Kim Haklı? (Kayın valideye Gitme Konusu)

kumsaldeniz09

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Ocak 2018
20
21
36
Ön Not: 4,5 sene sonra 13. sayfaya güncelleme yaptım, o mesajı okuyarak yorum yaparsanız sevinirim.

Vaaay beeee....

4,5 sene geçmiş açtığım konuların üzerinden. Ne kadar aptalca bir psikolojinin içerisindeymişim ki eşime böyle davranıyormuşum.

Uzun süredir her şey yolunda kızlar. O içinde bulunduğum aptalca ve mantıksızca psikolojinin içerisinden çıkalı uzun zaman oldu. Eşim beni resmen sabrı, mantığı ve zekasıyla kıvama getirdi, yola soktu :) başkası olsaydı büyük ihtimalle benim içerisinde bulunduğum psikolojiye katlanamazdı. Şimdi yazdıklarımı okuyunca tekrar anladım.

Bu süreç içerisinde öğretmen olarak doğuda bir şehre atandım. Eşim özel sektörde çalışıyordu, nasıl iş bulup yanıma gelecek derken, benim kararnamem çıkmadan önce atandığım şehirde iş buldu, o beni bekledi :) 1,5 yaşında babasının kopyası bir oğluşumuz var :) sarı civcivim benim :KK200:. Özet olarak hayatımda her şey yolunda. Buradan fikir veren arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. O psikolojiden kurtulmama muhakkak yardımı olmuştur.

Buradan yeni evlenen arkadaşlara tek tavsiyem şudur: Evliliğin bambaşka sorumluluklar getirdiğinin bilincinde olmaları. Ben bunun farkına varamadığımdan dolayı ilk zamanlarda farklı psikoloji içerisine girdim ve evliliğimizi çok yıprattım. Eşim sabırlı olmasa büyük ihtimalle boşanırdık...

Bu arada tarayıcı geçmişini vs... silmiştim nasıl buldu bilmiyorum ama eşim başından beri açtığım konuları görmüş. Aylar sonra söyledi bana gördüğünü. Kendisini tebrik yollayan arkadaşlara teşekkür ediyor.

Herkese huzurlu ve mutlu evlilikler dilerim.

Merhaba kızlar;

Bugüne kadar üye olmadan forumdan çok faydalandım, şimdi konu açma sırası bana geldi :)

Konu kayın valideye gitme konusu. Olayı geri planıyla anlatıyım.

Eşimle evleneli 9 ay oldu. 5 ay öncesine kadar kayınvalideme 2 hafta bir gidiyorduk, 2-3 saat oturup geliyorduk. Ev,iş, okul derken ben artık kimseye vakit ayıramaz oldum, çok yorulmaya başladım ve üzerimde bir stres oluştu. Bir gün kayın validem whatsapp'dan mesaj attı. Kızım nasılsın, niye gelmiyorsunuz diye. Bende anne okuldayım sınavlarım var gelemedik yazdım. Oda tamam kızım sınavlarında başarılar, öptüm diye dönüş yaptı.
Neden gelmiyorsunuz diyince artık üzerimde baskı oluştuğunu hissettim, herkesin benden beklentisi olduğunu ve bu beklentileri karşılayamadığımı düşünerek çok tuhaf oldum. Eşime bu konuyu yansıtınca beni anlamadı. Ne var o mesajda sana başarılar bile dilemiş sürekli arayıp baskı yapmıyor ya ben de sürekli gidelim diye tutturmuyorum diye bir tepki verdi. Benim orada demek istediğim üzerimde baskı hissetmem, herkesin beklentisi olmasının bana ağır gelmesiydi. Ama anlamadı. Biraz tartıştıktan sonra tamam hiçbir zaman ben annemlere gidelim demeyeceğim, gerekirse yalnız giderim sana da o baskıyı hissettirmemeye çalışırım dedi.

