Kayınvalidemle dügüne 10 gün kala kavgamız,çeyiz dizme

flowerworld

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Mart 2022
131
-24
25
Kayınvalidem yurtdısında yasıyor bazı sebeplerden gelemeyecek dügüne.Burdada eşimin amcası ve yengesi ilgileniyor cogu seyle.Neyse dün esimi aradı yanımdayken,ceyiz dizme ne zaman dedi yengende gitsin feyzaya söyle onlar temsil ediyor beni dedi?esim bilmiyorum dedi sonra iki saat sonra tekrar aradı.Feyza, yengeni de götürsün ayıp olur dedi benimle konuşmak istedi.Ben de ceyiz serme taşıma yapmayacagımızı annemle ve halamla dizecegimi söyledim.O da ısrarla yenge de gelsin ayıp olur sizde cok kisi cagırmayın teyze kızın falan gelmesin bizdende cok kisi gelmesin ayıp olmasın dedi ben de gönülsüzce bakarız tarzı konustum.İstemedigimi anladı.Açıkçası Çeyiz dizmeye götürmek istemiyorum kendi akrabam dısında.Neyse annemle konustum ikinciye aradım kaynanamı gelsin yenge dedim.Direkt bana söyle yaptı “hadi hadi kapat tamam bay bay siz nasıl biliyorsanız öyle yapın ” telefonu suratıma kapattı resmen.Ben yine de acıkladım tekrar onu da cagırıcaz dedim ikinciye bana “hadi hadi tamam “ dedi.Zaten aradıgında ne kızım ne canım bir sey var asırı Soguktu.Aramaz beni sormaz da.Gelinligimi attım secince bana baska modelde baksaydın diyen biri.Sürekli dikte ediyor cogu şeyi.Gelin başını söyle yap sakın kilo alma vs vs.Yani bunlar önemsizde suratıma telefon kapatılması cok kırdı beni düzgün görüşmedik bile her seyle ailem ben kosturuyoruz.Nişanlım da gece yazdı dedi ki annesine ilk aramada ben hevesli hevesli gelsin yenge demeliymisim, ikinci aramada annesi hatalıymıs.

Kayınvalide çok merakliysa kalksın kendisi gelsin, gelmiyorsa da herşeye burnunu uzaktan o şekilde sokmasin bu nedir ya insanların neyi nasıl yapacağına karar verme haddi görmek kendinde, baştan karakter, bir duruş belirlemiyorsunuz sonra ailenize karışan karışıyor hakkaten yenge napcakmis acaba kız donlarını cekmeceye koyarken bakınca kafanızda mi canlandircaksiniz nasıl kullanıldığını? Bazı adetlerin gerçekten bitmesi lazım. Sırf adet diye saçma sapan şeyleri sürdürüp insanların bu adetler üzerinden sizi kontrol etmesine izin veriyorsunuz.

Ayrıca burda senden sonra en yanlış tavır nisanlinda, ne demek ilkinde hevesli olcaktin sen telefonda kimle nasıl bir iletişim kuracagina karar veremeyecek kadar acizmisin ki sana neyi nasıl soyleyecegini dikte ediyor? Annesini çok düşünüyorsa kendisi arayıp iletişimini kursun madem, seni önüne yem gibi atmış sonra da konusuyor böyle olsun bilmem ne.

Yorumumu sert bulacaklar evliyim ve kayinvalidemle çok iyi anlasirim. Kendisi bana bayılır kızı gibi görür merak etmeyin. Kabalasmadan çok iyi anlaşarak da kendi sinirlarinizi belirleyebilirsiniz baştan nasıl başlarsa öyle gider herşey. Prensipli olun biraz.

Kayınvalide çok merakliysa kalksın kendisi gelsin, gelmiyorsa da herşeye burnunu uzaktan o şekilde sokmasin bu nedir ya insanların neyi nasıl yapacağına karar verme haddi görmek kendinde, baştan karakter, bir duruş belirlemiyorsunuz sonra ailenize karışan karışıyor hakkaten yenge napcakmis acaba kız donlarını cekmeceye koyarken bakınca kafanızda mi canlandircaksiniz nasıl kullanıldığını? Bazı adetlerin gerçekten bitmesi lazım. Sırf adet diye saçma sapan şeyleri sürdürüp insanların bu adetler üzerinden sizi kontrol etmesine izin veriyorsunuz.

