kizlar yardim lütfen kafayi yiycem yoksa

oglusumun ismi hangisi olsun

• Ankete Katılan
    52

hasretim34

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
13 Ekim 2007
7.037
13
ya oglumun ismine bir türlü karar veremiyorum yardimlariniza ihtiyacim var esimle yukaridaki 3 isim de anlastik ama hangisi olacagi konusunda karar veremiyoz ne zormus bu is ya ilk oglumda bu kadar zorlandigimi hatirlamyom kac aydir düsün düsün kafayi yiycem bi el atinda karar vermem kolaylassin azcik yorum yazanda saolsun yazmayanda ama anketime oy verin lütfeeennnnnnnn

canm ben musa eren i seçtim. yakub da "b" "p" karışıklığı olabilir. ömer ve enes ismine de pek ısınamadım ben. ilkokulda ömer adında çok yaramaz bi arkadaş vardı belki ondandır.

musa kuzenimin arkadşaı var çok efendi bi çocuk. eren de zaten soyaddan kurtarıyo:KK70: eren ismini hep sevmişimdir.

:KK43: uzgunum canim ben oylayamadim ama ben OMER EREN koyardim cunku "er" birinin son iki harfi digerinin ilk iki harfi ( diyeceksinki ee neolmus :)) ) bilmiyorum :) sadece uyum hosuma gitti ama yakub ta b-p olayina katiliyorum karisiklik cikarabilir. sana kolay gelsin gercekten zor bi is.

Şu isim işi gerçekten zor öncelikle kolaygelsin ,bencede musa eren daha güzel diğerleri çok eski zamanlardan geliyormuş gibi .

cok tesekür ederim kizlar iki isim secmemim sebebi peygamberimizin sünnetiymis hem ilk oglumda iki isimli eski yeni meselesine gelince onlara hic dikkat etmedim acikcasi ömeri hz.ömerden yakubu hz.yakupdan musayi hz musadan ereni( eren evliya manasinda) hamzayi hz.hamzadan eneside enes bin malikden yola cikarak düsündük fikirleriniz icin tesekür ederim cok saolun

Canım bence Eren ismini ele.Eğer ilk çocuğunun isminde Muhammed yoksa bu çocuğunda Muhammed ilk tercihin olsun bence.Yanınada Enes yada Ömer çok güzel olur.
Yani kafamdakileri sana sayayım;
Muhammed Enes
Muhammed Ömer
Muhammed Talha
Yok eğer ilk çocuğunun adı Muhammed ise ve şıklardan tercih etmem gerekirse Ömer Yakub çok güzel.Birde Musab ismi çok hoşuma gidiyor.Sanırım ben şıkların dışına çıkarak iyice çorba yaptım işi kaydirigubbakcemile3
Tamam tamam "Ömer Yakub" çok hoş.

olsun canim önemli degil bana fikir lazim zaten ama ilk oglumun adi muhammed yusuf :)) eren ismini niye ele dedin cok oldugundanmi yoksa baska bi sebebimi var??