1 ay kadar böyle devam etti. Ondan sonra kayın validem beni aradı. O ara telefon uzağımdaydı görmedim. Eşime söyledim annen aradı ama bakamadım geri de dönemedim diye. O gün eşim bir şey demedi. Ertesi gün eve gelince yemekten sonra annem aramıştı dün seni herhalde, geri dön istersen dedi. Öyle diyince ben sinirlendim, aramak hiç içimden gelmiyor, ev iş okul yoruluyorum ayrıca aramayı da istemiyorum, dedim. Aramayı istemememin sebebide şu:

3 ay nişanlı kaldık, nişanlılık dönemimizde kayın validem,görümcem doğru düzgün aramadı beni. Babam ve annemleri de fazla aramadılar. 3 ay içinde evimize toplamda 4-5 kere geldiler. Babama kız evlendiriyorlar havası vermediler, çok ilgili değil gibiydiler. Bunu eşime de anlattım. Nişanlılık döneminde onlar biraz ilgisiz olunca ben de böyle alıştım, aramak istemiyorum, durumu kabullenemedim dedim.

Bu konu üzerine de biraz tartıştık, en son eşim artık akrabalarımdan herhangi birine giderken yalnız gideceğim seni kesinlikle götürmeyeceğim, gelmeni de istemiyorum dedi.

Bu durum 4-5 aydır devam ediyor. Haftada bir kere babasının evine gidiyor 4-5 saat oturup geliyor, bazen abisine ablasına vs... gidiyor yalnız.

Bazen beraber gidelim diyorum kesinlikle beni götürmüyor. İstemediğin şeyi sana zorla yaptıramam zoraki olmaz bu işler diyor. Ben istediğimi söylüyorum ama inanmıyor. Bu 4-5 aylık süreçte annesi,ablası vs... hiçbirisi aramadı beni.

İşin garip tarafı ben artık kayın valideme gitmek istiyorum, ama eşim götürmüyor kesinlikle. Hatta hiç bir akrabasına götürmüyor.

sizce eşimin tutumu mu doğru benim tutumum mu kızlar, kafam çok karışık :KK43: fikir verir misiniz :KK43:

Son düzenleme:
Bence senin tutumun yanlis burda güzellikle annemi ara bi istersen seni aramisti demis. Sen problem yaratmisin, aramak gelmiyor icimden demisin. Sonrada bende geliyim annengile demisin. Ben olsam bende goturmezdim.
Esin tek gidiyor ama ne kadar mahcup oluyordur. Esin nerde diye soruyordur ablasi abisi..

Merhaba kızlar;

Bugüne kadar üye olmadan forumdan çok faydalandım, şimdi konu açma sırası bana geldi :)

Eşimle evleneli 9 ay oldu. 5 ay öncesine kadar kayınvalideme 2 hafta bir gidiyorduk, 2-3 saat oturup geliyorduk. Ev,iş, okul derken ben artık kimseye vakit ayıramaz oldum, çok yorulmaya başladım ve üzerimde bir stres oluştu. Bir gün kayın validem whatsapp'dan mesaj attı. Kızım nasılsın, niye gelmiyorsunuz diye. Bende anne okuldayım sınavlarım var gelemedik yazdım. Oda tamam kızım sınavlarında başarılar, öptüm diye dönüş yaptı.
Neden gelmiyorsunuz diyince artık üzerimde baskı oluştuğunu hissettim, herkesin benden beklentisi olduğunu ve bu beklentileri karşılayamadığımı düşünerek çok tuhaf oldum. Eşime bu konuyu yansıtınca beni anlamadı. Ne var o mesajda sana başarılar bile dilemiş sürekli arayıp baskı yapmıyor ya ben de sürekli gidelim diye tutturmuyorum diye bir tepki verdi. Benim orada demek istediğim üzerimde baskı hissetmem, herkesin beklentisi olmasının bana ağır gelmesiydi. Ama anlamadı. Biraz tartıştıktan sonra tamam hiçbir zaman ben annemlere gidelim demeyeceğim, gerekirse yalnız giderim sana da o baskıyı hissettirmemeye çalışırım dedi.

