kek yapamıyorum kendine güvenenlerden tarif bekliorum

E

EU1

Ziyaretçi
ya kızlar kakolu kakosuz farketmez ama kek yapmak istiyorumm kabarmıyo yardım edinn.püf noktalarını falan yazramısınız.teşekkürler:teytey:

kekın guzel kabarması ıcın butun malzemeler karıstıktan sonra kabartma tozunu koyup mumkunse tahta kasıkla sadece 1-2 defa alt ust etmen gerek.-cırpmak degıl-
fırına koyduktan sonra 30 dk fırını HIC acma ve pıstıkten sonrada -fırın kapandıktan sonra- kapagını 10 dk acma bırak sogusun oyle ...
ben boyle yapıyorum cok guzel kabarıyo uymadıgım zamanda yarısı sısık yarısı ınık oluyor :KK70:

benimde keklerim kabarmıyor...yapmıya yapmıya unuttum zaten ama ben suçluyu biliyorum...fırınım..ilk zamanlar yaptığim kekleri pandispanya sanırlardı..otadan kes pasta yap...o kadar...ama fırına bişeyler oldu önce kabarıyo sonra pıssss..şöyle ıslak kek yemeyeli....bak canımı çektirdin şimdi..

gerçekten kekim çok güzel olur.püf noktası nedir söyleyeyim sana
1-yumurtanın akıyla şekeri 5 dakika çırp.
2-kabartma tozunu en son koyup karıştır.
3-fırını ilk 30 dakika açma
4-175 derecelik fırına koy
5-hamuru akışkan bir kıvam olacak.katı olursa kabarmaz
AFİYET OLSUN

walla övünmek gibi olmasın ama kekim süper olur herkes bayılır.sanada yazayım canım benimki çok basit:
--3 yumurta kısa bir süre mikserle çırpıldıktan sonra içine birbuçuk su bardağı(çok büyük bardak olmasın) şeker ekleyip beyaz ve kabarık olana kadar havalandırarak(kaseyi hafif yan yatırıp altatn üste doğru mikseri hareket ettirecen) çırpılır
--içine yarım su bardağı sıvı yağ ile yarım su bardağı süt;
--bir paket vanilya
--2-2.5 su bardağı kadar un
--bir paket kabartma tozu ekleyip çırpmaya devam edilir.sadece dip kısmı yağlanan kalıba dökülür(kalıbın yanlarını yağlarsan daha az kabarır.çünkü kek kabardıkça yanlardaki yağın kayganlığından dolayı geri kayar) 35-40 dak fırının kapağı açmadan 175 derece fırında pişirilir.
püf noktalarına değinecek olursak:şeker ve yumurta iyi çırpılmalı hamurun kıvamı çok katı olmamalı hamuru mikserle kaldırınca 2-3 saniyede akan hamur geri karışmalı.pişerken de fırının kapağı açılmamalı.ayrıca kakao yada farklı malzeme eklenirse malzeme kadar un miktarı azaltılmalı yoksa hamur çok katı olur
umarım yardımcı olabilmişimdir.

benimde keklerim kabarmıyor...yapmıya yapmıya unuttum zaten ama ben suçluyu biliyorum...fırınım..ilk zamanlar yaptığim kekleri pandispanya sanırlardı..otadan kes pasta yap...o kadar...ama fırına bişeyler oldu önce kabarıyo sonra pıssss..şöyle ıslak kek yemeyeli....bak canımı çektirdin şimdi..

