Kim Haklı? (Kayın valideye Gitme Konusu)

A bak evet, benim eşimin ailesi benim aileme göre daha yaşlılar. Genelde benimkiler ararlar, diğer taraf da arar arada ama çoğunluk küçük olan tarafta tabi.

Ki biz aynı memleketliyiz eşimle, nişanlılık döneminde öyle sık gelme gitme de olmadı. Günümüzde bir çok şeyi gençler kendi aralarında hallediyorlar zaten, ailelerin bu kadar dahil olmaması normal.

ama konu sahibesinin beklentisi farklı babası kız veriyormuş gibi hissetmemiş. hiçte böyle şey duymadım komik ötesi..
alınıp verilince böyle oluyor demek:işsiz:

A bak evet, benim eşimin ailesi benim aileme göre daha yaşlılar. Genelde benimkiler ararlar, diğer taraf da arar çoğunluk küçük olan tarafta tabi.

Ki biz memleketliyiz eşimle, nişanlılık döneminde öyle sık gelme gitme de olmadı. Günümüzde bir çok şeyi gençler kendi aralarında hallediyorlar zaten, ailelerin bu kadar dahil olmaması normal z

ben ne kadar aradıysam,onlar da o kadar aramıştır.yani aramadılar diye,tavır yapmak da aklıma gelmedi.onalrın geldiyse bilemem.

burada gelenek göreneklerine çok bağlıymış gibi,konu açan,gelinlerin,evlendikten sonra birden modern kesilmesi de ironik...

Bakın burada bir sürü kadın var. Sorsanız hemen hemen hepsi bayram seyran gibi özel günleri kendi ailesiyle geçirmek ister ama olmuyor. Eşlerimizin hatrı oluyor, onu yalnız bırakmak olmuyor, aile olmak gerekiyor ve aslında ortak geçmişimiz olmayan, belki çok farklı olduğumuz, kırgınlıklar yaşadığımız insanlarla böyle önemli günleri geçiriyoruz. Evlilik böyle bir şey. İdare edebilmek gerekiyor. Sevmek bile gerekmiyor, saygı göstermek gerekiyor. Anlattıklarınız basit şeyler aslında. Bence bir gün eşiniz olmadan çıkın gidin kayınvalidenize, bir pasta, tatlı alın, kahve yapıp oturun karşılıklı, bitsin bu gerginlik de.

Üzerinizde baskı yok siz kendi kendinize baskı yapıyosunuz.

Neden gelmiyosunuz demekte nevar? Merak etmiş başarılar dilemiş neyine alındınız bunun ?

Aramış açmamış eşinize söylemişsiniz birde içimden gelmiyo istemiyorum demişsiniz bunu dememeliydiniz.

Nişanlıyken aklınız neredeydi ? 3 ay nişanlı kalıp kaç kere geleceklerdi ? Aranmak gibi adetiniz varsa eşinize söyleyecektiniZ " canım bizde nişanlıyken kız tarafı aranır tatsıxlık olmasın söyler misin "

Geçmişi geçmişte bırakın eşiniz sabırlıymış kalbinizi kırmamış götürmemekte haklı gitmeyinde bu saatten sonra

Yahu Zaten 2-3 haftada bir 2 saat gidiyormuşsunuz, kadıncağız da üzülmüş sormuş, ki bir şey de dememiş. Arayan kadına geri dönmemişsiniz eşiniz sorunca da afra tafra sinirlenmeler. Ben anlamadım eşinizin ve annesinin tavrında yanlış olan ne? Harbiden kayınvalide gelin geçinmezliği ile ilgili kendinize heyecan arıyorsunuz bence.

Merhaba kızlar;

Bugüne kadar üye olmadan forumdan çok faydalandım, şimdi konu açma sırası bana geldi :)

Konu kayın valideye gitme konusu. Olayı geri planıyla anlatıyım.

