Aile Planlaması kadinin verimli gününü ölcen makinanin adini bilen varmi?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

ballilokum

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Mart 2011
81
0
kizlar cinsellik bölümüne konu acamiyorum.. o yüzden buraya aciyorum..

dogum kontrol yöntemi olarak..
birde makinami varmis... hani kadinin verimli günlerini hesapliyormus.. sabah ölcüyormussun galiba.. onun adini bilen varmi?

kizlar cinsellik bölümüne konu acamiyorum.. o yüzden buraya aciyorum..

dogum kontrol yöntemi olarak..
birde makinami varmis... hani kadinin verimli günlerini hesapliyormus.. sabah ölcüyormussun galiba.. onun adini bilen varmi?

Ovulasyon cihazlarından bahsediyorsun galiba,
test olarak da satılıyor,cihaz olarak da.
Yumurtlama günlerini hesaplıyor.
Doğum kontrol yöntemi olarak pek sağlıklı olduğuna inanmıyorum ben,
ama bebek düşünüyorsan ovulasyon günlerini öğrenmek adına kullanabilirsin.

haa ovulasyon cihazimi adi canim?
ben test olarakta alinabildigni bilmiyodum sadece cihaz olarak biliyodum..

acaba nerden veya kaca alabilirim bilgisi olan varmi?

hayir canim bebek düsünmüyorum. dogum kontrol yöntemi olarak kullanmak istemistim..
yaz sonu evleniyorumda.. 1-2 sene bebek düsünmüyoruz(-m) :)

haa ovulasyon cihazimi adi canim?
ben test olarakta alinabildigni bilmiyodum sadece cihaz olarak biliyodum..

acaba nerden veya kaca alabilirim bilgisi olan varmi?

hayir canim bebek düsünmüyorum. dogum kontrol yöntemi olarak kullanmak istemistim..
yaz sonu evleniyorumda.. 1-2 sene bebek düsünmüyoruz(-m) :)

Bu testler sadece hamilelik şansınızın yüksek olduğu günleri belirtir, yani bu diğer günlerde hamile kalmayacağınız anlamına gelmez, farklı bir yöntem kullanın, aksi halde planlanmayan bir gebelikle karşı karşıya kalabilirsiniz...

Bu testler sadece hamilelik şansınızın yüksek olduğu günleri belirtir, yani bu diğer günlerde hamile kalmayacağınız anlamına gelmez, farklı bir yöntem kullanın, aksi halde planlanmayan bir gebelikle karşı karşıya kalabilirsiniz...

anliyorum canim.. fakat nisanlim hap kullanmami istemiyor benim zarar görmemi istemiyor.. acikcasi bende korkuyorum kisirlastirir diye..

kondom hakkindaki fikrini tam ögrenemedim ama.. mecbur kalmadikca onuda kullanmak istemiyor anladigim kadariyla..

dogal yöntemlerle korunalim istiyor.. ya geri cekme yada bu ovulasyon tarihleri yani...
geri cekmeyide ben istemiyorum.. biliyorum bu hesap iside tam korunma yöntemi degil ama hani cihazi olupta ölcerse daha cok güvenebilirim..

bi arkadasta bahsedince bunu arastirmak istedim..

anliyorum canim.. fakat nisanlim hap kullanmami istemiyor benim zarar görmemi istemiyor.. acikcasi bende korkuyorum kisirlastirir diye..

kondom hakkindaki fikrini tam ögrenemedim ama.. mecbur kalmadikca onuda kullanmak istemiyor anladigim kadariyla..

dogal yöntemlerle korunalim istiyor.. ya geri cekme yada bu ovulasyon tarihleri yani...
geri cekmeyide ben istemiyorum.. biliyorum bu hesap iside tam korunma yöntemi degil ama hani cihazi olupta ölcerse daha cok güvenebilirim..

bi arkadasta bahsedince bunu arastirmak istedim..

Ovulasyon testlerinden bahsediyorsunuz. İdrarla kullanılan kitleri olduğu gibi, cihaz olarak kullanılanı da var ama kesinlikle korunma yöntemi olarak değil, bebek sahibi olmayı kolaylaştırmak için kullanılıyor.
İdrar kitlerini çoklu paketler olarak internetten sipariş edebilirsiniz.
Lakin istenmeyen bir gebelikle karşılaşmanız muhtemel bu yöntemle. Çünkü spermler günler boyu (ortalama 72 saat) hatta 1 haftaya varan sürelerde yaşıyorlar. Yani verimli günleriniz öncesi ilişki yaşamış olsanız, o günlerde yaşamasanız da hamile kalabilirsiniz. Hatta bu şekilde hamile kalma olasılığınız daha yüksek.
İlaveten bir kadın her ay aynı tarihlerde yumurtlamayabilir. Bu testlerde pozitfii gördükten ne kadar süre sonra yumurtlayacağınızı da tam kestiremezsiniz..Testler birkaç gün pozitif veriyor genelde, LH hormonunu ölçtüğü için.
Ayrıca doğum kontrol hapı ve geri çekilme yöntemi hakkında bildikleriniz de doğru değil.
Doğum k. hapı zarar vermez. Bilakis düzenleyici etkisi vardır sikluslarınız ve yumurta gelişiminiz üzerinde. Adet düzenlemek için de kullanılıyor biliyorsunuzdur.
Ayrıca meme ve rahim kanserine karşı koruyucu özelliğinden de bahsedilir.

