Kısır Tarifi Arıyorum

senin yaptığın tarife ben sarımsak ekliyorum ve de kimyon ve isot.marul eklemiyorum birtek.adana kısırı derler buna sanırım.
sevmeyene sevdirdim ben bu tarifle kısırı :KK9:

sarımsagı bende severim :KK1: kısırın içinde ama kardeşim sevmiyor o yüzden koymuyorum genelde akdenizde böyle yapıyorlar.

taifleriniz için çok teşekkürler arkadaşlar.
sömestr tatilinde hepsini deneyip yeni yorumlarımı yazacağım.

mesajlarınızdan anladığım kadarıyla;
- bulguru ıslatırken kaynamış suyu üzerine hemen döküyordum. fazla sıcak su ile haşlıyordum galiba. suyu bol döküp, fazlasını döküyordum. dibinde azcık su kalıyordu. bir anlamda bulguru yıkama amaçlı yapıyordum. bu yanlışmış... (bulgurun kıvamı güzel oluyordu aslında ama bir ben böyle yapıyormuşum :) )
- nar ekşisi yerine limon daha iyi sonuç veriyor.
- yaparken kullanmadığım ama eksikliğini hissettiğim baharat kimyon olmalı :)

taifleriniz için çok teşekkürler arkadaşlar.
sömestr tatilinde hepsini deneyip yeni yorumlarımı yazacağım.

mesajlarınızdan anladığım kadarıyla;
- bulguru ıslatırken kaynamış suyu üzerine hemen döküyordum. fazla sıcak su ile haşlıyordum galiba. suyu bol döküp, fazlasını döküyordum. dibinde azcık su kalıyordu. bir anlamda bulguru yıkama amaçlı yapıyordum. bu yanlışmış... (bulgurun kıvamı güzel oluyordu aslında ama bir ben böyle yapıyormuşum :) )
- nar ekşisi yerine limon daha iyi sonuç veriyor.
- yaparken kullanmadığım ama eksikliğini hissettiğim baharat kimyon olmalı :)

nar ekşisini dene canım çok güzel oluyor akdenizde genellikle nar ekşili yaparlar.

merhabalar ben yaptıgımı paylasayım herkes cok begenır.oncelıkle ben ıcınde domates sevmıyorum sulandırıyor.
bırde antep salcası cok lezzet verıyor.
bunun yanında nar eksısı de onemlı su marketlerde satılan surup gıbı olanlardan olmamlı bence.yoresel urunler satan yerden alınırsa dogal super olur.

oncelıkle bulguru ıslatıyorum ( 1 e 1 seklınde 1 bardak bulgur bır bardak kaynar su)

soganları cok mınık dograyıp bol zeytınyagında kavururum. uzerıne salcayı ekler onu da kavururum.baharat olarak kımyonunda kısıra hıc yakısmayacagını dusunurum.antep salcası acı olur arzuya gore karabıber ve kırmızı pul bıber eklerım.

sonra ıslanan bulgurun ıcıne yag-sogan-salca karısımını dokup bı guzel karıstırırım.

gelelım yasıllıklere;

marul
maydonoz
nane
arzuya gore taze sogan olmasada olur.
hepsını ınce ınce kıyarım.
1adet buyuk havuc rendelerım.
ve salatalık tursunu kup kup dograrım.
1 dıs sarımsagı cok cok ınce kıyarım.

bunlarıda bulgura karıstırıp tursunun salcanın tuz durumuna gore tuzunu ılave eder 1 lımon sıkarım.uzerıne hafıf nar eksısı.tamamdır.

afıyet olsun

kısırın soğanı kavrulmaz...ben izmirli bir komşumda yemiştim..berbat olmuştu...bir kaşıktan sonra yiyemedim....adı üstünde kısır demek...her şey çiğden olur...

Kısırlık bulgurunuzu birazcık ılık su ile ıslatın

Daha sonra domates ve salatalıklarınızı olabildiğince küçük doğrayın

Ardından yeşil soğan , kıvırcık , maydonoz gibi yeşilliklerinizide olabildiğince ince doğrayın ..

Ardından ıslattığınız kısırlık bulgurunuzun içine alabildiğince domates salçası ve acı biber salçası katın ..

Tuzunu , baharatını ilave edin

Ve afiyetle yiyin..

Bende aynen böyle yapıyorum..
Bulguru süz, ondan sonra kapat canım kapağı..
Salçayı çok koyma, bir tuhaf oluyor, gerçi damak tadı ama biz yiyemiyoruz..
Ve kısırı mıncıklama çok, karıştırma.
Hafifçe bir-iki karıştır yeter..

