Komşumun rahatlığıyla vicdanım arasında kaldım yardım edin

Biz bir komşumuzla aile gibiyiz her şeyimizi paylaşırız karşılıklı. Ama diğerleri sürekli böyle isteklerde bulunsa çıldırırım ne bu samimiyet derim. Başka bir komşumuz bizlere sormadan kapımızın önünden sarımsak,soğan, patates sürekli götürüyormuş bir bakıyoruz azalmış komşuda şok bizde. Birgün laf arasında ben bitince gelip sizlerden alıyorum dedi kadın tabii ben durur muyum ben iyi sövdüm haberin olsun sonuçta hırsızlık gibi olay dedim😂 ama yok kadın devam ediyor ara ara kaplarımız boşalıyor bir alışta 2- 3 kilo götürüyor. Sonra apartmanda bir hırsızlık olayı patates hırsızlığı biz iki aile o sandık ben söyledim sen mi alıyorsun bak aklımıza sen geldin diye. Alanın o olmadığı anlaşıldı ama adının böyle bir durumda çikması zoruna gitmedi yine götürmüş geçen hafta😅
Buna neden önlem almıyor ve gülebiliyorsunuz? Bana çok ciddi geldi. Çok ihtiyaç sahibi değilse bu yaptığı hırsızlık. Ben olsam 1 oldu 2 oldu rest çekerdim. kaldırırdım eşyamı malımı kapıdan.

Öncelikle eviniz hayırlı olsun gule gule iyi gunlerde oturun
Belli ki iyi niyetlisiniz ama ben artık insanların vicdanlı kisilerin bu yönünü kullandigini görüyorum bugüne kadar hep vicdan yaptim sizin gibi "aa gecinemiyorlar/durumlari yok/coluk cocuk zordalar" gibi ama bu vicdan olayi cok suistimal edildi bende hatta evimden ufak ufak çalmaya kadar gitmiş tasininca farkettim aradiklarimi bulamayinca.
Kilim olayi doğru olabilir zaten siz de kalsin demissiniz ama elektroniklerinizi vermeyin hadi bozulur anlik ihtiyaç olur 1 2 kez verilir de her zaman olmaz. Klima istemeye kadar işin dozu artmış bu kadarina gerek yok. Mesafe koyun. Anne baba cocuklarin geçimini dusunmuyorsa yapacak bir sey yok

Buna neden önlem almıyor ve gülebiliyorsunuz? Bana çok ciddi geldi. Çok ihtiyaç sahibi değilse bu yaptığı hırsızlık. Ben olsam 1 oldu 2 oldu rest çekerdim. kaldırırdım eşyamı malımı kapıdan.
Anlatırken gülüyorum yoksa emin olun ben ona böyle davranmıyorum. Koyacak başka bir yer yok taa bodruma indirdik oradan başkaları daha çok çaldı mecbur geri çıkardık. Aldıktan sonra ne zaman karşılaşırsak o zaman aklına gelirse aldım diyor. Annem ve diğer komşumuz bu konuda pasif ben tek olsam oooo. Zaten anneme senin kızdan çekiniyorum bana çok laf söylüyor falan demiş ama yüzsüz.

Anlatırken gülüyorum yoksa emin olun ben ona böyle davranmıyorum. Koyacak başka bir yer yok taa bodruma indirdik oradan başkaları daha çok çaldı mecbur geri çıkardık. Aldıktan sonra ne zaman karşılaşırsak o zaman aklına gelirse aldım diyor. Annem ve diğer komşumuz bu konuda pasif ben tek olsam oooo. Zaten anneme senin kızdan çekiniyorum bana çok laf söylüyor falan demiş ama yüzsüz.
Gerçekten ihtiyaç sahibi değilse almayın helal etmem deyin ya. Kimse pazar marketten kolay taşımıyor. siz çuvalla alıyorsunuz sanırım onu da taşımak kolay değil. Bu ne yüzsüzlüktür! küçük kilit taşın bağlayıp madem :)

Bazı insanlar gerçekten fazla rahat elektrik süpürgesi istemek ne ya yok mu süpürgen çalı süpürgesi kullan evine napcan başka. Benimde eski komşum biraz rahattı , şeker isterdi kaseyle aldı gitti,kasem hâlâ onda. Viledami isterdi vesaire hayır yani evinde yoksa elinle silersin dimi. Ki bende öyle yapardım . Çok mükemmel değil durumum ama evimin eşyasını da paylaşmayı hiç sevmem. Mesafeli olun çalışsın kocası koca adam hamal olur yine çalışır insan

Bu düpedüz karşındakinin iyi niyetini suistimal etmektir. İhtiyacı olabilir. Ama bu sizi sömürebileceği anlamına gelmiyor. Mesafe koymalısınız ve bir şeyinizi vermemelisiniz. Belki tuz şeker vb. Verilebilir ama eşya vermeyin kesinlikle. Çocuklara da harçlık bayramda verirsiniz. Benim de mikserim yoktu ama ben gidip komşudan istemek yerine geleneksel yöntemlerle işimi halletmiştim.

