Kocam beni çok yoruyor

Umarım böyle kolay çözülebilecek bir durumdur. Az önce boşanmak istediğimi yazdım. İçerde fosur fosur uyuyor. Başka erkeklere bakıp eşimle kıyaslamaya başladım ben bu kişiyle bile daha iyi anlaşıyorum eşimle daha zor anlaşıyorum diye düşüncelere giriyorum. Bekar olsam nasıl olurdu diye hayal ediyorum
Olay başka bir yere gitmeden boşanın.

Sizde Roller biraz karişmiş. Karışmış derken, siz malasef "anne" modundan çıkarıyorsunuz.
Yazdiginiz örnekleri ben evde oğlumla (2 yaşinda) yaşiyorum mesela.
Ayrica adamı aileniz önünde azarlamişsiniz. Yapmayin. Bırakın hali boya olsun. Gidin yenisini alin. Çeksin ceremesini. Siz söyledikçe adam inatlaşiyor. Sizden olduğu gibi sevildiğini görmek istiyor.

Kadin_erkek ilişki üzerinde çalışın
Halıyı kirletiyor sonra o temizleyecek diye günlerce pis kalıyor en sonunda ben temizliyorum diye önden uyardım. Aynen çocuk isteseydim çoktan çocuk yapardım dedim ona.

Haklısınız , kişisel bakım çok önemli . Napabilirsiniz , temizliği ortaklaşa yapın , kirlettiğini kendi temizlesin olmadı parasını versin temizlikçi çağırın yaptığının bi bedeli olsun. Canım böyle sağ kalır deyin. Dişlerini fırçalamıyorsa uzak durun yaklaşmasına izin vermeyin . Kişisel bakımını sağlaması konusunda konuşun , oturup bence sakince konuşun ve kurallar koyun iki taraflı , olmadı bu yaptırımları deneyin olmadı yapacak bişey kalmıyor.

Ayrıca kanepe hak için kendinizi yıpratmayın baktınız boya oldu mecbur yıkatacak diyin versin parasını cezasını kesin siz niye hasta oluyorsunuz ki!?
Evet zaten kokuyo diye uzaklaştığımda alınıyo üzülüyo madem sen de kokma diyorum bunları hep terapide konuştuk. Adam anlamış gibi davranıyo sonrası da böyle işte

bana kocanızı biraz fazla sıkboğaz ediyormuşsunuz gibi geldi. mesela "terapide adam hatalarını kabul ediyor ama bir sonraki kavgada başa dönüyoruz" demişsiniz. kavga kelimesini kullanmanızdan bile bazı şeyler belli oluyor. siz rahatsızlığınızı söylemek yerine azarlıyorsunuz belli ki. kocanız terapiyi kabul etmiş, devam etmeye de çalışıyor. becerebildiği kadarını da becermeye çalışıyor ama siz kocanızın her başarısızlığında "gene mi" diye boğazına yapışıyorsunuz. kocanız biraz daha rahat bir ev hayatı istiyor, siz daha kuralcı ve titizsiniz. bu karakteristik özellikler kolay kolay değişmez, evlilik öncesi tespit etmek lazımdı. karakter uyumsuzluğunuz var fakat süreci daha nazik ve ılımlı yürütürseniz orta bir yolda buluşabilirsiniz. kocanız size değer veriyor ama ne yapması gerektiğini bilmiyor sadece. kocanızı azarlamayın, inatlaşmayın, nazikçe söylemeye devam edin. gerekirse terapistinizi değiştirin ama sabırlı olun, azarlamadan nazikçe söyleyerek ona zaman tanıyın.
Bir de ailesiyle telefonda konuşurken kocasını azarlamış mesela bunu okuyunca keşke ailesinin karşısında yapmamış olsaydı diye düşündüm ben de. Sanki üslupta bir problem var gibi duruyor.