Benim halam kısırı çok karıştırır, malzemeler aynı ama yiyemeyiz biz.
Ağır geliyor o zaman.

kısırın soğanı kavrulmaz...ben izmirli bir komşumda yemiştim..berbat olmuştu...bir kaşıktan sonra yiyemedim....adı üstünde kısır demek...her şey çiğden olur...

ben kavrulmuş kuru soğanın verdiği tadı çok seviyorum. çiğden yeşil veya kuru soğan midemi çok kötü yapıyor. kavurarak da güzel oluyor aslında. belki komşunuz kısır yapmayı becerememiştir( benim gibi :KK1: )

Bende aynen böyle yapıyorum..
Bulguru süz, ondan sonra kapat canım kapağı..
Salçayı çok koyma, bir tuhaf oluyor, gerçi damak tadı ama biz yiyemiyoruz..
Ve kısırı mıncıklama çok, karıştırma.
Hafifçe bir-iki karıştır yeter..

Benim halam kısırı çok karıştırır, malzemeler aynı ama yiyemeyiz biz.
Ağır geliyor o zaman.

az karıştırmayı deneyeyim. bu yeni bilgi oldu sanırım :KK34:

buradan aklımda kalan bilgilerle birlikte birkaç denemem oldu :KK56:
yaptığım hataları fark ettim.

ölçüsüz yaptığım için, en büyük sorunumun bu olduğunu anladım. :KK17:
eskiye nazaran;

bulgura suyu daha az koyduğumda,
yağı daha çok koyduğumda,
soğanı da daha fazla koyduğumda
biber salçasını, domates salçasından biraz daha fazla ekleyip acılı biber salçası kullandığımda
marulu da az doğradığımda
nar ekşisi koymadığımda

oldukça lezzetli bir kısır yapmış bulundum :KK52: ilk kez onaylandı kısırım :KK31:
benim hatalarım bunlarmış arkadaşlar.

yorum yazan herkese çok teşekkür ederim.
yine dönem dönem buradaki tariflere bakarım. :KK34: daha iyi tarifler çıkartabilirim belki. :KK56:

merhaba :)

birde benim kısırımı dene...herkes ıslatarak kısırı yapıyor burdan anladığım kadarıyla...
ben okuduğum tüm bu tariflerin aksine.. kurusoğanı ilk önce kavuruyorum kavurdukdan sonra yeşil soğanını katıp bir iki kez çevirerek onuda kavuruyorumki gazı çıksın diye..sonra salçasını katıyorum ben genelde biber salçası koyuyorum kısıra daha çok yakışıyor çünkü hepsini kavurup bulguruda katıyorum ve kavuruyorum aynen bulgur pilavı gibi düşün..hepsini kavurduktan sonra suyunu koyuyorum...2 bardağa 1 bardak koyuyorum ben yada göz kararı az bir su koyuyorsun..hemen karıştırıp ateşte altını kapatıp demlenmeye bırakıyorum.yarım saat dinlendiriyorum.sonra havuç,maydonoz,dereotu ,1demet kıvırcık katıyorum...ben nar ekşisinden çok hoşlandığım için hem limon hem nar ekşisini katıyorum ama bu tercih meselesi :) bana gelen her misafirim kısır istiyor benden seninkisi herkesten farklı deyip çok hoş tepkiler alıyorum :) bence bunuda denemelisin..kolay gelsin:)

Kısırı çok severim bu yüzden muhakkak haftada bir yaparım ben çok beğeniyorum umarım sizde beğenirsiniz. 1 adet kuru soğanı doğrayıp kavuruyorum bol domtes salçası ve biber salçası ekledikten sonra ısladığım bulguru ekliyorum. Biraz kavurup altını kapatıyorum. Onu soğumaya bırakıyorum. Kıvırcık, salata, yeşil soğan, 1 havuç, 1,5 limonu (bol sulu olması önemli) bir kapta doğruyorum. Bulguru ekliyorum. 1 çay bardağı ayçiçek yağı, pul biber, karabiber, tuz, nar ekşişi ve 1 çay kaşığı naneyi ekliyorum.

Afiyet olsun...