1 ay kadar böyle devam etti. Ondan sonra kayın validem beni aradı. O ara telefon uzağımdaydı görmedim. Eşime söyledim annen aradı ama bakamadım geri de dönemedim diye. O gün eşim bir şey demedi. Ertesi gün eve gelince yemekten sonra annem aramıştı dün seni herhalde, geri dön istersen dedi. Öyle diyince ben sinirlendim, aramak hiç içimden gelmiyor, ev iş okul yoruluyorum ayrıca aramayı da istemiyorum, dedim. Aramayı istemememin sebebide şu:

3 ay nişanlı kaldık, nişanlılık dönemimizde kayın validem,görümcem doğru düzgün aramadı beni. Babam ve annemleri de fazla aramadılar. 3 ay içinde evimize toplamda 4-5 kere geldiler. Babama kız evlendiriyorlar havası vermediler, çok ilgili değil gibiydiler. Bunu eşime de anlattım. Nişanlılık döneminde onlar biraz ilgisiz olunca ben de böyle alıştım, aramak istemiyorum, durumu kabullenemedim dedim.

Bu konu üzerine de biraz tartıştık, en son eşim artık akrabalarımdan herhangi birine giderken yalnız gideceğim seni kesinlikle götürmeyeceğim, gelmeni de istemiyorum dedi.

Bu durum 4-5 aydır devam ediyor. Haftada bir kere babasının evine gidiyor 4-5 saat oturup geliyor, bazen abisine ablasına vs... gidiyor yalnız.

Bazen beraber gidelim diyorum kesinlikle beni götürmüyor. İstemediğin şeyi sana zorla yaptıramam zoraki olmaz bu işler diyor. Ben istediğimi söylüyorum ama inanmıyor. Bu 4-5 aylık süreçte annesi,ablası vs... hiçbirisi aramadı beni.

İşin garip tarafı ben artık kayın valideme gitmek istiyorum, ama eşim götürmüyor kesinlikle. Hatta hiç bir akrabasına götürmüyor.

sizce eşimin tutumu mu doğru benim tutumum mu kızlar, kafam çok karışık :KK43: fikir verir misiniz :KK43:
Valla en Basta ki iki haftada bir iki üç saat cok iyiymiş. Hiç yoktan kötülük çıkarmışsın eşin de haklı olarak set koymuş. Ne Yasar san yasa aramıyorum deme içimden gelmiyor deme. Şimdi daha cok tavır alacaklar hiç yoktan yere. Bastan başlayıp tamir edeceksin

Mesaja çok tepki vermişsiniz, sanırım o anki yoğun stersinizden kaynaklı. Evlendiğinizden itibaren ayda bi gidiyor olsaydınız o da haftada bi merak etmezdi belki, ama iki haftada bir düzenli gidiyorken beklenti oluşmuş, bunu anlamalısınız. Kayınvalidenizin tavrı da hoş bence gayet güzel mesaj yazmış.
Siz nişanlılık döneminde yaşanılanları sonradan mı idrak edip tepki gösterdiniz biri mi doldurdu yoksa iş stresinden mi böyle tepkilisiniz kendinizi iyice dinleyin derim.

Kayinvaliden aramis geri donmemissin.
Ayip etmissin.
Esine de aramak icimden gelmiyor demissin.
Esin hakli.
Zorla yapacaksan yapma diyor hakli olarak.
Eskiyi unutmalisin.

Esinle konus kendini zorlamadan akrabalara ablasina abisine vs gidebilecegini soyle.
Boyle olmamali iliskileriniz cunku ortada bir sebep yok

Kocanız annemi ara dese, dediğinizi demekte gayet haklısınız da. Sizi aramış geri dönmemişsiniz. Öyle bir problem yolsa kim olursa olsun geri dönüş yapmak gerekir. Hem yapmamışsınız, hem eşiniz kibarca hatırlatmış, ona da celallenmişsiniz.