Ayrıca burda senden sonra en yanlış tavır nisanlinda, ne demek ilkinde hevesli olcaktin sen telefonda kimle nasıl bir iletişim kuracagina karar veremeyecek kadar acizmisin ki sana neyi nasıl soyleyecegini dikte ediyor? Annesini çok düşünüyorsa kendisi arayıp iletişimini kursun madem, seni önüne yem gibi atmış sonra da konusuyor böyle olsun bilmem ne.

Yorumumu sert bulacaklar evliyim ve kayinvalidemle çok iyi anlasirim. Kendisi bana bayılır kızı gibi görür merak etmeyin. Kabalasmadan çok iyi anlaşarak da kendi sinirlarinizi belirleyebilirsiniz baştan nasıl başlarsa öyle gider herşey. Prensipli olun biraz.
Aynen öyle özel esyalarımı görmesini istemedim.Habire adet gelenek diyip duruyorlar.Ama eskidendi bunlar artık geçti ben de istemiyorum.Nişanlımda sen niye istemedin sen hevessizdin diyip duruyor

Ev yerleştirilirken iki taraftan da birileri gelir. Kayınvalide burda haklı, niye o kadar inat ettiniz anlamadım. Ne olur yani gelirse? Sonrasındaki tepki biraz abartılı olmuş.
Kayınvalide gelse tamam da amcanın karısının özel esyalarımı görmesini çokta istemedim acıkcaıs

Niye herkes dona takmış? Siz evlenirken çeyizinizde sadece don mu vardı?

Benim evimi yerleştirmeye bir sürü insan gelmişti. Millet diğer şeyleri yerleştirirken ben de gardropları yerleştirmiştim bi kuzenimle. Kimse donlarımı görmedi ya da görmek istemedi. İnsanlar tabak çanak falan yıkadılar kuruttular bütün gün. Çok da keyifli geçmişti.

Ay ne olacak gelse, niye surat astınız bozuldunuz anlamadım. Maalesef düğün dernek işlerine girince büyüklerin tuhaf istekleri oluyor. İnsan ister istemez uyum sağlıyor. Bir de demişsiniz ki anneme danışınca geri aradım tamam dedim. Evlilik olgunluğuna geldiğinizi düşünüyorsanız anneniz onaylamadan da tarafları idare ediyor olmanız gerek normalde. Herşeyi gerçekten problem hale getirmek yerine gerçekten problem olan şeylere yönelseniz çok güzel olur.

Kayınvalide gelse tamam da amcanın karısının özel esyalarımı görmesini çokta istemedim acıkcaıs
Sadece özel eşyalarınız mı yerleştirilecek? Yengecim sen mutfağa yardım et der geçersiniz. İlla dolabını yerleştiricem demezdi sanırım kadın. Derse de uygun bulmuyorum orayı ben hallederim derdiniz.

Şahsen mesela bizde çeyizi kız tarafı serer erkek tarafından kimse gelmez. Bende çok istemedim çeyiz görme olayı vs ama sağolsun annem bir sürü şey yaptığı için sermeye karar verdik kuzenlerim ve yengem benim isteğim dahilinde beraberce serdik. Yani bu konuda diretmesi saçma olmuş birde o telefondaki tavırlar ne 5 yaşında çocuk gibi. Nişanlın desen daha şimdiden anam haklı demeye başlamış geçmiş olsun canım daha şimdiden başladıysanız uzakta da olsa arada bir arayıp ortalığı karıştırırlar