Merhaba,
Bende kendi tarifimi ksacık yazayım umarım beğenirsiniz :)
Ben mümkün olduğunca yemeklerimde göz kararı malzeme kullanırım siz kendinize göre ayarlarsınız..
Malzemeler
-bir paket köftelik bulgur
-yeşil soğan
-mutlaka biber salçası
-summak
-kuru nane
-taze nane
-limon
-salça tuzlu değilse -tuz-
-zevke göre içerisine salatalık-domates-küçük doğranmış olacak
-sıcak su
-az miktarda kimyon
-garnitür için marul
-ayçiçek yağı
yapılışı:
Bulguru sıcak su ile ıslatırken salçayıda bu su içerisinde eriterek ilave ediniz ve ağzın kapatarak demlenmeye bırakınız.Daha sonra diğer malzemeleri bulgur kıvam aldıktan sonra doğranacak olanları ince dğrayıp,bahartları sırası ile ilave ediniz, mümkünse ayçiçek yağ tercih ederek limonu bol tutmalısınız çünkü kısıra gerçek lezzeti limon verir ne kadar koymanız gerektiğini ise son bir kez karıştırdıktan sonra karar vermelisiniz .
Bu tarifte benim tarifim ve asla kısırda kuru soğan kullanmam-her yiğidin bir yoğurt yeyişi vardır- misali yiyen herkes parmaklarında yemek üzereyken ben yetişir bir tabak daha ikram ederim :)) afiyetle..

ben domates veya salatalık koymuyorum mesela,hem sulandırıyo hem ne bılım çoban salata gibi oluyo..
gecen arkadaşım yapmıştı kornişon turşu da koymuştu mesela içine ama ben beğenmedim
bildiğim temel de yeşil soğan muhakka olmalı,arzuya göre fazla yanmayacak şekilde kuru soğan yağ ve salçayla kavrulup konabilir
salçası biber ve domates karışık ve bol olmalı
ve muhakkak limon,limonu bol,arzuya göre nar ekşisi de servis edilirken ilave edilmeli
karabiber,kırmızı pul biber yada en fazla sumak koyarım ben,açıkcası kimyon denemedim hiç....

bol bol kimyon koyuyorum dene mutlaka melsa çok güzel oluyor ben kuru soğan kullanmıyorum haliyle kavurmuyorum da onu mercimek köftesinden yapıyorum daha çok.

ben de domates ve salatılığı içine yakıştırmıyorum kısırın sulandırıyor bol bol reyhan, maydonoz, taze soğan, karabiber, salçalar, nar ekşisi, zeytinyağı, pulbiber, kimyon, koyuyorum

Evet cincikk haklısın bende mercimekli köfteye yakıştırıyorum bol krusoğanıda bol kimyonuda ,kısrda az miktarda hemen iki parmak arası miktar kimyon yeterli,domates salatalıkta öyle abartı değil sunum adına hoş rayiha veriyor fazlası zaten bozar..

Evet cincikk haklısın bende mercimekli köfteye yakıştırıyorum bol krusoğanıda bol kimyonuda ,kısrda az miktarda hemen iki parmak arası miktar kimyon yeterli,domates salatalıkta öyle abartı değil sunum adına hoş rayiha veriyor fazlası zaten bozar..

evet mercimek köftesine kavrulmuş kuru soğan daha çok yakışıyor bence. ben kısırı böyle yalancı çiğköfte gibi sevdiğimden içine domates salatalık doğramıyorum ama nar ekşisi harika bir tat veriyor ve zeytinyağı. ablam mor lahana da doğrar bazen içine fena olmuyor yakıştığı söylenebilir.

Kısırı çok severim bu yüzden muhakkak haftada bir yaparım ben çok beğeniyorum umarım sizde beğenirsiniz. 1 adet kuru soğanı doğrayıp kavuruyorum bol domtes salçası ve biber salçası ekledikten sonra ısladığım bulguru ekliyorum. Biraz kavurup altını kapatıyorum. Onu soğumaya bırakıyorum. Kıvırcık, salata, yeşil soğan, 1 havuç, 1,5 limonu (bol sulu olması önemli) bir kapta doğruyorum. Bulguru ekliyorum. 1 çay bardağı ayçiçek yağı, pul biber, karabiber, tuz, nar ekşişi ve 1 çay kaşığı naneyi ekliyorum.

Afiyet olsun...

bende kavurarak yapıoyrum ve cok lezzetlı oluyor.yeşillik olarak yalnız taze soğan ve maydonoz koyuyorum

alternatif fikirlerde benden olsun...soğanı mercimekli köftedeki gibi çok kavurmuyorum hafif kavuruyorum biber ve domates salçasıyla...
bende domates,salatalık,marul koymayanlardanım içinde salata gibi sevmiyorum ,
sadece limon,maydonoz,yeşil soğan,taze nane veya kuru nane,pul biber,karabiber,sumak ve sarımsak ekliyorum...sarımsağı tavsiye ederim çok yakışıyor
mevsimine göre taze sarımsakta olabilir.
kimyonu da kısırda sevmem sadece mercimekli köfteye yakıştırırım.

X