Kanada plastik biberonu yasakladı

kelebek41

Kalbinurum
Kayıtlı Üye
19 Kasım 2007
799
9
Okuyunca tuhaf oldum yahu cam biberon mu kullanıcaz yani,e ben kırarım onu

OTTAWA - Sağlık ve Çevre bakanlıklarının ortak çalışmaları sonucu, plastik biberonların ana maddesi olan kısa adı BPA olan Bisfenol A’nın da zehirli ve tehlikeli maddeler listesine dahil edilmesine karar verildi. Karar, resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ülkedeki çevreci gruplar da karara destek verdi.

Çevreci Savunma grubundan Dr. Rick Smith, Bisfenol A’nın, sert plastik su bardakları, yeniden doldurulabilen su bidonları, gıda ürünlerinin paketlenmesinde kullanılan plastik ambalaj malzemeleri ve diş hekimlerinin kullandığı diş dolgu maddeleri başta olmak üzere daha birçok alanda kullanıldığını belirterek, “Bisfenol A’yı zehirli ve tehlikeli kılan şey, onun sıcakla temas ettiğinde kanserojen etki göstermesidir. Bu yüzden hiçbir üründe kullanılmamalıdır. Uygulama bu şekilde genişletilmelidir” dedi.

ben biliyordum zaten hatta bugün gidip cam biberon aldım şimdi de yazını okudum:))) bu arada merak etme çok zor kırılır cam biberonlar kalın çünkü

polikarbon biberonlara sıcak koymak tehlikeli evet..ben hamileyken tv de çıkmıştı bu yasaklama haberi...bir de eğer biberonda çizilme vs. varsa hemen değiştirilmeli..polikarbon biberon 3 aydan fzla kullanılmamalı..içine de sıcak birşey konmamalı...zaten mamalar sıcak hazırlanmıyor...kaşık olayına da geçiyoruz artık..su koymak için zaten sorun yok...ayrıca cam biberonlar da çok sağlam bilginize...

canım ya her ne kadar içine sıcak konulmasa da sterilize etmek için ya kaynatıyoruz ya da buharda tutuyoruz her halükarda tetiklemiş oluyoruz o zaman
tabi soğuduğunda risk ortadan kalkıyorsa o başka tabi :)

X