Kreş mi Babanne mi?

Nagihan AKBAL

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Temmuz 2024
11
9
Merhabalar 20 aylık bir oğlum var.Memurum ve ücretsiz iznine çok az kaldı.Cok güvenilir sürekli kamera ile izleyebilecegim ve çocuğunu gönderenler ile konuştuğum fikir aldığım herkesin önerdiği bir kreş buldum.Fakat küçük olduğu için yine de aklımda sorular var.Psikolojik açıdan etkilenebilir mi acaba en önemlisi?Babannemiz çok gezen biri.Gunlere dini toplantılara giden sosyal biri.Sevgi vereceginden şüphem yok ama bu kez de çocuğum çok fazla bilmediği yeni ortama girecek ve neler öğrenecek hiçbir fikrim olmayacak.Ne yapacağımi şaşırdım.Mecbur kalıp kreşe gönderenler ya da anlattığım.kadariyla yorum yapıp yardımcı olabilecekler bana fikir verebilir mi rica etsem ?

Merhabalar 20 aylık bir oğlum var.Memurum ve ücretsiz iznine çok az kaldı.Cok güvenilir sürekli kamera ile izleyebilecegim ve çocuğunu gönderenler ile konuştuğum fikir aldığım herkesin önerdiği bir kreş buldum.Fakat küçük olduğu için yine de aklımda sorular var.Psikolojik açıdan etkilenebilir mi acaba en önemlisi?Babannemiz çok gezen biri.Gunlere dini toplantılara giden sosyal biri.Sevgi vereceginden şüphem yok ama bu kez de çocuğum çok fazla bilmediği yeni ortama girecek ve neler öğrenecek hiçbir fikrim olmayacak.Ne yapacağımi şaşırdım.Mecbur kalıp kreşe gönderenler ya da anlattığım.kadariyla yorum yapıp yardımcı olabilecekler bana fikir verebilir mi rica etsem ?
Babaane ordan oeaya gittiği için çocuk pek bir şey öğrenemeyecek hatta belki bakımı bile yarım kalacak. Ama evde oturan biri olsaydı aynı şeyi söylemezdim. Kreşte çocuk sosyalleşir. Akranlarından yeni şeyler öğrenir. Şimdi siz söyleyin koca kadınlar içinde mi yoksa arkanlarıyla eğitmenlerle etkinliklerle iç içe mi?

Babanne emekli öğretmen ya da eski millî eğitim müdürü mü ? Eğer öyleyse babanne.
Ha bunlardan biri değilse oturup sabah Müge Anlı öğlen gelinim mutfakta akşam da esra erol

Babaane ordan oeaya gittiği için çocuk pek bir şey öğrenemeyecek hatta belki bakımı bile yarım kalacak. Ama evde oturan biri olsaydı aynı şeyi söylemezdim. Kreşte çocuk sosyalleşir. Akranlarından yeni şeyler öğrenir. Şimdi siz söyleyin koca kadınlar içinde mi yoksa arkanlarıyla eğitmenlerle etkinliklerle iç içe mi?
Evet
İnanın bende kreşe daha yakınım.İste tek korkum psikolojisi

Evet

İnanın bende kreşe daha yakınım.İste tek korkum psikolojisi
Bence psikolojisi baaneyle kalırsa alt üst olur. Türkiyedeki bu kreşleri öcü gibi gösterip anneleri yetersiz hissetirme olayını hıç bir zaman anlamayacağım. Dil gelişimi, sosyal gelişim,ince ve kaba motor gelişimleri hepsi kreşte elde edilebilecek becerilerdir. Ben babaanenin fayda sağlayacağını düşünmüyorum.