bence fırınına nazar değmiştir:nazar:

kızlar keki yaparken içine bi su pardagı falan soda dökün bakın nasıl kabarıyo.ben hep öle yapıyom hem cok kabarıyo hemde puf puf oluyo :sm_cool::içelim:

walla övünmek gibi olmasın ama kekim süper olur herkes bayılır.sanada yazayım canım benimki çok basit:
--3 yumurta kısa bir süre mikserle çırpıldıktan sonra içine birbuçuk su bardağı(çok büyük bardak olmasın) şeker ekleyip beyaz ve kabarık olana kadar havalandırarak(kaseyi hafif yan yatırıp altatn üste doğru mikseri hareket ettirecen) çırpılır
--içine yarım su bardağı sıvı yağ ile yarım su bardağı süt;
--bir paket vanilya
--2-2.5 su bardağı kadar un
--bir paket kabartma tozu ekleyip çırpmaya devam edilir.sadece dip kısmı yağlanan kalıba dökülür(kalıbın yanlarını yağlarsan daha az kabarır.çünkü kek kabardıkça yanlardaki yağın kayganlığından dolayı geri kayar) 35-40 dak fırının kapağı açmadan 175 derece fırında pişirilir.
püf noktalarına değinecek olursak:şeker ve yumurta iyi çırpılmalı hamurun kıvamı çok katı olmamalı hamuru mikserle kaldırınca 2-3 saniyede akan hamur geri karışmalı.pişerken de fırının kapağı açılmamalı.ayrıca kakao yada farklı malzeme eklenirse malzeme kadar un miktarı azaltılmalı yoksa hamur çok katı olur
umarım yardımcı olabilmişimdir.

bende kek yapmayı beceremiyorum maalesef neden bilmem.tarifini deniycem bakalım eline sağlık yaptıktan sonra söylerim :)

yumurtaların oda sıcaklıgında olması gerekir yumurta ve şeker iyice köpürüp bayazlaşana kadar çırpman gerekli un ve kabartma tozu konulduktan sonra mikseri bırakıp tahta kaşıkla karıştır unu ele yüksekten olacak şekilde fırına girdikten sonra ilk 20 dk kapagı hiç açma ben bunları bilirim ama hiçbirini yapmam en önemli püf noktası bana göre kalıp kek karışımın kalıbın yarısından fazlasını doldurmalıa.s

kesinlikle arkadaşım o kek hamuru biraz az olunca ne yaparsam yapayım kabarmıyo. tabi diğer önerilerde kale alınmalı aslında

arkadaşıımmm ben tarifimii vermiştiiim hep kabarırrr ama silinmişşş yokkkk

bak ben bu yazacağım tarıfı hemen hemen ıkı gunde bır yaparım ve herkes bayılıyo dene ıstersen

3 yumurta ıle 1 su bardağı toz şekerı ıyıce cırp sonra üzerıne 1 su bardağı sıvı yağ 1 su bardağı yorğurt bırtanede lımonun kabuklarını rende koy cırp sonra 3 su bardağı un ve bır kabartma tozunuda ekle ıyıce cırp (un ıle kabartma tozunu elersen daha yı olur)hanı süzgecler varya onlarda elleyebılırsın kek kalıbını yağladıktan sonra bıraz unla unla heryerını kalıbın (yada fırın tepsısı veya borcam) ben bunu kek kalıbı ıle mını fırında 160 dercede felan 25 30 dakıka da pişiriyorum

sonra tezgaha gazeteyı ıkıye acıp kalıpla beraber sarıyorum yarım saat kadar ondan sonra kalıptan cıkarıp dılımleyıp ıyıce soğuyunca buyuk bır saklama kabına dılımlerı dızıyorum cok süper oluyor kabarıyorda borcamda da cok güzel oluyor ama en güzelı kek kalıbında oluyor bır dene ıstersen sonra sonucu yaz bakalım nasıl oalcak

ben bu karışımları mıksele deyıl elımle ve cırpıcı ıle yapıyorum dagha guzel oluyo bıraz yorucu ama deyıyo

