babanne herkesten iyi bakar geri kalan şeylerin bir önemi yok 3 yaşında kreşe veririm düzelir diye düşünüp babanneye mi birakmaliyim
Onun annesi sensin. Başkalarının ne dediğini bırakıp kendi fikrinle hareket et. Babaanenin yaşlı teyzeleri sana cici anne gelsin mi sorularıyla mıncıklamaya başlayıp çocuğunun tüm psikolojisini bozduktan sonra çok pişman olursun bence. Yaşlılar ne dediklerini bilmiyorlar. Bir çocuğa nasıl davranılır yanında ne konuşulur hiç umursamazlar. Özbakımın bence pek de takmayın. İnanın bana kendi başına kalınca yemeğini kendi yiyecek, tuvaletini kendi yapacak ve ellerini kendi yıkayacak. Çocuğunuza özgüven kazanması ve sorumluluk sahibi olması için kreş tam bir fırsat bence

Gezmeyi seven bir babaanne çocuğa uzun süre bakamaz. Çocuk hasta olacak, uykusu olacak ona göre gününü ayarlayabilicek mi?
Gezmesinden ödün vermez diyorsunuz ben bu sebeple babaanne şıkkını elerdim. Kreş de bana erken geliyor bu yaşlar için. Tanıdık bir bakıcı bulma ihtimaliniz olmaz mi?

Babannenin çok gezmesi haftada 2-3 gündür herhalde. Bence çocukla bunu 1-2 güne indirir.
Okul zamanı bu gittiği oturmalarda çokta büyük çocuklar olacağını sanmıyorum en fazla 0-6 yaş grubu olur. Yada çocuksuz ortam.
Bence çocuğada iyi gelir bu sosyallesmeler.

Babanneyle başka sorununuz yoksa, babanneyle başlamanızı tavsiye ederim. Sonra olmadı kreşe her zaman verirsiniz. Hemde biraz zaman geçmiş olur kreş için yaşı daha oturmuş olur.
Ya inanın daha fazla.Cocuksuz ortam çocuğa bence iyi gelmez.Gecen gün parka gönderdim ikisini ben yemek yapacağım anne durmuyor 1 saat bakar mısın parkta oynasın dedim.Ertesi gün kolunda diş izleri vardı.Biri ısırmış.Kim ısırdı anne dedim çocuk mu yoksa komşuların severken mi ısırdı.Ben görmedim ki çocuklarla oynuyordu çocuklar isirmistir dedi ve birşey diyemedim.Buna benzer daha çok şey olur ve görmedim derse ne yaparım.

Çevremde kime sorsam küçük nasıl kiyacaksin hele bir 3 yaş olsun.Tamam kreşe vermedim diyelim ama mutlu anne mutlu çocuk kavramına inanıyorum.Aklim kaldıkça mutsuz olacağım bunu herkese yansitacagim.Krese daha yakınım.Ama keşke biri çıkıp da de ya korkma 2 yaşında iyi bir kreşe gidenler mutsuz olmuyor psikolojileri bozulmuyor.Gonul rahatlığıyla bırak dese 🥹

Merhabalar 20 aylık bir oğlum var.Memurum ve ücretsiz iznine çok az kaldı.Cok güvenilir sürekli kamera ile izleyebilecegim ve çocuğunu gönderenler ile konuştuğum fikir aldığım herkesin önerdiği bir kreş buldum.Fakat küçük olduğu için yine de aklımda sorular var.Psikolojik açıdan etkilenebilir mi acaba en önemlisi?Babannemiz çok gezen biri.Gunlere dini toplantılara giden sosyal biri.Sevgi vereceginden şüphem yok ama bu kez de çocuğum çok fazla bilmediği yeni ortama girecek ve neler öğrenecek hiçbir fikrim olmayacak.Ne yapacağımi şaşırdım.Mecbur kalıp kreşe gönderenler ya da anlattığım.kadariyla yorum yapıp yardımcı olabilecekler bana fikir verebilir mi rica etsem ?
Kesinlikle kreş diğer yorumlara bakmadan yazıyorum. İlişkilerinin yıpranmasını geçtim çocuk kreşe başladıktan sonra inanılmaz değişimi göreceksin. Benimki konuşmayı kreşte öğrendi. Hem çocuk akran istiyor hem sosyalleşiyor hem öğreniyor. Toplu ortamda yaşamak bir eğitimdir. Biraz zorlanılır başta ama alışınca çok faydası olur. Üstelik babanne bakınca çok farklı oluyor her şey. Ben boşanma aşamasına gelmiştim neredeyse.

