Korktum birden, yardım bekliyorum.

Alıntı yapmayı beceremedim kusura bakmayın toplu cevap olsun, prezervetif hissi zayıflatacak acıyı ilk etapta artıracak gibi hissediyorum nedense, eldivenliyken elele tutuşmak gibi :olamaz: Lütfen alay etmeyin aydınlatın beni ya:)
Bende senin gibi düşünüyorum direkt temas olmuyor işte. Duygusal değilim ama bu konuda duygusal düşünüyorum nedense :KK68:

Migreniniz varsa hap kullanmanız durumunda tetikleyici etki gösterir.
Hormonlar herşeyden etkilenebiliyor.Adetin 3.gününe denk gelecek şekilde tekrarı istenebilir.Fsh değeriniz yüksek çıkarsa erken menopoza bile girebilirsiniz.İleride çocuk tedavileri olmak zorunda kalabilirsiniz.Kesinlikle çocuğum olsun istiyorsanız hiç korunmayın.Allah bilir tabiki de, korunmasanız bile belki gebelik oluşmayabilir.Durumunuzu doktorla tekrar değerlendirdikten sonra eş adayınızla da görüşüp kararınızı ona göre verin derim.

Baştan prezervatife alışırsanız bir tuhaflık hissetmezsiniz. En güzeli prezervatif kullanmanız, doktorunuz açıkça söylemiş sakıncalı olduğunu.

2 yıldır düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanıyorum ve maalesef prezervatif ile alakalı sizinle benzer hisler içindeyim. Bir ay hapa ara verdiğimde kullanmıştık daha doğrusu kullanamamıştık çünkü canımı inanılmaz yakıyordu, hiçbir şekilde kayganlık oluşmuyordu ve his bakımından açık ara gerideydi. Yani ben hiç hoşlanmamıştım, tabii problem bende olabilir çünkü çok fazla insan rahatlıkla kullanıyor. Acıtmasını vs. kastediyorum. Yine de sırf his olayı yüzünden bir daha hiç kullanmadım.

Migreniniz varsa bazı haplar tetikler, evet ama hâli hazırda migreniniz yoksa sizi migren sahibi yapmaz. Her ilacın yan etkisi farklıdır, herkese de farklı yansır. Beni aşırı iştah ve kilo konusunda uyardılar ve hiçbir değişiklik olmadı bu konuda örneğin. Evet, vücuda hormon alıyorsunuz ama bu aynı zamanda düzenleyici bir etki de sağlıyor. Mesela benim reglim aşırı sancılı, sekiz gün şeklinde ve her ay düzensizdi. İlaç sayesinde her ay aynı günde geliyor, gün sayısı normale döndü ve hâliyle sancım da azaldı.

Çok uzattım, size tavsiyem daha güvenilir ve donanımlı bir doktora tekrar gitmeniz. Doğum kontrol hapı zannedilen kadar korkunç bir şey olsa bu kadar yaygın şekilde kullanılmaz. Aynı şekilde ileride prezervatife de şans verebilirsiniz.

Hep yazdim yine yazicam.
DOktorun "kafam kadar kistin var, kurtaj yaptirmis rahmine zarar vermissin.tedavisiz anne olamazsin" dedigi, 5 ayda bir adet olan ve anne olamayacagim diye uzulup omzumda aglayan kiz pat diye hamile kaldi. Hem de evli degilken. Zaten adet olamadigi icin anlamadi da aylarca.Gecen aylarda cocuktan da ayrildi.. Zar zor doguma 3-5 kala evlendi de dogurdi.
Daha birincisinden sonra adet olamadan da ikincisine -yine kazara- hamile kaldi!
Yani siz bu doktorlarin yuzunden felaket senaryolari yazip caninizi sıkmayın.
Diger konu icin eldiven ornegi gerçekten cok komik :) milyonlarca insan kullanir mi his kaybi olsa? Saglik ocagindan almayin da kaliteli bir marka secin, tam tersi etki bile yasayabilirsiniz.

Selam kızlar, ben yeni üye oldum. Eylül’de düğünüm olacak nasipse. İlk 3 sene çocuk düşünmediğim için hapla korunmak istedim. Doktora gittim ama beklenmedik bir şeyle karşılaştım. Psh hormonum yüksekmiş. Aralığı 8-10 olunca normalmiş ama bende 11.7 çıktı. Yumurtalarım da küçükmüç biraz. Doktorum bence korunma ne olur ne olmaz dedi. Doğum kontrol hapı da yazarken migrenin var tetikleyebilir dedi ondan da korktum. Düğünden önce kontrole gideceğim tekrar, kan değerimi sıklıkla kontrol ederek korunmaya devam etmeyi düşünüyorum ama kafam karmakarışık. Bilgisi olan varsa yorum bekliyorum, lütfen...
Fsh hormonu sizi korkuttuysa en güzeli AMH testi yaptırmak. Fsh artıp azalabilen bir hormon ama AMH değişse bile biraz daha sabit ve erken menopoz hakkında Fsh ile beraber daha kesin cevap verir. Amh değerinizin sonucuna göre durumunuzu bir doktorla tekrar değerlendirebilirsiniz. Üstelik fsh gibi adetin 3. günü test verme şartı da yok. İstediğiniz herhangi bir gün gidip tahlili yaptırabilirsiniz.

