Koah hastası babam ve covit :(

Cok gecmis olsun. Allah sifa versin.

Evde solunum desteği var mi. Gittiğinde saturasyonu kacti. Bu tip kronik hastaların evde bakımı cok zor. Ne yaptığınızı bilmeniz ve size söylemeleri gerek.

Duyduğum kadarıyla bir ilacı bes gun kullandırip covid in vücudun sitokin fırtınasına yakalanmasını engelliyorlar. Bu evre başarılı olursa iyilesme basliyor.

Not: Sağlık çalışanı değilim.
Evde oksijen ve solunum cihazı var onlar olmasa yaşayamaz gibi zaten. Gittiğinde satürasyonu kaçtı bilemiyorum ambulansa beni yaklaştırmadılar bile.

Gerçekten bu hastaların bakımı çok çok zor öksürmekten boğulma noktasına geliyor. Yani virüs kapmamış olsa da taburcu olacak durumda değil şu an.

Herkesin bu hastalığa yakalanması farklı olabiliyor. Birinde ağır seyrederken diğerinde belirti gostermiyor. Ben bagisikliga da inanmiyorum ama reaksiyon ve adaptasyona inanıyorum. Yapılması gereken kronik ve ağır seyreden hastalara öncelik tanimak ama biz genelde yapılmaması gerekeni yapariz.
Beni en çok korkutan da şu; hadi ağır geçiren insanları anlayabiliyoruz ama etrafta bir çok benim akrabam gibi belirti göstermeden hastalığı geçirenler dolaşıyor. Test yapma ihtiyacı da duymuyorlar,kendi kendilerine iyileşene kadar otobuste,markette,asansörde virüs bulasiririp duruyorlar .
Asıl tehlikeli olan bu bence...
Bu arada serviste derken , hastanede serviste calsiiyor gibi olmuş sanki. Akrabam bu hastalığı iş yerinin servisinde kapmış. Yani otobüsler minubusler hastalık kapmak için ideal yerler :KK43: Cook dikkatli olmakta yarar var

Herkesi eve göndere göndere dolmuyordur😂
Gerçi benim akrabamin yoğun bakimlik durumu yok, ilaç da vermemişler. Belirtisi de yokmuş... Aynı serviste olduğu biri pozitif olunca zorunlu teste göndermişler,öyle ogrenmis. Ama yani hastanede olmaz yurtdışından gelenlerin boşalttığı yurtlarda 14 gün tutulabilir. Sonuçta ailesi de değil, apartmandakilerin ne günahı var?
'evde dur e mi' demek,günde bir kez aramak iş değil ki. Ne sorumsuz insanlar var .Bir program vardı,meşhur. Nurseli idiz hayat
kadini rolüne girmiş 'ama aidsliyim' diyordu, müşterilerin hepsi 'atin olumu arpadan oldun' demisti. Bu zihniyette insanlarla dolu bir ülkede nasıl milletin sözüne güvenirsin?
Evet günde 1 kere arayıp belirti soruyorlar sadece ve bunun adı karantina.

Hastanede babamın çamaşıra ihtiyacı oldu. Annemin sokağa çıkma yasağı var ve burada başka kimsemiz yok. Aile hekimini aradım karantinadayım ama çıkmam lazım ne yapayım diye. “Çık çık bir şey Olmaz ama maske tak” dedi hem vallahi hem billahi.

Evde oksijen ve solunum cihazı var onlar olmasa yaşayamaz gibi zaten. Gittiğinde satürasyonu kaçtı bilemiyorum ambulansa beni yaklaştırmadılar bile.

Gerçekten bu hastaların bakımı çok çok zor öksürmekten boğulma noktasına geliyor. Yani virüs kapmamış olsa da taburcu olacak durumda değil şu an.
Yani sürekli düşüyor muydu makineye ragmen. Solunum yetmezliği teşhisi kondu mu?

Beni en çok korkutan da şu; hadi ağır geçiren insanları anlayabiliyoruz ama etrafta bir çok benim akrabam gibi belirti göstermeden hastalığı geçirenler dolaşıyor. Test yapma ihtiyacı da duymuyorlar,kendi kendilerine iyileşene kadar otobuste,markette,asansörde virüs bulasiririp duruyorlar .
Asıl tehlikeli olan bu bence...
Bu arada serviste derken , hastanede serviste calsiiyor gibi olmuş sanki. Akrabam bu hastalığı iş yerinin servisinde kapmış. Yani otobüsler minubusler hastalık kapmak için ideal yerler :KK43: Cook dikkatli olmakta yarar var
Ne kadar dikkatli olursak olalım bu virüsten kacis yok. Yalniz yakalanma hizini azaltmaya çalışıyoruz. Beni korkutan yoğunluktan dolayi tedavi alamadan verilecek kayiplar. Çıkmayın dendi, evde kalmadık, sokaga çıkma yasagi dendi, luppo almaya çıktık.

