Komşumun rahatlığıyla vicdanım arasında kaldım yardım edin

Biz bir komşumuzla aile gibiyiz her şeyimizi paylaşırız karşılıklı. Ama diğerleri sürekli böyle isteklerde bulunsa çıldırırım ne bu samimiyet derim. Başka bir komşumuz bizlere sormadan kapımızın önünden sarımsak,soğan, patates sürekli götürüyormuş bir bakıyoruz azalmış komşuda şok bizde. Birgün laf arasında ben bitince gelip sizlerden alıyorum dedi kadın tabii ben durur muyum ben iyi sövdüm haberin olsun sonuçta hırsızlık gibi olay dedim😂 ama yok kadın devam ediyor ara ara kaplarımız boşalıyor bir alışta 2- 3 kilo götürüyor. Sonra apartmanda bir hırsızlık olayı patates hırsızlığı biz iki aile o sandık ben söyledim sen mi alıyorsun bak aklımıza sen geldin diye. Alanın o olmadığı anlaşıldı ama adının böyle bir durumda çikması zoruna gitmedi yine götürmüş geçen hafta😅
Apartmanın merdiven sahanlığında, bodrumunda soğan-sarımsak- patatesin işi ne ? Apartmanda böcek ve farelerin çoğalmasına yol açacaksınız. Gıdalarınızı evinizde depolayın.

Bazı insanlar gerçekten fazla rahat elektrik süpürgesi istemek ne ya yok mu süpürgen çalı süpürgesi kullan evine napcan başka. Benimde eski komşum biraz rahattı , şeker isterdi kaseyle aldı gitti,kasem hâlâ onda. Viledami isterdi vesaire hayır yani evinde yoksa elinle silersin dimi. Ki bende öyle yapardım . Çok mükemmel değil durumum ama evimin eşyasını da paylaşmayı hiç sevmem. Mesafeli olun çalışsın kocası koca adam hamal olur yine çalışır insan
Her geçen gün yeni bir şok bilgi duyuyoruz 😂 Vileda istemek mi!? Herkesin temizliği farklıdır. Ucuz yollu da satılıyor her yerde.

