Kızım icin ne yapabilirim...

Ben 14 yaşındaki çocuğun bu işi yapmasını doğru bulmuyorum. 17-18 olduğunda aklı başındayken, lise mezunu haliyle gidip kuaförde çalışabilir, ağda salonu, zayıflama merkezi açabilir. Çünkü artık 14yaşında değil, belli bir olgunluğu var. 14 yaşındaki birini çok rahat köpek gibi çalıştırıp ezerler ama aynısını 18inde birine yapamazlar. Küçümseme yapmadım, derdim çocukların böyle harcanmaması. Sigorta yok düzgün maaş yok 14 yaşında ama 18inde birinin yaptığı işleri yapacak. Bu hiç adil değil.

Küçük yaşta çalışsın iş öğrensin mantığı tamamen ucuz işçi, ucuz iş gücüne bahanedir. İş öğrenmek öyle bir şey değil.

Üstelik kız zaten meslek lisesinde okuyacak, orada zaten staj yapacak yani iş öğrenip çalışacak. Ama okulun uygun gördüğü yerde.

Meslek lisesinde okurken yani hem okuyup hem çalışıyorlar. Orda burads ucuz iş gücü olarak hor görülmüyorlar.

Lütfen bu küçük yaşta iş öğrenir cart curt gibi saçmalıklarını bırakın. Bunlar tamamen ucuz iş gücüne bahane olan şeyler. İster 14 ister 18 ister 24 yaşında olsun her yaşta aynı işi aynı ustalıkla öğrenebilir insanlar. Bu mantık tamamen çin, vietnam gibi çocukları sömüren ülkelerin mantığı.

Konuyu açan kişinin çocuğu zaten meslek lisesinde okuyacakmış yani zaten okurken lisede okulunun devletin uygun gördüğü yerde çalışcak, iş öğrenecek. Hala alın çocuğu okuldan bir yere verin kafasızlığına gerek yok. Daha meslek lisesinin sürecini bilmiyorsunuz.

Öğrencide okuma ışığı görmeyen bir veli, ki bunu bu eğitim sisteminde anlayamazsınız, çocukların yıllarca gördükleri ders bilgisini sadece iki saatlik sınav başarısına göre değerlendirilen bir düzende anlayamaz. Çocuğunun meslek sahibi olmasını, bir uğraş sahibi olmasını istiyorsa bunu çocuğunu ucuz iş gücü sistemine kurban etmeden düzgünce yapabilir.

Ama çocukları böyle yok kuaför yok oto sanayi gibi yerlere çıral diye verip, sigortasız maaşsız çalıştıramazsınız. Çocuklar 20-25 yaşında sigortalı tam maaşlı çalışanın en az iki katı daha fazla çalıştırıp, daha ağır daha tehlikeli işlerde çalıştırılıyor, çünkü çocuk, çünkü küçük, çünkü çok rahat ezilebilir yaştalar.

Bu arada kuaförler kimyasal dolu, orada çocuğun ne işi var. Kimya bile okumadan önce kayıtta doktor raporu isteniyor. Ona göre kayıt alınıyor üniversitelerde. Çocuğun akciğerinde sorun var mı yok mu belli değil, şak kuaför fikri.

Allah yardımcınız olsun obp ile alan diğer komşu semt okulları ile görüştünüz mü ?
Meslek lisesinde güzel bir bölüm okursa Anadolu lisesinden daha güzel bir eğitim alacağı bir bölüm de olabilir .
Ben Anadolu çıkışlıyım inşaat okudum ve meslekten gelen tüm arkadaşlarım bilgi olarak çok iyi durumdalardı hatta mühendislik ve mimarlığa inat ettiler , kazandılar. Meslek lisesi bazen daha iyi olabiliyor .

Ağzınıza sağlık

Kızınızı en iyi siz tanırsınız hocam. Lisede zorlanacagimi düşünüyorsanız meslek lisesi onun için daha iyi olabilir. Sonrasında yine üniversite okuyabilir. Meslek lisesine neden gitmek istemiyor? Bazen gençler arkadaş gruplarından uzaklasmamak için de bunu yapabiliyorlar.

