kahvaltı !!!!!!

fentanyl

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Eylül 2008
5
0
merha kızlar.....benim kızım 10 mayıs doğumlu ve nerdeyse 1 aydır ek gıdalara başladık.son bir haftadır kahvaltı veriyorum.ama bir sorunum var (iştahsız bir çocuk onu saymazsak bir sorun).ben pekmez yumurta peynir falan veriyorum.ama birbirine karıştırmadan yani pekmez verdiğim gün peynir vermiyorum.bildiğim kadarıyla kalsiyum demiri bağlıyo ve demir bir işe yaramıyo.acaba doğrumu yapıyorum.lütfen cevap yazın bana

canım evet doğru bir uygulama bende ilk bebeğime pekmez ve süt ürünlerini aynı gün vermiyordum içindeki demiri alıyor pekmez canım ilerleyen zamanlarda brokoli ve havuç haşlayıp ezip vermiştim birde

canım evet ilgin arkadaşımızın dediği çok doğru genelde hep öyle diyor dr lar. ama bizim listede kahvaltıdan 1 saat sonra 1 kaşık verin yazıyor pekmezi. kahvaltıyla karştırmayın diyor.

canım evet ilgin arkadaşımızın dediği çok doğru genelde hep öyle diyor dr lar. ama bizim listede kahvaltıdan 1 saat sonra 1 kaşık verin yazıyor pekmezi. kahvaltıyla karştırmayın diyor.

canım kullandığın listeyi genel hatlarıyla yazar mısın. ben bazen uygulamalarımda tereddüt yaşıyorum da

kalsiyumun demirin emilimini yavaşlattığını varsayarsak; pekmez gibi demir ihtiva eden bir ürünün kalsiyum deposu olan süt yoğurt gibi ürünlerle birlikte yenmesi doğru değildir..dolayısıyla tuğbacığımın dediği gibi bir tatlı kaşığı pekmez azar azar kahvaltıdan 1 saat sonra verilebilir..o gün verilmeyecek diye bişey yok...

Peki bişe sorcam pekmezi hiç bişeye katmadan vermek o minicik midelerini yakmazmı. Yani kendimden biliyorum kansız olduğum için bi dönem her gün bi tatlı kaşığı yerdim ama midemi yakardı. Bizim küçümenlerde de aynısı oolmasın sonra

tüketilen her 100 gram pekmezin, kalori olarak 575 gram süte, 150 gram ekmeğe, 195 gram ete eşdeğer olduğunu biliyor muydunuz???

Bebeklik döneminde beyin çok hızlı geliştiğinden enerjiye ihtiyaç oldukça fazladır. Glikoz, yeterli miktarda verilmediğinde, bebeklerin beyin gelişiminde yetersizlik olabilir..beynin tek enerji kaynağı glikozdur ve kana geçmesi en kolay besindir üstelik pekmezde yeterince bulunmaktadır

bilmem anlatabildim mi canancım...

Bebeğe Şeker, bal ve reçel vermek yerine demir, kalsiyum, potasyum kaynağı olan pekmez vermek daha doğru bir yöntemdir..

Anladım canım saol verdiğin bilgiler için artık elimde pekmez ecrin nereye ben oraya

bende 1 tatlı kaşığı mutlaka veriyorum sade olarak umarım midesine bi zararı olmuyodur

şurup içirir gibi sade vermek yerine suyla karıştırıp pekmez şerbeti olarak biberonla verirseniz çok daha keyifle içecektir bebekler, mideleri de yanmayacaktır. Birbuçuk yaşındaki yeğenim her gün en az bir biberon şerbet içiyor büyük bir keyifle, kızım 6 aylık olunca ben de vereceğim tabi suyla karıştırarak.

X