Kedim cok hareketli ya da yaramaz?

benkahvecanavari

ne kedisiz ne kitapsız
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2014
1.655
2.536
29
Merhaba kadınlar klubu,

Gercekten buyuk bir derdim var. Birkac ay once bir kedi sahiplenecegimi soyleyip, evdeki kedimle anlasip anlayasamayacakları konusunda size danismistim, sahiplendigim kedimi kendi evime getirdim yani erkek kediyle goz goze dahi gelmediler, ilk zamanlar mutlu mesut yasiyorduk, su an kedim 2 aylık, daha bebek ama cok hareketli, uyumuyor.

Universite ogrencisiyim fakat ders dahi calistirmiyor, oncelikle sunu soyleyeyim bebek oldugumu icin mi bu kadar enerjik yoksa ortam mı etkili bilemiyorum. Ben okuldayken onu hep kendi odama kapalı bir vaziyette birakmak zorunda kaliyorum (cunku ev arkadasim ya da onun arkadasları kapı/pencere acık birakir4. kattan atlar diye korkuyorum, korkusuzca camdan sarkıyor cunku) Ne zaman okuldan gelsem hep uyuyor oluyor, biz eve gelince azıyor. Salonda, merdivenlerde, odanın icinde kosturup duruyor, etrafa saldırıyor ve bazen oyun oynarken isiriyor, mamasını yemiyor, oyun gibi dusunup etrafa saciyor, suyunu dokuyor, bulasık yıkadıktan sonra mutfak tezgahını mahvediyor, ben ders calisirken surekli banyoya gidiyor, cıkarıyorum, yemini degistiriyorum yok bu sefer de kitaplarımı devirmis ya da koltuklara tırmanıyor oluyor. Iceri aliyorum masama cıkıyor, yazı dahi yazmamiyorum, bilgisayarımın ustunde tepiniyor, yerleri supuruyorum arkamı bir donuyorum kumunu desmis butun hersey yerde. Gece uyudugum zaman sureklı yuzumu yalaması beni uyutmuyor, yuvası var girmiyor, agzi hep agzimda, sabahları bir hapsuruk tufanı...
Ailemle kalan kedim cok sakin, kucukken de sakindi, hic tuyune karsı bir alerji de yasamamistim. Bir ara sahiplendigim kediyi aileme gondermek istedim ama kiyamiyorum, kendi kendime "Dusun bu senin kendi dogurdugun cocuk da olabilirdi, o zaman yine ailene mi gonderirdin, sabret" deyip pesinden kosuyorum.

Uzun oldu kusura bakmayın, cok dertliyim ne olur yardımcı olun. Onu cok seviyorum ama keske bari ders calisirken kenarda uyumayı becerebilseydi :olamaz:

2 aylık bir kedi 3-4 yaşındaki bir çocuk gibidir hayatta durmaz yerinde :)) kuduruklar tam anlamıyla:)

Kesinlikle oyle... Ama cok tatlı bir gorseniz kiyamiyorum, buyuyunce sakinlesir mi acaba diye oturdum dusunuyorum. Dusunen adam gibi oldum :)

Ayy ya tüyü akciğerlerinize kaçsa!!Yetişkinlerde böyle bir risk var mı bilmiyorum ama böyle sabaha kadar ağız ağıza yatmanız sağlık için tehlikeli değil mi.Kedileri çok seviyorum ancak bu tüy olayı beni korkutuyo

Veterineriyle sık sık gorusuyorum, asilarini zamanında yaptiriyorum, tuy konusunda bazi vakalar var fakat nadir goruluyor, bu zamana kadar sıkıntı yasamadım, ailemin evinde 1 kopek ve 1 kedi var, onlar geleli annem ve babam birlikte bile uyumuyorlar :) Hep birlikte yatıyoruz, sadece bu aralar alerjik oldugunu dusundugum sey ya odam kucuk oldugu icin havasiz kalip boyle birsey yasamam ya da gercekten hep yuzumun yanında yatması. Yani bilemiyorum...