Şimdi kim suçlu sağlık sistemi mi? Yoksa o kadar uyarıya ragmen çıkan insanlar mi? Yazık yahu gerçekten yazık.

Yani sürekli düşüyor muydu makineye ragmen. Solunum yetmezliği teşhisi kondu mu?

Ne kadar dikkatli olursak olalım bu virüsten kacis yok. Yalniz yakalanma hizini azaltmaya çalışıyoruz. Beni korkutan yoğunluktan dolayi tedavi alamadan verilecek kayiplar. Çıkmayın dendi, evde kalmadık, sokaga çıkma yasagi dendi, luppo almaya çıktık.

Şimdi kim suçlu sağlık sistemi mi? Yoksa o kadar uyarıya ragmen çıkan insanlar mi? Yazık yahu gerçekten yazık.
Son bir haftadır kendisini iyi hissetti oksijeni ihmal etti.
Zaten ileri derecede koah hastası be bir akciğeri yok . Solunum yetmezliğinin ileri halinde artık.

Son bir haftadır kendisini iyi hissetti oksijeni ihmal etti.
Zaten ileri derecede koah hastası be bir akciğeri yok . Solunum yetmezliğinin ileri halinde artık.

Üzücü :KK43:

Bipap kullanıyor mu? Makineleri ihmal etmesin. Sen de uzerinde dur,gerekirse zorla tak. İnşallah guzel olur her şey.

Bence eve gönderilmesi doğru olmaz şu durumda. Babanızın bakıma ihtiyacı var. Yeterince yatak yok mu acaba. Umarım hastanede iyi bir şekilde bakılır. Doğrusu bu zaten.
geçmiş olsun. Korkmayın Soğukkanlı olmaya çalışın. Eve gelse bile Çocuklara zarar veren bir virüs değil ( çok nadir çocuk vakalar var. )
Annenizi ve kendinizi koruyun. Ayrı odalarda kalın.
eldiven maske temin edin. Devletten isteyin. Annenizi gönderebileceğiniz biryer var mı .Babanız eve gelirse aynı evde olmasınlar. Olsalar bile ayrı odalarda olsunlar.

Benim bildiğim tomografi değil test ile belli oluyor. Babanıza bulaştığını düşünmüyorum, bence tedbir amaçlı karantinaya aldılar sizi. Korkmayın birşey olmaz İnşâAllâh.

Eğer durumu iyiyse eve göhderip kendlerni evde izole ediyorlar.. Hastanede durumu ağır olanları tutuyorlar sadece.. sağlk bakanı her açklamasnda bunu söylüyor atlyor msnz o ksmı ? Hastalarmzn çoğu evlernde kendni izole edyorlar dio.. benm arkadşn daysnı da eve gönderdiler ama bırakmadlar hergün iletşm halndeler .. negatife döndü ama yne de dışarı çktığında areyp evine dön diye uyeryorlar

hastalik agir seyretmiyorsa cikariyorlar evde kendinizi izole edin diyorlar.

Arkadaşlar babam 72 yaşında. 20 yıl önce akciğer kanseri ameliyatı olmuştu ve bir akciğerinin 3/4’ü yok. Ayrıca koah hastası.
Geçtiğimiz çarşamba sırt ağrısı, terleme, öksürük, baş ağrısı, solunum sıkıntısı nedeniyle hastaneye yattı. Ertesi gün aile hekimliği, halk sağlığı merkezi alarma geçti ve babamda covit şüphesi olduğu için 14 gün gözlem altında kalacağımızı söylediler(annem ve babamla yaşıyorum.)
Babam 5 gündür hastanede ve tomografisinin covitle uyumlu olduğunu söylediler. E- nabızda bir tahlil sonucu yok girilmemiş. Doktoruyla hiçbir şekilde görüşüp bilgi alamıyoruz. Yoğun bakımda mı normal serviste mi bilmiyoruz.
Dün bir hemşire babamı yarın taburcu edeceklerini söylemiş 😱 ya arkadaşlar ortalık yangın yeri covit şüphesiyle yatan hastayı eve çıkarabilirler mi? Evde 4 yaşında kızım var 67 yaşında annem var, ben varım.