Kızlar benimkide normalde fsh degerlerim gayet iyiyidi 4 veya 6 idi bu ay adetim gecikti hormon tahlili verdim sonuc şöyle tsh 3.57 Fsh 10.63 e2 27.30 lh 13.13 prolaktin 14.77 sonuc böyle kızlar lütfen yorumlar mısınız doktorum fsh cok yüksek dedi ultrasonda baktım dedi gayet yumurtalıkların güçlü rezervesi de iyi dedi fazlasıyla cok yumurtan dedi testte bi bozukluk olabilir dedi tekrardan hormon testi istedi pazartesi verecegim umarım dusuk cıkar kızlar moralim cok bozuk strestte etkiliyormuş öyle mi kızlar lütfen bilenler yorumlayabilir miiiii buarada pkoluyum

Kızlar benimkide normalde fsh degerlerim gayet iyiyidi 4 veya 6 idi bu ay adetim gecikti hormon tahlili verdim sonuc şöyle tsh 3.57 Fsh 10.63 e2 27.30 lh 13.13 prolaktin 14.77 sonuc böyle kızlar lütfen yorumlar mısınız doktorum fsh cok yüksek dedi ultrasonda baktım dedi gayet yumurtalıkların güçlü rezervesi de iyi dedi fazlasıyla cok yumurtan dedi testte bi bozukluk olabilir dedi tekrardan hormon testi istedi pazartesi verecegim umarım dusuk cıkar kızlar moralim cok bozuk strestte etkiliyormuş öyle mi kızlar lütfen bilenler yorumlayabilir miiiii buarada pkoluyum
Benim de mayısta fsh 9, lh 19 çıktı. Ki önceki yıllar fsh 5'ten yukarı hiç görmemiştim. Sağlıklı beslenmeye dikkat ettim, ben önceden bulduğu her şeyi yiyen bir insandım. Karatay diyetini takip etmeye çalıştım, 50 gün filan geçti, iki adet süresi yani. Bu ay, temmuzun başında tekrar ölçtürdüm. Fsh çok düşmüş bu sefer 3.6, lh 13.7 olmuş. Ben de pkoluyum. Bizde fsh yükselse bile geçici oluyor galiba pko nedeniyle rezerv zaten fazla. Bu arada Amh 16 çıktı mesela o da ayrı bir sorun ama kesinlikle erken menopoz değil, tam tersi çok fazla yumurta olduğu için kaliteli yumurtlama olmuyor. Ben yine de devam ediyorum sağlıklı beslenmeye. Her şeye dikkat ediyorum artık bu ay daha da ilerlettim sağlıklı yaşam kriterlerimi... teflon tava kullanmamaktan tut, antibiyotikli yumurta tüketmemeye kadar. Birkaç ay sonra tekrar ölçtüreceğim çünkü sadece 50 gün sağlıklı beslenmeye çalışmak bile bu kadar hormonları düzelttiyse daha da iyiye gideceğine inanıyorum ben. Bir de polikistik over hakkında yazılan harika bir kitap var özet yapmaya çalıştım, tavsiye ederim:

Benim de mayısta fsh 9, lh 19 çıktı. Ki önceki yıllar fsh 5'ten yukarı hiç görmemiştim. Sağlıklı beslenmeye dikkat ettim, ben önceden bulduğu her şeyi yiyen bir insandım. Karatay diyetini takip etmeye çalıştım, 50 gün filan geçti, iki adet süresi yani. Bu ay, temmuzun başında tekrar ölçtürdüm. Fsh çok düşmüş bu sefer 3.6, lh 13.7 olmuş. Ben de pkoluyum. Bizde fsh yükselse bile geçici oluyor galiba pko nedeniyle rezerv zaten fazla. Bu arada Amh 16 çıktı mesela o da ayrı bir sorun ama kesinlikle erken menopoz değil, tam tersi çok fazla yumurta olduğu için kaliteli yumurtlama olmuyor. Ben yine de devam ediyorum sağlıklı beslenmeye. Her şeye dikkat ediyorum artık bu ay daha da ilerlettim sağlıklı yaşam kriterlerimi... teflon tava kullanmamaktan tut, antibiyotikli yumurta tüketmemeye kadar. Birkaç ay sonra tekrar ölçtüreceğim çünkü sadece 50 gün sağlıklı beslenmeye çalışmak bile bu kadar hormonları düzelttiyse daha da iyiye gideceğine inanıyorum ben. Bir de polikistik over hakkında yazılan harika bir kitap var özet yapmaya çalıştım, tavsiye ederim:

Teşekkürler canım bilgi verdiğin için Rabbim emeğimizi boşa çıkarmasın �nşallah bir gün bizimde yüzümüz Güler sağlıcakla kal 😘

X