Son düzenleme:
allasenn benim tarifi yapın süper oluyorrr

valla kıslar bende önceleri niye kabarmıo bu kekler diyerekten kendimin beceriksiz bi kadın olduğunu düşünüodum. sonra neden olduğunu anladım. bigün bizim kıslarla konuşuoduk. kek yaparken yanınızda inatcı huysuz kişiler olmasın diyorlardı. bende düşündüm. evet haklıydılar!!! ben keklerimi yaparken yanımda kız kardeşim olurdu. kovdum bi gün onu. sen bi get dolaş gel die. sonra koyuldum kek yapmaya. bi görün. pizza kulesi gibin oldu vallaaa... yerimseniben

benim tarifim allasen uygulayın: 4 yumurta 1bardak şeker 1 bardak zeytinyağı 1 bardak süt vanilin kapartma tozu yarım portakal suyu portakal rendesi un çok cıvık olmuycak ceviz işte süperrr oluyorr deneyinnnn

bak ben bu yazacağım tarıfı hemen hemen ıkı gunde bır yaparım ve herkes bayılıyo dene ıstersen

3 yumurta ıle 1 su bardağı toz şekerı ıyıce cırp sonra üzerıne 1 su bardağı sıvı yağ 1 su bardağı yorğurt bırtanede lımonun kabuklarını rende koy cırp sonra 3 su bardağı un ve bır kabartma tozunuda ekle ıyıce cırp (un ıle kabartma tozunu elersen daha yı olur)hanı süzgecler varya onlarda elleyebılırsın kek kalıbını yağladıktan sonra bıraz unla unla heryerını kalıbın (yada fırın tepsısı veya borcam) ben bunu kek kalıbı ıle mını fırında 160 dercede felan 25 30 dakıka da pişiriyorum

sonra tezgaha gazeteyı ıkıye acıp kalıpla beraber sarıyorum yarım saat kadar ondan sonra kalıptan cıkarıp dılımleyıp ıyıce soğuyunca buyuk bır saklama kabına dılımlerı dızıyorum cok süper oluyor kabarıyorda borcamda da cok güzel oluyor ama en güzelı kek kalıbında oluyor bır dene ıstersen sonra sonucu yaz bakalım nasıl oalcak

ben bu karışımları mıksele deyıl elımle ve cırpıcı ıle yapıyorum dagha guzel oluyo bıraz yorucu ama deyıyo

saol canım ellerin dert görmesin ama inan dediklerini bende yapıyorum aynene hatta bugün yaptım..sonuç;karton kağıdının az daha kalını..işte benim derdim buu fırında bi sorun var bence yaa

yok canım hiç bişi olmuyo zaten tadı yok ki sodanın yerimseniben ben hep sodalı yapıyorum cok gzl oluyo dene sende gör:teytey:

canım denicam tamam sizlerin marifetlerine güveniyorum:nazar: ama bugünde yaptımm valla hiç kabarmadı desem yeridir.bide yarım saat açmayın diyolar ya valla 15 dk açmadım yandı kenarları ama olsun yinede yendi.:icecream:.amannn başkasının ewinde bi yapmaya kalkışsam laf çıkar:mymeka: neyse canım bide sodayla yapalım bakalım CADIARZU hadi öptüm

benim tarifim allasen uygulayın: 4 yumurta 1bardak şeker 1 bardak zeytinyağı 1 bardak süt vanilin kapartma tozu yarım portakal suyu portakal rendesi un çok cıvık olmuycak ceviz işte süperrr oluyorr deneyinnnn

bakcezzz:CADIARZUCADIARZUCADIARZU

Kızlar size bir püf nokta, kek karışımını kalıba dökmeden önce bir çorba kaşığı kaynar suyu karışıma ekleyin ve karıştırın, sonra yağlanmış kalıba dökün harika kabarıyor, zaten soğuk malzemlerle yapıldığı için kabarmıyor kek, o bir kaşık su malzemelerin ılınmasını sağlıyor ve kabarıyor,
unu mutlaka eleyin, sonra zamanınız yoksa yanmaz bir kaba yumurtaları koyun fırında ılınsın.
Ayrıca sıvı yağı fazla koymayın ağırlaştırıryor ve kabarmasını engelliyor.
Benim keklerim nerdeyse resistansa değecek kabarmaktan.
Yumurtayla şekeri krema kıvamına gelinceye kadar çırmayı unutmayın, afiyetle...

X