Eşimle evleneli 9 ay oldu. 5 ay öncesine kadar kayınvalideme 2 hafta bir gidiyorduk, 2-3 saat oturup geliyorduk. Ev,iş, okul derken ben artık kimseye vakit ayıramaz oldum, çok yorulmaya başladım ve üzerimde bir stres oluştu. Bir gün kayın validem whatsapp'dan mesaj attı. Kızım nasılsın, niye gelmiyorsunuz diye. Bende anne okuldayım sınavlarım var gelemedik yazdım. Oda tamam kızım sınavlarında başarılar, öptüm diye dönüş yaptı.
Neden gelmiyorsunuz diyince artık üzerimde baskı oluştuğunu hissettim, herkesin benden beklentisi olduğunu ve bu beklentileri karşılayamadığımı düşünerek çok tuhaf oldum. Eşime bu konuyu yansıtınca beni anlamadı. Ne var o mesajda sana başarılar bile dilemiş sürekli arayıp baskı yapmıyor ya ben de sürekli gidelim diye tutturmuyorum diye bir tepki verdi. Benim orada demek istediğim üzerimde baskı hissetmem, herkesin beklentisi olmasının bana ağır gelmesiydi. Ama anlamadı. Biraz tartıştıktan sonra tamam hiçbir zaman ben annemlere gidelim demeyeceğim, gerekirse yalnız giderim sana da o baskıyı hissettirmemeye çalışırım dedi.

1 ay kadar böyle devam etti. Ondan sonra kayın validem beni aradı. O ara telefon uzağımdaydı görmedim. Eşime söyledim annen aradı ama bakamadım geri de dönemedim diye. O gün eşim bir şey demedi. Ertesi gün eve gelince yemekten sonra annem aramıştı dün seni herhalde, geri dön istersen dedi. Öyle diyince ben sinirlendim, aramak hiç içimden gelmiyor, ev iş okul yoruluyorum ayrıca aramayı da istemiyorum, dedim. Aramayı istemememin sebebide şu:

3 ay nişanlı kaldık, nişanlılık dönemimizde kayın validem,görümcem doğru düzgün aramadı beni. Babam ve annemleri de fazla aramadılar. 3 ay içinde evimize toplamda 4-5 kere geldiler. Babama kız evlendiriyorlar havası vermediler, çok ilgili değil gibiydiler. Bunu eşime de anlattım. Nişanlılık döneminde onlar biraz ilgisiz olunca ben de böyle alıştım, aramak istemiyorum, durumu kabullenemedim dedim.

Bu konu üzerine de biraz tartıştık, en son eşim artık akrabalarımdan herhangi birine giderken yalnız gideceğim seni kesinlikle götürmeyeceğim, gelmeni de istemiyorum dedi.

Bu durum 4-5 aydır devam ediyor. Haftada bir kere babasının evine gidiyor 4-5 saat oturup geliyor, bazen abisine ablasına vs... gidiyor yalnız.

Bazen beraber gidelim diyorum kesinlikle beni götürmüyor. İstemediğin şeyi sana zorla yaptıramam zoraki olmaz bu işler diyor. Ben istediğimi söylüyorum ama inanmıyor. Bu 4-5 aylık süreçte annesi,ablası vs... hiçbirisi aramadı beni.

İşin garip tarafı ben artık kayın valideme gitmek istiyorum, ama eşim götürmüyor kesinlikle. Hatta hiç bir akrabasına götürmüyor.

sizce eşimin tutumu mu doğru benim tutumum mu kızlar, kafam çok karışık :KK43: fikir verir misiniz :KK43:
Sen yanlis yol izlemissin. Yogunluktan degil nisanlilik doneminde aramadılar diye istememissin. Evlenip yeni bir iliski kurdun. Kv adimlarina insanligina gore iliskini belirlemen gerekirdi. Basta tutumun yanlisl olmus.
Duzeltmek icin bi aksam yemek organize et cagir hepsini esinede süpriz olsun. Yoksa bu mevzu uzar gider