Anlatılanlar çekilmez şeyler olabilir ama siz de kendinizi biraz yumuşatırsanız daha olumlu sonuçlar alırsınız belki. Boşanmak gibi çok ciddi bir karar almadan önce iyi düşünün bence

Yaşadıkların gerçekten karmaşık ve duygusal olarak yorucu görünüyor. İlk başta, evlilik terapisi bir umut ışığı gibi görünse de, ilerleyen süreçte tekrarlayan sorunlar seni yormuş. Eşinin aşırı sevgisi ve dışarıdan mükemmel görünen davranışları, ilişkinin içindeki gerçek sorunları daha da karmaşık hale getiriyor.

Sorunların köküne inmek, bu döngüden çıkmanın tek yolu olabilir. Eşinin davranışlarındaki tutarsızlık ve love bombing (aşırı ilgi gösterme) gibi durumlar, bazen manipülatif olabilir ve senin gerçek duygularını anlamanı zorlaştırabilir. Bu yüzden, kendi hislerine ve ihtiyaçlarına odaklanman önemli.
Evet bazen onun kadar sevmiyor gibi görünüyorum ama bunun sebebi onun hareketleri oluyor. Eskiden yılışık halleri beni mutlu ediyordu ama şimdi hep boşa yapılmış hareketler oluyor benim için. Çok seviyosan bi zahmet karın yorgun diye merhamet et de temizlediği şeyleri pisletme

Bir de ailesiyle telefonda konuşurken kocasını azarlamış mesela bunu okuyunca keşke ailesinin karşısında yapmamış olsaydı diye düşündüm ben de. Sanki üslupta bir problem var gibi duruyor.

Anlatılanlar çekilmez şeyler olabilir ama siz de kendinizi biraz yumuşatırsanız daha olumlu sonuçlar alırsınız belki. Boşanmak gibi çok ciddi bir karar almadan önce iyi düşünün bence
Bunun üzerine biraz düşündüm evet ben ona bağırmadığım zamanlarda da bu sefer o bana atar yapabiliyor bu yüzden bu hareketim üzerinde durmamıştım. Gece yanına gittim sarıldı bana sonra özür diledi. Sonra ben de bağırdığım için özür diledim. Sabah yine sevgi pıtırcığı oldu. Ses etmiyorum şuan bakalım

Umarım böyle kolay çözülebilecek bir durumdur. Az önce boşanmak istediğimi yazdım. İçerde fosur fosur uyuyor. Başka erkeklere bakıp eşimle kıyaslamaya başladım ben bu kişiyle bile daha iyi anlaşıyorum eşimle daha zor anlaşıyorum diye düşüncelere giriyorum. Bekar olsam nasıl olurdu diye hayal ediyorum

Başka erkeklere aşık gibi bakmıyorum yahu huylarını kıyaslıyorum
İşin içine gözlem, kıyas ve acaba nasıl olurdu gibi zihinde canlandırma girmişse; gönlünüzde diğer kişinin yeri kalmamıştır artık.

Eşinizin de kendinizin de zamanını daha fazla çalmadan; olaylar başka bir boyuta ulaşmadan ayrılın.

Sizin adama saygınız kalmamış. Hoş, saygı duyulacak pek davranışı da yok gibi. Soğumuşsunuz.
Evliliğimin son zamanları ben de böyle hissediyordum. Sevgiyi geçtim, erkek olarak saygı duymuyorum diyordum. Yaşınız genç, boşanmak ölüm değil. Çok zorlamayı anlamsız buluyorum. Terapiler, seanslar, ağlamalar, özürler, sonsuz bir kısır döngü. Niye yani? Çocuk yok bişey yok, bitirin kendi hayatınıza şans verin.

kocanız böyle yaparak size zulmediyor. bilerek yapmıyor tabii ama anlayış kıtlığı var kendisinde diyebiliriz. 3. kişileri araya sokabiliyorsanız (aile büyükleri, çevrenizdeki güvenilir büyükleriniz) onları araya sokun. siz rahatsız olmakta anlattıklarınıza göre haklısınız ama bu iş vurma kırmayla düzelmez ne yazık ki. 1 günde nazikçe konuşarak da çözülmez 1 günde bağırıp çağırarak da. 3. kişilerle beraber süreci ilerletin, sorununuzu nazikçe söylemeye devam edin. evet bugüne kadar çözemediniz ama ne zaman sonuç alırsınız sabırla bekleyip görebilirsiniz. yine kendisini düzeltmezse boşanma sürecine girilebilir, size zulmetmeye hakkı yoktur.
3. Kişiler terapide önerilmeyen bir yöntem. Zaten annesi onu her şeye rağmen savunur ve kışkırtmaya çalışır. Onun için bunu elemeliyim