Hmm buarada Yusuf ismini çok severim.Rabbim ismine layık yaşatsın evladını.Eren ismini ele dememin sebebi şu;
Efendimizin aleyhisselatu vesselam Eflah,Necih,Berre gibi isimleri yasakladığını biliyorum.Eren ismide mana olarak bu isimlere çok benziyor.Yani bildiğim kadarıyla Eren Allah'a yakın, Nefsini temizlemiş evliya manasına gelir.
Biliyorsundur Hz. Peygamber, “iyi insan, kusursuz kimse, günahsız” anlamına gelen Berre ismini Zeyneb’e çevirmiştir.
Bu ismi taşıyanın zihninde, kendini beğenme gibi bir mana teşekkül edebileceği için Efendimiz bu şekilde davranmış. Böyle isimler hakkında Hz. Peygamber, “Allah sizin iyi olanlarınızı en iyi bilendir” buyurarak bu adı değiştirirken, “kendinizi temize çekmeyin!” sözüyle de, güzel bir ismi başka güzel bir isimle değiştirmenin gerekçesini belirtmiş.
Kısaca nefsin tezkiyesini yalnız Allah bildiği gibi, ismin ifade ettiği anlam hakikatin hilafına da olabilir. Bu sebeple sahibini yersiz güvene ve bunun bir uzantısı olarak da kullukta gevşekliğe itebilir. Zira yersiz güven takvayı zedelediği gibi kulluk ifasında gevşekliğe de sebep olur Allah korusun.
Yani Ereni elememin nedeni, yaygın kullanılması yada mananın çirkinliğinden gelmiyor.
”Kendinî temize çıkarmayın, kimin muttaki (temiz) olduğunu O (Allah) çok iyi bilir”
âyetine muhalefetten ileri geliyor, diyebilirim. Kişiye gurur, kibir, aldanma telkîn eden isimler uygun değildir diye biliyorum.
Tabi yinede tercih senin.Ama isim anne baba için gerçekten çok büyük sorumluluk.

Hmm buarada Yusuf ismini çok severim.Rabbim ismine layık yaşatsın evladını.Eren ismini ele dememin sebebi şu;
Efendimizin aleyhisselatu vesselam Eflah,Necih,Berre gibi isimleri yasakladığını biliyorum.Eren ismide mana olarak bu isimlere çok benziyor.Yani bildiğim kadarıyla Eren Allah'a yakın, Nefsini temizlemiş evliya manasına gelir.
Biliyorsundur Hz. Peygamber, “iyi insan, kusursuz kimse, günahsız” anlamına gelen Berre ismini Zeyneb’e çevirmiştir.
Bu ismi taşıyanın zihninde, kendini beğenme gibi bir mana teşekkül edebileceği için Efendimiz bu şekilde davranmış. Böyle isimler hakkında Hz. Peygamber, “Allah sizin iyi olanlarınızı en iyi bilendir” buyurarak bu adı değiştirirken, “kendinizi temize çekmeyin!” sözüyle de, güzel bir ismi başka güzel bir isimle değiştirmenin gerekçesini belirtmiş.
Kısaca nefsin tezkiyesini yalnız Allah bildiği gibi, ismin ifade ettiği anlam hakikatin hilafına da olabilir. Bu sebeple sahibini yersiz güvene ve bunun bir uzantısı olarak da kullukta gevşekliğe itebilir. Zira yersiz güven takvayı zedelediği gibi kulluk ifasında gevşekliğe de sebep olur Allah korusun.
Yani Ereni elememin nedeni, yaygın kullanılması yada mananın çirkinliğinden gelmiyor.
”Kendinî temize çıkarmayın, kimin muttaki (temiz) olduğunu O (Allah) çok iyi bilir”
âyetine muhalefetten ileri geliyor, diyebilirim. Kişiye gurur, kibir, aldanma telkîn eden isimler uygun değildir diye biliyorum.
Tabi yinede tercih senin.Ama isim anne baba için gerçekten çok büyük sorumluluk.

Allah razi olsun canim ben ozaman biraz daha arastirayim bu konuyu ayrica
RAbbim cümlemizin evlatlarini hayirli etsini ins

cok güzel anlatmissin canim ya..
ellerin dert görmesin
:Saruboceq:

amin cümlemiz insallah:Saruboceq:

ruhenin konusu dagitmis olucam ama.. sen ne koycaksin oglunun adini.. merak ettim :)

Ben Muhammed Musab koymak istiyordum.Musab Bin Umeyr hayranlığı vardır bende.Muhammed'i açıklamama bile gerek yok sanırım :asigim:
Fakat eşimde Muhammed Eşref istedi Eşref babasının adı eşim 3 yaşındayken kaybetmiş babasını tabi bende onu kıramadım Muhammed Eşref de karar kıldık nasibse.Ama birdaha erkek çocuğum nasib olursa Musab'ı yine bir sahabe ismi ekleyerek kullanıcam inşaallah.

X