Ayy ya tüyü akciğerlerinize kaçsa!!Yetişkinlerde böyle bir risk var mı bilmiyorum ama böyle sabaha kadar ağız ağıza yatmanız sağlık için tehlikeli değil mi.Kedileri çok seviyorum ancak bu tüy olayı beni korkutuyo
Şaka mı bu???

Parazit aşıları yapılmış bir kedinin tüyü nerenize kaçarsa kaçsın hiç bir sey olmaz. Yani ha aşılı kedinin tüyü kaçmış ha kendi saçınız yada kazağınızın tüyü, o ciğerlerde kist yapan şey kedi tüyü değil parazit yumurtasıdır,parazit yumurtasıysa herseyde olabilir özellikle iyi yıkamamış yeşillik,sebze meyve vs .

Kesinlikle oyle... Ama cok tatlı bir gorseniz kiyamiyorum, buyuyunce sakinlesir mi acaba diye oturdum dusunuyorum. Dusunen adam gibi oldum :)

Veterineriyle sık sık gorusuyorum, asilarini zamanında yaptiriyorum, tuy konusunda bazi vakalar var fakat nadir goruluyor, bu zamana kadar sıkıntı yasamadım, ailemin evinde 1 kopek ve 1 kedi var, onlar geleli annem ve babam birlikte bile uyumuyorlar :) Hep birlikte yatıyoruz, sadece bu aralar alerjik oldugunu dusundugum sey ya odam kucuk oldugu icin havasiz kalip boyle birsey yasamam ya da gercekten hep yuzumun yanında yatması. Yani bilemiyorum...
Evet cok tatlilar :)) benimde 2 kedim var, 6.ayından sonra nispeten çılgınlıkları azalıyor...hem duuuurrr daha geceleri eline yüzü ne atlamalar zamanı gelmemiş:)

Şaka mı bu???

Parazit aşıları yapılmış bir kedinin tüyü nerenize kaçarsa kaçsın hiç bir sey olmaz. Yani ha aşılı kedinin tüyü kaçmış ha kendi saçınız yada kazağınızın tüyü, o ciğerlerde kist yapan şey kedi tüyü değil parazit yumurtasıdır,parazit yumurtasıysa herseyde olabilir özellikle iyi yıkamamış yeşillik,sebze meyve vs .

Kedimin asilarini sokaktan sahiplendigim ilk gun yaptirdim, ic ve dis parazitleri tam, su an karma asilarina devam etmekteyiz, bu hafta kuduz asisi var hatta. O konuda guvencem tam zaten... Ve dediginiz de haklisiniz, iyi pismeyen bir yumurtadan bile insana nadir gorulen ama tedavisi zahmetli hastalıklar bile gecebiliyor iken... Tesekkur ederim yorumunuz icin bu arada

Kedimin asilarini sokaktan sahiplendigim ilk gun yaptirdim, ic ve dis parazitleri tam, su an karma asilarina devam etmekteyiz, bu hafta kuduz asisi var hatta. O konuda guvencem tam zaten... Ve dediginiz de haklisiniz, iyi pismeyen bir yumurtadan bile insana nadir gorulen ama tedavisi zahmetli hastalıklar bile gecebiliyor iken... Tesekkur ederim yorumunuz icin bu arada
Rica ederim size yazmadım zaten...yıl olmuş 2018 hala kedi lafını duyunca "ay tüyü kaçarsa cigerine" tepkilerine çok sinirleniyorum.

Evet cok tatlilar :)) benimde 2 kedim var, 6.ayından sonra nispeten çılgınlıkları azalıyor...hem duuuurrr daha geceleri eline yüzü ne atlamalar zamanı gelmemiş:)
Ben de kızıma kedi alacağım diye söz verdim çok seviyor kedileri. Ben de severim sıkıntım yok ama işte gece yanıma falan atlarsa cildiririm diye düşünüyorum. Çok korkagim ben mesela birisi evde bana böh yapsa oturup ağlıyorum nerdeyse korkudan yapanın kim olduğunu bildiğim halde. Yani sormak istediğim şu odamin kapısını kapatsam gece yatarken kedi üzülüp davranış değişikliği geliştirir mi? Dışlanmış hisseder mi?