Kayınvalidem yurtdısında yasıyor bazı sebeplerden gelemeyecek dügüne.Burdada eşimin amcası ve yengesi ilgileniyor cogu seyle.Neyse dün esimi aradı yanımdayken,ceyiz dizme ne zaman dedi yengende gitsin feyzaya söyle onlar temsil ediyor beni dedi?esim bilmiyorum dedi sonra iki saat sonra tekrar aradı.Feyza, yengeni de götürsün ayıp olur dedi benimle konuşmak istedi.Ben de ceyiz serme taşıma yapmayacagımızı annemle ve halamla dizecegimi söyledim.O da ısrarla yenge de gelsin ayıp olur sizde cok kisi cagırmayın teyze kızın falan gelmesin bizdende cok kisi gelmesin ayıp olmasın dedi ben de gönülsüzce bakarız tarzı konustum.İstemedigimi anladı.Açıkçası Çeyiz dizmeye götürmek istemiyorum kendi akrabam dısında.Neyse annemle konustum ikinciye aradım kaynanamı gelsin yenge dedim.Direkt bana söyle yaptı “hadi hadi kapat tamam bay bay siz nasıl biliyorsanız öyle yapın ” telefonu suratıma kapattı resmen.Ben yine de acıkladım tekrar onu da cagırıcaz dedim ikinciye bana “hadi hadi tamam “ dedi.Zaten aradıgında ne kızım ne canım bir sey var asırı Soguktu.Aramaz beni sormaz da.Gelinligimi attım secince bana baska modelde baksaydın diyen biri.Sürekli dikte ediyor cogu şeyi.Gelin başını söyle yap sakın kilo alma vs vs.Yani bunlar önemsizde suratıma telefon kapatılması cok kırdı beni düzgün görüşmedik bile her seyle ailem ben kosturuyoruz.Nişanlım da gece yazdı dedi ki annesine ilk aramada ben hevesli hevesli gelsin yenge demeliymisim, ikinci aramada annesi hatalıymıs.

Böyle durumlarda her iki taraftan birileri gelir. Hani sadece ya tek ya da annenle dizersin tamam ama hala ne alaka? Kendi akrabanı çağıracaksan erkek tarafıda kendisinden biri olsun ister.

Bu çeyiz serme işleri neden abartılır anlamıyorum. Çağırın kim gelirse gelsin iki taraftan da. Yardım ederler mis gibi olur eviniz. Yoksa bir günde bitecek iş değil bence. Çeyiz sadece özel eşyadan oluşmuyor ki,kimse elinde gerdire gerdire aaa babydola bak,donun danteline bak demiyor,zaten her şey paketli. Bunun tabak çanağı var,masa örtüsü seccadesi var,battaniyesi yorganı var. Bazı tabak çanak grubu mesela yıkanmadan dizilmez,paketlerden çıkınca doğrudan konulmaz,insan lazım hep bunları yapmaya.

Yengenin numarası sizde yok muydu,arayıp kendiniz çağırabilirdiniz. Kulaktan kulağa zor olur. Gerçi çeyiz sermeye davet beklenmez,her iki taraftan da bilenler çıkar gelir yardım ederler bizde. Ki asla geleneksel bir aile değiliz. O çeyiz bir şekilde o eve yerleşecek yani,bana geleneksel gelmiyor bunlar insani ihtiyaç yani.

Kayınvalidenin bir şeyleri dikte etmesi gerçekten hoş değil ancak çeyiz serme olayını gereksiz görüp kendi akrabalarınızı götürmeniz çok da makul gelmedi. Nşanlınızın sadece bir yengesi varsa, muhatap olabileceğiniz tek akrabası oysa gönülleri kalmaması açısından sürece dahil edilebilirdi .Neticede çeyiz sadece geceliklerden oluşmuyor diye düşünüyorum. Eğer çeyizinizin insanlar tarafından görülmesinden rahatsız oluyorsanız o zaman kendi akrabalarınızdan da rahatsız olmalısınız işin doğrusu bana sadece karşı tarafı ekarte etmek amaçlı tepki vermişsiniz gibi geldi sanırım kayınvalideniz de böyle anlamış o yüzden gergin bir üslup takınmış. Ayrıca belirtmek istiyorum ki kesinlikle kayınvalidenizin üslubunu da savunmuyorum. Her şeyin bir yol ve yordamı oluru ve üslubu olmalı

X