Kızlar çok üzgünüm

Çok yanlış yapıyorsunuz 3.veya 4. kişilerin istiyor diye o kızcagızın ne gunahı var? Belkide yengesinin yada amcasını ısrarlarına dayanamayıp kabul edecek ve ömrü boyunca istemediği biri ile yaşamak zorunda kalacak belki ileride sevebilirde bu kısmet işi ama bu kadar zorlamayın bence..

Sırf abiniziz mutlulugu için baskasını bu sekilde zorlamanız cok yanlıs a.s.

Onemli olan kizin ve abinin hissettikleri, cevresindekilerin istekleri degil
bu tarz seyler hatir gonulle olacak seyler degil, bence onlarin adina
bu kadar israrci olmamak, ustune dusmemek lazim...yasakkelimefisfisfis

aynen katılıyorum..hatta ustune düştükcede ınsanı bunaltırsınız olucagı varsada olmaz..bırakın...
abın ve o kişi versın kararlarını...hem boyle durumlardada cok fazla araya gırmek ıyı degıldır...kotu olur senden bılırler ıyı olur allah yazmış derler ..

hayatın hiçbir alanında ısrarcılıktan hazetmem.
hele ki böyle çok önelmli bir konuda ısrar etmek, hatır gönülle halletmeye çalışmak doğru değil.

ilk izlenim çok önemlidir bence.
kız abinizi görmüş ve ilk izlenim olarak evlenmeyi düşüneceği biri olmadığına kara vermiş -ki bu da gayet doğal-

abinizde çok iyi biri olabilir, kız da.
ama çok iyi olan iki kişi illa ki çok iyi anlaşacak deği ki.

Hepiniz niye üzülüyorsunuz ki anlamadım ya kısmet işi bunlar..
siz sırf sevinin diye kız hiç etkilenmediği biri ile evlenemez ya...
Sonuçta bu evlilik çocuk oyuncağı değil...
Bu kadar ısrar etmenizi anlamıyorum ....Ve gereksiz buluyorum..

Kızlar çok üzgünüm yaa ağlıyorum deminden beri,biz abımı uzun zamandır evlendirmeye çalışıyoruz ama bir türlü olmuyordu,abımın çok çok iyi bir işi var,çok yakışıklı sayılmaz normal ama bakımlıdır,maddi durumu da ıyı sorumluluk sahibi biri yalnız biraz huysuz bu huysuzlukları da bize yapıyor.Ben sürekli gittiğim bir terzim var orda çalışan bir kız va rçok beğendim.Sonra kızın amcası teyzemin eşinin çok samımı arkadaşı çıktı.Kızın babası da amcamın çok yakın arkadaşı çıktı amcam dese hemen kızı verırler yanı o kadar yakın arkadaş.Abımle kız buluştu dün akşam.Yengesı ayarladı görüşmelerini.Sonra abime sorduk ne düşünüyon dıye tam cevap vermedı bız de olumlu algıladık yengesını aradık ne dedi kız diye yengesı olabılır ama bır kça gun sonra kesın cevabımı verıcem dedı net bı şey demedı.Yengesı benim için gitsin konuşsun ıkna etmeye çalışsın kızı dedı.Bende bitanecik görümcemle beraber gittim kızın yanına dışarı çağırdım.Görümcem içerde duruyordu.Konuştum ne düşünüyorsun babanla konuşsun mu büyükler dedim (ben biraz kaablık ettım galıba ılk defa bugun konuştum kızla) bana ben olumlu cevap vermıyorum dedı çok iyi biri ama evlenemyi düşündüğüm insan değil dedi.bende direk elektrik mı almadın dedım evet dedı.Tamam dedım kesın mı bu kararın dedım evet dedı.ben dün söylemedim kabalık etmiş olmıyım dıye 1 kaç gun geçsin diye söyledım dedi.Tamam dedim gittim.Sonra yengesini aradı teyzem yengesi ben bir daha knouşucam dedi ama şaşırmış yengesi olmazsa annesıne de söylerım demiş.Ama abım için çok ıyı ondan ıyısını mı bulacak felan demiş.Sonra ben terzıde çalışan benım arkadaşım var o zaten başta bu kızı yap diye önermişti bende görmüştüm begenıyordum onu aradım gizlı konuştuk dedim .... dedi mi evet sen çıktıktan sonra dedı dedı ama dün abinle konuşmaya giderken yok diycem diye gitti dedi.Normalde abimi dün ilk defa gördü.Ben dedim inatmıdır eve tbiraz ınatdır dedi ama yengesı bır daha knouşsun belki ıkna eder dedi.Tamam dedim.Çok moralim bozuldu abım bılmıyorum bılıyor mu kesin kızın yok dediğini.ama hep,miz çok üzüldük sizce kıza yengesının ısrarı fayda eder mi çok da sevmiştik kızı.Çok istiyorduk normalde babsı çok sert bırı asla bu tarz şeylerı sevmıyor kızın sevdiği de kesin yokmuş.araştırdık.Ne olur bi şey deyin ne yapalım abımı zaten zor ıkna etmıştık çok istiyorduz da evlenemsını.

