Mutfak Püf Noktaları Kanola yağı kullananınız var mı?

dhilek

shizen & senritsu
Kayıtlı Üye
12 Ağustos 2007
1.776
14
son zamanlarda marketlerde çeşitli markaların kanola yağı adıyla yağları satılıyor. içinizde kullananınız var mı? sağlıklı olduğu söyleniyor ama nette bir yazıda da kanser riski taşıdığını okudum. sizce nedir? ne değildir?

................................................

Son düzenleme:
canım bende kanola yağı ile ilgili gıda rehberindeki yazıyı okuyunca kullanmamam gerektiğini düşündüm

ablam gida muhendisi onun cevabi

bu yazılanlar doğru ama bu eskiden de rapiska denen çeşidi bizim kullandığımız kanola veya kolza da deniyor, bunda erusik asit hiç yok, o nedenle rahatça tüketilebilir erusik aist hibritleme yoluyla bertaraf edilmiş, genetik modifiye değil yaniaksine çok iyi bir yağ

selamun aleykum

canım benım babam esnaf bızde kanola yagını satıyoruz.saglık konusunda bır fıkrım yok ama mesela aycıcek yagı 19 ytl kanola yagı 15 arada fıyat farkı cok tuketıcıde bunu goze alarak onu kullanıyor .bız sattıgımız musterılerden bır sıkayat gormedık duymadık .ama her markada ıyı olacak dıe bırey yok 1 lt al hosuna gıderse kullanırsın

ıyı aksamlar

ben yaklaşık 2 aydır konala yağı kullanıyorum.çok memnunum çok hafif geldi bana.bir tv programında dinlemiştim.sağlıklı olduğunu söylemişlerdi.halis zeytinyağına çok yakınmış sağlık açısından.birde markette fiyatını görünce denemeye karar verdim.önce 1 lt. aldım ama çok beğendik şimdi hep konala yağı alıyorum.kızartma yaptıktan sonra bakıyorum yağda yanma olmuyor ve koyulaşmıyor.

yemekte tad değişikliği yapmıyormu yani? eğer öyleyse deneyeceğim.

çalıştığım yerde sezonluk gıda alışverişi yapılır.toptan gıda alışverişi yaptığımız firmanın elemanı siparişler için geldi. o anlattı. iyi, sağlıklı falan diye. omega 3 varmış. kızartma harici kullanılırmış dedi. pek çok yer bu yağa geçmiş ama nette o yazıyı okuyunca tereddüt ettim. hatta personel bile adam öyle anlatınca evde de kullanalaım bari dedik. sağlıklı yağmış, en azından ayçiçek yağından. öyle dedi. onun için kullananların fikrini almak istedim. teşekkür ederim hepinize.Şeniz

ben yaklaşık 2 aydır konala yağı kullanıyorum.çok memnunum çok hafif geldi bana.bir tv programında dinlemiştim.sağlıklı olduğunu söylemişlerdi.halis zeytinyağına çok yakınmış sağlık açısından.birde markette fiyatını görünce denemeye karar verdim.önce 1 lt. aldım ama çok beğendik şimdi hep konala yağı alıyorum.kızartma yaptıktan sonra bakıyorum yağda yanma olmuyor ve koyulaşmıyor.

ya böyle çiçek gibi bişii olduğunu görünce ben pek güvenememiştim denem lazım bakalım bende denicem

Kanola Yağı, Kolza bitki tohumlarının genetik yolla ıslah edilmesi ile elde edilmiş tohumlardan üretilen bir yağ çeşididir. Kozla ise gıda yağ bitkilerinin içinde en fazla zehirli olanıdır. Öldürücü zehirli olduğu için Böcekler onu yemezler..

Kanada tarafından geliştirilip dünyaya tanıtıldığından dolayı "Canadian oil, low acid" kelimelerinin başlangıç harflerinin birleştirilmesinden oluşturulan canola(kanola) ismi ile yayılmıştır.

Kolza yağı uzun yıllar makinalarda ve bilhassa buharlı makinalarda yağlama maddesi olarak kullanılmıştır. İkinci Cihan harbinden sonra yenebilir yağ yapımına yönelinmiş 1950 li yıllarda marketlerde satılmaya başlanmışdı.

Ancak hayvanlar üzerinde yapılan deneyler insan sağlığında kalp hasarlarına sebep olduğunu ortaya koydu. Bunun üzerine bazı ülkelerin araştırmacıları bu yağın kullanılmasının tehlikeli olduğunu bildirdiler.

Yıllar gittikçe kötüye gidiyordu. Kozla (kanola)yağı, insanda ve hayvanda amfizem solunum sıkıntıları, kansızlık, kabızlık, aşırı duyarlılık ve körlük sebebi olabiliyor. Yasak edildiği tarihte İngiltere ve Avrupada 1986-1991 arasında sığır, koyun vs gibi büyükbaş hayvanların yemlerinde kozla yağı kullanılmakta idi. O dönemde hızla DELİ DANA hastalığı başgöstermişti.

