Kılıçdaroğlu: Başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz

Ben bizim ülkemize en uygun sistemin şuan ki sistem olduğunu düşünüyorum . Milletvekilleri kürsüde bağlı bulundukları illerin dertlerini anlatıyor çözüm aranıyor .

Yanlış yaraya yanlış tedavi var bana kalırsa. Siz hiç yanık yarasına tentürdiyot döküldüğünü gördünüz mü? Ya da kesiğe buz koyuyor musunuz?
Benim yaşım belki yetmez ama en azından aklım erdi ereli 2-3 hükümet gördüm diyelim, ama hiç bu kadar korkmamıştım terörden. Hala bir Suriye olmaktan korkuyorum. Kimisi benim gibi korkuyor, hatta daha fazla, öyle öngörüleri oluyor ki bazılarının, o günleri yaşayacağıma köprüden atlayasım geliyor. Kimisi de o kadar umutlu ki, öyle yemyeşil tablolar çiziyor ki ressam Bob solda sıfır kalır. Hangisi peki? Cidden hangisi bizim geleceğimiz? Biri bana nedenleri ile anlatabilir mi? Neden iyiye veya kötüye gidiyoruz, bu öngörüsünü neye dayandırıyor birisi bilimsel titizliğe dayanarak açıklayabilir mi?

Yine herzamanki gibi talihsiz bir açıklama yapmış, şuan zaten kan dökülüyor askeri sivili kalmadı, onların damarından su akmıyor ya kan işte, bu açıklamadan da korkacak değiller, adeta yeni bir ülke kurmak istiyorlar , bunun içinde herşeyi göze almışlar, korkupda aman geri adım atalım diyeceklerini düşünmek çok aptalca.

Karanfilcim sizi bizi var mı.2 grupta Türk vatandaşı değil mi?Sol görüşlü birileri ölse sağ görüşlü olanlar sevinecek mi canım.Emin ol ,sağcısının da solcusunun da kanı dökülse ellerini ovuşturan ,sevinen kişiler olacaktır.

sebi başgan yaptırmayacağız diyen selo ile aynı söylemde bulunmanın farklı bir ifade şekli işte yazıkk..biliyoruz yaptırmamak için zaten ama ALLAH kerim

Amin amin amin. Biz bilemeyiz tabi kim şehit kim değil. Dileğimiz bu yönde şehit oldu gittiler diye. Savaşların hepsi zaten silah tüccarlarının siyasilerin ve zenginlerin eseri. Tarihte hangi savaşa bakarsanız bakın bu böyle. Dediğim gibi bi yer galip gibi görünsede arkası binlerce şehitlerden ibaret. Aslında asıl savaş arada gidenler için. Yoksa üst kısmın haberi sadece sayıdır. Kaç kişi öldü bizim taraftan veya kaç kişi öldü karşı taraftan. Bu hep böyle. Bu durum savaşın eşitsizliği yakın tarihtede böyleydi daha öncesinde de. Savaşmak bana her daim adaletsizliği sefilliği çağrıştırır. Belki bu yüzden diyorum şehit oldular diye. Yoksa bu adaletsizliğe yürek zor dayanır.

-Başkanlık sisteminde Bakanlar Meclis'ten değil, dışarıdan seçilir. Dolayısıyla en iyisini seçme imkânına sahip olursunuz.

-Şu anki sistemde siyasi partiler sadece seçim çalışması yapmaya odaklılar. Oysa gerçek anlamda toplumun ihtiyaçlarını siyasete dönüştürmenin aracına dönüşmeliler. Başkanlık sistemi bu imkânı getirecek.

-Mevcut düzende bütçe kontrolü meclise hükümetin kontrolünde geliyor. Uygulamayı da hükümet yapıyor. Başkanlık sisteminde ise bütçeyi gerçekten meclis yapıyor. Çatır çatır da hesabını soruyor.
-Başkanlık sisteminde Bakanlar Meclis'ten değil, dışarıdan seçilir. Dolayısıyla en iyisini seçme imkânına sahip olursunuz.

-Başkanlık sisteminde halk, hem yürütmeyi hem de meclisi belirler. Hükümet ve koalisyon derdi olmaz. Kriz çıktığında da halka gidilirse milli egemenlik her aşamada devreye sokulmuş olur.

şimdi neden kendi cümlelerim değilde googledığımı konuşalım

Hangi baskanlik'mis bu? Su yazdiklarina kendin inaniyor musun? Meclis muhalefetin verdigi reddedilen onergeler ile dolu. Yani muhalefet mevcut sistemde sadece secim calismalari icin calismiyor. dur bir ikisini hatirlatayim: soma felaketinden once verilen "Soma madeni arastirma onergesi" gibi.. AKP nin ezici cogunlugu ile oylamada reddedilmisti. "Ensar sorusturmasi" gibi.. O da bastan reddedildi ama sonradan galiba baskilar yuzunden kabul edilip surumcemeye birakilanlardan oldu.

Demek butceye sadece hukumet degil butun meclis karissin, hesap sorsun diye baskanlik getirecek Tayyip, he mi? Mevcut sistemde baskanlik yuzunden mi kendine icat ettigi milyarlik ortulu odenegin hesabini sordurtmuyor? Diyanete Mercedesi sorana o halde jet alirim diye cevap veriyor? Hesap vermek icin baskanlik icat ediyor, he mi?

Valla ne guzel pembe dunya, pembe palavralar.. Ne guzel sey bunlara inanmak, hic mevcut durumu sallamadan..

