Kız cocuklarinin niye her şeyi ailesinden saklamak zorunda olduğu bir toplumda yaşıyoruz

Bu sizin aileniz de geçerli olan bir şey. Benim abim gelecek sevgililerini anlatacakta benim annem dinleyecek heee. Onu parça pincik eder. Abim bekarken. " Oğlum herkesin anası, bacısı var ona göre davran" derdi. Biz de kız neyse oğlan çocuğu da o.
Öyle ayrım gayri yok. Aynısını babam da der. Aile yapısı ile alakalı tamamen.
Ailenizin tutumu çok yanlış. Yarın öbür gün evlenecek. Bu genişliği karısına sorun yaratacak. Çünkü diyecek ki benim anam babam bana bir şey dememiş sen kimsin?

Maalesef ailelerin yaptığı en büyük hata; baskı, tehdit, ayrımcılıkla kız çocuklarını istediği şekle sokacaklarını böylece asla yalan söylemeden, eve kapalı erkeklerden izole bir hayat yaşayacaklarını sanıyor olmaları. Bu da doğal olarak karşı tarafın baskı altında, özgürlüğüne kavuşma isteğiyle, anlık sinirle yanlış seçimler yapma, aileden kaçarken doluya yakalanma vs. kötü sonuçlarla bitiyor.
Ben bu konuda şanslıydım annem çocukluktan bana '' birinden hoşlanabilirsin, arkadaş olabilirsin ben bunlara karışmam sadece bana yalan söyleme, bileyim kim olduğunu, ve kendine çok dikkat et '' derdi. Hep annemle tanıştırdım arkadaşlarımı ve onlarla benden daha iyi sohbet eder. Ben de baskı olmadığı için ne yalan söyledim, ne kaçtım...
Aslında daha yapıcı yaklaşsalar çocuklarına her şey çok daha farklı olacak. Ama bana ayrımcılık yapılsa ben o zaman da anlatmazdım. Neyse ki tek çocuğum hiç gelemem kadın erkek eşitsizliğinin olduğu davranışlara :)
Siz de artık ailenizden ayrı yaşadığınız da sizin için doğru olanı yapın. Kendi hayatınız neticede erkek kardeşiniz gününü gün ederken siz neden hapis hayatı yaşayasınız ki?

Son düzenleme:
Bölümün çok güzel. Ya bir kurumda çalışıp deneyim kazan ya da atanmaya bak. Bu ikisi de olmazsa özel ders verme konusunda kendini geliştir. Çünkü Matematik en çok özel ders alınan bir branş. Bunun için sosyal medya hesaplarından duyuru yap, tanıdıklarına söyle. Özel ders sitelerine kayıt ol, online ve yüz yüze ders vermeye başla.

Kestirip atabilmen için güçlü olman lazım. Her konuda. Para, zeka, duygu...

Geleneksel ve inançsal gereklilikler toplumsal norma donusuyor. Erkeklere hak kadinlara mustahak zihniyeti malesef toplumun inancinin bile gerekliligi. İslam'dan önceki Türk toplumlarında kadınlar, genel olarak oldukça özgür ve toplumda saygı gören bireylerdi. Göktürkler ve Hunlar gibi eski Türk devletlerinde kadınlar, sosyal, ekonomik ve siyasi hayatta aktif roller üstlenmişlerdir. Kadınlar sadece aile içinde değil, devlet yönetiminde de söz sahibi olabilir, hatta kağanların eşleri (hatunlar) devlet yönetiminde önemli bir konuma sahip olurdu. Bu dönemde Türk kadınları, ata binebilir, savaşlara katılabilir ve mülk sahibi olabilirdi. Ayrıca, kadın ve erkek arasında büyük bir eşitlik anlayışı vardı, bu da kadınların özgürlüğünü ve toplumdaki yerini güçlendiren bir unsurdu. Kaldi ki yeni Turkiye Cumhuriyeti nden sonra bu durumlar aşilmaya çalışılsa da toplum bir kere dejenere olmuştu bile. Artik bu insanlarin doğrusu haline geldi. Birde simdi yoksullasan, sadece hayatta kalmaya aliştirilmis bir topluma donusunce insanlar iyice gezmeyi, gormeyi, dunyadan haberdar olmayi birakip kendi dar dunyalarinda yaşamaktan başka sey yapamiyor. Zincirleme olaylar birbirini doğuruyor. Zihniyet değişmeden hiçbir sey degismez. Kimsenin inancini sorguladigim anlami cikmasin tabi buradan ama gercekleride bilmek ve kabul etmek lazim. Toplumun doğrusu bu. Size önerim ise kendinizi egitin, yetistirin ve toplumun güçlü saygin bir bireyi haline gelin. Sonra kimsenin hayatinizi sacma dusuncelerle kisitlamaya calismasina izin vermeyin. Bunlar derin konular. Insanlarin degismesi bu topraklarda ozelliklede cok zaman alacak ömür yetmez beklemeye o yüzden özgürlügü biraz söke söke almak lazım.