Kanola yağının etkileri konusunda fareler üzerinde yapılan çalışmalar pekçok problemleri göstermiştir. Farelerde kalp, böbrek, böbrek üstü ve trioid bezlerinin yağlı dejenerasyonu gelişme göstermiştir. Diyetlerinden kanola yağı çıkarıldığı zaman birikimler eriyor,fakat organlardaki hasarlı dokular geride kalıyor. Kanola yağı bağışıklık sistemini de zayıflatıyor.

Bu yağda yoğun bir şekilde bulunan erusik asitin akciğer kanseri ile bağlantıları üzerinde durulmaktadır. Sinir ve kan dolaşım sistemlerinde de zararlı etkileri olduğu bildirilmektedir. Zararlı etkilerinin kanola yağının doğrudan bir trans yağ asidi oluşu ile ilişkilendirilmektedir.

Bu yağlar kullanılarak üretilen margarinlerin daha da büyük bir risk taşıyacağı ifade edilmektedir.

Diğer yandan, Kanola tohumlarının genetik yapısı üzerinde oynanarak daha düşük erosik asit oranlı yağ elde edilmeye çalışılmakta olduğu bildirilmektedir.

Problem, çok ucuz olduğu için, haberimiz olmadan ekmekte, margarinde ve her çeşit işlenmiş gıdada kanola yağının kullanılmış olabileceğidir. Burada tüketici olarak bizim uyanık, bilgili ve sorgulayıcı olmamız önemlidir. Böylece gıdalarımızın içerisine katılabilecek bu gibi zararlı katkıların bilgisini önceden temin etmiş oluruz. Sağlıklı olmadığı için, Yemek yağı ve salata yağı olarak kanola yağı kullanmaktan kaçınmalıyız.

Bugün için bu yağdan ve türevlerinden uzak durmanın daha uygun olacağını düşünüyoruz.

Kaynak:
http://en.wikipedia.org/wiki/Canola
http://www.shirleys-wellness-cafe.com/canola.htm
http://www.aspartame.ca/page_oho3.htm
http://www.findhealer.com/glossary/C.php3

Geçen bir dergide okudum, herşey bünyeye iyi gelmez diyordu doktor, kanola yağı dışardan gelen bir yağ, bizim bünyemiz alışkın değil o yüzden kullanmayın diyordu.
Gerçektende öyle kızlar, dışardan gelen herşeye atlıyoruz bence biz türkler, vücudumuza yarar mı yaramaz mı hiç düşünmüyoruz.

tiramisucum işte beni tereddütte bırakan yazı oydu....ama onun altında yorumlar tam zıttı olumlu şeylerdi. insanın kafası karışıyor ya...:uhm:.belki de en iyisi bildiğimizden şaşmamak...

ben de kullanıyorum.. önceleri biraz tereddüt ettim ve netten araştırdım ve olumsuz bir sonuca rastlamadım acıkcası ve kullanmaya karar verdim..yemeklerde herhangi bir değişiklik farketmedik.. hatta zeytinyagına yakın bir yağ diye okumuştum..ben daha çok kızartmalar hariç hep zeytinyagı kullanırım ama konalao da da sorun yaşamıyorum..

ablam dunyada sayili buyuk sirketlerden birinde calisiyor ve emin olun o cok iyi bir yag diyorsa bir gida muhendisi olarak ona guvenin. tadini begenirsiniz begenmezsiniz o ayri...

gıda raporu diye bir sayfa değil mi? bende onu okudum.

evet canım aynısı
ben kırlangıç sızma zeytinayağı ve komili yudumdan başka yağ kullanmıyorum ne okursak korkar olduk ama napalım sağlığımızla oynuyorlar a.s.

kanola yağını ilk defa duydum paylaşım için sağol canım. biz burda aydın da zeytinyağı kullanıyoruz çok güzel ve sağlıklı.

canım ben esımı yollamıstım sıvı yağ almaya oda kanola yağı alıp gelmıs sıvı yağ kalmamıs dedı bende mecburen kullanmıstım,sımdı tekrar aldım bu ıkıncı memnunum herhangı bır koku yok bız tuketıyoruz

ben de kullanmayı düşünmüyorum arkadaşlar. henüz ne olduğu belli değil ve iyi diyen de var çok zararlı diyen de. ve açıkçası gıdadan hakikaten korkar oldum. genetiğiyle oynanan meyveler sebzeler. sonumuz ne olacak bilmiyorum. en güzeli zeytinyağı.

en emin yol en iyi bildiğiniz yol demişler, zeytinyağına devam o halde kızartmalar hariç....

X