Kızım icin ne yapabilirim...

Nazlican333

Guru
Kayıtlı Üye
14 Kasım 2009
476
183
Kızım bu yıl lgs ye girdi.Ama yerleşecek kadar bir puan alamadı. Obp si de 81.Bu puan ile bir yere yerlesir diye dusundum ama bu sene liseler cok yuksek puanla kapatti.Ben de ilk iki nakil döneminde tercih yaptım fakat obp'si de düşük olduğu için istediğimiz okula yerleşemedi. 3 nakillerde de okul kalmadığı için mecburen istemediğimiz Kız Meslek Lisesine yerleştirmek zorunda kaldım.Kızım da şu anda bu okula gitmek istemiyor Ben oraya gitmek istemiyorum diyor.Özel okula da verme şansım yok.Bircok kişi ile görüştüm ama hiç kimse hiçbir şey yapamıyoruz sistem üzerinden yürüyor obp ile gitmesi gerekiyor diyorlar. Nakilleri deniyorum ama kızımın puanı çok düşük olduğu için hiçbir şekilde olmuyor.Cok çaresiz kaldım inanın.Kızımın babası ile ayrıyız.Tek başıma onu büyütmeye çalışıyorum ama herseye karşı geliyor ve beni hiç dinlemiyor.Ne desem ikna edemiyorum.Dıs görünüşüne kafayı takmış durumda kaş aldırmak,saç boyatmak makyaj yapmak istiyor.Daha 14 yasinda.Cok çaresizim.Uzman desteği aldırmak istedim onu da istemedi.Kendimi çok çaresiz hissediyorum.

Kızınızda anormal bir durum göremedim ben, o yaş grubundaki bütün kızlar dış görünüşüne önem veriyor. Yerel yerleştirmede evinize yakın liselerden hiçbiri olmadı mı? Onlar sadece obp ye göre alıyor, çok da düşük değilmiş aslında puanı. Sanırım 1 sene okuduktan sonra tekrar nakil isteme şansı var. En kötü öyle bir şey denersiniz.

Kızım bu yıl lgs ye girdi.Ama yerleşecek kadar bir puan alamadı. Obp si de 81.Bu puan ile bir yere yerlesir diye dusundum ama bu sene liseler cok yuksek puanla kapatti.Ben de ilk iki nakil döneminde tercih yaptım fakat obp'si de düşük olduğu için istediğimiz okula yerleşemedi. 3 nakillerde de okul kalmadığı için mecburen istemediğimiz Kız Meslek Lisesine yerleştirmek zorunda kaldım.Kızım da şu anda bu okula gitmek istemiyor Ben oraya gitmek istemiyorum diyor.Özel okula da verme şansım yok.Bircok kişi ile görüştüm ama hiç kimse hiçbir şey yapamıyoruz sistem üzerinden yürüyor obp ile gitmesi gerekiyor diyorlar. Nakilleri deniyorum ama kızımın puanı çok düşük olduğu için hiçbir şekilde olmuyor.Cok çaresiz kaldım inanın.Kızımın babası ile ayrıyız.Tek başıma onu büyütmeye çalışıyorum ama herseye karşı geliyor ve beni hiç dinlemiyor.Ne desem ikna edemiyorum.Dıs görünüşüne kafayı takmış durumda kaş aldırmak,saç boyatmak makyaj yapmak istiyor.Daha 14 yasinda.Cok çaresizim.Uzman desteği aldırmak istedim onu da istemedi.Kendimi çok çaresiz hissediyorum.
Istemiyorum deme lüksü yok. Daha iyi yer istediyse ona göre çalılşcaktı, çocukların ben istiyorum dedikleri herşey olmayacağını anlaması gerekiyor. Kızınız bunu acı tecrübeyle öğrenecek.
Aynı yaşlarda kızım var, saç boyatmasına izine vermiyorum zararlı kimyasalara nekadar geç başlarsa okadar iyi diye, ama kaş aldırıp makyaj yapmasında sakınca görmüyorum. Akşamları yatmadan cildini güzel temizleme, haftada bir maske uygulamasını öğrettim o şekilde yapiyor bakımını.

Oraya gitmek istemiyorsa daha iyi liseler için çalışacaktı. Aynı yaşta benim kuzenim var onun da puanı pek iyi değildi de allahtan ort ile bi Anadolu lisesine girebildi. Her defasında çalış çalış dedik ama dinlemedi işte.
Madem çocuğu yalnız da büyütüyorsunuz, sınırlarınızı net çizin. Nakil de olmuyorsa yapcak hiçbir şey yok. Makyaj konusunda çok endişelenmeyin bu yaşlar tam bunlara heves etmelik. Ama kaş aldırmak, saç boyatmak için bence henüz erken bu arada.

Okul konusunda bir şey diyemem ama bu yaşta makyaj yapmak kaşını aldırmak istemesi çok doğal o yaşta çoğu genç kız bu şekilde bunu sorun olarak görüp kızınızı baskılamayın bence hafif ve zararsız ürünlerle makyaj yapmasında kaşını aldırmasında dış görünüşe önem vermesinde bi aksilik rahatsızlık yok ergenlik çağında çok normal böyle şeyler biraz siz de uyum sağlamaya çalışın derim

Yerel yerleştirme deniyoruz zaten.Adrese dayalı gideceği okulların puanı çok yüksek.Olmuyor maalesef.
Tanıdık isi cözüyor bu durumlarda aslında.Obp ile yerlesiyor biz birşey yapamıyoruz diyen okulların düsük puanlı ögrenci alımı yaptıgına cokk sahit oldum.

