Kiracı Sorunsalı

cesursincap

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Şubat 2013
1.079
644
46
Herkese merhaba.
Benim derdim kiracımızla. Geçen yıl Mayıs ayında evimizi kiraya verdik. Öncesinde 3 yıl oturmuş bir kiracımız vardı hiç sıkıntı yaşamamıştık. Bu arada ev 4 yıllık 0 evdi. Bu kiracımız ilk taşındığında doğalgaz ocak girişinde sıkıntı var dedi yaptırdık ki basit birşeymiş sadece 50 tl ödedik. Banyo tavanı akıyordu mütahid aracılığıyla yaptırdık. En ufak sorunda beni arıyor. Şimdi de fırtınadan balkon kapısı rayından çıkmış. Yine beni aradı. Ben başka şehire taşındım bu arada. Bir tamirci bulup yaptırın diyorum ben anlamam bu işlerden diyor. Normalde kiradan düşmeyi düşünüyordum tamir bedelini ama bu tavrı beni çok irrite ediyor. Sanki otelde kalıyor. Sizce ben mi ödemeliyim tamirini. Rüzgardan çıktı diyor olabilir de ama kullanımdan da olabilir. Mayıs ayında senesi dolacak. Bunun parasını da ödeyip çıkmasını mı istemeliyim
Çok mıymıy ve çözümden uzak herşeyi benden bekliyor.

GÜNCELLEME
Şimdi aynı sitede evi olan bir emlakçıyı aradım. Ne yapmalıyım diye sordum. Evet şehirde rüzgar varmış ama kapıyı yerinden çıkaracak ölçüde değilmiş. Başka hiçbir dairede böyle bir sıkıntı yaşanmamış. Kiracı ya ters bir şekilde açmıştır ya da kapıyı aralık bırakıp evden çıkmıştır dedi. Emlakçıya göre kiracının halletmesi gerekiyormuş.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ev sahibi sizsiniz.
Dolayısıyla evle ilgili bu tip problemlerin muhatabı da sizsiniz.
Herkes bu şekilde.
Bizde kiracıyız sıkıntı olduğunda ev sahibi hemen hallediyor.
Sonuçta kendi evi.
Kafanıza göre evden çıkmasını istemek ne kadar etik tartışılır.

Çıkmaz ki evden. Böylelerini iyi bilirim bizim eski kiracı da bu şekildeydi çıkmasını isteyince kira da ödemedi sıfır evi de mahvedip çıktı en son. Mahkeme icra olarak uğraştık ama tabii uzun süreçler. Çıkmıyorlar maalesef kolay kolay.

Elbette ev sahibi benim ama onun kullandığı ve bozduğu eşyaları her seferinde benim tamir etmem ne kadar doğru ondan emin değilim. Başka şehirde yaşıyorum. Bir tamirci çağırın diyorum ben tamirci tanımam diyor. 10000 km uzaktan gidemeyeceğime göre. Ayrıca bu şehirde ben de kiracıyım, ev sahibimiz 3 kat altımızda yaşıyor ama ufak tefek şeyler için hiç kapısını çalmadık. Haberi bile olmadı.

Farklı bir şehirdeyseniz bu iş çok itici olabiliyor. Bence yeni bir sözleşme yapmadan bunu iletin ve çıkmasını talep edin. Yeni gelen kiracıya da sizden onay aldığı ve evrağı ilettiği sürece tamiratlar için yerelden çözüm bulmasını talep edeceğinizi iletin. Bizde bir kiracı vardı beni annesi sanıyordu.

Size söylüyor evin sorununu bir şey olsa kiracı yaptı mahfetti diyeceksiniz

En azından bilgi veriyor
Çıkartmaya gelince bunun dışında kirayı tam zamanında ödüyorsa ne bileyim sırf tamirci bul dedi diyede çıkarmak ne kadar etik

Umarım öyle bir sıkıntı yaşamayız.