canım kızı çok beğenmiş olabilirsiniz ama bu konuda israr ederseniz yapabileceğiniz en büyük hatayi yapmış olursunuz
size bizim aileden bir örnek vermek isityorum
benim annemde abimi evlendirmek için çok ama çok israr etti yillarca, abiminde alman kızarkadaşı vardı ve ailem bunu asla kabul etmediler. Abim alman kızı ile evlenmek bile istedi ama ailem kabul etmedi neyse abim çok direndi en sonunda ailemi ikna etti, ama bu sefer kız kabul etmedi, yani evlilik ona göre değilmiş beraber yaşamak istedi ee tabii buda bizim kitapımıza sığmaz, neyse uzatmıcam büyük olaylar ardından kız abimi terketti.
Abim çok zor günler yaşadı çünkü çok seviyordu.
Sonra annem kafaya koydu şuan ona iyi bir aile kızı bulursam hemen evlenir dedi. Ve buldu gerçekten. Annem çok ama çok sevdi. İlaki abimlen tanıştırmak için uğraştı ve tanıştırdı. Ben anneme yalvardım anne sen karışma bırak kendi istedi birisini bulsun sonra senin başın çok ağrır bukadar sen karışma dedikçe annem beni dinlemeyi bırakın bana kızdı, sen abinin mutluluğunu istemiyormusun dedi düşünebiliyormusun. O saaten sonra ben artık hiç bişey demedim, annem zannetiki ben gelinimizi kiskaniyorum ve onun için istemiyorum inan bu çok ağır bir duygu. Halbuki bende çok sevmiştim kendisini halende çok severim ama ben bu gönül işlerine karışma tarafdarı değilim. Herkes kendine uygn birini bulur diye düşünüyorum herzaman. Neyse bunlar ilk etapta biribirinden hoşlandılar görüşme kararı aldılar vs. vs.
sonra karar verdiler evlenmeye nişan oldu. Ama devamlı kavga gürültü. Kavga oluncada bi nebze görücü usulu olduğu için annelerde girdi işin için devamlı barıştırmak adına uğraştılar nişanlılık sürece bu böyleydi devamlı kavga ediyorlar anneler barıştırıyorlar! ben ama hiç karışmadım, hata annem bana gene kızdı işte onları barıştırmak için hiç yardımcı olmuyormuşum bende benim işim olmaz akılları var isterlerse barıssınlar isterlerse ayrılsınlar beni ilgilendirmez derdim. Hata içimden hep ayrılmaları daha hayırlıymış gibi geçerdi.Neyse sonra evlendiler, ilk zamanlar herşey çok güzeldi sonra eski hastalıkları nüksetti, kavga gürültü patıldı, anneler araya giriyor barışıyorlar. Çok zor günler geçirdi hepsi. Bi ara annem sinir hastası oldu diyebilirim onlar yüzünden çünkü birde alt-üstlü oturuyorlar abimlen ve her kavgalarına şahit oluyor. Annem bi ara keşke hiç karışmasaydım keşke almanla evlenseydi bile dedi düşünebiliyormusun??? o duruma gelmişti artık, çünkü her kavgalarında sen buldun senin yüzünden oldu diyordu abim!
neyseki artık o günleri atlatılar, artık iyiler çok şükür. Bebekleri olduktan sonra düzeldiler.
O yüzden sakın ama sakın karışmayın derim. Siz istemissiniz tanışmışlar ama bundan sonrasına sakın karışmayın inanin iyilik yapim derken kötü olursunuz. Birakın kardeşi istediği biirni bulsun ve onunla kendisi anlaşarak evlensin. Bu işler kader kismet çokda uğraşmaya gelmez yaşı başını almış insanlara çok müdahale edilmeye gelmiyor inanın