"En iyisini seçme imkanı"... Gerçekten Erdoğan size birini bakan adayı gösterdiğinde gidip başkasına mı oy vereceksiniz? :)

Gerçek anlamda toplumun ihtiyaçlarını siyasete dönüştüreceklerse muhalefetin önergelerini reddetmemekle başlayabilirler.
https://twitter.com/TBMMGenelKurulu
Bakınız bu TBMM Genel Kurulu twitter hesabı. Muhalefetin bütün önerileri için "reddedildi" ibaresini görebilirsiniz. Şu an mecliste her öneriyi reddedenler başkanlık sistemine geçince aydınlanma mı yaşayacaklar?

Bütçe konusuna saraylım zaten değinmiş. Bizzatihi cumhurbaşkanının söz sahibi olduğu bütçenin hesabının sorulması için başkanlık sistemi demek abes bugünkü konjonktürde.

Biraz da eyalet sistemi, devletin tepesinde tek bir adam olması ve pratikte bunun totaliter bir rejime dönüşebileceği vs ile ilgili copy/paste bekliyoruz.

Yine de tebrik ederim, googlelamak da güzel bir başlangıç.

ben başkanlık sisteminden çok haberdar değilim, AKPli milletvekillerinden bazılarının ve cb nin konuşmalarının bir kısmını sabredip dinleyebildim.

genelde savunma şu şekilde : Başkanlık gelecek devletin başındaki iki başlılık sona erecek.

ama iki başlılığı çıkaran kendileri zaten, yoksa cb nin bu kadar yetkisi yoktur, hiç de olmadı. şu an cb nin çiğnediği onca yasadan sonra kendisinin ünvanının tartışılıyor olması gerekirken Başkanlık tartışılıyor.

Surdaki yorumları okuyorum, beddua etmemek icin zor tutuyorum kendimi..siz ne rahat, ne duyarsız, ne larc insanlarsınız ya? adam acık acık tek basına iktidar olamadıgında kan dokuldugunu ve daha da dokulecegini soyledi..hala utanmadan carpıtılmıs soz deniliyor..lanet olsun bu kadar mı degersiz bu giden canlar, bu topraklar sizin icin?

Hele degistirilemez ilkelere bir dokunulsun, bakın seyreyleyin o zaman savası..

Bi utanmaz da cıkmıs laiklik luiklik kalkar insallah demis.. Ataturk, devrim ve ilkeleri sayesinde burda k.cını yaya yaya cirit atabiliyorsun, o pis zihniyetini bu kadar rahat ortaya koyabiliyorsun.. bu ulkede onun ve b.kladıgın laiklik sayesinde insan yerine konuluyorsun..

Buradaki cehalet ve nankorlul midemi bulandırdı artık..insanın ruh saglıgını bozar bu yorumlar..

İnsallah baskanlık gelir de, yarın bi gun komunist biri dikilir tepenize, hepiniz kazdıgınız kuyuda bogulursunuz.

Mune mudurum sen yolla beni mapısa.... su laiklige, ataturkun ilkelerine dil uzatan hainler cirit attıgı surece ben edebimi koruyamıcam..

Yaşınız kaç bilmiyorum, 44 yaşındayım, 80 darbesini gördüm çocukken, oy vermeye başladığımdan itibarende 20 hükümet gördüm, inanın bende sizin gibi bugün korktuğum kadar korkmadım terörden.
Nasıl korkmayalım ki, pkk bir yanda, ondan çoğalmış diğer örgütler bir yanda, ışid denen örgüt burnumuzun dibinde, hepsinin büyükşehirlerde hücre evleri var, ülkeyi kafalarına göre tehdit edip büyükşehirlerdeki hücre evlerini aktif ederiz diyorlar, Ankara, İstanbul'un göbeğinde bombalar patlıyor, Kilis yanıyor, bizim olan heryerde yangın var, askerimiz polisimiz ya bombalarla şehit oluyor, ya evlerine kadar takip edilip sırtından vuruluyor, daha bu akşam izledim haberlerde, bir polisi evinden ekmek almaya çıkarken sırtından 3 kurşunla vurmuşlar, bu ne biçim bir öfkedir takip edip pusu kuracak kadar nedir bu hainlik?

Çarşıya pazara giderken, haftasonu evden çıkarken hiç bu kadar tedirgin olmadık biz, verecek bir canım var, onu da Yaradan ne zaman isterse o zaman alır lakin ben bir örgütün hain saldırısında can vermek istemiyorum, evde huzurla uyurken öleyim, bir vatan hainin bombasıyla değil.

ben bu yüzden yorum yapmıyorum işte. tutamıyorum kendimi.

Duyarlılığımı sorgulamak senin haddin değil.Giden canlara ,vatan toprağına senden daha çok değer veriyorumdur emin ol.Senden fazla gözyaşı döküyorumdur.Her mesajın nefret dolu.Çoğu kişinin buradaki yorumlar yüzünden ruh sağlığı bozulduğu fikrine katılıyorum.Çoğu yazan kişiler senin gibi yazanlar yüzünden yazmıyor.
Son olarak diyeceğim güle güle...Hayırlı cumalar...

Sayın Kılıçdaroğlu burada prim yaptığı için tarzını Tayyip Erdoğana benzetmeye çalıştığı için bu açıklamayı yaptı ise, kimse kimseye benzemeye çalışmamalı bence, taş yerinde ağırdır. Ama gerçekten düşüncesi bu yönde ise bu konuda Tayyip Erdoğan'la bişey yarıştırmamasını tavsiye ederim. Sonradan polis müdahalesi vs bişey olduğunda ağlamanın bi faydası yok çünkü yazık olur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…