Geri çekilme yönteminde de, üst üste ilişkilerde penis üzerinde kalmış spermler sebebiyle hamile kalma olasılığınız yüksektir.

Bu şekilde korunmak biraz riskli spermler ilişkiden sonra 48 saat yaşayabiliyor yani yumurtlama günlerinde beraber olmasanız bile yinede hamile kalma riskin var. En iyisi eşin kondom kullansın yada sen ilaç kullan bukadar kadın ilaç kullanıyor kısır yaptığını duymadım hiç.

Ovulasyon testlerinden bahsediyorsunuz. İdrarla kullanılan kitleri olduğu gibi, cihaz olarak kullanılanı da var ama kesinlikle korunma yöntemi olarak değil, bebek sahibi olmayı kolaylaştırmak için kullanılıyor.
İdrar kitlerini çoklu paketler olarak internetten sipariş edebilirsiniz.
Lakin istenmeyen bir gebelikle karşılaşmanız muhtemel bu yöntemle. Çünkü spermler günler boyu (ortalama 72 saat) hatta 1 haftaya varan sürelerde yaşıyorlar. Yani verimli günleriniz öncesi ilişki yaşamış olsanız, o günlerde yaşamasanız da hamile kalabilirsiniz. Hatta bu şekilde hamile kalma olasılığınız daha yüksek.
İlaveten bir kadın her ay aynı tarihlerde yumurtlamayabilir. Bu testlerde pozitfii gördükten ne kadar süre sonra yumurtlayacağınızı da tam kestiremezsiniz..Testler birkaç gün pozitif veriyor genelde, LH hormonunu ölçtüğü için.
Ayrıca doğum kontrol hapı ve geri çekilme yöntemi hakkında bildikleriniz de doğru değil.
Doğum k. hapı zarar vermez. Bilakis düzenleyici etkisi vardır sikluslarınız ve yumurta gelişiminiz üzerinde. Adet düzenlemek için de kullanılıyor biliyorsunuzdur.
Ayrıca meme ve rahim kanserine karşı koruyucu özelliğinden de bahsedilir.

Geri çekilme yönteminde de, üst üste ilişkilerde penis üzerinde kalmış spermler sebebiyle hamile kalma olasılığınız yüksektir.

öncelikle ayrintili yorumun icin tesk ederim arkadasim...
benim adetlerim zaten cok düzenlidir. hic sorun yasamadim cok sükür.... sürekli takipteyim.. ve su gün adet olcam dedigimde sasmiyor o gün oluyorum.. bu yumurtlama dönemininde düzenli oldugu anlamina gelmezmi?

yani adetlerim cok düzenli oldugu icin bu yöntemi düsünmek istedim. buna ragmen yinede cokmu riskli?

ayrintili bilgileriniz icin ayrica tesk ediyorum

benim adetlerim zaten cok düzenlidir. hic sorun yasamadim cok sükür.... sürekli takipteyim.. ve su gün adet olcam dedigimde sasmiyor o gün oluyorum.. bu yumurtlama dönemininde düzenli oldugu anlamina gelmezmi?

yani adetlerim cok düzenli oldugu icin bu yöntemi düsünmek istedim. buna ragmen yinede cokmu riskli?

Bu yöntemle zamansız bir gebelik yaşamış biri olarak kesinlikle kondom kullanın derim

Tabi, kesinlikle çok riskli. Evet adetleriniz düzenli olabilir. Ama yumurta zaten saatlerle ifade edilebilecek bir surede yaşıyor. Yani hep 28. Günde adet görseniz bile sabah adet görmenizle, akşam görmeniz yumurtlama saatinizin farklı olduğu anlamına gelir.
Ama tehlikeyi doğuran o değil.
Ben size şöyle bir örnekle açıklayayım.Örneğin pazartesi testi yaptınız, ve negatifti. Ilişkiye girdiniz. Salı yaptınız negatifti. Çarşamba yaptınız pozitif. Girmediniz. Sanıyor musunuz ki risk yok.
Pazartesi gününden içinizde kalmış olan spermler hala canlı, yumurtayı dölleyebilir, hamile kalabilirsiniz. Üstelik bu spermler kademeli olarak ölüyor. Bir kısmı hemen bir kısmı bir gün sonra, bir kısmı daha sonra. Bir hafta hatta daha fazla yaşayanları var.
Ne kadar yaşayacak, onu Allah bilir.

Sonra bu test hormon ölçen bir test. LH hormonunu. Hormon yükseldimi yumurta çatlayacak anlamına geliyor. Tamam güzel. Çatladı. Test de negatife döndü çünkü LH hormonu düştü. Ama yumurta 24 saat belki biraz daha fazla yaşayabilir. Ya o arada ilişki olursa.

Ovulasyon testi gebelikten korunmak için değil, gebelik elde etmek için var.
Siz iyisimi bir kadın doğum uzmanına muayene olun. Hem kontrolden geçersiniz, hem de korunma yönteminizi o tavsiye eder size.
Ama yeni evlenenlere ekseriyetle d.kontrol hapı önerilir.

Son düzenleme:
Yani, hamile kalmak için illa Ovulasyon gününde ilişki olması şartı yok. Şöyle söyleyeyim. Ben de cuma günü girilen ilişki ile cumartesi gece-hatta pazar sabah hamile kaldım.Ovulasyonum o zaman olmuştu...

X