Babanne emekli öğretmen ya da eski millî eğitim müdürü mü ? Eğer öyleyse babanne.
Ha bunlardan biri değilse oturup sabah Müge Anlı öğlen gelinim mutfakta akşam da esra erol
Aynenn öyle olacak.Birileri diyor ki çocuğun öz bakımını düşün.Yani karnı doysun altı pis kalmasın iyi bakılsın yeter.Bunlar babanne de olur şüphem yok.Ama sürekli dışarda olacak çocuğum.Nerde kim nasıl davraniyor.E babanne yaşı ve zihniyeti gereği aman birşey olmaz kafasında her konuda.Her günüm kafayı yemekle geçiyor ne yapacağım diye.Yani gerçekten sadece çocuğun öz bakımını düşünüp babanne herkesten iyi bakar geri kalan şeylerin bir önemi yok 3 yaşında kreşe veririm düzelir diye düşünüp babanneye mi birakmaliyim

Asıl soru da bu zaten.Gercekten sadece öz bakımı iyi olsun karnı doysun altı temiz kalsın ama nerde oldugu kiminle olduğu neler öğrendiği hiç önemli değil 3 yaşına gelince kreşe veririm düzelir diye mi dusunmeliyim.Duygusal baktığım için bunu göremiyorum.Bazen diyorum iyi bir anne değilsin çocuğunun tabiki öz bakımını düşüneceksin.Bazen diyorum ki hayır kreş daha iyi.İki arada bir derede kaldım.

Babaanne gittiği yerlerde dikkat edebilecek mi,cam kapı açık olabilir,priz vs açık olabilir.Bizler ister istemez kendi evimizde her türlü önlemi alıyoruz ama ben kendim bir yere misafirliğe çocuklarımla gittiğimde bütün camları prizleri kontrol edip eğer çocuk için uygun değilse yanimdam bir saniye ayırmadan bakıyorum.Ne olursa çocuklara kalabalikta oluyor..Yani önce güvenlik açısından düşünün.Bir tanıdığımızin bebeği anane bakarken komşunun evinde balkondan düşüp engelli kaldı.En önce güvenlik...Sizin evinizde bakıyor olsa babaanne derim ama gezeceklerse ben guvenemezdim..Babaanneyi siz taniyorsunuz ona göre karar verin.Vereceginiz kresi de ilk önce güvenlik açısından değerlendirin derim.Benim için akademik şeyler hep ikinci planda ,güvende olması birinci önceliğim.

Benim çevremde ev hanımları da 2 yaşında 2.5 yaşında kreşe yolluyor çocukları. Benim yengem de Martta işe başlayacak yeğenim yarım gün kreşe gidecek yarım gün annem bakacak. Bir yaş büyük ablasına da annesi böyle yaptı yarım gün kreşe verdi sonra tam gün gitti. Kesinlikle çok iyi oldu. Ve benim annem de sosyal bir kadın mesela bakamaz yani tüm gün oyalayamaz kafası kaldırmıyor bile. Tüm gün tv izler telefona bakar bebek. Benim bebeğim olsa ben ne anneme ne kaynanama güvenirim şahsen

Aynenn öyle olacak.Birileri diyor ki çocuğun öz bakımını düşün.Yani karnı doysun altı pis kalmasın iyi bakılsın yeter.Bunlar babanne de olur şüphem yok.Ama sürekli dışarda olacak çocuğum.Nerde kim nasıl davraniyor.E babanne yaşı ve zihniyeti gereği aman birşey olmaz kafasında her konuda.Her günüm kafayı yemekle geçiyor ne yapacağım diye.Yani gerçekten sadece çocuğun öz bakımını düşünüp babanne herkesten iyi bakar geri kalan şeylerin bir önemi yok 3 yaşında kreşe veririm düzelir diye düşünüp babanneye mi birakmaliyim

Şöyle diyim, ben öğretmenim ve mesleğe ara verdim. Bu hem benim hemde eşimin isteği. 4 çocuğum var hepsi peşpeşe oldu. En sonuncu kademeyi de kreşe verene kadar evdeyım. Babaanneymiş anneanneymiş yok bana geçmiyor. Kendileri tv izleyip çocuğa hiçbir şey vermeyecekler. Ne sayı saymayı ne İngilizce yi ne şarkıları ne oyunları kafaları kaldırmıyor. Herkesin düşüncesi farklı sizin isteğiniz karnı doysun altı temiz kalsın ise başka. Keşke devlet annelere daha fazla imtiyaz sağlasa.

