Kayseri yağlaması diğer adıyla şebit hakkında

Bebeğim huysuz ve bu yüzden böyle uğraş verici şeyler yapamıyorum gündüzleri çok görüyorum bu ara bunu canım aşırı çekti ilk defa yapıcam acaba yapıp dolaba koysam sonraki gün fırında ısıtıp yiyebilir miyiz?
Üstüne sos koyacaksanız önermem. Ama ayrı ayrı tutacaksanız sorun olmaz. Ben bi o hataya düştüm. Kuruyor kıymalar

Yiyeceğiniz kadar lavaşın üstüne sos koyun. Kullanmadığınızı kapta saklayıp ertesi gün kıymaları tavada ısınacak kadar kavurup hamurları da aynı yağsız tavada az ısıtıp tekrar soslayın

Hamurunu pişirip kıymayıda kavurup koymayı düşündüm ertesi güne ikisini ısıtıp sonra birleştirmek düşüncem
Bu şekilde olur, sosu sürdükten sonra eskisi gibi olmuyor. Kıymayı kavurup, arkasından bol sağan doğrayıp koyun, soğanlar da kavrulduktan sonra domates, baharatlarını, tuzunu koyun. Ertesi gün yaparken içine biraz su ilave edin. Bu arada soğanlardan önce biraz yağ da koyun. Hazır lavaş kullanabilirsiniz. Yapmadan önce tavada ısıtın el yakacak kadar.

Lavaslari ince ince açın
Su un tuz yarım çay kaşığı maya. En zor kısmı bu zaten. Sarın sofra bezine üst üste.
Kıyma sote bildiğiniz. Ama hic baharat katmayiz. Fazla salça katmayın domates var eksitiyor.

Yarın çıkarıp sosu ısıtıp ekmekleri isitmadan kurur üzerine kıymalı harcı her kat sürün. Afiyet olsun

Bu şekilde olur, sosu sürdükten sonra eskisi gibi olmuyor. Kıymayı kavurup, arkasından bol sağan doğrayıp koyun, soğanlar da kavrulduktan sonra domates, baharatlarını, tuzunu koyun. Ertesi gün yaparken içine biraz su ilave edin. Bu arada soğanlardan önce biraz yağ da koyun. Hazır lavaş kullanabilirsiniz. Yapmadan önce tavada ısıtın el yakacak kadar.
Teşekkür ederim hemen yapıyorum :)

Bebeğim huysuz ve bu yüzden böyle uğraş verici şeyler yapamıyorum gündüzleri çok görüyorum bu ara bunu canım aşırı çekti ilk defa yapıcam acaba yapıp dolaba koysam sonraki gün fırında ısıtıp yiyebilir miyiz?
Ben sebiti yolum dustukce hazir aliyorum teyzeler gunluk aciyolar (usengeclik) onu da buzluga atiyorum. Kiymali harci da her yaptigimda cok fazla yapiyorum. Artani atiyorum yine buzluga. Cikar iisini birlestir yap bi sarimsakli yogurt mis. Kayseride her yerde satiliyo şebit

Ben sebiti yolum dustukce hazir aliyorum teyzeler gunluk aciyolar (usengeclik) onu da buzluga atiyorum. Kiymali harci da her yaptigimda cok fazla yapiyorum. Artani atiyorum yine buzluga. Cikar iisini birlestir yap bi sarimsakli yogurt mis. Kayseride her yerde satiliyo şebit
Kayserimin taşına toprağına kurban olayım almerde hep taze geliyordu 🥹🥹🥹🫶🫶🫂🫂

Ben Kayserili değilim ama çok severim ve yaparım. Lavaşını bir kez kendim yaptım ama çok yumuşuyor öyle, ince oluyor. Lavaş kullanıyorum ben, hatta Şok’un lavaş daha güzel oluyor.

Ahh ah almer mi kaldi mahmutcum. Smdi anali bacili zincir dukkanlardan aliyoruz😁
Anla işte ne kadar gelmediğimi 🤣🤣 eşiyle almerde buluşup evlenenler denim :KK53:
Ben Kayserili değilim ama çok severim ve yaparım. Lavaşını bir kez kendim yaptım ama çok yumuşuyor öyle, ince oluyor. Lavaş kullanıyorum ben, hatta Şok’un lavaş daha güzel oluyor.
Aşk olsun labellevie labellevie tarifiniz yanlıştır. Sokun lavasi resmen lastik 🤕

Trabzondayım :))

Bebeğim huysuz ve bu yüzden böyle uğraş verici şeyler yapamıyorum gündüzleri çok görüyorum bu ara bunu canım aşırı çekti ilk defa yapıcam acaba yapıp dolaba koysam sonraki gün fırında ısıtıp yiyebilir
Yufkalarini yapıp dolaba koyabilirsiniz ben kayseriliyim ama kiymasinj üzerine koyup dolaba koymanızi tavsiye etmem şahsen sonra dolap kokusu siniyor yine de siz bilirsiniz kiymasini taze yapsanız daha iyi

Yufkalarini yapıp dolaba koyabilirsiniz ben kayseriliyim ama kiymasinj üzerine koyup dolaba koymanızi tavsiye etmem şahsen sonra dolap kokusu siniyor yine de siz bilirsiniz kiymasini taze yapsanız daha iyi
Kıymasını kavurup saklama kabında dolaba koydum yufkalarınıda aynı şekilde kızartıp saklama kabında kaldırdım bu akşam sıcak suyla kıymayı biraz daha kavurcam sonra yufkalarla birleştircem

X