Önce iletişimi güçlü tutmalısınız onda sıkıntı yaşadığınızda sözünüzün tesir gücü azalır. Diğer yandan 14 yaşında birinin tüm isteklerini yaparsanız çocuğunuzun annesi olmazsınız. Yetişkin olmak demek bazı hususlarda hayat tecrübesine sahip olmak demek. Dolayısıyla onun iyiliği için yapacağınız bazı zorlamalar, ittirmeler büyüdüğünde size teşekkür edeceği şeyler olacak. Bir de onun güzel insanlarla tanışıtırın, onlar ablalık yapsın tecrübelerini aktarsın. Bir çocuğu bir köy eğitir diye bir laf var

Yani ćok ćalışsaydın yavrum. Bu puana ancak burası geldi. Diyin . Biraz o suçlansın hirslanıp çalışsın. Annesinin diye yoktan varedecek halimiz yok. İyi anne olacaz diye de asalak çocuklar yetiştirmeyelim. Hayatta seçimler var ve sonuçları var. Kızınız bunu öğrenecek. Hayat böyle yani pamuklara sarıp yetişkin edemeyiz. İlla üzülecek sonra daha çok çalışıp başaracak

Eğer güzellik,bakım gibi konulara düşkünse çıraklık okulu da bir alternatif olabilir. Meslek sahibi olur ve sevdiği işle de meşgul olur aynı zamanda

Benim bir tanidigimin kizi disardan bitirip muhasebe kursu aldi, simdi bir sirkette muhasebeyle ilgili bir bolumde calisiyor. Hatta tibbi sekreterlik kursu da almisti, bir ara bir ozel hastanede o isi de yapmisti.

Bir sene şu anki okuduğu okulda okuyup sonra nakil alsa olmaz mı ayrıca 14 yaşındayken annem benim kaşlarımı aldırmak için kuaföre götürmüştü ve şöyle söyleyeyim ne makyaj konusunda ne de başka bir şey de hiçbir konuda baskı yapmadığı için ona söylemeden bir şey yaptın mı kendimi rahatsız hissediyordum yani dengeyi nasıl ayarladıysa baskıcı değildi ama ondan gizli bir yaparsak da kötü hissediyordum kendimi. Bu arada 14 yaşındayken kaşlarımı aldırdım 15 yaşından itibaren de makyaj yapıyordum tabii bunları evde yapıyordum 16 yaşında ilk kez beraber saçlarımızı boyattik annemle tabii ki benimki balyajtı. 30 yaşındayım hala makyaj yapıp fotoğraf falan çekiniyorum hani kendi otoritenizi ayarlamanız gerekiyor.

Güzellik alanı olan bir meslek lisesine gönderebilirsiniz aslında.maalesef ki idareci olarak da çalıştım liselerin yönetmeliği farklı.okula nakil yoluyla gelmek isteyen öğrenciler puan olarak sıralı listeyle açılıyor.liste üzerinde oynama yetkisi kimsenin yok.Eğer puanı yüksek olanı değil düşük olanı alırsa kendi mesleğinden olur idareciler kimse kimse için bu durumu göze almaz.Almak istese bile alamaz zaten sistem uyarı veriyor.bizim okul müdürü bile kendi kızını alamadı düşünün.Denetimi çok sıkı ayrıca gözden kaçma durumu da olmaz.annesi engelli diye düşük puanla da gelemez öğrenci büyük ihtimal öğrencinin kendi raporu var ve her ergen gibi utandığı için annemin engelinden demiş olabilir.bir çok farklı rapor türü var.bunlar ayrıca gizlidir sadece idare rehberlik ve öğretmenleri bilir.raporlama sürecide çok titizlikle yapılıyor ve uzun bir işlem öyle gideyim hadi bir belge çıkarayım değil.kimse yardımcı olmadı diye canınızı sıkmayın.81 obp ile bu yıl içinde nakil gelmezse 9. Sınıf ortalaması ile 9.Sınıfın yazı itibariyle her hafta olmak üzere nakil başvurusuna devam edebilirsiniz.nakilleri sıkı takip edin ama bizim okula nakillerin ilk haftası düşük puanlı bir öğrenci nakil gelmişti çünkü ilk haftayı çoğu kişi kaçırıyor.