Tanıdık isi cözüyor bu durumlarda aslında.Obp ile yerlesiyor biz birşey yapamıyoruz diyen okulların düsük puanlı ögrenci alımı yaptıgına cokk sahit oldum.
Maalesef hiç kimse yardimci olmadı.Ben de öğretmenim bu arada.Kendi okul müdürüme başka okulların müdürlerine gittim yardım istedim yapmadılar.Bu da çok ağır geldi valla.

14 yaşında bir ergenin şuan dış görünüşüne kafayı takması çok normal. Tam ergen asi yaşları. 14 yaşında bir genç kızın eğer kaşları siyaj gibi koyu renklerde kalınsa, kaşlarının ortasında kıl varsa kaşlarının ortasını, etrafını aldırabilir.

Bu yaştaki çocuğun yeri okuldur. Ayak işlerinde, yaşından büyük işlerde, iş güvenliği olmadan azarlanarak çalışmak değil. Evde okumakta olmaz. Napacak evde? 18-20 de evlenecek hayatı yaşamadan bir şey görmeden.

Uzman desteğini alabilirsin, onun keyfine gerek yok. Git durumu anlat. Psikolog çocuğa nasıl davranacağına dair öneride bulunur ona göre davranırsın.

Şimdi bu yıl bu liseye devam etsin, daha sonra yatay geçiş yapar. Sıkıntı değil ilk sene dersleri.

Ergenlik çağında ve liseye başlayacak. Nakil için dayı meselesi olması lazım yada bir yıl idare edecek bunu onunla konuşabilirsiniz. Çok olmamak şartıyla bazen makyaj yapmasına izin verebilirsiniz. Ve kaşlarını aldırmak istemesinde sorun görmedim. Öz güveninin kırılmasını istemezsiniz. Akranlarda çok acımasız oluyor malesef. Zoraki şekilde sizden izin almanın yollarını arıyor. Çoğu ergen direk yapıp aileyi kandırıyor. O yolla gitmeden sizinle birlikte yapsın bence

Açıktan tamamlasın zorunlu eğitimi. Herkes okuyacak diye bi şey yok. Verin kuaför yanına.
14 yaşında çocuğun kuaförde işi ne?
İlerde, Lisedem sonra, kuaför olmak isterse yine olsun, girsin çalışsın ama 14 yaşında değil.
Herkes okucak diye bir kural yok, evet ama Liseyi bari bitirsin herkes.

Kızinizi ortalaması yüksek olan bir okula da verseniz bir şey değişmeyecekti.
Okumak içinde yoksa ne yapsaniz nafile.
Madem makyaja dair ilgisi var kendini o yönde geliştirebilir.
Bir öğretmen, bir doktor, bir avukat ya da beyaz yakalı bir çalışan olması da mühim değil.
Kendinizi üzmeyin, karamsar olmayın.
Kuaför olabilir.

Uzman desteğini çocuğun isteğine birakamazsiniz. Anne olan sizsiniz destek alınacak diyorsaniz alınır bitti. Allah yardımcınız olsun o yaşlar ve babasız olması kolay değil tabi ki. Fakat annenin kurali her zaman geçerlidir diyerek adım atın bir şekilde faydasını görünce devam etmek isteyecek bence desteğe

14 yaşında kız çocuğunun kendisini yetişkin sanıp, süslenmeye saç makyaja gibi şeylere heves etmesi özenmesi çok normal.

14 yaşındaki insan çocuktur. Çocuk işçi sayılır çalışırsa hiç etik olmaz yasalda değil zaten. Kırk tane takla atıyoruz çocuklar çocuk yaşta çalışmasın onların yeri okul diye. Çıraklık, iş öğrenme adı altında çocukların emeğinin kullanılması kabul edilemez.

Her öğrenci iyi notlarla okuyacak diye bir şey yok. İyi kötü lisesini düzgünce bitirmek zorunda. Zaten meslek lisesinde okurken kendisine uygun yerde staj yapacak.

14 yaşındaki çocuk gitsin kendisinden onlarca yaş büyük kadınların arasında mahalle dedikodusu yaparak, kesilen saçları, ağda bezlerini, yerlere dökülen tırnakları mı toplasın. Çevredeki esnaftan laf mı yesin. Akıl var mantık var kullanalım lütfen.

Anlıyorum kızım oraya gitmek istemiyorsun ama şu an malesef sistemden dolayı yapabileceğimiz bir şey yok, bu okula git tüm nakillerde şansımızı deneriz. Hem önemli olan öğretmen belki öğretmenlerini ve arkadaşlarını seversin deyin. Ne derse deyin seni anlıyorum ama gitmek zorundasın nakilleri deneyeceğiz deyin sadece sağlam durun. Okul açılır açılmaz da okul rehber öğretmeni ve sınıf öğretmeni ile görüşün

X