Bebek oldugu icin canim benimkilerde öyleydi ben dayanamadim iki tane yavruydu arkadasa verdim evde ben dahil colugu cocuguda uyutmuyolardi yemek yesek hep masa üstüne zipliyolardi falan yatsak üstümüzde hirliyolardi ve buna benzer bi cok sey cok sevimliydiler tor ayrildik ama dayanamadim üs cocuk bide o ikisi sabir tasim catladi :)

Oyyyy masallah onlara, siz daha deneyimlisiniz. Evet bakalim 1 yasina gelene kadar neler yasayacagiz, o zaman normal demek ki, az daha bekleyeyim.

Ben de kızıma kedi alacağım diye söz verdim çok seviyor kedileri. Ben de severim sıkıntım yok ama işte gece yanıma falan atlarsa cildiririm diye düşünüyorum. Çok korkagim ben mesela birisi evde bana böh yapsa oturup ağlıyorum nerdeyse korkudan yapanın kim olduğunu bildiğim halde. Yani sormak istediğim şu odamin kapısını kapatsam gece yatarken kedi üzülüp davranış değişikliği geliştirir mi? Dışlanmış hisseder mi?
Bende kapimi kapatiyodum yoksa yatakta bi kere acik unuttum ikiside girmisti tam uykuya daldim biri ayagima biri kafama ödüm koptu :)

Baştan öyle alışırsa hiç bir sey olmaz etkilenmez ama nacizane tavsiyem bir heves edip almayın kedi bakamayıp bırakırsanız çok zor olur o kedi için,iyice düşünün taşının, zorluklarını göze alıp öyle kedi sahiplenin .

Aşıları tam bird hayvanin tùyleri herhangi bir yerimize kaçtıgında bir sorun olmaz. Hayvan bakımı sadece yemek vermek değil tabii ki :) konu sahibi bu bilince sahip olmanız çok güzel :KK200:
Daha çok bebek o yüzden bu kadar hareketli , bide evde olmadığınızda uyuyor siz geldiğinizde sizinle vakit harcamak istiyor.bir tane daha kediniz var ama beraber yaşamıyorlar mi kaçırdım orayı tekrar bi okuyayım :) ailenize göndermekten bahsetmişsiniz, bence o da iyi bir fikir .hem orda arkadaşta var. Sokağa ya da yabancı birine vermeyin de bence aile iyi bir fikir :)

Bebek oldugu icin canim benimkilerde öyleydi ben dayanamadim iki tane yavruydu arkadasa verdim evde ben dahil colugu cocuguda uyutmuyolardi yemek yesek hep masa üstüne zipliyolardi falan yatsak üstümüzde hirliyolardi ve buna benzer bi cok sey cok sevimliydiler tor ayrildik ama dayanamadim üs cocuk bide o ikisi sabir tasim catladi :)

Aman amaann cocuklarla bir de... Vallaha ben bu kedicigimle anneligin provasını yaptim gibi :) Dediginiz seyleri ben de yasiyorum, ev arkadasimla kahvaltıya oturur oturmaz miyavlamalar basliyor. Masadan cok alistirmak istemiyorum ama cıldırıyor, bir iki kere ciger ve peynir verdim, daha sonra kustu, veterinere goturdum hava degisimi dedi ama olabildigince kendi mamasını yesin deyince artik vermiyoruz. Gercekten cok guzel ama aynı zaman da zahmetli bir ismis bebek bakmak :) Allah uzun omurler versin cocuklarınıza

Oyyyy masallah onlara, siz daha deneyimlisiniz. Evet bakalim 1 yasina gelene kadar neler yasayacagiz, o zaman normal demek ki, az daha bekleyeyim.
Çok eğlenceli anılarınız olacak o kesin:) ama mesela tezgaha çıkmasından rahatsızsan eğer bu konuda kararlı ol her tezgaha çıktığında indir ve mutfaktan çıkar zamanla öğrenir oraya cikilmayacagini.