Çevremde kime sorsam küçük nasıl kiyacaksin hele bir 3 yaş olsun.Tamam kreşe vermedim diyelim ama mutlu anne mutlu çocuk kavramına inanıyorum.Aklim kaldıkça mutsuz olacağım bunu herkese yansitacagim.Krese daha yakınım.Ama keşke biri çıkıp da de ya korkma 2 yaşında iyi bir kreşe gidenler mutsuz olmuyor psikolojileri bozulmuyor.Gonul rahatlığıyla bırak dese 🥹
Çoğu kişi öyle demiş zaten

Kres tabii ki. 1 yasindan kucuk olsaydi babanne derdim. Yasi o kadar kucuk degil, hicbir sey olmaz. Ilk birkac haftadan sonra cok keyif alir kresten. Turkiyede 3-4 yas oncesi yaygin degil o yuzden herkes supheyle bakiyor, ama benim yasadigim ulkede 3-4 ayliktan itibaren yuvaya veriyor calisan anneler. Bu kadar kucuk verilsin demiyorum tabii ki ama cocuklar buyuyor gayet guzel.

Benim bütün arkadaşlarım en geç 2 yaşında kreşe gönderdi en erken 6 aylıkken gönderdi 6 aylıkken kreşe başlayan şuan orta okula gidiyor tenis oynuyor yelken yapıyor ve akademik olarak okulunda yarışmalara katılan bir çocuk ben babasından başka anne kv kimseye güvenmem direk kreşe vereceğim sizin konunuzda kvnin gittiği evlerin birinde Allah korusun çocuğun başına bir iş gelirse hesabını kim verecek bizler evimizi çocuklara göre düzenliyoruz her şeyi sabitliyoruz prizler vs ama yaşlı evleri öyle değil

Merhabalar 20 aylık bir oğlum var.Memurum ve ücretsiz iznine çok az kaldı.Cok güvenilir sürekli kamera ile izleyebilecegim ve çocuğunu gönderenler ile konuştuğum fikir aldığım herkesin önerdiği bir kreş buldum.Fakat küçük olduğu için yine de aklımda sorular var.Psikolojik açıdan etkilenebilir mi acaba en önemlisi?Babannemiz çok gezen biri.Gunlere dini toplantılara giden sosyal biri.Sevgi vereceginden şüphem yok ama bu kez de çocuğum çok fazla bilmediği yeni ortama girecek ve neler öğrenecek hiçbir fikrim olmayacak.Ne yapacağımi şaşırdım.Mecbur kalıp kreşe gönderenler ya da anlattığım.kadariyla yorum yapıp yardımcı olabilecekler bana fikir verebilir mi rica etsem ?
Yani yanlış anlama ama babanne kresten daha iyi bir seçenek olsaydı asla aklın karismazdi. Burada bir üye vardı kizina babaannesi bakıyor,bahçeli mustakil ev, koşulsuz sevgi saygı, hayvanlar ,toprak vs vs ama buradaki babaanne ile dede tamamen torunlarına göre yaşıyordu mesela o üye gibi olsa kreş aklınıza bile gelmez. Gezen Tozan (ki hakkıdır) kayınvalide 2 yaşında bile olmayan toruna bakamaz, sıkılır. Kreşe ver kafan rahat etsin.

Canım daha 2 yaşında.
Önünde ilkokul için 4 sene var.
4 sene kreş hayatı yıpratıcı sıkıcı olabilir.
1 sene geç başlaması bile kar diyr düşünüyorum.

Ben 18 aylıkken 3 aylığına vermiştim. Sınava hazırlanıyordum. Hala onun vicdan azabını yaşıyorum kızım şimdi 9.5 yaşında.

Daha sonra 3.5 yaşında tüm gün gitmeye başladı, bunla ilgili bir sıkıntı yasamadim

Hepinize çok teşekkür ederim.Kreşe vereceğim.Bakalım yaşayıp göreceğiz.Belki de gerçekten çok mutlu olacak.Adapte olamazsa da bir süre babanne ile devam ederim artık.Allah hepimizin çocuklarını iyi insanlar ile karşılaştırsın.

benim kızıma 5 aylıktan 27 aya kadar annem baktı. hiç tv izlettirmedi ama gün gün komşu komşu gezdirdi, uyku saatinde eve getirdi uyuttu, yemeğini evde yedirdi, kızım hiçte kötü şeyler öğrenmedi, aksine çok sosyal bi çocuk oldu bu sayede. sonrada kreşe başladı.
bence babanesi bakarım diyorsa, sizin istediğiniz gibi bakabileceğine inanıyorsanız baktırın.