canım kızı çok beğenmiş olabilirsiniz ama bu konuda israr ederseniz yapabileceğiniz en büyük hatayi yapmış olursunuz
size bizim aileden bir örnek vermek isityorum
benim annemde abimi evlendirmek için çok ama çok israr etti yillarca, abiminde alman kızarkadaşı vardı ve ailem bunu asla kabul etmediler. Abim alman kızı ile evlenmek bile istedi ama ailem kabul etmedi neyse abim çok direndi en sonunda ailemi ikna etti, ama bu sefer kız kabul etmedi, yani evlilik ona göre değilmiş beraber yaşamak istedi ee tabii buda bizim kitapımıza sığmaz, neyse uzatmıcam büyük olaylar ardından kız abimi terketti.
Abim çok zor günler yaşadı çünkü çok seviyordu.
Sonra annem kafaya koydu şuan ona iyi bir aile kızı bulursam hemen evlenir dedi. Ve buldu gerçekten. Annem çok ama çok sevdi. İlaki abimlen tanıştırmak için uğraştı ve tanıştırdı. Ben anneme yalvardım anne sen karışma bırak kendi istedi birisini bulsun sonra senin başın çok ağrır bukadar sen karışma dedikçe annem beni dinlemeyi bırakın bana kızdı, sen abinin mutluluğunu istemiyormusun dedi düşünebiliyormusun. O saaten sonra ben artık hiç bişey demedim, annem zannetiki ben gelinimizi kiskaniyorum ve onun için istemiyorum inan bu çok ağır bir duygu. Halbuki bende çok sevmiştim kendisini halende çok severim ama ben bu gönül işlerine karışma tarafdarı değilim. Herkes kendine uygn birini bulur diye düşünüyorum herzaman. Neyse bunlar ilk etapta biribirinden hoşlandılar görüşme kararı aldılar vs. vs.
sonra karar verdiler evlenmeye nişan oldu. Ama devamlı kavga gürültü. Kavga oluncada bi nebze görücü usulu olduğu için annelerde girdi işin için devamlı barıştırmak adına uğraştılar nişanlılık sürece bu böyleydi devamlı kavga ediyorlar anneler barıştırıyorlar! ben ama hiç karışmadım, hata annem bana gene kızdı işte onları barıştırmak için hiç yardımcı olmuyormuşum bende benim işim olmaz akılları var isterlerse barıssınlar isterlerse ayrılsınlar beni ilgilendirmez derdim. Hata içimden hep ayrılmaları daha hayırlıymış gibi geçerdi.Neyse sonra evlendiler, ilk zamanlar herşey çok güzeldi sonra eski hastalıkları nüksetti, kavga gürültü patıldı, anneler araya giriyor barışıyorlar. Çok zor günler geçirdi hepsi. Bi ara annem sinir hastası oldu diyebilirim onlar yüzünden çünkü birde alt-üstlü oturuyorlar abimlen ve her kavgalarına şahit oluyor. Annem bi ara keşke hiç karışmasaydım keşke almanla evlenseydi bile dedi düşünebiliyormusun??? o duruma gelmişti artık, çünkü her kavgalarında sen buldun senin yüzünden oldu diyordu abim!
neyseki artık o günleri atlatılar, artık iyiler çok şükür. Bebekleri olduktan sonra düzeldiler.
O yüzden sakın ama sakın karışmayın derim. Siz istemissiniz tanışmışlar ama bundan sonrasına sakın karışmayın inanin iyilik yapim derken kötü olursunuz. Birakın kardeşi istediği biirni bulsun ve onunla kendisi anlaşarak evlensin. Bu işler kader kismet çokda uğraşmaya gelmez yaşı başını almış insanlara çok müdahale edilmeye gelmiyor inanın

işte bu kadar:mymeka: karışmayın daha önemlisi kimseyi zorlamayın:mymeka:

Princes 'ın verdiği örnekteki gibi....
Yarın bir gün bişey olursa kız yengesinin başına kakar...
Abinde sizin başınıza....
En güzeli karışmamak.

