Klasik “anne evhamı” mı?

Merhabalar. Deneyimli anneler, özellikle sizlerden yorum bekliyorum. 18 aylık bir oğlum var. Göbeğinin düşmesinden tutun, başını tutması, desteksiz oturması, emeklemesi ve yürümesi hep çevremdeki bebeklere göre geç oldu. Evet biliyorum gelişim kişiye özeldir, her bebek farklıdır ama ama çocukların genel kabul görmüş aynı gelişim aşamaları da vardır. Şu aralar beni efkarlandırıp dertlere salan başka bir konu da dil gelişimi. Cıs, meme, mama, gitti, bay bay dışında bir şey söylemiyor. Kıyaslamak çok yanlış ama televizyon karşısında başıboş bırakan annenin çocuğu bülbül gibi şakırken ben hareketli kitaplarla, kartlarla, oyunlarla desteklemeye çalışıyorum ama pek etkisini göremiyorum. Muhtemelen bunu da geç yapacak. Bu şekilde benimki de geç yaptı her şeyi ama o açığı sonra kapattı diyen var mı? Kuru bir evham mı bu yoksa pedagoga gidip gelişim testi falan yaptırmalı mıyım? Ya da ne yapmalıyım?
Merhaba bu kadar dert emeğin eltimin oğlu da 18 aylık hiç konuşmuyor her çocuk farklıdır boşuna stres yapıp bebeği de konuş diye sıkmayın kalbiniz rahat etsin diye doktora gidin yinede :)

Kesinlikle katiliyorum. Sosyal medya her alanda kiyas yapmaya zemin hazirliyor. Oglum ilk dogdugunda asiri evhamliydim. Negatif dusuncenin etkisi midir nedir ilk aylarda ne hastaliklar pesimizi birakti ne aksilikler...derken sut alerjimiz cikti, alerjik bebek annelerinin oldugu sayfalardaki postlari okur kendime dert ederdim saatlerce. Oglumun her yeni gida tadimi yurek hoplamasiydi benim icin. Bir noktadan sonra baktim sagligim gidiyor. Biraktim akisina. Her sey yoluna girdi sanki 1 yas itibariyle...annenin kafasi ne kdr rahatsa, cocuk ne kdr ozgurse her sey o kdr guzel ilerliyor bizzat yasadim.
Evet kesinlikle ister istemez panik ve dikkatsiz de olunuyor aynı zamanda çünkü kafa dolu. Mesela sabah 5 te kalktı uyutmaya çalıştım uyumadı kalktık oynadık yoruldu geri yattı. Önceden olsa bu niye uyumuyor diye ağlardım 😄 çocuk bu yani neyi ne zaman yapacak niye yapmayacak hiç belli olmuyor

Bizim ilişkimiz de o şekilde. Çocukla keyifli vakit geçirmek daha önemli. Zaten o kartlarda zürafayı göstermem bile ama kedi fotoğrafını görünce de tepki verse keşke diyorum. Çünkü kedileri seviyor. Toprakla oynasın, hayvanları görsün sevsin diye arada bir eşimin görev yaptığı köye gidiyoruz. Orada geçirdiği vakitleri kâr sayıyorum. Umarım geç olur, güç olmaz. 😁
Benimki kartlarda gördüğü zaman adını söylemiyor işine gelirse söyler arada ama sokakta görünce gel kedi pisi pisi der köpek görse hav hav der ama evde inat ediyor istemiyor üstüne gidince hiç yapmıyorlar doktorumuz önemli olan komut alması ve sosyal gülümseme olması demişti. Yani siz ona gülünce oda gülüyorsa size sarılıyorsa dediklerinizi anlıyorsa hiçbir sıkıntı yoktur korkmayın :)

X