Kekler - Pastalar Kırmızı Erikli Ve Kremalı Tart

su35

bir varmış bir yokmuş
Kayıtlı Üye
13 Mayıs 2007
1.932
2
45
merhaba arkadaşlar..
bu kez sizlerle e alışılmışın dışında biraz farklı bir yöntemle hazrladıgım tartımı paylaşmak istedim ..umarım begenirsiniz..
bu kez tarın üstüne meyvemizi pişirerek hazırlıyoruz farkı sadece bu bir nevi jöle veyve karışımı gibi birşeyin üstüne ayrıca krema ve fındıkla değişik bir lezzet ekliyoruz..

1-tartımızın hamurunda kullanacağımız malzemeleri her zaman oda ısısnda bekletirdik; bu kezde buzdolabında sogutuacagız:)) 2-eriklerimizin çekirdeklerini çıkarıp tencereye koyuyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz..

hamur için; 1,5 su bardağı un, 1 fincan pudra şekeri, 1 fiske tuz, 125 gr tereyağ, 1 yumurtanın sarısı,

erik sosu için; 5,6 adet büyükçe kırmızı erik 1,5 çay bardağı pudra şeker, 2 ymk kaşıgı nişasta..2 su bardağı su..

krema için; 1 bardak süt dilerseniz bir paket kremşanti veya 2 brdk sütle vanilyalı cream oleyi çırpıp hazrlayabilirsiniz yada kendi tercih ettiğiniz bir kremada olur
üzerine; fındık veya ceviz..

yine belirteyim;öncelikle hamurumuzu hazrlayacagımz kabımızı ve malzemelerimizi buz dolabında yada dipfirizde sogutuyoruz:)) bunu yapma sebebimiz yağın önceden eriyip çok yağlı bir tart hamuruna sahip olmamamız için..yağ hamurda erimezse pişerken erimesi çok daha iyi sonuç verecektir..un pudra şekeri ve tuzu karıştırıyoruz içine yumurta sarısınıda koyup karıştırıyoruz.daha sonra küp küp doğradıgımız tereyağıda dolaptan çıkarıp aparatlarınıda soğuttugumuz miksırımızla hızlıca diğer malzemelere ilave edip tekrar karıştırıyoruz yağlanmış tark kalıbımıza hamurmuzu iyice yayıp bir kürdanla bir çok yerinden deliyoruz..üzerine bir yaglı kagıt seriyoruz ve ağırlık yapması için yağlıkagıdın üstüne bir avuç kadar evde bulunan herhangi bir kuru bakliyat serpiştiriyoruz ve bekletmeden hemen önceden ısıtılmış fırınımızda 20 dkk kadar pişiriyoruz..daha sonra yağlı kağıtla beraber bakliyatlarıda alıp tekrar fırında 7,8 dkk kadar bekletiyoruz..
diğer tarafta kırmızı eriklerimizi suyumuzu ve şekeri bir tencereye alıp hemen pişirmeye başlıyoruz..kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık 15,20 dkk kadar sürede eriklerimiz erimeye başlar,2 kaşık nişastamızı yarım fincan su ve birada erik suyu ile ezip sulandırıyoruz pişen eriklerin içine karıştırarak döküp koyulaşana kadar kaynatıyoruz..eğer topaklanacagını düşünüyorsanız hemen belndr kullanıp kıvamını kontrol edebilirsiniz..

erikler koyulaşınca altını kapatın ama pürüzsüz bir kıvamda olmalıdır..tart hamurumuzu kalıptan soğuduktan sonra servis yapacağımız tepsiye alırız,üstüne pişirip soguttugumuz erikli karışımı iyice döküp yaydıktan sonra hazrladıgımız kremayıda döküp en üstüne bolca dövülmüş fındıklarımızıda serptikten sonra soguması için bir süre dolapta beklemeye alırız..2,3 saat sonra servis yapabilirsiniz..

ayrıca ben tart hamurundan bir parça ayırıp dipfirizde iyice soguttum ve bir yaglı kağıdın üstüne rende yardımıyla hamuru rendeledim.daha sonra fırında kıtırlaşana kadar tartla birlikte pişirdim..onlarıda fındıkla birlikte tartımın üstüne serpiştirdim tavsiye ederim oldukça hoş bir tat oldu..

Son düzenleme:
resimde geliyoooooorr:kedi:
ayrıca ben erik sosla krema arasında muzda kullanmıştım belirtmeyi unuttum özür:kedi::gitme:

Son düzenleme:
alkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkis
NEFİS görünüyor ellerine sağlk ..

süper görünüyo ellerine sağlık suyum :lepi:
nasılda canım çekti şimdiii :gitme:

akannehirbu ne simdi yaakannehir
:umursamaz:yapilirmi bana hamaratim:umursamaz:
lmaz:askolsun yanilmaz:
cokacimcoooksimdi olsa yemezde ne yapardim yacokacimcoook
Şenizellerine saglik yine döktürmüssün masallahŞeniz

kızlar çok teşekkür ederimopuyorumnanaktan
gelin sizede yapayım..buyrunnnnnnnnn
eltim bayram sonrasına sen spora başla ben sana enerji takviyesi yapayımkaydirigubbakcemile3
boncugum gel kız bana sen yakınsın burda buluşalım tartın alasını yaparım sanaŞeniz
incim ben sana yakında bir kargo paketi göndereceğim bu gidişle sanırımkaydirigubbakcemile3
pakete kendimi koysam olurmu :kedi: güller diyarına gidelim 3 hatun dalarız mutfaga neler çıkar kimbilir:asigim:
sonra yer yer şişeriz:roflol:
ahhhh.. aaahhh... ne güzel hayal kurmak:gitme:
neyse bir gün buluşuruz inşallah:Saruboceq:

Bacı bacı
lmaz:lmaz:lmaz:
yapmışsın yine yapacağını
hangi arada yaptın kız bu tartı
valla süper görüküyo
dağılır o ağızda mis mis kokar erikler
ana ağzım sulandı yaw
oruç oruç tatlı çekiyo insanın canııı
Çok lezzetli görünüyo canım
Emeğine yüreğine sağlık
alkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkis
a.s.a.s.a.s.

sağolasın canım benim..bu yeni yaptıgım bir tarif değil aslında bayagı oldu ama eklemek zor geldiği için koyamamıştım..bu resimlerin üstüne bir kaç kez daha yapmışımdır yani..kaydirigubbakcemile3
gelde yapayım sanadadelikafadulden
çok uzak değiliz biliyorsunyerimseniben
gerçektende erikli süper bişey oldu..tavsiye ederim:kedi:

yapıcem bacııııııı
merak etme sen çok özendim vallaaa
canımmmm çektiiiii

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…