Princes 'ın verdiği örnekteki gibi....
Yarın bir gün bişey olursa kız yengesinin başına kakar...
Abinde sizin başınıza....
En güzeli karışmamak.

gerçekten öyle canım
ilk tanıştıklarında abim anneme sarılıp anne x'i benimle tanıştırdığın için çok teşekkür ederim çok mutluyum diyordu annemde sevinçten dört köşe oluyordu
sonradanda senin yüzünden oldu sen bana bunu bulmasaydın başıma bunlar gelmicekti dedi
düşün artık

gerçekten öyle canım
ilk tanıştıklarında abim anneme sarılıp anne x'i benimle tanıştırdığın için çok teşekkür ederim çok mutluyum diyordu annemde sevinçten dört köşe oluyordu
sonradanda senin yüzünden oldu sen bana bunu bulmasaydın başıma bunlar gelmicekti dedi
düşün artık

Eeeee derler ya iyiyse Allah'dan kötüyse kuldan...
Bende örnekler duydum böyle malsef insan sıkıntı yaşayınca demek suçlayacak birilerini arıyor. Mesela eşimi ben seçtim. Sorun olsa kime ne diyebilirim. En güzeli uzaktan bakıcaksın. Destek olucaksın gerektiğinde. Sevgilera.s.

canım ne kadar yanlış yapıyorsun, çok istediğin bir şey için başkalarının hislerine önem vermiyor,zorlamayı düşünüyorsun, görmüyormusun her gün burada ne kadar dertli evlilik var, abin mutsuz olursa vicdan azabı çekmeyecek misin, bırak Allah Aşkına dert etme kendine, mutlaka bi hayır vardır her işte abinde vakti gelince evlenir

canım ne kadar yanlış yapıyorsun, çok istediğin bir şey için başkalarının hislerine önem vermiyor,zorlamayı düşünüyorsun, görmüyormusun her gün burada ne kadar dertli evlilik var, abin mutsuz olursa vicdan azabı çekmeyecek misin, bırak Allah Aşkına dert etme kendine, mutlaka bi hayır vardır her işte abinde vakti gelince evlenir

kesinlikle haklısın
neden bu israr?
benim annemde çok israr etti abime neymiş yaşı geçiyormuş
yaw daha 26 yaşındaydı ne yaş geçmesi
çok mutsuz günler yaşadılar çok kez ayrılığın eşinden döndüler, kaç kere abimin eşi evi terketti ailesinin evine döndü neyseki herseferinde barıştılar
ama eğer ayrılsalardı ozaman nolacaktı, yaşı geçmesin diye uğraşıldığına değecekmiydi
bazen büyükleri anlamiyorum büyük gibi değil bebek gibi davraniyorlar, aynı benim annemin yaptığı gibi
işte bu iş olursa şunu yapıcam şunu sevindircem dedi dedi durdu
sonrada pişman oldu işte

Anladığım kadarıyla abiniz eğitimli, aklı başında, oturmayı kalkmayı bilen bir insan.
Neden siz onun için birini bulmak gibi bir misyon üstlendiniz anlayamadım.

Evlilikten bahsediyoruz, bir evliliği yürütmenin ne kadar zor olduğunu eminim siz de biliyorsunuz.
Bu işler sonradan severdi belki..ama çok iyi bir kız demekle olsaydı herkes mutlu mesut yaşar giderdi.

Belki de abiniz kendin evliliğe henüz hazır hissetmiyordur?
Belki o kız da öyle. Bilemezsiniz ki. Kibarca hayır demiş net olarak, daha ısrar etmenin gereği yok diye düşünüyorum. Zorla güzellik olmaz.

Çok iyi bir kız olabilir, abiniz de çok iyi bir insan olabilir.
Ama dünyanın en iyi kadını gelir, en iyi erkeğiyle evlenir ama mutlu olamazlar.
Bunun vebalini de eminim hiçbiriniz taşımak istemezsiniz.