Siz söyledikten sonra dün fırçaladım dişimi demiş. Çok fena. Özbakım sorunu var adamın. Yukarda yazılanlara hak veriyorum. Yıkatsın halıyı, kanepeyi değiştirsin. Yaptıklarının sonuçları olabileceğini görsün. Evliliğe alışamamak bu. Annesi gibi ne yaparsa a tamam, affettim o zaman diyemezsiniz. Bunu bekliyor. Sizin sorununuz, sizi haksız kılan sert söylemleriniz. Düşünmeye, tartmaya çalışın söylemeden önce. Ben sevginizin bittiğini sanmıyorum. Sevgi bitince kişiye umursamazlık oluşuyor. Hala umursuyorsunuz. Ona kızmalarınız falan umursamaktan. Bence terapiyle devam edin. Bazen gereğinden daha uzun görmeniz gerekebiliyor doktoru.

İşin içine gözlem, kıyas ve acaba nasıl olurdu gibi zihinde canlandırma girmişse; gönlünüzde diğer kişinin yeri kalmamıştır artık.

Eşinizin de kendinizin de zamanını daha fazla çalmadan; olaylar başka bir boyuta ulaşmadan ayrılın.
Ona bir önceki kavgamız sonrası konuşmamızda söyledim durumu zaten. Senin huylarını anan bile çekemiyor ben seni niye sevmeye devam edeyim dedim. Bana sevecek birşeyler bırakmazsan seni sevemem dedim. Daha iyi anlaştığım erkekler var senle niye bu kadar zor dedim açıkladım tüm içinden geçenleri. Anlıyor üzülüyor beni haketmediğini söylüyor ama sonra böyle oluyor. Tabii biraz gelişme var ama kaplumbağa adımlarıyla ilerliyoruz. Boşanmayı zaten ciddi düşündüm onu hala seviyorum ama bu yetmiyor. Vakit istedi benden

Siz söyledikten sonra dün fırçaladım dişimi demiş. Çok fena. Özbakım sorunu var adamın. Yukarda yazılanlara hak veriyorum. Yıkatsın halıyı, kanepeyi değiştirsin. Yaptıklarının sonuçları olabileceğini görsün. Evliliğe alışamamak bu. Annesi gibi ne yaparsa a tamam, affettim o zaman diyemezsiniz. Bunu bekliyor. Sizin sorununuz, sizi haksız kılan sert söylemleriniz. Düşünmeye, tartmaya çalışın söylemeden önce. Ben sevginizin bittiğini sanmıyorum. Sevgi bitince kişiye umursamazlık oluşuyor. Hala umursuyorsunuz. Ona kızmalarınız falan umursamaktan. Bence terapiyle devam edin. Bazen gereğinden daha uzun görmeniz gerekebiliyor doktoru.
Anladım haklısınız

Sizin adama saygınız kalmamış. Hoş, saygı duyulacak pek davranışı da yok gibi. Soğumuşsunuz.
Evliliğimin son zamanları ben de böyle hissediyordum. Sevgiyi geçtim, erkek olarak saygı duymuyorum diyordum. Yaşınız genç, boşanmak ölüm değil. Çok zorlamayı anlamsız buluyorum. Terapiler, seanslar, ağlamalar, özürler, sonsuz bir kısır döngü. Niye yani? Çocuk yok bişey yok, bitirin kendi hayatınıza şans verin.
Şimdi bu olay da kapandı gitti böyle. Özürlerle falan… burdakiler de sen bağırmışsın yazınca boşanma konusu rafta kaldı yine