Merhaba kızlar;

Bugüne kadar üye olmadan forumdan çok faydalandım, şimdi konu açma sırası bana geldi :)

Eşimle evleneli 9 ay oldu. 5 ay öncesine kadar kayınvalideme 2 hafta bir gidiyorduk, 2-3 saat oturup geliyorduk. Ev,iş, okul derken ben artık kimseye vakit ayıramaz oldum, çok yorulmaya başladım ve üzerimde bir stres oluştu. Bir gün kayın validem whatsapp'dan mesaj attı. Kızım nasılsın, niye gelmiyorsunuz diye. Bende anne okuldayım sınavlarım var gelemedik yazdım. Oda tamam kızım sınavlarında başarılar, öptüm diye dönüş yaptı.
Neden gelmiyorsunuz diyince artık üzerimde baskı oluştuğunu hissettim, herkesin benden beklentisi olduğunu ve bu beklentileri karşılayamadığımı düşünerek çok tuhaf oldum. Eşime bu konuyu yansıtınca beni anlamadı. Ne var o mesajda sana başarılar bile dilemiş sürekli arayıp baskı yapmıyor ya ben de sürekli gidelim diye tutturmuyorum diye bir tepki verdi. Benim orada demek istediğim üzerimde baskı hissetmem, herkesin beklentisi olmasının bana ağır gelmesiydi. Ama anlamadı. Biraz tartıştıktan sonra tamam hiçbir zaman ben annemlere gidelim demeyeceğim, gerekirse yalnız giderim sana da o baskıyı hissettirmemeye çalışırım dedi.

1 ay kadar böyle devam etti. Ondan sonra kayın validem beni aradı. O ara telefon uzağımdaydı görmedim. Eşime söyledim annen aradı ama bakamadım geri de dönemedim diye. O gün eşim bir şey demedi. Ertesi gün eve gelince yemekten sonra annem aramıştı dün seni herhalde, geri dön istersen dedi. Öyle diyince ben sinirlendim, aramak hiç içimden gelmiyor, ev iş okul yoruluyorum ayrıca aramayı da istemiyorum, dedim. Aramayı istemememin sebebide şu:

3 ay nişanlı kaldık, nişanlılık dönemimizde kayın validem,görümcem doğru düzgün aramadı beni. Babam ve annemleri de fazla aramadılar. 3 ay içinde evimize toplamda 4-5 kere geldiler. Babama kız evlendiriyorlar havası vermediler, çok ilgili değil gibiydiler. Bunu eşime de anlattım. Nişanlılık döneminde onlar biraz ilgisiz olunca ben de böyle alıştım, aramak istemiyorum, durumu kabullenemedim dedim.

Bu konu üzerine de biraz tartıştık, en son eşim artık akrabalarımdan herhangi birine giderken yalnız gideceğim seni kesinlikle götürmeyeceğim, gelmeni de istemiyorum dedi.

Bu durum 4-5 aydır devam ediyor. Haftada bir kere babasının evine gidiyor 4-5 saat oturup geliyor, bazen abisine ablasına vs... gidiyor yalnız.

Bazen beraber gidelim diyorum kesinlikle beni götürmüyor. İstemediğin şeyi sana zorla yaptıramam zoraki olmaz bu işler diyor. Ben istediğimi söylüyorum ama inanmıyor. Bu 4-5 aylık süreçte annesi,ablası vs... hiçbirisi aramadı beni.

İşin garip tarafı ben artık kayın valideme gitmek istiyorum, ama eşim götürmüyor kesinlikle. Hatta hiç bir akrabasına götürmüyor.

sizce eşimin tutumu mu doğru benim tutumum mu kızlar, kafam çok karışık :KK43: fikir verir misiniz :KK43:

Birde ben 15 ay nişanlı kaldım eşimin ailesi ile ailem 2 kere telefonda konuştular, düğün hazırlığı da dahil isteme dışında hiç gelmediler. Kız evlendiriyor gibi hissetmek ne demek, 3 ayda zaten 4-5 kere gelmişler tabi ayda bir kereden fazla siz ne bekliyordubuz, kapınızı aşındırıp yolunuza güller mi serseydi. Bazı ailelere çok üzülüyorum, nelerle uğraşıyorlar.