Hanımlar merhabalar , bir ev aldık .biz çok şükür darısı isteyen herkesin başına neyse 8 ay önce taşındık 8 aydır bir komşum var aynı katayız komşum kiracı ev sahibi değil yani bir iki kez kahve ye çağırdı ve bende bir kez çağırdım o 4 çocuklu ama yaşı çok küçük ve anladığım kadarıyla maddi olarak zor durumdalar kirayı ödeyemiyorlar eşi doğru düzgün çalışamıyor yani anlayacağınız maddi olarak durumları pek iyi değil . Neyse konumuza gelelim şimdiye kadar benden ne istediyse verdim yiyecek olarak (kakao yoğurt şeker vb ) buna karşı değilim anlık biter ihtiyaçtır ama benim rahatsız olduğum şey teknolojik aletlerimi istemesi mikser elektrikli süpürgem hatta inanmayacaksınız ama buzlu klimam (ayaklı klima ) var evim sıcak klimayı verebilirmisn dedi mikser ve elektrikli süpürgeyi verdim ama klimayı vermek istemedim . Sonra üzüldüm bu sıcaklarda kadının kliması yok ihtiyaç diye ama yapacak bisey yok onu veremem yani .. bir yanım vicdan yapıyor ama bir yanım teknoloji aleti istenmez diyor ..çok üzülüyorum ..neyse benim kilimim (parkta kulandıgım halı diyelim ) kayıptı 3/4 aydır geçen bir kapıyı açtım kadın kapının önüne sermiş çocuklar üstünde oynuyor oyuncaklarıyla benim kilimimle şoka girdim çünkü bana ait kilim neyse aradım bana dediki bizim mahallede bir market var onun ismini söyleyerek bu kilimi orda gördüm birkaç komşuya sordum sahibi çıkmayınca yıkadım kapımın önünde balkonumda kulandım dedi muhtemelen balkondayım rüzgarlı havada uçmuş kilimim ama marketin oraya gitmesi imkansız en fazla bahçeye düşer yani sonra dedi ki lazımsa sana göndereyim bende kalsın alırım dedim lazım olunca alacaktım kilimi ama sonra anneme anlatım annemde haklısın kızım keşke sorsaydı herkese sonra kulansaydı dedi ama o kilimi alma ondan durumları kötü ihtiyacı olmasa dışarda gördüğü kilimi yıkayıp kullanmazdı dedi annem benden beter vicdan konusunda neyse aradım onu sana kalsın dedim tamam dedi.son olaya gelecek olursak ben iki üç kez üstüm müsait olmadığında çocuklarını sigara almaya Yoladım tabi kadında dedi bisey kazım olursa çocuklar sana markete gitsin diye ve her gitiklerine ellerine harçlık verdim dükanda görüp canı bisey çeker alsınlar diye ama onuda çocukları suistimal etti maalesef benim verdiğim para dışında da para üstümle ekstra şeyler almış getirdigi fişte gördüm bir kezde para üstüm nerde dedim aaa unutum dedi çocuğu yani benim anladığım anneleri bu konuda rahat diye cocuklardada o bilinç yok ve birdaha markete yollamadım …biryanım ihtiyaç sahibi diyor boşver ne istese ver Allah var diğer yanımda alışır ve her ihtiyaç sahibi bu kadar rahat olursa ne olacak diyor sizce benim nasıl davranmam gerekiyor
siz komşunun çocuğunu hangi hakla sigara almaya yolluyorsunuz? Kendi çocuğunuzu göndermezsiniz elin çocuğunu kullanıyorsunuz

Başkasının evinde kullanılan vileda kendi evine nasıl değdirilir yaa 🤢🤮 Belki çizgileri olmayan biri, banyoya tuvalete soktu nereden bilinecek. Offf kimi insanlardaki rahatlık çok çok başka seviyede.
Kesinlikle katılıyorum şimdi kimse ile paylaşmam ama evliliğin ilk zamanlariydi cahilliğime geldi,gerçekten düşününce çok iğrenç

Durumu kotuyken 4 cocuk yapana hic acimam. Milletin durumu iyi oldugu halde 1 tane yapiyor, onlar bilmiyor mu yapmasini? Sizin de kucuk cocuklari bakkala gondermeniz yanlis. Devir kotu markete diye cikar basina bir sey gelir. Milletin cocugunu markete gondermeyin. Yardima da alistirmayin, 4 cocuk yaparken dusunseymis.

Siz de o kadın gibi maddi anlamda çok zor durumda olduğunuz için mi yoksa size ait birşeyi kullanmasından ihtiyacınız olmadığı halde rahatsız olduğunuz için mi bunu dert ediyorsunuz bu önemli.
Yoksa kilimmiş miksermiş,para üstüymüş.. ne bileyim kadın ciddi muhtaç ki istiyor.
İstemek aslında çok zor birşeydir.
Vermeyeceksiniz o halde.

Bu arada çocuğu bakkala gönderince para üstü genellikle gelmez. 😻
Bu kuraldır.
Ayrıca çocuğa sigara satan bakkalı kınıyorum.

Anneleri normal degil tamam da durumlari yok diye cocuklari kapici etmissiniz para ustuyle nasil vicdanmiş bu böyle. 🙄
Bi de sigara almaya yolluyorsunuz.

Apartmanın merdiven sahanlığında, bodrumunda soğan-sarımsak- patatesin işi ne ? Apartmanda böcek ve farelerin çoğalmasına yol açacaksınız. Gıdalarınızı evinizde depolayın.
Apartmanın erzak koymak için kendi serin yeri var tüm komşular koyuyor ve sürekli temizleniyor. Bu zamana kadar hiç öyle bir problemle karşılaşılmadı. Evi nasıl temizleniyorsa orasıda öyle temizleniyor devamlı.

