Ekmekler Pideler Kolay pide

E

erva15

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi erva15
bu tarifi ilk defa gecenlerde bi akrabamızda yedım o kymalı yapmıştı ben de dun peynirlisini yaptım evde 2 kişi olmamıza rağmen yani eşim ve ben suan bikaç parça bişey kaldı

öncelikle 1 kıbrıt kutusu yani 40gr yaşmaya ılık süt içinde iyice eritilir 10-15 dak.beklenir

2yemek kaşığı tereyağı (erimiş)
2yemek kaşığı sıvı yağ
1 bardak ılık süt
1 paket yaş maya
1 tatlı kaşığına yakın tuz
2yumurta(1yumurtanın saısı dışına)
susam ve çörek otu
aldığı kadar un
içi için:
rendelenmi yada ufalanmış peynir
1yemek kaşığı tereyağı(eritilmiş)
yarım demet maydonoz
1 çay kaşığı pulbiber

1 yemek kaşığı ertilmiş tereyağı,sıvı yağ,erıyen maya 1 yumurta ve diğer yumurtanın sadece akı,(sarısı dışına surulecek), tuz ve un yoğrulur oldukça yumuşak bir hamur elde edilir üzeri bir bezle örtülür ılık bı yerde 1 saat dinlenmeye bırakılır(ben hamurun ustunu örtüp balkona güneşe koydum 1 saat sonra cok guzel bir şekılde pofuduk pofuduk kocaman kabarmıştı) sonra iç malzemesı hazırlanır hamur dinlendıkten sonra duz bır zemın uzerınde hamur 3 e bölünür tek tek bolunen hamurlar alınır ve uzun uzun acılarak içine peynırlı malzemeden konur ve kol boreği misali katlanarak uzun bır pide şekli verilir diğer 2 hamur da aynı şekılde yapılır ve tepsiye uzunlamasına konur ve üzerlerıne el yardımıyla basılarak duzleştirilerek şekıl verılır yumurtanın sarısı surulur susam ve cörek otu serpilir, yaklaşık 200derecede yarım saatte pişiyor piştikten sonra ekmek dilimlerı gibi kesılerek servis yapılır afiyet olsun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…