Çünkü bizim toplum orta yolu bulamayan bir millet.
Ben avrupada yaşıyorum ve eşim yabanci.
Buranin insani bile her yazıştiği veya tanıştığı kişiyi ailesine anlatmıyor. Gerek görmüyor. Özel kıldığı insani tanıştırıyor ailesiyle. Buda genelde 1-2 sene süren ilişkiden sonra gercekleşiyor.
Ben eşimin ailesinle evlilik teklifi aldıktan sonra tanışmıştım. Eşimde benim ailemle. Yaşlarimizda küçük değildi (eşim 30 küsür yaşindaydi)
Ailenin düşünce tarzi değişmez. Sen kendini kurtarmaya bak. Oku ve kendine güzel bir iş bul. Gerisi corap söküğü gibi gelir

artık ailelerin baskı kurması hiçbirşeye yaramıyor. çok sıkmamak arkadaşça yaklaşmak lazım evet ama etrafımıza baktığımızda yeni nesilin ahlaktan edepten çok uzakta olduğunu görmek çok zor değil. her köşe başında , parkta bahçede . yolda dolmuş otobüste sürekli emişen ahlaksızlar o kadar çok ki anne babalar da ne yapacağını şaşırmış durumda. şimdi artaokulda millet arkadaşı ile cinsellik peşinde. modernlik çağdaşlık çıplak olmak , ahlaksız olmak demek değil bana göre ama yeni nesil tam tersini düşünüyor malesef. artık anne babanın yetiştirdiği gibi değil etraftaki arkadaşlar ve anne babanın çocuğa fazlasıyla tanımış olduğu bireysin adı altında herşey çığrından çıkmış durumda. ne doğru ne yanlış pek belli değil.

Böyle konularda hep yazarım, bu baskı paran olana kadar. Paran olduktan sonra kral sensin, istediğini yaparsın. Umarım güzel çalışır atanirsin. Sınavdan sonra özelde başla birikim yap hatta.

Toplumla alakalı değil,sizin ailenizle alakalı bir durum. Bakın siz ailenizle aynı fikirde değilsiniz ama onlarla aynı toplumda yaşıyorsunuz. Dolayısıyla her aile aynı olmuyor,siz kendi ailenizi kurduğunuzda anne babanızın yanlışlarını yapmazsınız olur biter.

Sizi çok iyi anlıyorum bu bizim toplumun iki yüzlülüğü. Erkek çocukları için horozumu saldım çayıra,tavuğu olanlar düşünsün kafasındalar.
Kız çocuklarını da sıkıyolar sıkıyolar ama o kızlar da dışarıda her haltı yiyor. ailelerin Haberleri olmuyo. Bunu söylerken sizi kastetmiyorum yanlış anlamayın çevremde gördüklerimi söylüyorum

Açıkçası kardeşine kötülük yapıyorlar. İlerde evlenirse mutlu olamayacak. Çok örneğini gördüm. Ki evlenmeyebilir bile. Bu kadar çok partner değiştirmiş birinin gerçek aşk ve sevgi ile birine ömür boyu bağlanıp o duyguyu derin yasabilecegine kimse beni inandıramaz. Kadınlara ve ilişkiye bakış açısı çok lackalasiyor çünkü maalesef.

Tabii ki ailenin ayrımcılık yapması çok gıcık bisey. Sana kızarak kısıtlayarak değil düzgün bi dille sınır koymaları gerekirdi. Aynı sınırları erkek kardeşine de koyarak. seni koruduklari gibi erkek kardeşini de korumaları lazım. Sen de onun gibi 100 kusur kişi ile sevgili olmuş olsaydın ruhun huzursuz olurdu emin ol. Kardeşin için üzüldüm ben burada. Turkiyede ki erkeklerin çoğu da böyle yetişiyor zaten maalesef.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…