Ah ah zor süreçler. 20 ay çok minik. Evde bakıcı denesen 1 sene, 3 yaşında versen kreşe daha iyi olur. Bende de aynı stres var. Babaanne hem en güvenilir hem de en bilinmez gibi geliyor. Çok gezenti ise bebeğe eziyet olur yarın zaten bakamam ben derse ortada kalabilirsiniz

Belki oradaki kreşlerin hizmeti Türkiye den daha iyi olduğu içindir bilemiyorum ki.3 yaşından önce sosyallesip ne yapacak çocuğun 3 yaşına kadar olması gereken yer güvendiği ev ortamı diyorlar

Siz kreşe giden çocuk görmemişsiniz. Neler neler yapiyorlar. Full etkinlik. Ben bile imreniyorum. Bıcır bıcır arkadaşları bile var oğlumun. Bazen almaya gidince oyundan kopup gelmek istemiyor. Evde KV tam olarak ne yapacak? Ben çok aktif bir anne olmama rağmen asla 6-8 oyun kuramiyorum mesela. 50-60 yaşında bir kadin TVyi dayar

Çocuk gelişimci olarak yazmak istedim aslında uzmanlığım yok yeni mezunum. Psikolojik açıdan düşününce bize öğretilen çocuğun iki yaşına kadar anneye ihtiyacı olduğu. İki yaştan sonra ufak ufak uzaklaştırıp sosyalleşebilir. Belki eve bakıcı gelebilir en azından alıştığı ortamda büyür. Kamera takarsınız. Şahsen babannenin başka büyüttüğü torunlarına bakardım ben olsam varsa. Benim kayınvalide çok güzel bakar, baktıklarını gördüm de ama kadın yaşlandı ve oturup çocukla eğitici oyun oynayamaz temel ihtiyaclarını karşılar. Ama ellerinden çocukların telefon düşmez tv telefon tv telefon. Napsın ki. Oyun oynama yaşını geçmiş kadın. Çocuklar şuan okula başladılar büyüdüler inan çok üzülüyorum tableti bırakıp telefonu onu da bırakıp tv yi yani oyuncaklar öylece duruyor bağımlı olmuşlar. Ben ne anneme ne kayınvalideme bırakmak istemem doğrusu. Annem de kayınvalideden beter, temel bakımı bile yapabilecrğini düşünmüyorum. Şayet bizi nasıl yetiştirdiğine şahidim. Görümcem kamera takıp bakıcı aldı eve. Kız parka da çıkartır birbirlerine alıştıklarında. bir sene sonra da kreş derim ben siz gene anne olarak eeen iyisini düşünürsünüz🌹

Ben olsam babanneyi tercih ederdim. Bahanesiyle de farklı ortamlara bol bol girip sosyalleşecek, eve tıkalı kalmayacak . Bu onun gelişimi açısından çok iyi olur. Hem kreşe başlayınca sürekli hasta olacak. Zaten 5 yaşına gelince bir okuloncesi kuruma verirsiniz . Onun şu anda sevgiye, şefkate, tanıdığı güvenli kollara cok ihtiyacı var .

Çocuk gelişimci olarak yazmak istedim aslında uzmanlığım yok yeni mezunum. Psikolojik açıdan düşününce bize öğretilen çocuğun iki yaşına kadar anneye ihtiyacı olduğu. İki yaştan sonra ufak ufak uzaklaştırıp sosyalleşebilir. Belki eve bakıcı gelebilir en azından alıştığı ortamda büyür. Kamera takarsınız. Şahsen babannenin başka büyüttüğü torunlarına bakardım ben olsam varsa. Benim kayınvalide çok güzel bakar, baktıklarını gördüm de ama kadın yaşlandı ve oturup çocukla eğitici oyun oynayamaz temel ihtiyaclarını karşılar. Ama ellerinden çocukların telefon düşmez tv telefon tv telefon. Napsın ki. Oyun oynama yaşını geçmiş kadın. Çocuklar şuan okula başladılar büyüdüler inan çok üzülüyorum tableti bırakıp telefonu onu da bırakıp tv yi yani oyuncaklar öylece duruyor bağımlı olmuşlar. Ben ne anneme ne kayınvalideme bırakmak istemem doğrusu. Annem de kayınvalideden beter, temel bakımı bile yapabilecrğini düşünmüyorum. Şayet bizi nasıl yetiştirdiğine şahidim. Görümcem kamera takıp bakıcı aldı eve. Kız parka da çıkartır birbirlerine alıştıklarında. bir sene sonra da kreş derim ben siz gene anne olarak eeen iyisini düşünürsünüz🌹
Aksine anneanne babaanne telefondan tabletten anlamadığı için, cocuktanda uzak tutar. Misal benim annem beraber yemek yapar , bulaşıkları birlikte boşaltır yerleştirir, yaptığı her işe ortak eder sohbetle muhabbetle buyuturdu kızımı. Babaannesi, anneannesi olan cocuk şanslıdır bence . Büyüklerin yetiştirme stili daha güzel. Hersey eğitici, yapılandırılmış oyun aktivite değil. Birlikte çamaşır kutlamaları da gayet eğitici ve pedagojik olarak faydalı bir aktivite olur. Babannenin gittiği dini toplantılarda vs çevreyi gozlemleyip amin yapması, kadınlarla yiyip içmesi de sosyal deneyimin en alası olur hem .

X