Hayır bina yeni ve doğalgazlı. Apartmanda başka alanlarda var ortak mutfak vb. Neden şaşırdınız bu kadar bilmiyorum ama her şey amacına uygun değerlendiriliyor başka bir kısmı kullanmıyoruz.
Bina ortak alanlarına gıda koymak çok mantıksız geldi çünkü. Özellikle soğan ve patates, böcek ve farelerin en sevdiği gıdalar arasında yer alıyor. Siz de bir mesajınızda kapınızın önünde de durduğunu söylediniz. Merdiven sahanlığına gıda koymak çok yanlış, keza size ait ayrı bir yer olsa da binanın bodrumunda gıda saklamakta öyle.

Bizde istemeye alışmış derler tam olarak böyle komşunuz.
Anneminde bir üst komşusu böyledi kkadin salça isterdi verirdik sizin gibi ne istese yokluk zor diye.
Bir gün diger komsularla otururken komşunun biri " ya dedi x ablaya üzülüyorum her gün gelip bir şey istiyor birleşip bi alisverişmi yapsak"dedi.
Sonra anlaşıldıki kadin herkesten o gün salça topluyor ertesi gün yoğurt vs.
Sonra bir öğrendik oğlu Ankaranın göbeğinde aspava açmış kendisine baya baya zenginler yani.
Arabasını 2 sokak aşağı park edip geliyo eve, 3 4 tane daireleri var.
Bir şey yapmak istiyorsaniz muhtara vs soyleyin gida yardimi vs yapsinlar

Hanımlar merhabalar , bir ev aldık .biz çok şükür darısı isteyen herkesin başına neyse 8 ay önce taşındık 8 aydır bir komşum var aynı katayız komşum kiracı ev sahibi değil yani bir iki kez kahve ye çağırdı ve bende bir kez çağırdım o 4 çocuklu ama yaşı çok küçük ve anladığım kadarıyla maddi olarak zor durumdalar kirayı ödeyemiyorlar eşi doğru düzgün çalışamıyor yani anlayacağınız maddi olarak durumları pek iyi değil . Neyse konumuza gelelim şimdiye kadar benden ne istediyse verdim yiyecek olarak (kakao yoğurt şeker vb ) buna karşı değilim anlık biter ihtiyaçtır ama benim rahatsız olduğum şey teknolojik aletlerimi istemesi mikser elektrikli süpürgem hatta inanmayacaksınız ama buzlu klimam (ayaklı klima ) var evim sıcak klimayı verebilirmisn dedi mikser ve elektrikli süpürgeyi verdim ama klimayı vermek istemedim . Sonra üzüldüm bu sıcaklarda kadının kliması yok ihtiyaç diye ama yapacak bisey yok onu veremem yani .. bir yanım vicdan yapıyor ama bir yanım teknoloji aleti istenmez diyor ..çok üzülüyorum ..neyse benim kilimim (parkta kulandıgım halı diyelim ) kayıptı 3/4 aydır geçen bir kapıyı açtım kadın kapının önüne sermiş çocuklar üstünde oynuyor oyuncaklarıyla benim kilimimle şoka girdim çünkü bana ait kilim neyse aradım bana dediki bizim mahallede bir market var onun ismini söyleyerek bu kilimi orda gördüm birkaç komşuya sordum sahibi çıkmayınca yıkadım kapımın önünde balkonumda kulandım dedi muhtemelen balkondayım rüzgarlı havada uçmuş kilimim ama marketin oraya gitmesi imkansız en fazla bahçeye düşer yani sonra dedi ki lazımsa sana göndereyim bende kalsın alırım dedim lazım olunca alacaktım kilimi ama sonra anneme anlatım annemde haklısın kızım keşke sorsaydı herkese sonra kulansaydı dedi ama o kilimi alma ondan durumları kötü ihtiyacı olmasa dışarda gördüğü kilimi yıkayıp kullanmazdı dedi annem benden beter vicdan konusunda neyse aradım onu sana kalsın dedim tamam dedi.son olaya gelecek olursak ben iki üç kez üstüm müsait olmadığında çocuklarını sigara almaya Yoladım tabi kadında dedi bisey kazım olursa çocuklar sana markete gitsin diye ve her gitiklerine ellerine harçlık verdim dükanda görüp canı bisey çeker alsınlar diye ama onuda çocukları suistimal etti maalesef benim verdiğim para dışında da para üstümle ekstra şeyler almış getirdigi fişte gördüm bir kezde para üstüm nerde dedim aaa unutum dedi çocuğu yani benim anladığım anneleri bu konuda rahat diye cocuklardada o bilinç yok ve birdaha markete yollamadım …biryanım ihtiyaç sahibi diyor boşver ne istese ver Allah var diğer yanımda alışır ve her ihtiyaç sahibi bu kadar rahat olursa ne olacak diyor sizce benim nasıl davranmam gerekiyor
İhtiyac sahibi dıye çalsın çırpsın aılecek oh ne ala.