Cimere yazdım ama bilgisi olan var mı tomografiden kesin sonuç elde edilir mi? Babamın zaten kronik hastalığı ve yaşı var her şeye hazırlıklıyım. Sadece beni ne bekliyor doğru bir şekilde bunu bilmek istiyorum. Lütfen bilenler yardımcı olsun🙏🏻

evet bt ile ölmüş kişileri bile kontrol edip covid olup olmadığını saptıyorlar.
eğer durumu yatan hastalara göre hafifse o zaman çıkarıyorlar diye biliyorum. ancak babanızda başka kronik hastalıklar ve kanser geçmişi olduğundan çıkarılması bence de hata. yine de doktor değilim, birşey diyemem.

bu arada hastalığı hafif seyreden herkes evinden takip ediliyor, 14 gün karantinada kalması söyleniyor. bu karantina evdeyim, eski düzen demek değil zaten. ayrı bir odada yatması, ayrı tuvalet kullanması, kimsenin maskesiz ve eldivensiz yanına gitmemesi gerek.
yani hastanede serviste nasıl yatıyorsa evde öyle yatacak.
dolayısıyla evde kızınız ve anneniz kendisinin yanına girmedikçe bulaşma ihtimali yok denebilir. siz ilgilenecekseniz sizin de mesafe kuralına uygun yemeğini vs kapıdan uzatmak dışında birşey yapmamanız lazım. tabi maske ve eldiven ile.

yine de dediğim gibi kronik hasta olduğu için hastanede kalması gerekir bence.

Arkadaşlar babam 72 yaşında. 20 yıl önce akciğer kanseri ameliyatı olmuştu ve bir akciğerinin 3/4’ü yok. Ayrıca koah hastası.
Geçtiğimiz çarşamba sırt ağrısı, terleme, öksürük, baş ağrısı, solunum sıkıntısı nedeniyle hastaneye yattı. Ertesi gün aile hekimliği, halk sağlığı merkezi alarma geçti ve babamda covit şüphesi olduğu için 14 gün gözlem altında kalacağımızı söylediler(annem ve babamla yaşıyorum.)
Babam 5 gündür hastanede ve tomografisinin covitle uyumlu olduğunu söylediler. E- nabızda bir tahlil sonucu yok girilmemiş. Doktoruyla hiçbir şekilde görüşüp bilgi alamıyoruz. Yoğun bakımda mı normal serviste mi bilmiyoruz.
Dün bir hemşire babamı yarın taburcu edeceklerini söylemiş 😱 ya arkadaşlar ortalık yangın yeri covit şüphesiyle yatan hastayı eve çıkarabilirler mi? Evde 4 yaşında kızım var 67 yaşında annem var, ben varım.

Cimere yazdım ama bilgisi olan var mı tomografiden kesin sonuç elde edilir mi? Babamın zaten kronik hastalığı ve yaşı var her şeye hazırlıklıyım. Sadece beni ne bekliyor doğru bir şekilde bunu bilmek istiyorum. Lütfen bilenler yardımcı olsun🙏🏻

Evet bt ile tanı konuyor. Bir sağlıkçı olarak söyleyeyim test sonucu - bt uyumlu ise covid olarak tanı giriliyor ve her gün açıklanan rakamlara ekleniyor. Testler düşündüğümüz kadar iyi değiller çünkü.

Durumu iyiyse eve dönüyor olmasına sevinmelisiniz. Ev şartlarında çok daha hızlı toplayacaktır. Babanız zaten takar da Anneniz ve siz de sürekli maske takın. Ayrı bi oda tahsis edin 14 gün boyunca yemeğini orda yesin sadece lavaboya gitsin arkasından temizleyin bu şekilde önlemler almalısınız. İnternette daha ayrıntılı bilgilendirmeler var geçmiş olsun inşallah en kısa sürede toparlar

Genel durumu iyi olan hastanın hastanede kalması onun için daha fazla enfeksiyon kapmasına neden olur.Korana hastalarının çoğunluğu ayakta atlattığı için evlerinde izole ediliyor.
Babanızın durumu iyi olmasa kimse eve gönderip o sorumluluğu almaz merak etmeyin.

X