Bence bırakın da herkes kendi gönlünün istediğini, kendisi bulsun.
Abiniz de olsa böylesine bir sorumluluğun vebalini almayın üzerinize.

kesinlikle haklısın
neden bu israr?
çok mutsuz günler yaşadılar çok kez ayrılığın eşinden döndüler, kaç kere abimin eşi evi terketti ailesinin evine döndü neyseki herseferinde barıştılar
ama eğer ayrılsalardı ozaman nolacaktı, yaşı geçmesin diye uğraşıldığına değecekmiydi
bazen büyükleri anlamiyorum büyük gibi değil bebek gibi davraniyorlar, aynı benim annemin yaptığı gibi
sonrada pişman oldu işte

canım bu işler..allahın yazgısı ve kader işlerı...
evlen deyınce olucak..ayrılalım deyıncede olmuyacak bır durum...
ve gönül işlerı....kıme gönlünü verıırsen...evlenılecek..bırı olarak hıssedersen...
o zaman olur zorlamayla hıc bır sey olmaz hatta sonu pişmanlık ve felaket olur...
evlılıgı iki kişi yapar ..aıleler sadece seven ınsanları bırlestırmek ve sahıp cıkmak ıcın vardır...
karak iki kişinin kararıdır....o yuzden ZORLA GÜZELIK OLMAZ...

canım bu işler..allahın yazgısı ve kader işlerı...
evlen deyınce olucak..ayrılalım deyıncede olmuyacak bır durum...
ve gönül işlerı....kıme gönlünü verıırsen...evlenılecek..bırı olarak hıssedersen...
o zaman olur zorlamayla hıc bır sey olmaz hatta sonu pişmanlık ve felaket olur...
evlılıgı iki kişi yapar ..aıleler sadece seven ınsanları bırlestırmek ve sahıp cıkmak ıcın vardır...
karak iki kişinin kararıdır....o yuzden ZORLA GÜZELIK OLMAZ...

aynen katılıyorum sana canım zorla güzellik olmaz herşeyin hayırlısı ...

aynen katılıyorum sana canım zorla güzellik olmaz herşeyin hayırlısı ...

Arkadaşlar çok haklısınız ama bend eabim ilk defa birini beğendiği için üzüldüm evet abim çok eğitimli biri ama üniversiteden birini sevmişti ayrıldılar sonrada kimseyi istemedi işi dolayısıyla da bulunduğu yerde pek kimse yok kafasına aldığı eğitime göre arkadaşları hepsi evlendi zaten herkes .. niye evlendirmiyorsunuz diyor başka bir şey demiyor.ama hepiniizn yorumları çok doğru çok haklısınız.

kesinlikle haklısın
neden bu israr?
sonrada pişman oldu işte

Aynen bizim gibi.Benim annemde sürekli stresten hasta oluyor gelin deyip duruyor bizde etkilenıyoruz.Abim birde çok şımarık büyütülmüş annem işe giderken çoraplarını bile ısıtıp giydiriyor bu yaşa geldiği halde el bebek gül bebek..Eşim ona böyle davrandığınız için böyle yapıyor diyor.

bence bu işi hırs haline getirmeyin

eğer kızın akrabaları kızın üstüne gider ve ısrar ederse,kız bunları abinizin yaptırdığını sanıp abinize ters konuşup kırabilir ve hiç hoş olmayan bir durum çıkar ortaya

hatta abiniz de bu ısrar ve talebiniz yüzünden size de kızabilir

boşverin akrabaları falan sokmayın araya niyeti olsaydı kızın kestirip atmazdı en azından düşünmek için zaman isterdi ama bu öyle bir durum değil

umarım abiniz hayırlı bir evlilik yapar ve mutlu olur

Abim 30 yaşında ve şu an tek eksiği evlilik tek çocuk birde evlenmesini istiyoruz normalde kolay kolay beğenemz kimseyi ilk defa bu kızı beğendi bu sefer kız onu beğenmedi kısmete bakın işte

neden tek çocuk? senin kardeşin olduğuna göre en azından iki çocuk değilmisiniz?
30 yaşına gelmiş olması çok önemli değil erkek için daha erken bile sayılır anca olgunlaşıyorlar
ee hayat işte arkadaşım abin kızı beğendi ama kız onu beğenmedi oluyor böyle şeyler
başka birinlen olur inşallah allah hayırlısını versin herşeyin

X