Ben zamane çocuklarına babaanne ve anneannelerin yeterli geleceklerine inanmıyorum. Çocuğun yeri bence kreştir , akranlarıyla sosyalleşmesi gerekir . Yurtdışında yaşıyorum ben, burda çocuklar 2 yaşına gelene kadar anneler bakar , 2 yaştan itibaren anneler ise başlar çocuklar kreşe gider . Kreşe giden çocuk zaman içinde daha özgüvenli olur, kurallara uymayı ve toplum içinde nasıl davranması gerektiğini öğrenir . Türkiye’de neden kreşe bu kadar önyargılı davranıyor o kısmı anlamıyorum ben😊

Ben zamane çocuklarına babaanne ve anneannelerin yeterli geleceklerine inanmıyorum. Çocuğun yeri bence kreştir , akranlarıyla sosyalleşmesi gerekir . Yurtdışında yaşıyorum ben, burda çocuklar 2 yaşına gelene kadar anneler bakar , 2 yaştan itibaren anneler ise başlar çocuklar kreşe gider . Kreşe giden çocuk zaman içinde daha özgüvenli olur, kurallara uymayı ve toplum içinde nasıl davranması gerektiğini öğrenir . Türkiye’de neden kreşe bu kadar önyargılı davranıyor o kısmı anlamıyorum ben😊
Belki oradaki kreşlerin hizmeti Türkiye den daha iyi olduğu içindir bilemiyorum ki.3 yaşından önce sosyallesip ne yapacak çocuğun 3 yaşına kadar olması gereken yer güvendiği ev ortamı diyorlar

Kreşler Cok pahalıymış duyduğuma gore
Ben babaanneye bırakmam cocugum aktif olsun yaştaşlarıyla bır araya gelsın dıye hergune Bi etkinlik koyuyorum ya

Oyun alanı
Oyun atolye leri
Arkadas bulusmaları
Parka goturmek.

Ki yetmiyor bıle bence
O yuzden kreşe goturun hakkını savunmayı bıle ogrenır bazı cocuklar orada yamyamlık ettikçe🤭

Kreş ortamı her zaman daha iyi olabilir eğitim açısından. Ama ben suna sasirdim 24 aydan küçükleri kreşe aliyorlar mi?
Bu arada her türlü hastalığı göze almanız lazım. Cok hastalanacak çocuğunuz. Cocuga kayınvalideniz bakacak olursa yine de günlere, sohbetlere gider mi acaba kayinvalideniz? Fikir aldınız mı bu konuda kendisinden. Bakmak da istemeyebilir. Sonuçta mecbur değil. Ama daha az sosyallesecekse babaanneye bırakmak bir tık daha mantıklı. Benim de kızıma ilk sene kayinvalidem baktı. Hastalandiginda gözüm arkada kalmadı. Ama kreşe gittiği dönemde sürekli rapor alıp evde ben bakmak zorunda kaldım. Oyle olunca idarenin ve diğer arkadaşların da gözüne battık tabi.

Kreş ortamı her zaman daha iyi olabilir eğitim açısından. Ama ben suna sasirdim 24 aydan küçükleri kreşe aliyorlar mi?
Bu arada her türlü hastalığı göze almanız lazım. Cok hastalanacak çocuğunuz. Cocuga kayınvalideniz bakacak olursa yine de günlere, sohbetlere gider mi acaba kayinvalideniz? Fikir aldınız mı bu konuda kendisinden. Bakmak da istemeyebilir. Sonuçta mecbur değil. Ama daha az sosyallesecekse babaanneye bırakmak bir tık daha mantıklı. Benim de kızıma ilk sene kayinvalidem baktı. Hastalandiginda gözüm arkada kalmadı. Ama kreşe gittiği dönemde sürekli rapor alıp evde ben bakmak zorunda kaldım. Oyle olunca idarenin ve diğer arkadaşların da gözüne battık tabi.
Bakmak ister.Konustuk ama sosyalliginden ödün vermez.Aman ne olacak sanki der geçer.O yüzden bunu böyle yapar mısın demeye hiç gerek duymuyorum.Tepkisini biliyorum çünkü.Ya öyle kabul edip herşeyi ona bırakacağım ya da kreş.

X