Bu istedikleri ihtiyaç değil istek. Anlık tuz biter ister. Maddi durumu olmaz çaresiz kalır yiyecek birşeyler ister. Ama mikser, klima, kilim ihtiyaç olamaz. Madem komşulara sormuş sen komşu değil misin sormamış. Bu bence hırsızlık. Çocukları da asla yollamayın. Annesi arayıp sorsa bile yollamayın. Başına birşey gelse çocukların size kalır suç. Bu arada çocuklarda hırsız olmuş anneleri sayesinde. Benim 3 yaşındaki kızım bile bilir hırsızlığın ne olduğunu izinsiz kimsenin bir çöpünü kullanmayacağını

Bazı insanlar gerçekten fazla rahat elektrik süpürgesi istemek ne ya yok mu süpürgen çalı süpürgesi kullan evine napcan başka. Benimde eski komşum biraz rahattı , şeker isterdi kaseyle aldı gitti,kasem hâlâ onda. Viledami isterdi vesaire hayır yani evinde yoksa elinle silersin dimi. Ki bende öyle yapardım . Çok mükemmel değil durumum ama evimin eşyasını da paylaşmayı hiç sevmem. Mesafeli olun çalışsın kocası koca adam hamal olur yine çalışır insan
Başkasının evinde kullanılan vileda kendi evine nasıl değdirilir yaa 🤢🤮 Belki çizgileri olmayan biri, banyoya tuvalete soktu nereden bilinecek. Offf kimi insanlardaki rahatlık çok çok başka seviyede.

çocukları sigara almaya gonderdim diyene kadar her sey sizden yanaydi da niye küçücük cocuklari zehir almaya yolluyorsunuz. TCK'ya göre suc oldugunu bilmiyor musunuz?

Küçük çocuklar sizin ihtiyaçlarınızı alsınlar diye de onları parayla kandırmayın. Sizin yaptığınız, komşunuzun sizden ödünç bir şeyler istemesinden çok farklı ve asıl sizinle görüşmeyi kesmesi ve çocuklarını uyarması gereken komşunuz. Çok yanlış bir davranış sergiliyorsunuz.
aynen oyle bugun para üstü icin sigara alan cocuk istismara acik cocuktur. yarin ergenlikte pekala cok kolay ikna edilebilir para icin esine dostuna uyusturucu almak icin torbaci buluşması yapmaya.
cok sinir oldum cidden
Evet yasakda mahalle bakkalları o sigarayı çocuğun kime aldığını bilir herkes birbirini tanıdığı için.
ona buna sigara alan cocuklar ergenlikte kendisine de alir yalniz. bakkal da suphelenmez yine komsuya vs diye verir.
ki hep olan bir sey bu. ben ergenken 13 yasinda sigaraya baslayanlar vardi

Son düzenleme:
Eskiden sağlık ocaklarında durumu olmayanlara doğum kontrol hapı veriliyordu kalktı mı o. Ben bu yoksulluğa bu kadar çocuk yapılmasını anlamıyorum. Neyse...
Konu sahibi sizde artık vermeyin o kilimi sizin evde görmüştür mutlaka size sormadan almışsa artık evinizi birlikte kullanıyor olursunuz. Fazla vicdan kendini kul hakkına girmektir. Böyle asalaklari beslemeyin aciyipta. Hem ne demişler acıma acınacak hale gelirsin...

Eskiden sağlık ocaklarında durumu olmayanlara doğum kontrol hapı veriliyordu kalktı mı o. Ben bu yoksulluğa bu kadar çocuk yapılmasını anlamıyorum. Neyse...
Konu sahibi sizde artık vermeyin o kilimi sizin evde görmüştür mutlaka size sormadan almışsa artık evinizi birlikte kullanıyor olursunuz. Fazla vicdan kendini kul hakkına girmektir. Böyle asalaklari beslemeyin aciyipta. Hem ne demişler acıma acınacak hale gelirsin

ona buna sigara alan cocuklar ergenlikte kendisine de alir yalniz. bakkal da suphelenmez yine komsuya vs diye verir.
ki hep olan bir sey bu. ben ergenken 13 yasinda sigaraya baslayanlar vardi
Ergenligi para verip almasını geç daha küçük yaşlarda izmarit toplayıp içen vardı Allah korusun virüs falan kapacaklar. Ailelerinden görüyorlar, akranlarından görüp özeniyorlar. Sigara içmediğim, yanımda içene tahammül bile edemediğim birşey zaten. Ben iç içe birbirini tanıyan mahallelerde bakkala göndermeyi normal buldugumu yazmıştım yanlış anlaşılmak istemem.