Öz bakım sorunu olan bi adamla hayat geçmez siz karısı değil annesi gibi habire elini yıka dişini fırçala bu şekilde ömür çürütürsünüz , çünkü öz bakım çocukluktan gelir 1 hafta iyi olur sonra özüne döner değişmez. Evi dağınık bıraksa vs bunlar çözülür davranışa dökülür derdim ama adama diş diyosun dün fırçaladım diyor, kokuyorsun diyosun, ben seni her halinle seviyorum diyor bu bildiğin manipülasyon mıç mıç sevgi sözleride tamamen samimiyetsiz, seven insan kendini iğrendirmez bu şekilde. Siz titiz değilsiniz eşinizin annesi olmuşsunuz, yakında kadın gibi hissetmeyecek ve hissetmek isteyeceksiniz. Bu seviyeye gelmeden önlem alın derim

3. Kişiler terapide önerilmeyen bir yöntem. Zaten annesi onu her şeye rağmen savunur ve kışkırtmaya çalışır. Onun için bunu elemeliyim

selamlar, terapide önermiyorlarsa tabii ki tercih etmeyebilirsiniz. yalnız 3. kişiler derken tarafsız birini kastediyorum. aile büyüklerinizden tarafsızlığı sağlayabilecek, hakkı adaleti gözetmesiyle bilinen herhangi bir büyüğünüz varsa o olabilir mesela. veya çevrenizdeki, akrabanız olmayan güvenilir ve tarafsız 3. bir kişi olabilir. tarafsız ve güvenilir bir kişinin kocanıza veya size "bak böyle böyle" demesi daha ikna edici olabilir. taraflı birisiyse zaten genelde işleri daha kötü bir noktaya götürürler :) terapiden sonuç alamazsanız aklınızda bulunsun bir de bunu deneyebilirsiniz.

Anlattıklarınız yer yer benim yaşadığım evlilik hayatıyla benzerlik gösteriyor. Aşırı sevgi ilgi gösterisi ve arka planda karısı söylemeden hiçbir şey yapamayan bir adam/çocuk. Çok zor biliyorum, sırf o sevgi ilgi alaka yüzünden de evliliği bitiremiyorsun öbür taraftan hiçbir şey de düzelmiyor %1 bile. Bu nedenle ben size fazlasıyla hak verdim. Diyeceğim şu, bu hayatta insanın kendisinden daha önemli kimsesi yoktur. Bence eşiniz ve siz terapiyi ayrı olarak alın. Eşinizin kendine çeki düzen vermesi için bireysel düzelmeye ihtiyacı var. Sizin de eşinizi neden bırakamadığınızla ilgili bir iç keşfe ihtiyacınız var.

selamlar, terapide önermiyorlarsa tabii ki tercih etmeyebilirsiniz. yalnız 3. kişiler derken tarafsız birini kastediyorum. aile büyüklerinizden tarafsızlığı sağlayabilecek, hakkı adaleti gözetmesiyle bilinen herhangi bir büyüğünüz varsa o olabilir mesela. veya çevrenizdeki, akrabanız olmayan güvenilir ve tarafsız 3. bir kişi olabilir. tarafsız ve güvenilir bir kişinin kocanıza veya size "bak böyle böyle" demesi daha ikna edici olabilir. taraflı birisiyse zaten genelde işleri daha kötü bir noktaya götürürler :) terapiden sonuç alamazsanız aklınızda bulunsun bir de bunu deneyebilirsiniz.
O üçüncü kişilerin bir fikri oluyor ve onun dediğiyle kalıyor. Terapist en iyi 3. kişi bence.

O üçüncü kişilerin bir fikri oluyor ve onun dediğiyle kalıyor. Terapist en iyi 3. kişi bence.

terapistin en iyi 3. kişi olduğuna katılıyorum, bu işin eğitimini alan kişiler onlar. çözüm alınamazsa 3. kişileri tavsiye etmeye çalıştım en sonda.

"üçüncü kişilerin bir fikri oluyor ve onun dediğiyle kalıyor" derken tam ne demek istediniz örnekle açıklayabilir misiniz, anlayamadım.

X