kızlar bana bişeyler söyleyin lütfenn, çok ihtiyacım var

elizz0006

Gülümse hayata...
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2014
647
918
kızlarr canlarım canım çok sıkkın...
ehliyet aldığımdan beri yani 4 senedir araba kullanıyorum ama ara sıra kazlarım oluyor ya biri çarpıyor arkadan bugün olduğu gibi (( ya da ben birine vuruyorum senede birkaç kez başıma geliyor ve kendime hayatı zindan ediyorum hiç araba kullanmak istemiyorum,çokkk üzülüyorum
özel ders aldım,arabam da otomatik , dikkatli olmak için de elimden geleni yapıyorum ama ....
inanın zorunda olmasam oturmam hiç direksiyona, öğretmenim ve okuluma yakın otobüs geçmiyor...

benim gibi olan var mı aranızda nasıl kendinizi sakinleştirip yolunuza devam ediyorsunuz?? benim resmen kendime olan inancım yok oluyor...

İstanbulda mısınız? Ben de 2 yıldır araba kullanıyorum ama benzer endişeleri yaşıyorum. Hassas bir insansınız sanırım. Bazı insanlar bizim gibi bu tip şeyleri kafaya takmıyorlar. Sakinlik şart, iyi uyku ile aç olmadan yola çıkmanın çok faydasını gördüm ancak büyükşehir trafiğinde bu tip olaylar sık oluyor malesef.

Bizim araba manuel ve sedan bu arada (eşim kendine göre beğenip almıştı), kendinizi şanslı görün diye yazıyorum :)

Araba kullanmak hiç zor değildir. Bir kere doğru düzgün öğrenince pratik yapınca yıllarca kullanmasan bile az bi tekrarla tekrar öğrenilir.. Trafikte herkes kaçla giderse gitsin seni hiç ilgilendirmesin.. Sen sadece yoluna bak.. yavaş gitmek istiyorsan sağdan yavaş git.. Başkaları ne yaparsa yapsın.. Ben de ilk kullanmaya başladığımda çok iyi kullanıyorum diye genç olmanın da etkisiyle hızlı filan kullanıyodum. Şimdi de sakin gitmek istiyorum. Kendi şeridimde.. Bisiklet gibi inanın.. Zor bişey değil. Arabaya alışan sonra arabasız yapamaz.

çok teşekkür ederim canım çok hızlı kullanmıyorum zaten...
ama ne kadar dikkatli olursam olayım bişeyler oluyor senede birkaç kez başıma geliyor ve çok üzülüyorum..
sağol yine de dertleşmeye ihtiyacım var...

Dört senede artık bu endişeleri aşmış olmanız gerekmez miydi? Benim ilk 3-4 ay yaşadığım endişeler bunlar. Sonrasında her deliğe girdim çıktım. Zaman zaman ufak tefek kazalar yaptım. Park ederken yandakine sürtmek, hafif arkadan dokunmak falan gibi. Ama bu trafikte sık sık başınıza geliyorsa bu kadar yıldan sonra bir yerlerde bir şey eksik demektir. O eksiklik de muhtemelen sizin özgüveniniz. Sürekli ya başıma bişey gelirse diye düşünerek yola çıkarsanız başınıza bişey gelir zaten. Otomatik arabayla, dört yıldan sonra artık kendinize güvenmeye başlamalısınız.

Geçmiş olsun Allah birdaha yaşatmasin insallah

sanırım tespitlerinizde çok haklısınız ..kendime güven duygum eksik galiba ..4 yıldır kullanıyorum ama sadece okula gidip gelirken...ve aklımdan ya bişey olursa diye hiç çıkartamıyorum..eşimi de çok üzüyorum kendimi de keşke hiç mecbur kalmasam (ankaradayım ayrıca)

Ankarada araba kullanmak nispeten daha zor. Kendi kuralları var anlaralı sürücülerin, normal trafik kurallarını pek umursamıyorlar.

Ama otomatik araba kullanmak çok kolay, sadwce direksiyon hakimiyeti. Bu arada kullandıkça gelir kendinize güveniniz. Her gün aynı yolları gidip gelerek tecrübe kazanamazsınız ki.

Dün park ederken ağaca dayadım ben de arabamı. Öne aldım, indim baktım bişey yok devam ettim işime. Olur ufak tefek şeyler bişey olmaz, çok takmayın.

Ben de istanbulda yavaş yavaş trafiğe çıkıyorum birkaç aydır. Eşimin üzerimde etkisi büyük. İlk başta hocadan ders aldım cesaretim geldi trafiğe çıkıp her yere gidebilecek özgüven geldi. Sonra mesela eşimle bir yere gidiyoruz. Dönerken ben kullanayım diyo bana arabayı vermek istemiyo. Ya da direksiyonda müdahale edip yüksek sesle uyarabiliyor. Böyle olunca benim de hevesim kaçıyor. Arabaya hiç oturmak istemiyorum.

Besmelenizi çekin direksiyona kurulun ve yola inanılmaz kendini vermeyin.
Dikkat, dikkatsizliği getiriyor kesinlikle.
Ne kadar rahat olursan o kadar iyidir.
Allah kaza beladan korusun.

cnm arabayı yenı aldıysan başlarda böyle sıkıntılar olur..benım aracım manuel..5 sene önce aldııgmda trafıge çıkmaya korkardım..şimdı trafıkte makas atmak mı dersın.usta mı dersın grösen şaşırsın..özellıkle park ustası oldum..çoğu zmn park etıgımı gören suruculer bravo ışaretı yapıor daracaık yerlere gırıorum..araba kullanmak kdr kolayı yok..özellıkle manuel vıtesten daha zevk alıorum çunku hız yaptıgın an hıssetmem lazım..korkma sen daha acemısın atlatırsın

sseda keşke senin kadar iyi kullanabilseydim inan herşeyden çok istiyorum...hele düz viteste kendimi hiç düşünmek bile istemiyorum...

gözleriniz bozuk olmasın astigmat filan
bu kadar sık kaza yaşadığınıza göre bir terslik var mesafe algınızda.

Arabayı vursan da çarpsan da sana niye çarptın diye kızan söylenen biri yoksa, boşver çarpa çarpa öğren.. Çarpsam da kullanıcam, öğrenicem kullanmayı dersen en başından zamanla zaten dikkatin artıyor.

gözümde bir sorun yok canım ya öyle cidden, mesela bugün bana arkadan vurdular hem de öndeki araç ani fren yaptı ben de yapmak zorunda kaldım sonra küüüt diye bi ses ((
yani hep suç bende değil ama üzülüyorum araba sıfır sonuçta eşim ne diyecek bilmiyorum daha görmedi

Bu kadar sık kaza olması normal değil yani. Takip mesafesi, aynalar, vs. yeterince dikkat ettiğinize eminmisiniz?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…