Başta haklı gibi gidiyordunuz ama sonra batırdınız.

18 yaş altına sigara satışı yasak. Yasak olmasa bile (yaygınlığı ilgilendirmiyor) zarar verici madde sonuçta. Çocuğa aldırılır mı?

Halıyı sahipsiz ulu orta buldularsa alıp kullanmıştır. Belki sizin halıyı alıp kişilerin uğrak yeri olan markete bıraktılar ki sahibi çıksın. Kimse almayınca kadın almıştır.

Çocuklar kaç yaşında bilmiyorum ama düşünememiş olabilir. Kendi aldıklarıyla beraber kasadan geçmiştir veya kendikilerine para yetmeyince sizden ödetmişlerdir ki belki sonra ailesine ödetmeyi düşünmüştür. Ailecek hırsızlar demeye çalışmışsınız sanki.

Bir arkadaşım şey demişti yakında annemin donunu da isteyecek diye :KK70: benim de böyle bir komşum vardı yani gerçekten giydigim kıyafete dek istedi ben artık yalandan yok demeye ve reddetmeye başladım bende ki vicdan onda olsa donuma kadar istemezdi bence :KK70:

Bina ortak alanlarına gıda koymak çok mantıksız geldi çünkü. Özellikle soğan ve patates, böcek ve farelerin en sevdiği gıdalar arasında yer alıyor. Siz de bir mesajınızda kapınızın önünde de durduğunu söylediniz. Merdiven sahanlığına gıda koymak çok yanlış, keza size ait ayrı bir yer olsa da binanın bodrumunda gıda saklamakta öyle.
Bu zamana kadar hiç öyle bir sorunla karşılaşmadık umarım bundan sonrada karşılaşmayız. Kapımızın önünün merdivenle alakası yok şu an apartman mimarisini tam anlatamıyorum ama merak etmeyin öyle bir şeyle karşılaşacağımızı sanmıyorum. Sitede bile öyle bir durum henüz olmadı.

mesafe her zaman iyidir. yani komşuluk bu bazen yoğurt istersin, maya istersin böyle şeyler normal. ama tek taraflı olarak sürekli istenmesi, üstüne üstlük iyi niyetin suistimal edilmesi biraz fazla. yani klima ödünç istenmez. artık sizi kullanmayı öğrenmiş. sürekli vermeye alışkın olduğunuz için vermediğiniz zaman kendinizi kötü hissetmişsinizdir, bence bu onun saygısızlığı. keşke elimizde çook olsa herkese dağıtsak bu da ayrı konu. bence kendinizi kötü hissetmeyin. siz zaten mesafe koymuşsunuz.

X