Kendilinden düşükten sonra gelen kanama da namazlar nasıl olacak?

Sevimsizpamukseker

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Temmuz 2022
553
-1
23
Benim bildiğim kadarıyla temizlik sürem geçti için ve hiç kanama görmedim için hamile kalınca bebek düşünce o kanama evet düşüş kanaması olarak geçiyor doktorlarda ama İslam'a göre adet hayız sayılıyor çünkü adet günüme tekabul ediyor
Fetvasını cevabı biri bu
"Bebek 120 günlük yani dört aylık olmadığı için azaların oluşumu da tamamlanmış değildir. Bu sebeple bayandan gelen kanama istihaze kanıdır. Şu kadar ki bayanın sair zamandaki hayız takvimine bakıldığında düşükten hemen sonra gelen kanama normalde hayız olduğu günlere tekabül ediyorsa beş gün gelen kanaması hayız sayılır."
Diğerinin cevabı bu
"Çok geçmiş olsun. Allah Teâlâ eşinize de size de afiyetler ihsan etsin.
Eşinizin kanaması ile alakalı durum ise şöyledir:
  • Eğer düşen cenin 4 aylıktan (120 günlükten) küçük ise gelen kanama istihazedir (özür kanı), nifas değildir. Kadın eski hayız takvimini hatırlıyorsa bu dönem de eski hayız takvimine rastlıyorsa gelen kanamayı hayız sayar.
  • 120 günlükten büyük ise yani organları oluşmaya başlamış ise gelen kanama nifastır. Nifas hükümünü göre amel edilir.
Allah’a emanet olunuz."

Benim bildiğim kadarıyla temizlik sürem geçti için ve hiç kanama görmedim için hamile kalınca bebek düşünce o kanama evet düşüş kanaması olarak geçiyor doktorlarda ama İslam'a göre adet hayız sayılıyor çünkü adet günüme tekabul ediyor
Fetvasını cevabı biri bu
"Bebek 120 günlük yani dört aylık olmadığı için azaların oluşumu da tamamlanmış değildir. Bu sebeple bayandan gelen kanama istihaze kanıdır. Şu kadar ki bayanın sair zamandaki hayız takvimine bakıldığında düşükten hemen sonra gelen kanama normalde hayız olduğu günlere tekabül ediyorsa beş gün gelen kanaması hayız sayılır."
Diğerinin cevabı bu
"Çok geçmiş olsun. Allah Teâlâ eşinize de size de afiyetler ihsan etsin.
Eşinizin kanaması ile alakalı durum ise şöyledir:
  • Eğer düşen cenin 4 aylıktan (120 günlükten) küçük ise gelen kanama istihazedir (özür kanı), nifas değildir. Kadın eski hayız takvimini hatırlıyorsa bu dönem de eski hayız takvimine rastlıyorsa gelen kanamayı hayız sayar.
  • 120 günlükten büyük ise yani organları oluşmaya başlamış ise gelen kanama nifastır. Nifas hükümünü göre amel edilir.
Allah’a emanet olunuz."
Benim 4 aylikti ama 3 aylık çıkmıştı 30gun ekadar kan geldi ara ara sonra da namaza devam ettim
Kaza yapmam gerekiyor muydu anlayamadım lohusa diye de geçiyoruz ondan.

Benim 4 aylikti ama 3 aylık çıkmıştı 30gun ekadar kan geldi ara ara sonra da namaza devam ettim
Kaza yapmam gerekiyor muydu anlayamadım lohusa diye de geçiyoruz ondan.
Kaç gün adet sürüyor sende 7 gün ise mesela 10 güne kadar adet sayılıyor fıkıhıta 10 günden sonra istihaze özür kanı yani kaza gerekir namazları oruçlari filan ama 15 gün temiz istihaze kalınca diğer beş gün de adet sayılıyor
Fikihta da 15 gün fikihta temiz kalır bir kadın kan akmış ve leke gelmiş bile olsa

X