Bende sizi hatalı buldum..
Hele aradığında geri dönmemek bence hiç hoş değil. Eşin tavrında haklı..
Eşim ailemin yanında 10_15 dk telefona daldı bir defasında haber okuyordu sanırım. E haliyle babamla erkek kardeşim ikili sohbet etmek zorunda kaldılar.. Ya öyle mi öyle deyip 2_3 ay ailemin yanına götürmedim. Gelmek istemiyorsan zorunda değilsin dedim. Sonunda eşim banane benimde annem babam gelicem dedi zorla geldide yumuşadım. :KK70:
Valla benimde babam arasa eşim açmasa ve dönmese. Babamın kapısının eşiğinden atlatmam.

Doğru şeyi yanlış yerde söylemişsin. Nişanlılık zamanlarını diyorum. Eşin haklı. Kendini düzgün ifade edemedin galiba. Eşinle düzgün bir şekilde konuş. Eşinin ailesi de hiç laf etmemiş mi " niye gelmiyor" diye.

Arkadaşlar üzerime biraz fazla geliyorsunuz bence :KK43:

Nişanlılık döneminde bu insanlar beni doğru düzgün aramadı, eşim bile annemi aramadı doğru düzgün. Hatta ben söyledim ailemin ve benim böyle beklentilerim var diye, yine aramadılar. Tüm bunların üzerine beni benimsemediklerini düşünüyorum ve ben de onları benimseyemiyorum. Aramak konuşmak hiç içimden gelmiyor (du) :KK43:

Yahu Zaten 3 ay nişanlı kalmışsınız ve 4-5 kez gelmişler, her an ne demeye arayacaklardı sizi. Benim kayınvalidem kayınpederim de hiç araması hem de 15 ay :KK53: hala da annemleri bayram dışında aramazlar, ben arattırıyorum hatırlatıyorum da öyle arıyorlar. Ama bunlar için neden eşimle aramı bozayım deli miyim :KK47: Ayrıca anneşer babalar evlenmiyor, onun ailesinin sizin ailenizle bir ilişkisi olmak zorunda değil bu kısmı iyi anlayın :KK14:. Eşim ne zaman annemi bi ara istersen dese hiç ikiletmem hemen ararım, sonuçta annesi oda hemen mutlu oluyor, yarın elma gönül elma meselesi, ayrıca öyle çok gitmeyi aramayı sevselerdi, siz öyle keyfiniz için 3 hafta gitmemeyi, telefonları açmamayı rüyanızda görürdünüz. Burada konu açanları görmüyorsunuz sanırım, hergün kayınvalidelerine gitmek zorunda kalıyor insanlar. Art niyeti bırakın, o kadın da sizin anneniz artık, sorun çıkarmayın, sonra çok pişman olursunuz.

Merhaba kızlar;

anasini aramak getekiyorsa o arasin gereksiz hareketler bunlar

Merhaba kızlar;

cok haksızsın yazdgnıbi uzaktan oku arasa succc aramasa succc!

Eger objektif bir yorum isterseniz, Allah esinize ve ailesine sabirlar versin, sizide islah etsin.
Yeni evlisiniz aslinda esinizin yaptigi hatadan donmesi icin cokda gec degil, zira sizin gibi bir karakter ile butun hayati mahvolmasin adamcagizin, cekilecek dert degilsiniz.
Not; bu yorum tamamen yardim amacli hak ettiginiz sekilde yazilmistir. yoksa elbette bir garezim yok size, zaten tanimam etmem. Sadece siz boyle bir yorumu hak ediyorsunuz.

X