Hanımlar merhabalar , bir ev aldık .biz çok şükür darısı isteyen herkesin başına neyse 8 ay önce taşındık 8 aydır bir komşum var aynı katayız komşum kiracı ev sahibi değil yani bir iki kez kahve ye çağırdı ve bende bir kez çağırdım o 4 çocuklu ama yaşı çok küçük ve anladığım kadarıyla maddi olarak zor durumdalar kirayı ödeyemiyorlar eşi doğru düzgün çalışamıyor yani anlayacağınız maddi olarak durumları pek iyi değil . Neyse konumuza gelelim şimdiye kadar benden ne istediyse verdim yiyecek olarak (kakao yoğurt şeker vb ) buna karşı değilim anlık biter ihtiyaçtır ama benim rahatsız olduğum şey teknolojik aletlerimi istemesi mikser elektrikli süpürgem hatta inanmayacaksınız ama buzlu klimam (ayaklı klima ) var evim sıcak klimayı verebilirmisn dedi mikser ve elektrikli süpürgeyi verdim ama klimayı vermek istemedim . Sonra üzüldüm bu sıcaklarda kadının kliması yok ihtiyaç diye ama yapacak bisey yok onu veremem yani .. bir yanım vicdan yapıyor ama bir yanım teknoloji aleti istenmez diyor ..çok üzülüyorum ..neyse benim kilimim (parkta kulandıgım halı diyelim ) kayıptı 3/4 aydır geçen bir kapıyı açtım kadın kapının önüne sermiş çocuklar üstünde oynuyor oyuncaklarıyla benim kilimimle şoka girdim çünkü bana ait kilim neyse aradım bana dediki bizim mahallede bir market var onun ismini söyleyerek bu kilimi orda gördüm birkaç komşuya sordum sahibi çıkmayınca yıkadım kapımın önünde balkonumda kulandım dedi muhtemelen balkondayım rüzgarlı havada uçmuş kilimim ama marketin oraya gitmesi imkansız en fazla bahçeye düşer yani sonra dedi ki lazımsa sana göndereyim bende kalsın alırım dedim lazım olunca alacaktım kilimi ama sonra anneme anlatım annemde haklısın kızım keşke sorsaydı herkese sonra kulansaydı dedi ama o kilimi alma ondan durumları kötü ihtiyacı olmasa dışarda gördüğü kilimi yıkayıp kullanmazdı dedi annem benden beter vicdan konusunda neyse aradım onu sana kalsın dedim tamam dedi.son olaya gelecek olursak ben iki üç kez üstüm müsait olmadığında çocuklarını sigara almaya Yoladım tabi kadında dedi bisey kazım olursa çocuklar sana markete gitsin diye ve her gitiklerine ellerine harçlık verdim dükanda görüp canı bisey çeker alsınlar diye ama onuda çocukları suistimal etti maalesef benim verdiğim para dışında da para üstümle ekstra şeyler almış getirdigi fişte gördüm bir kezde para üstüm nerde dedim aaa unutum dedi çocuğu yani benim anladığım anneleri bu konuda rahat diye cocuklardada o bilinç yok ve birdaha markete yollamadım …biryanım ihtiyaç sahibi diyor boşver ne istese ver Allah var diğer yanımda alışır ve her ihtiyaç sahibi bu kadar rahat olursa ne olacak diyor sizce benim nasıl davranmam gerekiyor
Bence biraz fazla yüz göz olmussunuz sonuçta kimse komşusuna güvenerek 4 çocuk yapmaz değil mi ?içinizden geldiği şekilde yardımda bulunun ama bunu alenen yapmak yerine biraz üstü kapalı yapın . Çünkü bunun ilerisi de var gibi görünüyor ben de üzülürüm her durumu olmayana ama en son başıma bir olay geldi sonra bıraktım açıkçası