Kızımın arkadasi 84 obp ile 96 ortalamalık bir okula yerleşmiş.Kızın annesi engelliymis.Ondan olmuş.Bu da çok adaletsizlik
bence adaletsiz degil. sonucta annesi sizin ilgilendiginiz kadar ilgilenemez. annesi kursa dersameye goturemez, engelinin durumuna gore cocugun dersleriyle ugrasamaz.
o cocuklarin tek dusundukleri ders degil, elinden geldigi kadar annesinin de derdine dusuyor. bunca adaletsizlik varken engellilere- engelli anne babasina pozitif ayrimcilik yapmak bence oldukca adaletli bir sey.

kiziniza gelince; uzman destegi almak istemiyor diye bir sey yok. uzman destegini siz alacaksiniz kk ergenle nasil saglikli iletişim kullanir ogreneceksiniz. o gitmese de olur

Öncelikle kızınız sizin suçunuzmuş gibi davranıyor sizde bunu kabul edip yol aramaya çalışıyorsunuz.
Çalışmadıysa sonuçlarına katlanacak yapacak bir şey yok. Sizde anne olarak sınırlarınızı çizeceksiniz. Tabi ki sert olun yıkın dökün demiyorum ama yazdıklarınızı bir okuyun. OBP kızınıza bağlı bir şey ve düşük olan onun çalışmaması nedenli.
Ayrıca süse püse bu kadar düşkünse ne güzel işte, kız meslek lisesinde kuaförlük ve bakım bölümünden devam eder.

Maalesef hiç kimse yardimci olmadı.Ben de öğretmenim bu arada.Kendi okul müdürüme başka okulların müdürlerine gittim yardım istedim yapmadılar.Bu da çok ağır geldi valla.
Yapmayın Allah aşkına. Birde öğretmenim demişsiniz, sistemi ,işleyişi bilipte bu kadar rica minnete düşüp birde ricamı kabul etmediler deyip kırılmak nedir????

Yapmayın Allah aşkına. Birde öğretmenim demişsiniz, sistemi ,işleyişi bilipte bu kadar rica minnete düşüp birde ricamı kabul etmediler deyip kırılmak nedir????
Sistemin gayet farkındayım ama sadece sistem üzerinden yapiliyora çok da inanasım gelmiyor.96 obp lik bir okula 84 obp lik biri geliyorsa sistem deliniyor demekki.Ben de rica ettim ama olmadı.Kızım ders calismamasinin bedelini de ödeyecek yapacak bisey yok.

96 lık okula 84 gidiyor evet. Bazı öğrenciler havadan havadan tercih yapıyor, bazıları nasıl olsa gelmez deyip yazmıyor derken bir umut gelir diye yazan yerleşebiliyor. Ama rica ve minnetle değil... Tercih döneminde yıllarca görev almış biriyim.

Kızınız ergenlik çağında yani saç tırnak, giyim bunlar normal ve bakımlı olsun mutlaka bırakın yapsın. Bi arkadaşım var benle yaşıt annesi babası hep kısıtladı zayıflık yasak , giyim yasak, makyaj yasak, 28 yaşına kadar bi oje bile sürdürmediler kıza kız 100 kiloyu geçti annesi de öyle kesinlikle evden dışarıya tek çıkmıyor eve kapatmışlar aşırı aşırı üzülüyorum.

Kızlarınız bakımlı ve özgüvenli olsun hanımlar. İlerde sorun oluyor gerçekten. Şuan tam kaprisli ve çok zor yaşlarda Altan alın , eğer ben o okulu istemiyorum bu okulu istemiyorum diyorsa ne yapabilirsiniz dışarıdan eğer okuyup kapatabilirse öyle yapsın daha sonra belki üniversite şansı olursa devam eder çok sıkmayın şimdilik zaten babasıyla ayrıyız diyorsunuz oda etkiliyor olabilir kurslara yollayın evde olduğu sürece kendini güzel yerlerde geliştirebileceği bir kurs seçsin

Liselerde 1.sınıf genel olarak gecıyor..Yani bütün liseler 1.sınıfta aynı temel egıtımı alıyor..Yanı bu demek oluyor ki öyle bir asılıp basarı sağlaması gerekiyor kı ; 2.sınıfta ıstedıgı okula gecebılsın...

Daha sansı bıtmedı..Bu seneyı ıyı degerlendırsın..Ya da bunu ona basladıgı lısenın rehber ogretmenı anlatsın daha ıkna edıcı olabilir..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…