Evet çok mantıklı. Ya da çıkmasa da demirbaşlarla ilgili arızalarda faturayı ileterek kendisinin çözüm bulması gerektiğini söyleyeyim

Ilk tasindigindaki sorun onunla ilgili değildir tabii. Banyo tavanının akması da onunla ilgili değil diye biliyorum. Bizim evde de sürekli o sorun oluyor çünkü ve bizle ilgili olmadığı için ya ev sahibi ya üst kat yaptırıyor. Ki bizim ev sahibinin sigortası var onlar gelip yapıyor bir aramayla. Kapıyla ilgili bir şey diyemeyeceğim. Yani aslında yeni evin de Çok sorunu oluyor

Biz ilk eve girdiğimizde musluklarda problem vardı aradık ev sahibini dedi içinde oturan sizsiniz ne yapmak istiyorsanız yapın çıkarken eskisi gibi bırakın size kalmış dedi o günden sonra bir daha aramadık tüm işlerimizi sorunlarımızı kendimiz hallettik kiradan da düşmedik çıkarken de almayız bizim gibi kiracı var mıdır acaba

Ailemin takiplerini ben yapıyorum. 1 Yıldan uzun süreli sözleşme yapmamak, peşpeşe 2 kira ödemediğinde çıkarma talep hakkı ve evi boş bırakacağına dair bir evrak imzalatmak beni hep koruyan bir durum oldu. Ben önceden aynı şehirdeydim, taşınırken kiracıları arayıp durumu açıkladım sıkıntı yaşayınca bana yazıyorlar halledip kiradan düşüyoruz.
Evet çok mantıklı. Ya da çıkmasa da demirbaşlarla ilgili arızalarda faturayı ileterek kendisinin çözüm bulması gerektiğini söyleyeyim

Hayır evin sorununu söyleyip çözüme gitse sıkıntı yok. Ama benim tamirci bulup gönderip yaptırmamı istiyor. Tamirci çağırın diyorum. Ben anlamam, bilmem, tanımam diyor. Hiç bilmiyosa site görevlisi bile bulur tamirci çağırır.

Yılı doluyormuş madem sözleşme yenilenecek sözleşme de belirtebilirsiniz kiralanılan süreçte eve bir zarar gelirse kendi ceplerinden ödemeye ve ya depozitonun sizde kalacagına dair madde ekleyin.Büyük ihtimalle para benden cıkmasın diye sizi arıyor mıymıy değil kiracınız cimri

Allah iyi insanlarla karşılaştırsın 100lira fazla alcam diye okur olmadik kişilere kiraya verilmemeli tabiki vana bozulur demirbaş bozulur halledilir kiradan düşülür ama yok anpulpatlaadi yok boya çıktı yok şu bu oldu diye zırt pırt aranmaz birkere çıkan şey yeniden takılabilir kendisi yaptırsın

Bunu sadece boya badana için diyorum ben. Çünkü şehir dışındayım, evin boyası badanasını temiz bırakmıslar mı diyip bakmaya gitsem 800 TL bir badana parası öderim. Kendi zevkine göre istediğini yapabilirsin çıkarken de aldığın gibi bırakabilirsin diyorum. Ama onun dışındakileri akma, demirbaşta hata vs kiradan düşebilirsiniz, hakkınız.

O zaman kiradan düşeceğinizi söyleyin.
Sonuçta sizin eviniz.
Sizin ev sahibinizin kapısını çalmamanızla bir başkasının ne alakası var ki.
Kapı rayından oynamış ufak ve normal bir durum değil.
Düzenli kirasını ödeyen birine sebepsiz yere evden çıkın demek etik değil bence

Varsa da çok azdır.
Biz evi teslim ederken emin olun musluğuna kadar sağlam verdik. Diyorum ya 50 tl'lik arızayı bile bizden istedi. Bu konuda da ben yaptırayım kiradan düşelim dese neyse. Beni rahatsız eden otel müşterisi gibi hiçbirşeyle muhatap olmak istememesi. Şehir dışındayız diyorum ben anlamam diyor

merhaba, bizim de bu tarz sorunumuz olmuştu kiracımızla,
eğer evle ilgili kiracıdan bağımsız sorun varsa elbette ev sahibi olarak bizler yaptırmalıyız,
bizler ödemeliyiz.

Bu tip sorunlarda bende ev sahibine söylüyorum. Benim bozduğum birsey değil sonuçta. Bizim banyo da akıyordu, yaptırdı. Güneş enerjisinde sorun vardı yaptırdı. Kiracınız yaptırsın siz de kiradan düşün.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…