Hanımlar merhabalar , bir ev aldık .biz çok şükür darısı isteyen herkesin başına neyse 8 ay önce taşındık 8 aydır bir komşum var aynı katayız komşum kiracı ev sahibi değil yani bir iki kez kahve ye çağırdı ve bende bir kez çağırdım o 4 çocuklu ama yaşı çok küçük ve anladığım kadarıyla maddi olarak zor durumdalar kirayı ödeyemiyorlar eşi doğru düzgün çalışamıyor yani anlayacağınız maddi olarak durumları pek iyi değil . Neyse konumuza gelelim şimdiye kadar benden ne istediyse verdim yiyecek olarak (kakao yoğurt şeker vb ) buna karşı değilim anlık biter ihtiyaçtır ama benim rahatsız olduğum şey teknolojik aletlerimi istemesi mikser elektrikli süpürgem hatta inanmayacaksınız ama buzlu klimam (ayaklı klima ) var evim sıcak klimayı verebilirmisn dedi mikser ve elektrikli süpürgeyi verdim ama klimayı vermek istemedim . Sonra üzüldüm bu sıcaklarda kadının kliması yok ihtiyaç diye ama yapacak bisey yok onu veremem yani .. bir yanım vicdan yapıyor ama bir yanım teknoloji aleti istenmez diyor ..çok üzülüyorum ..neyse benim kilimim (parkta kulandıgım halı diyelim ) kayıptı 3/4 aydır geçen bir kapıyı açtım kadın kapının önüne sermiş çocuklar üstünde oynuyor oyuncaklarıyla benim kilimimle şoka girdim çünkü bana ait kilim neyse aradım bana dediki bizim mahallede bir market var onun ismini söyleyerek bu kilimi orda gördüm birkaç komşuya sordum sahibi çıkmayınca yıkadım kapımın önünde balkonumda kulandım dedi muhtemelen balkondayım rüzgarlı havada uçmuş kilimim ama marketin oraya gitmesi imkansız en fazla bahçeye düşer yani sonra dedi ki lazımsa sana göndereyim bende kalsın alırım dedim lazım olunca alacaktım kilimi ama sonra anneme anlatım annemde haklısın kızım keşke sorsaydı herkese sonra kulansaydı dedi ama o kilimi alma ondan durumları kötü ihtiyacı olmasa dışarda gördüğü kilimi yıkayıp kullanmazdı dedi annem benden beter vicdan konusunda neyse aradım onu sana kalsın dedim tamam dedi.son olaya gelecek olursak ben iki üç kez üstüm müsait olmadığında çocuklarını sigara almaya Yoladım tabi kadında dedi bisey kazım olursa çocuklar sana markete gitsin diye ve her gitiklerine ellerine harçlık verdim dükanda görüp canı bisey çeker alsınlar diye ama onuda çocukları suistimal etti maalesef benim verdiğim para dışında da para üstümle ekstra şeyler almış getirdigi fişte gördüm bir kezde para üstüm nerde dedim aaa unutum dedi çocuğu yani benim anladığım anneleri bu konuda rahat diye cocuklardada o bilinç yok ve birdaha markete yollamadım …biryanım ihtiyaç sahibi diyor boşver ne istese ver Allah var diğer yanımda alışır ve her ihtiyaç sahibi bu kadar rahat olursa ne olacak diyor sizce benim nasıl davranmam gerekiyor
Markete kendiniz gidin çocukları göndermeyin . O size söylemiş olsa bile . Teknolojik aletler hiçbi zaman verilmez illa ki bozulur kendi malı gibi kullanmazlar çünkü . Belli ki sizin huyunuza uymuyor uzak durmak en iyisi

Gerçekten ihtiyaç sahibi değilse almayın helal etmem deyin ya. Kimse pazar marketten kolay taşımıyor. siz çuvalla alıyorsunuz sanırım onu da taşımak kolay değil. Bu ne yüzsüzlüktür! küçük kilit taşın bağlayıp madem :)
İhtiyaç sahibi değil neden izinsiz alıyorsun dediğimde markete gitmeye eriniyorum demişti bende marketbuzak değil demiştim. Evet çuvallarla alınıyor. Bu sene farklı bir yol deneyeceğiz bakalım o izinsiz almaktan utanmadığı için biz malımızı kaçırıyoruz🙈

İhtiyaç sahibi değil neden izinsiz alıyorsun dediğimde markete gitmeye eriniyorum demişti bende marketbuzak değil demiştim. Evet çuvallarla alınıyor. Bu sene farklı bir yol deneyeceğiz bakalım o izinsiz almaktan utanmadığı için biz malımızı kaçırıyoruz🙈
Markete gitmeye " ERİNİYORUM" mu? bu nasıl bir cevap! daha da şok oldum şu an.
Yerine de koymuyor aldığını. Millet seni beslemek zorunda mı!

X