Aman amaann cocuklarla bir de... Vallaha ben bu kedicigimle anneligin provasını yaptim gibi :) Dediginiz seyleri ben de yasiyorum, ev arkadasimla kahvaltıya oturur oturmaz miyavlamalar basliyor. Masadan cok alistirmak istemiyorum ama cıldırıyor, bir iki kere ciger ve peynir verdim, daha sonra kustu, veterinere goturdum hava degisimi dedi ama olabildigince kendi mamasını yesin deyince artik vermiyoruz. Gercekten cok guzel ama aynı zaman da zahmetli bir ismis bebek bakmak :) Allah uzun omurler versin cocuklarınıza

Amin canim sagol vallahi ben dedigim givi olamdi dayanamadim bide ufak oglumda cok mincikladi kedileri birisi uyanikti kacip saklaniyodu ama digeri uysaldi öyle duruo alsin diye bekliyodu hayvan stressden cok tüg döktü o yüzdende vermek istedim biraz yoksa cok sevmistim sevimli pofuduklarimi ilerde bahceli evim olursa tekrar almayi düsünmüyo degilim

Baştan öyle alışırsa hiç bir sey olmaz etkilenmez ama nacizane tavsiyem bir heves edip almayın kedi bakamayıp bırakırsanız çok zor olur o kedi için,iyice düşünün taşının, zorluklarını göze alıp öyle kedi sahiplenin .
Evet onu düşündük zaten iki senedir istiyor ama almıyoruz. Şimdi 8 yaşında yani kediyle ilgilenebilir artık diye düşünüyoruz. Petshoptan da almayacagiz sahiplenecegiz. Onu da anlattık hayvanların satılmasına karşıyız ve satanlari destekleyeceğiz diye. Ama ben gece üstüme atlamasindan acayip korkuyorum işte:)) sorun bende

Evet onu düşündük zaten iki senedir istiyor ama almıyoruz. Şimdi 8 yaşında yani kediyle ilgilenebilir artık diye düşünüyoruz. Petshoptan da almayacagiz sahiplenecegiz. Onu da anlattık hayvanların satılmasına karşıyız ve satanlari destekleyeceğiz diye. Ama ben gece üstüme atlamasindan acayip korkuyorum işte:)) sorun bende
Pardon destekleyemeyevegiz diyecektim:)

Aşıları tam bird hayvanin tùyleri herhangi bir yerimize kaçtıgında bir sorun olmaz. Hayvan bakımı sadece yemek vermek değil tabii ki :) konu sahibi bu bilince sahip olmanız çok güzel :KK200:
Daha çok bebek o yüzden bu kadar hareketli , bide evde olmadığınızda uyuyor siz geldiğinizde sizinle vakit harcamak istiyor.bir tane daha kediniz var ama beraber yaşamıyorlar mi kaçırdım orayı tekrar bi okuyayım :) ailenize göndermekten bahsetmişsiniz, bence o da iyi bir fikir .hem orda arkadaşta var. Sokağa ya da yabancı birine vermeyin de bence aile iyi bir fikir :)

Oncelikle cok tesekkur ederim :KK51:

Cok haklısınız, gulu seven dikenine katlanir... Ailem baska ilde ben baska, universite okumaya 1 saatlik uzaklıkta bir ile geldim, ailemin evinde 1 kopek ve 1 yetiskin erkek kedi var. Annem sokaktan bulmus kızımı, biri arabadan ormanlık bir alana atip olume terk ediyor, annem de kandirip getiriyor eve... Ama ben ve ev arkadasim boyle bir sorumluluk alalim iyi olur dedik, annemden istedim, ailemle evime getirdik, belki de istemeseydim ailemin kedisiyle coktan anlasmis olacaklardi... Aslında inanilmaz zorda kalmadıkca gondermek istemiyorum, 2 sebebim var, 1.si boyle birseye giristiysem sonuna kadar gitmek istiyorum, 2.si onları zorlamak istemiyorum, zaten baslari baya kalabalık. Aileme gondermeyi genellikle ders calisamadigim zamanlarda dusunuyorum, odaklanamiyorum cunku moralim bozuluyor, bir de temizlige onem veriyorum, mesela destigi kumlar yerdeyken hayatta ders calisamiyorum, kafam orada takılı kalıyor ya da ertesi gun sinavim var, maması bitmis oluyor fellik fellik petshop ariyorum. Bilmiyorum sanirim toyum daha :) Ama yanlız degilmisim. :spor:

X