Ben sizi hatalı gördüm, neden bu kadar streslisiniz biraz kendinize dönün bence. İş güç sınavlar dalan diyorsunuz da bunlar hayatın dinamiğinde olan şeyler zaten, çok da abartmaya gerek yok.

Ben sizi hatalı buldum. Ne güzel anne babanızla da vıcık vıcık olmayan bir kayın aileniz varmış. Sizi aramış dönmemişsiniz, insan iş arkadaşının, komşusunun aramasına dönmese bile ayıp, kaldı ki bu insan eşinizin annesi.
Size attığı mesaj da gayet normal, sitem vs yok. Elbette ki hayatımızda farklı rollerimiz var, evlat, eş, gelin, anne vs olarak çeşitli kimliklerimiz var. Etrafımızdaki insanların bu tip beklentilere girmesi normal, evlilik sorumluluk demek diye boşuna söylenmiyor. Siz bu sorumluluğa hazır değilmişsiniz demek ki, keşke hazır olmadan evlenmeseydiniz. Eşinizin kalbini kırmışsınız, sizin okul, iş stresiniz kayınvalidenizin suçu değil. Bence gönüllerini alın.

Malesef sen haklısın diyemiyorum çünkü eşin sonuna kadar haklı güzelce söylemiş adam

Yaptiginiz seyler o kadar cirkin ki... Durduk yere sorun cikarmalar, en ufak lafta sanki zorluyorlarmis boguyorlarmis tepki vermeler filan.
Bende gitmek istemiyorsam gitmiyoruz, gidersek birlikte gidiyoruz arada bir, hatta kayinvalidemle telefonlasmayiz bile. Aramizda cok harika degildir kendisinide pek sevmem zaten ama aile ortaminda, toplanmalarda sap gibi eşimi ortada birakmiyorum nolursa olsun yaninda duruyorum.

Nisanliyken ilgilenmemisler, kiz aliyor gibi degillermis. 3 ayda 4-5 kez gelmisler bence az degil. Gelin gidiyorsun diye eline etegine yapismak zorunda degil millet. Herkesin karakteri, aile yasantisi farkli. Benim ailemde fazla gelme gitme sevmez.
Iyiki bir gelin gidiyorsunuz herkes size premses gibi davransin yani...

Tamamen en baştan atarlı giderli davranmanın cezasını çekiyorsunuz bence. Aklınızda en baştan kaynvalidemlerle mesafeli olayım modu varmış ve esinize bunu yavaş yavaş çaktırmadan dayatmaya çalışmışsiniz. Ama eşiniz sizden daha kurnaz davranmış ve çok sabırla sizi istediği kıvama getirmiş. bakın şimdi siz gitmek istiyorsunuz ama eşiniz gelmenizi istemiyor. Bence size güzel bir ders vermiş.:/

Arkadaşlar üzerime biraz fazla geliyorsunuz bence :KK43:

Nişanlılık döneminde bu insanlar beni doğru düzgün aramadı, eşim bile annemi aramadı doğru düzgün. Hatta ben söyledim ailemin ve benim böyle beklentilerim var diye, yine aramadılar. Tüm bunların üzerine beni benimsemediklerini düşünüyorum ve ben de onları benimseyemiyorum. Aramak konuşmak hiç içimden gelmiyor (du) :KK43:

Merhaba kızlar;

Kv nde,eşin de haklı sen kesinlikle haksızsın.

ha birde telefona geri dönmemeniz var çok ayıp. şimdi aranıyorlar diyorsunuz ya ondan aramıyorlar işte. niye arasın telefonu açılmasın geri de dönülmesin diye mi?
koskoca insanlar sizin denginiz değiller bilmem farkındamısınız. saygı göstermediğiniz insan için şimdi kalkmış 2 3 aydır aramıyorlar diyorsunuz..
aramaları tuhaf olur zaten.

X